Wniesienie oprogramowania do spółki z o.o. wolne od podatku dochodowego

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

W gąszczu przepisów podatkowych dotyczących działalności gospodarczej można się naprawdę pogubić. Z początkiem 2017 roku ustawodawca przewidział nowe zasady opodatkowania aportów – zasady niekorzystne, co warto podkreślić. W skrócie: wniesienie do spółki gotówki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jednakże wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. w zamian za udziały powoduje powstanie u wnoszącego przychodu równego wartości rynkowej wnoszonego wkładu.

Bardzo nieopłacalne z punktu widzenia osób, które wypracowały pewną wartość intelektualną samodzielnie, najczęściej nie mogą oni bowiem wykazać żadnych kosztów nabycia owej własności.

Na szczęście od zasady, ustawa przewiduje szereg wyjątków.

Jednym z nich jest wnoszenie, w ramach tzw. komercjalizowanej wartości intelektualnej, autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego.

W takiej sytuacji nie powstaje przychód. Co jednak bardzo istotne, podatku nie płaci wyłącznie twórca – jeżeli więc twórca zbył na rzecz osoby trzeciej prawa autorskie majątkowe do oprogramowania i ta osoba trzecia wnosi to oprogramowanie do spółki, to z uwagi na fakt, że nie jest twórcą, musi naliczyć przychód.

Przepisy te obowiązują od 2017 roku.

Uwaga! W Internecie jest wiele publikacji, które mogą wprowadzać Cię w błąd w tym zakresie. Wskazują one, że do komercjalizowanej wartości intelektualnej zwolnionej z ustalania przychodu nie zalicza się praw autorskich majątkowych do oprogramowania – są to jednak wnioski płynące ze stanu prawnego, obowiązującego do końca 2016 roku.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    5 comments on “Wniesienie oprogramowania do spółki z o.o. wolne od podatku dochodowego”

        1. Czy w spółce komandytowej ze udziałem sp. z o.o., można refakturować fakturę za zakup oprogramowania, z którego będzie korzystać sp. z o.o.? Czy można płatność za nią ująć jako zaliczka na poczet zysku sp. z o.o. w spółce komandytowej?

          1. Czy sp. z o.o. może nie mieć rachunku bankowego?
            Zaliczkę na CIT płaci za nią spółka komandytowa, nie ma pracowników ani sprzedaży, jej przychód jest tylko z udziału w zysku w komandytowej.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić porad

    KOMENTARZE

    • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
    • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
    • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc