Przekształcenie w spółkę z o.o. a sposoby na Nowy Ład

Spółka z o.o. najprostszym sposobem na Nowy Ład?

Przez ostatnie kilka miesięcy wymyślam sposoby na Nowy Ład. Nie jest lekko.

Przed chwilą był u mnie pan Tomek, rozmawialiśmy o jego historii prowadzenia biznesu w Polsce. Zaczynał jako jednoosobowa działalność gospodarcza, potem jednak biznes się rozrastał, pan Tomasz potrzebował większego poczucia bezpieczeństwa, wybrał więc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Potem odkrył jednak, że lwią część dochodu zjadają podatki dochodowe, zdecydował się więc przejść na spółkę komandytową, która oferowała mu rozliczenia transparentne podatkowo oraz wysoką ochronę przed ryzykami związanymi z prowadzeniem biznesu.

Potem spółki komandytowe objęto podatkiem CIT, a następnie przyszedł Nowy Polski Ład i doprowadził do tego, że historia zatoczyła koło.

Pan Tomek wszystko policzył i wyszło mu, że naprawdę przestało się opłacać utrzymywać struktury oparte o spółkę komandytową i płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Szczerze mówiąc w te ostatnie, to on za bardzo nie wierzy, nie mówiąc już o składce zdrowotnej. Żeby ona jeszcze poszła rzeczywiście do NFZu… przyszedł więc pytać o sposoby na Nowy Ład.

Wracamy więc do spółki z o.o. Dlaczego? Bo można skorzystać z estońskiego CIT, bo nie płaci się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i dlatego, że wykorzystując powtarzające się świadczenia niepieniężne można korzystnie opodatkować nawet 120.000 złotych rocznie.

Jak przeprowadzić przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.?

Przede wszystkim ustawodawca poszedł na rękę wszystkim przekształcającym się podmiotom. Kiedyś było trudniej, aktualnie zrezygnowano z bardzo kosztownego obowiązku badania sprawozdania finansowego i planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. To realna oszczędność kilku-kilkunastu tysięcy złotych!

Trzeba  jednak nadal wykonać jednak następujące czynności:

  • przygotowanie plan przekształcenia – przygotowują go komplementariusze spółki komandytowej wskazując przesłanki prawne przekształcenia. Należy określić  wartość bilansową majątku spółki komandytowej oraz ustalić udziały poszczególnych wspólników w spółce przekształconej.  Do planu przekształcenia wspólnicy dołączają sprawozdanie finansowe sporządzone do tego celu przez księgowość oraz projekty uchwały o przekształceniu oraz umowy nowo powstałej spółki;
  • zawiadomienie wszystkich wspólników o planowanym podjęciu uchwały o przekształceniu – musi ono nastąpić dwukrotnie w ciągu miesiąca, w czternastodniowych odstępach;
  • podjęcie uchwały o przekształceniu – uchwała podejmowana jest przed notariuszem i zastępuje ona umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na tym etapie może być też konieczne powołanie pełnomocnika do działania w imieniu komplementariusza – spółki z o.o. – o ile pozostałymi stronami umowy są członkowie zarządu tej spółki;
  • zgłoszenie do rejestru sądowego – jak to zrobić po 1 lipca 2021 roku? – tylko poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

U jakiego notariusza przeprowadzić przekształcenie?

Problem ze znalezieniem dobrego notariusza, który zajmuje się kwestiami spółek handlowych jest mi znany. Niestety na stronach internetowych notariuszy, z powodu polityk izb notarialnych nie dowiemy się zbyt wiele na temat „specjalizacji” albo „preferowanych zakresów współpracy”. Teoretycznie każdy notariusz jest od wszystkiego, ale znacie chyba maksymę o byciu do wszystkiego? No właśnie. Nie każdy notariusz jest w stanie terminowo i rzetelnie pomóc w sprawach związanych ze spółkami handlowymi. Jeżeli szukasz notariusza w Warszawie, u którego można przeprowadzić przekształcenie to serdecznie polecam kancelarię pani Martyny Fydy. Klientom ze Śląska i Zagłębia niezawodnie polecam zaś kancelarię notariusz Barbary Urody-Bieszczad.

Żeby nie było, nie mam nic z tytułu tych poleceń. Notariusze nie mogą w ten sposób się reklamować.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!