Polski Ład | Część 3 | Jednoosobowe spółki z o.o. jeszcze bardziej nieopłacalne?

Spółka z o.o.
Polski Ład | Część 3 | Jednoosobowe spółki z o.o. jeszcze bardziej nieopłacalne?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. zapłaci składkę zdrowotną od dochodu swojej spółki?

Wielokrotnie pisałem już o tym, że jednoosobowa spółka z o.o. jest rozwiązaniem słabym. Nie tylko bowiem wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. obciążony jest składkami emerytalno-rentowymi, ale także składką zdrowotną. Nie wspominając także o innych problemach związanych m.in. z sytuacją, gdy wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu. Czy Polski Ład zmienia coś w tym zakresie?

Próbuje zmienić, ale czy rzeczywiście zmienia? Trudno powiedzieć, bo cały ten projekt roi się od błędów.

Jednoosobowa spółka z o.o. a Nowy Ład

Najprościej będzie wyjaśnić mi to cytując wprost przepisy. Z góry przepraszam. Wiem, że dla wielu z Was może być to nieczytelne, ale postaram się to spokojnie opisać.

Zacznijmy od treści proponowanej zmiany dotyczącej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób  prowadzących działalność pozarolniczą, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w  art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 27, 30c lub 30ca ustawy z dnia  26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz.  1128), stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy  jako różnica między osiągniętymi przychodami, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku  dochodowym od osób fizycznych, pomniejszony o kwotę opłaconych w tym roku  składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jaka będzie podstawa wymiaru składki dla wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.?

Z powyższego projektu wynika, że Zasada jest taka, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zapłaci składkę od dochodu. Ważne jest to, że jednoosobowa spółka z o.o. traktowana jest przez ZUS na równo z działalnością „pozarolniczą” – wspólnik takiej spółki płaci składki tak jak przedsiębiorca jednoosobowy.

Czy więc osoba taka zapłaci składkę zdrowotną od dochodów swojej spółki z o.o.?

No nie za bardzo, przynajmniej nie wynika to z tego projektu. Projekt odsyła do art. 27, 30c lub 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast wspólnik spółki jednoosobowej nie opłaca swojego podatku dochodowego na podstawie żadnego z tych przepisów.

Najkrócej rzecz ujmując: ktoś chciał obciążyć wysokimi składami wspólników spółek jednoosobowych, ale nie wpadł na to, że nie osiągają oni dochodów z jednoosobowej działalności gospodarczej i błędnie napisał przepis. Jest to prawniczy feler, błąd. Błąd do poprawienia w dalszych pracach nad projektem, ale w którą stronę?

Możliwe dwa wyjścia dla wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Jedno jest takie, że z projektu zostanie wykreślone odniesienie do wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Drugie takie, że powstanie specjalna regulacja dla tego typu wspólników. Nie chcę nawet sobie wizualizować co rządzący mogliby tutaj wymyślić. Obciążanie składkami na ubezpieczenia społeczne wspólnika spółki jednoosobowej było w mojej ocenie zawsze pomysłem oderwanym od rzeczywistości prawnej, służącym łataniu dziur w budżecie ZUS i nie znajdującym w ogóle uzasadnienia w funkcji takiej osoby. Dodawanie do tego jeszcze składki zdrowotnej od nie wiadomo jakiego dochodu może tylko spowodować, że albo spółki jednoosobowe znikną zupełnie, albo wspólnicy zaczną wykorzystywać struktury holdingowe oparte na spółkach zagranicznych, tylko po to, aby unikać płacenia składek zdrowotnych.

Czy naprawdę o to chodzi rządzącym?

Kompleksowy wpis o składkach ZUS wspólnika spółki z o.o.

Przy okazji polecam Ci mój nowy kompleksowy wpis o składach ZUS wspólnika spółki z o.o.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc