Adres do e-Doręczeń dla sp. z o.o.

Spółka z o.o.
Adres do e-Doręczeń dla sp. z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Adres do e-doręczeń ADE dla sp. z o.o.

Może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego, że adres do e-doręczeń dla sp. z o.o. stanie się obowiązkowy prawdopodobnie w 2024 roku. Pierwotny termin – 5 lipca 2022 roku został przesunięty. Najzabawniejsze jest to, że ustawa przedłużająca ten termin została opublikowana właśnie dzisiaj, w dniu w którym tworzyłem wpis alarmujący, że od 5 lipca 2022 r. spółki z o.o. mają nowe obowiązki. Cóż… takie życie prawnika. Nie zmienia to faktu, że docelowo adres do e-doręczeń zobowiązany będzie posiadać każdy podmiot wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Z oczywistych względów obowiązek ten obejmie także każdą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym wpisie omówimy więc kwestie tego czym jest adres do e-doręczeń. Wskażemy także jakie obowiązki obejmą spółkę z o.o. w związku z koniecznością posiadania takiego adresu.

Czym jest adres do e-doręczeń (ADE)?

Adres do E-doręczeń będzie elektroniczną skrzynką odbiorczą dla doręczeń dokonywanych dla spółek z o.o. oraz innych adresatów objętych obowiązkiem adresowym. Usługa e-doręczenia umożliwi otrzymywanie i wysyłanie korespondencji drogą elektroniczną, bez konieczności korzystania z papierowej wersji dokumentów. Na stronach rządowych możemy przeczytać, że e-doręczenia to prosta i przejrzysta forma komunikacji pomiędzy podmiotami publicznymi (organy administracji), jak i niepublicznymi (spółki, prywatne firmy). W założeniu forma ta ma być równoważna z wysłaniem listu poleconego i zrewolucjonizować ma nie tylko komunikację między administracją publiczną a podmiotami prywatnymi, ale także między samymi podmiotami prywatnymi.

Rząd zapowiada, że docelowo adres wykorzystywany będzie w każdej procedurze administracyjnej i sądowej. Organy administracji publicznej będą nadawały w ten sposób całość korespondencji. Warto zauważyć, że będzie to już kolejny system, obok Portalu Rejestrów Sądowych, Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych czy adresów do doręczeń w postępowaniu podatkowym, o osobnych portalach celnych i ZUSowskich nie wspominając. Jest też czymś innym niż Profil Zaufany (ePUAP).

Czy docelowo zastąpi je wszystkie? Docelowo system e-Doręczeń ma całkowicie zastąpić ePUAP. Nie sądzę jednak, żeby istniała możliwość integracji tych wszystkich rozwiązań. Jest to więc kolejny obowiązkowy system elektroniczny. Kolejny adres. Kolejne hasła. Kolejna sprawa, o której trzeba pamiętać. Informatyzacja po polsku niestety przybiera czasem groteskowe formy.

Kto jest dostawcą adresu do e-doręczeń dla sp. z o.o.?

Publicznym operatorem dostarczającym adresy do e-doręczeń (ADE) jest Poczta Polska. Przedsiębiorcy mogą korzystać jednak także z rozwiązań komercyjnych zaakceptowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak krok po kroku uzyskać adres do e-doręczeń dla spółki z o.o.?

Aby założyć ADE dla sp. z o.o. w Poczcie Polskiej musimy posiadać możliwość zidentyfikowania się w drodze elektronicznej. Jako członek zarządu spółki lub jje pełnomocnik musisz posiadać więc podpis elektroniczny. Dostępne opcje obejmują:

Jakie dane należy przygotować aby uzyskać ADE dla sp. z o.o.?

Celem sprawnego otrzymania ADE dla sp. z o.o. należy przygotować dane spółki z o.o., która będzie adresatem adresu do e-doręczeń:

Procedura uzyskania adresu do e-doręczeń dla sp. z o.o.

Rozpoczęcie procedury wniosku o ADE dla sp. z o.o.

Przygodę z e-doręczeniami zaczynamy od kliknięcia w odpowiedni link usługi na stronie biznes.gov.pl . Na stronie tej otrzymamy możliwość rozpoczęcia procedury wniosku o uzyskanie adresu do e-doręczeń.

Wniosek o adres do e-doręczeń dla sp. z o.o.
Pierwsza karta informacyjna wniosku o adres do e-doręczeń dla spółki z o.o.

Po kliknięciu w kafelek „Rozpocznij” zostaniecie przeniesieni na stronę umożliwiającą zalogowanie się Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Po zalogowaniu się należy zaznaczyć opcję „Utwórz nowy profil”. Pojawi się kolejne okienko wyboru:

Jak złożyć wniosek o ADE dla sp. z o.o.
Karta wyboru rejestru przy wniosku o ADE dla sp. z o.o.

Wybieramy oczywiście Krajowy Rejestr Sądowy i klikamy „dalej”.

Wniosek o adres do e-doręczeń dla spółki z o.o.
Wybór osoby składającej wniosek o ADE dla sp. z o.o.

Jako osoba uprawniona do reprezentacji wymieniona w KRS wybierasz opcję tak. Jeżeli składasz wniosek jako pełnomocnik lub jeżeli nie jesteś jeszcze wpisany/a do KRS musisz kliknąć opcję „nie”, a system umożliwi wpisanie Twoich danych oraz dostarczenie dokumentów poświadczających Twoje prawo reprezentacji. W dalszej części wpisu skupimy się na procedurze z perspektywy członka zarządu spółki z o.o.

Podanie danych firmowych do wniosku o ADE dla sp. z o.o.

W następnym kafelku podasz przygotowane wcześniej dane firmowe. Pamiętaj aby podać pełną nazwę spółki. Na potrzeby ADE nie używaj skrótu sp. z o.o., ani spółka z o.o. Po wpisaniu danych zostaniesz poproszony/a o potwierdzenie zgodności danych z KRS. Następnie pojawi się pytanie czy chcesz być administratorem skrzynki. Klikamy opcję „tak” i przechodzimy dalej. System poprosi w tym momencie o podanie adresu poczty elektronicznej. Po jego podaniu zostaniemy poproszeni o akceptację regulaminu oraz oświadczeń związanych z danymi osobowymi. Klikamy dalej. To już prawie koniec.

Usługa e-doręczeń dla sp. z o.o.
Karta składania podpisów przy wniosku o adres do e-doręczeń dla sp. z o.o.

Pozostało nam podpisać wniosek. Jeżeli reprezentacja spółki jest jednoosobowa można od razu przystąpić do podpisu Profilem Zaufanym lub innymi dostępnymi formami. Jeżeli reprezentacja spółki jest wieloosobowa należy wybrać ostatnią opcję, aby pobrać dokument i dodać wiele podpisów. Po podpisaniu dokumentu należy go jeszcze wysłać.

Brawo, udało Ci się wysłać wniosek. Teraz należy oczekiwać na jego zatwierdzenie.

Czy adres do e-doręczeń trzeba zgłaszać do KRS?

Nie, nie musicie zgłaszać adresu do e-doręczeń do KRS. Po utworzeniu adres sąd rejestrowy dostanie automatyczne powiadomienie, ponieważ zawiadomienie KRS następuje automatycznie nie musisz także nic płacić za zgłoszenie adresu do e-doręczeń dla sp. z o.o. do KRS.

Aktywacja adresu do e-doręczeń

Po jakimś czasie otrzymasz e-maila z prośbą o aktywację adresu e-doręczeń. Pamiętaj o niej, gdyż bez tego adres nie będzie funkcjonalny.

Jak uważacie, czy tego typu usługa będzie w najbliższym czasie do czegoś przydatna? Dajcie znać w komentarzach.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat