Poznajmy się

BŁAŻEJ SARZALSKI

radca prawny, przedsiębiorca

Studia prawnicze ukończyłem w 2007 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doświadczenie zdobywałem jako asystent głównego radcy prawnego w znanej firmie handlowej P.H. ALFA-ELEKTRO Sp. z o.o. w Katowicach oraz jako aplikant radcowski w jednej z największych kancelarii prawniczych na śląsku – Ślązak, Zapiór i Partnerzy w Katowicach. Od 2010 roku prowadzę indywidualną praktykę prawniczą.

Jestem autorem komentarza do zmian w Kodeksie spółek handlowych wprowadzonych ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wydanego przez Wolters Kluwer Polska oraz licznych publikacji dla studentów z zakresu prawa gospodarczego.

Posiadam uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa oraz spółek samorządowych. W latach 2015-2017 byłem członekiem, a w latach 2017 – 2018 przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BIAŁA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Białej.

Jestem autorem poczytnych blogów prawniczych dotyczących rejestracji spółek w Polsce i zagranicą oraz publikacji dla prawników. Specjalizuję się w prawie spółek, rozwiązaniach zapewniających poufność prowadzenia biznesu, postępowaniach sądowych w sprawach gospodarczych oraz w prawie wekslowym.

Umów się ze mną na rozmowę

To było latem 2011 roku. Dla mnie to był szalony rok. W czerwcu zdawałem czterodniowy egzamin radcowski. Trzeciego dnia egzaminu urodził się mój syn. Jednocześnie od ponad roku byłem bez stałej pracy, gdyż wiedziony chęcią wdrażania swoich pomysłów marketingowych i zarabiania godnych pieniędzy zdecydowałem się otworzyć własną firmę prawniczą nie będąc jeszcze radcą prawnym.

Bardzo szybko okazało się, że było to strzałem w dziesiątkę. Od razu pomyślałem, że aby pozyskać nowych klientów muszę się w jakiś sposób pokazać światu. To był też szalony czas jeżeli chodzi o przeobrażenia internetu. Z medium statycznego, stał się on medium dynamicznym, angażującym w kontakt między odbiorcami, a dostawcami treści.

Zacząłem aktywnie uczestniczyć w dyskusjach prawniczych w social mediach. Pozyskałem w ten sposób nie tylko pierwszych klientów, ale może co ważniejsze wiele cennych kontaktów zawodowych.

Jedną z osób, która pojawiła się wtedy w moim życiu, był Rafał Chmielewski, twórca firmy web.lex, który wtedy także zaczynał budowę swojej działalności, która pomagała w prowadzeniu blogów prawniczych. 

Rafał, anonsując wywiad ze mną na swoim blogu Ja, przedsiębiorca ,tak wspomina naszą znajomość:

Błażeja Sarzalskiego, jeszcze jako aplikanta radcowskiego, spotkałem kilka lat temu. Dokładnie w roku 2010… szmat czasu. Wtedy już dusza przedsiębiorcy nie dawała mu spokoju. Więc zamiast czekać na zakończenie aplikacji prawniczej – jak przystało na statecznego kandydata do tego zawodu – z otwarciem własnej kancelarii, zrobił to tak szybko, jak tylko mógł.

W 2011 r. gdy każdy z nas zaczynał swój biznes to właśnie Rafał zainspirował mnie do skupienia się na jednej specjalizacji, wąskim polu, na tym na czym już wtedy znałem się najlepiej. W ten sposób powstał blog, który czytasz, jako  jeden z pierwszych profesjonalnych blogów prawniczych w Polsce: blog  Rejestracjaspolkizoo.pl.

Pisanie bloga okazało się wymagającym wyzwaniem. Pomogło jednak mnie i mojej firmie wejść poziom wyżej. W 2013 roku mój blog był w czołówce plebiscytu na najlepsze blogi prawnicze portalu Polski Prawnik (a mój blog przeżył ten portal), a w 2015 był zdecydowanie wśród najbardziej popularnych blogów prawniczych w Polsce notując kilkadziesiąt tysięcy odsłon miesięcznie. Otworzyło mi to też zupełnie nowe specjalizacje w mojej kancelarii, takie jak pomoc w otwieraniu spółek zagranicznych, czy prawo wekslowe.

Koniec końców jestem tutaj, pisząc te słowa w 2023 roku, gdy mam już 40 lat, wiem, że prowadzenie bloga prawniczego to fascynujące doświadczenie.  Jest to zadanie dyscyplinujące i zachęcające do pogłębiania własnej wiedzy i umiejętności.

Przez ostatnie 13 lat robiłem to wiedziony marzeniami, ale i potrzebami moich potencjalnych klientów. I chociaż doświadczyłem przez ten czas zarówno wzlotów, jak i upadków, to nawet, gdy pojawiało się zwątpienie to do dalszej pracy nad blogiem napędzała mnie myśl, że zawsze jest ktoś kto może potrzebować mojego wsparcia i pomocy.

To jest właśnie moja historia. Z chęcią stanę się częścią Twojej.

BŁAŻEJ SARZALSKI

DLACZEGO JA?

Spółkami z o.o. zajmuję się od 2007 roku. Od 2011 roku dzieląc się swoją wiedzą za pomocą tego bloga pomagam wspólnikom i zarządom spółek rejestrować spółki z o.o. i rozwiązywać ich codzienne problemy prawne.

Swoją praktykę prawniczą prowadzę z poszanowaniem własnych zainteresowań oraz doświadczeń. Wierzę, że tylko w ten sposób mogę w pełni solidnie pomagać moim klientom.

241

zarejestrowanych spółek

3 137 094

odwiedzin bloga od 2014 roku

211

e-wnioski do KRS od 1 lipca 2021

Kwalifikacje zawodowe

Moje kwalifikacje

WPIS NA LISTĘ RADCÓW PRAWNYCH:

Wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach w 2011 roku pod numerem KT-2946 - zweryfikuj moje uprawnienia.

PRAKTYKA:

  • Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BIAŁA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - członek i przewodniczący rady nadzorczej spółki (2015 - 2018),
  • Sarzalski Consulting spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - wspólnik i prezes zarządu (2016 - do teraz).

EDUKACJA:

  • aplikacja radcowska w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach (2007 - 2011),
  • studia prawnicze, Uniwersytet Śląski, Wydział Prawa i Administracji (2002 - 2007),
  • certyfikowany kurs mediatora sądowego, Firma Szkoleniowa Quercus (2007).

KURSY I SZKOLENIA:

  • Sztuczna inteligencja i blockchain - cyberbezpieczeństwo a prawo (2020) - Krajowa Izba Radców Prawnych,
  • Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (2020) - Krajowa Izba Radców Prawnych,
  • Negocjacje dla prawników (2017) - Krajowa Izba Radców Prawnych,
  • Europejski System Ochrony Praw Jednostki (2006) - Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
  • Międzynarodowa Ochrona Praw Człowieka (2005) - Poznańskie Centrum Praw Człowieka - Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Lund, Instytut Raoula Wallenberga.

PRZEPROWADZONE KURSY I SZKOLENIA:

  • Prawo cywilne - szkolenie dla pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (2011),
  • Zarys postępowania cywilnego i karnego w kontekście dowodów elektronicznych (część kursu Certyfikowany Informatyk Śledczy, Mediarecovery 2010).

PUBLIKACJE:

  • Komentarz do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, LEX/el. 2009
  • Prawo gospodarcze i spółek / Błażej Sarzalski. Stan prawny na 1 marca 2009 r. - Warszawa: Oficyna a Wolters Kluwer business, 2009

 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Pytania dotyczące współpracy ze mną i tego w jaki sposób pomagam w problemach prawnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

1.

W JAKI SPOSÓB POMAGASZ SPÓŁKOM Z O.O ?

Skupiam się nie tylko na rejestrowaniu spółek, ale także na wszechstronnej pomocy prawnej dla spółek, które już działają.

Prawo spółek to moja działka, którą uprawiam z pasją rolnika dbającego o jak najlepsze plony.

Oferuję:

  • konsultacje prawne i opinie prawne w zakresie prawa spółek, podatków, prawa cywilnego i gospodarczego,
  • tworzenie i rejestrację spółek,
  • pomoc w fuzjach, przejęciach, przekształceniach,
  • optymalizację podatkową Twojej działalności,
  • reprezentację w sporach sądowych,
  • opiniowanie kwestii prawnych w Twojej działalności.
+
2.

CZY OPŁACA MI SIĘ ZATRUDNIAĆ PRAWNIKA DO ZAŁOŻENIA SPÓŁKI Z O.O. ?

To pytanie z kategorii trudnych dla mnie, ponieważ oczywiście zawsze chciałbym aby się opłacało zatrudniać prawnika.

Prawda jest jednak taka, że nie zawsze istnieje taka konieczność. Dzięki wiedzy zgromadzonej na tym blogu z powodzeniem możesz samodzielnie zarejestrować spółkę z o.o. Przynajmniej w większości przypadków.

Z drugiej strony, czas jaki poświęcisz na przeszukiwanie bloga, sprawdzanie wszystkiego i zdobywanie wiedzy możesz spożytkować w inny sposób, a sprawę zostawić profesjonaliście. W trudniejszych przypadkach, gdzie oprócz wiedzy technicznej potrzebna jest też wiedza prawna zawsze zachęcam do skorzystania z pomocy prawnika.

Stąd tak naprawdę Twojemu zdrowemu rozsądkowi pozostawiam decyzję, czy zdecydujesz się na moją profesjonalną pomoc prawną.

+
3.

ILE KOSZTUJĄ TWOJE USŁUGI ?

Rejestracja spółki z o.o. jest procesem, który co prawda składa się zawsze z podobnych etapów, ale nigdy nie jest dokładnie taki sam. Potrzeby moich klientów różnią się od siebie.

Z niektórymi sprawami związana jest większa odpowiedzialność, z innymi mniejsza. Niektórzy zadowolą się modelowym wzorem umowy spółki z internetu, inni potrzebują rozwiązań spersonalizowanych.

Z tego powodu ciężko wprowadzić mi sztywny cennik swoich usług. Najprostszą drogą do uzyskania informacji kosztach współpracy ze mną jest indywidualne zapytanie.

+
4.

CZY UDZIELASZ BEZPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH ?

Nie, nie udzielam bezpłatnych porad prawnych.

Wiem, że czasami odpowiedź merytoryczna na komentarze w blogu ma dla czytelników niezwykłą wartość i wiem, że w ten sposób budujemy więź, dla Ciebie nie jestem kolejnym anonimowym prawnikiem, ale Błażejem Sarzalskim, radcą do którego możesz w każdej chwili napisać.

Wiem, że te zasady mogą być trudne do zaakceptowania dla wszystkich. Jednak postanowiłem, że jedyną bezpłatną wiedzę jaką będę się dzielił to ta szeroka wiedza, jaką zostawiam w blogowych wpisach.

Porada prawna jest usługą, która polega na przekazaniu wiedzy i doświadczenia, które zdobywałem przez długi okres. Utrzymanie tego bloga, utrzymanie kancelarii, zespołu ludzi, którzy pomagają mi świadczyć Tobie pomoc, posiadanie dostępu do najnowszego orzecznictwa i komentarzy kosztuje grube tysiące złotych. Stąd zadając mi pytanie, chcę byś wiedział/a, że decydujesz się na płatną usługę.

+
5.

W JAKI SPOSÓB MOGĘ ZAPŁACIĆ ZA TWOJE USŁUGI ?

Akceptuję gotówkę, przelewy bankowe, płatności elektroniczne (BLIK, natychmiastowe przelewy bankowe).

Nie interesują mnie rozliczenia barterowe.

+
6.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA ODBYĆ SPOTKANIE Z TOBĄ ?

Umawiam się z klientami w siedzibie mojej kancelarii w Dąbrowie Górniczej, czasem także w Warszawie (co wymaga zawsze wcześniejszego potwierdzenia i umówienia).

Szeroko praktykuję także wideokonferencje poprzez różnorodne narzędzia, także te szyfrowane i zapewniające daleko idącą anonimowość.

+

Interesuje Cię rejestracja spółki z o.o.? Potrzebujesz pomocy?

Możesz zlecić mi rejestrację spółki z o.o. lub zmiany w Twojej spółce. Skontaktuj się ze mną za pomocą poniższego formularza.