Jak opodatkowana jest spółka z o.o. oraz jej wspólnicy?

Jakie są sposoby opodatkowania spółki z o.o.?

Jaki podatek płaci spółka z o.o.? Spółka z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. To proste stwierdzenie nie załatwia jednak tematu, a dopiero go otwiera. Aktualnie spółka z o.o. może być opodatkowana na dwa sposoby. Zasadą ogólną jest opodatkowanie spółki podatkiem CIT według skali, a wspólników ich własnym podatkiem. Osoby fizyczne płacą PIT, wspólnicy korporacyjni płacą CIT. Oznacza to, że spółka najpierw płaci swój własny podatek dochodowy (według stawki 9% albo 19%), a wypłacany wspólnikom zysk opodatkowany jest kolejnym podatkiem. Wspólnicy – osoby fizyczne płacą 19% podatek. Podatek ten potrącany jest przez spółkę w momencie wypłaty dywidendy.

Ze stawki 9% korzystają tzw. mali podatnicy. Jeżeli przychody podatnika ze sprzedaży brutto, nie przekroczyły kwoty 2.000.000 euro, ani kwota ta nie zostanie przekroczona w roku bieżącym, spółka może skorzystać ze stawki 9% dla przychodów z aktywnej działalności gospodarczej. Po przekroczeniu tego limitu obowiązuje stawka 19%. Obroty brutto oznaczają konieczność uwzględnienia należnego podatku od towarów i usług.

W praktyce oznacza to, że w większości przypadków podatek spółki z o.o. wyniesie 9% dochodu. Niewielu mamy przedsiębiorców mających większe obroty.

Alternatywny podatek spółki z o.o.

Alternatywą dla stosowania wyżej omówionych zasad jest zastosowanie ryczałtu od dochodów spółek. Koncepcja ta zwana też jest estońskim CIT. Polega ona na przyjęciu, że spółka płaci swój podatek dochodowy dopiero w momencie dystrybucji zysku na rzecz wspólników. Podatek ten nalicza się od kwoty wypłaconego zysku* i wynosi on odpowiednio dla małych podatników 10%, a dla dużych podatników 15% wypłaconego zysku.

Następnie, tak jak w opcji klasycznej, wspólnik musi zapłacić podatek od dywidendy. Teoretycznie płaci go według stawki 19%. Gdy spółka jest małym podatnikiem PIT można pomniejszyć o 90% należnego ryczałtu od dochodów spółki. W przypadku pozostałych podatników pomniejszenie wynosi 70% zapłaconego CIT. Powoduje to, że efektywne opodatkowanie spółek będących małymi podatnikami nie powinno przekroczyć 20%.

*Bardzo ważne jest jednak to, że opodatkowaniu ryczałtem podlegają także wszelkie wypłaty, które ustawa podatkowa zrównuje z zyskiem. W szczególności chodzi o tzw. ukryte zyski. Podatek spółka z o.o. zapłaci więc nie tylko za faktycznie wypłacony zysk, ale także za inne świadczenia.

Pojęcie ukrytych zysków oznacza świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem.

Przepis o ukrytych zyskach wprowadzono po to aby kreatywni przedsiębiorcy nie unikali podatku dochodowego. Obejmuje on takie sytuacje jak wykorzystanie pojazdów spółki do celów prywatnych albo chodzenie po restauracjach na koszt spółki. Niestety jego implikacje sięgają dalej, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze tej formy opodatkowania skonsultuj się z osobą zajmującą się prawem podatkowym. Szersze wyjaśnienia na temat estońskiego CIT znajdziesz na stronach rządowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!