Przekształcenie w spółkę z o.o. a sposoby na Nowy Ład

Spółka z o.o.
Przekształcenie w spółkę z o.o. a sposoby na Nowy Ład

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Spółka z o.o. najprostszym sposobem na Nowy Ład?

Przez ostatnie kilka miesięcy wymyślam sposoby na Nowy Ład. Nie jest lekko.

Przed chwilą był u mnie pan Tomek, rozmawialiśmy o jego historii prowadzenia biznesu w Polsce. Zaczynał jako jednoosobowa działalność gospodarcza, potem jednak biznes się rozrastał, pan Tomasz potrzebował większego poczucia bezpieczeństwa, wybrał więc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Potem odkrył jednak, że lwią część dochodu zjadają podatki dochodowe, zdecydował się więc przejść na spółkę komandytową, która oferowała mu rozliczenia transparentne podatkowo oraz wysoką ochronę przed ryzykami związanymi z prowadzeniem biznesu.

Potem spółki komandytowe objęto podatkiem CIT, a następnie przyszedł Nowy Polski Ład i doprowadził do tego, że historia zatoczyła koło.

Pan Tomek wszystko policzył i wyszło mu, że naprawdę przestało się opłacać utrzymywać struktury oparte o spółkę komandytową i płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Szczerze mówiąc w te ostatnie, to on za bardzo nie wierzy, nie mówiąc już o składce zdrowotnej. Żeby ona jeszcze poszła rzeczywiście do NFZu… przyszedł więc pytać o sposoby na Nowy Ład.

Wracamy więc do spółki z o.o. Dlaczego? Bo można skorzystać z estońskiego CIT, bo nie płaci się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i dlatego, że wykorzystując powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o.   można korzystnie opodatkować nawet 120.000 złotych rocznie.

Jak przeprowadzić przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.?

Przede wszystkim ustawodawca poszedł na rękę wszystkim przekształcającym się podmiotom. Kiedyś było trudniej, aktualnie zrezygnowano z bardzo kosztownego obowiązku badania sprawozdania finansowego i planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. To realna oszczędność kilku-kilkunastu tysięcy złotych!

Trzeba  jednak nadal wykonać jednak następujące czynności:

 • przygotowanie plan przekształcenia – przygotowują go komplementariusze spółki komandytowej wskazując przesłanki prawne przekształcenia. Należy określić  wartość bilansową majątku spółki komandytowej oraz ustalić udziały poszczególnych wspólników w spółce przekształconej.  Do planu przekształcenia wspólnicy dołączają sprawozdanie finansowe sporządzone do tego celu przez księgowość oraz projekty uchwały o przekształceniu oraz umowy nowo powstałej spółki;
 • zawiadomienie wszystkich wspólników o planowanym podjęciu uchwały o przekształceniu – musi ono nastąpić dwukrotnie w ciągu miesiąca, w czternastodniowych odstępach;
 • podjęcie uchwały o przekształceniu – uchwała podejmowana jest przed notariuszem i zastępuje ona umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na tym etapie może być też konieczne powołanie pełnomocnika do działania w imieniu komplementariusza – spółki z o.o. – o ile pozostałymi stronami umowy są członkowie zarządu tej spółki;
 • zgłoszenie do rejestru sądowego – jak to zrobić po 1 lipca 2021 roku? – tylko poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

U jakiego notariusza przeprowadzić przekształcenie?

Problem ze znalezieniem dobrego notariusza, który zajmuje się kwestiami spółek handlowych jest mi znany. Niestety na stronach internetowych notariuszy, z powodu polityk izb notarialnych nie dowiemy się zbyt wiele na temat „specjalizacji” albo „preferowanych zakresów współpracy”. Teoretycznie każdy notariusz jest od wszystkiego, ale znacie chyba maksymę o byciu do wszystkiego? No właśnie. Nie każdy notariusz jest w stanie terminowo i rzetelnie pomóc w sprawach związanych ze spółkami handlowymi. Jeżeli szukasz notariusza w Warszawie, u którego można przeprowadzić przekształcenie to serdecznie polecam kancelarię pani Martyny Fydy. Klientom ze Śląska i Zagłębia niezawodnie polecam zaś kancelarię notariusz Barbary Urody-Bieszczad.

Żeby nie było, nie mam nic z tytułu tych poleceń. Notariusze nie mogą w ten sposób się reklamować.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą