Czy Bitcoin może być wkładem do spółki z o.o.?

Spółka z o.o.
Czy Bitcoin może być wkładem do spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy Bitcoin może być przedmiotem wkładu do spółki z o.o.?

Na rynku Bitcoina rządzą niedźwiedzie. Dla niewtajemniczonych, oznacza to, że kurs BTC w ostatnich kilku dniach spada na łeb i szyję. Niektórzy ludzie stracili już 1/4 swoich majątków. Połowa „analityków” radzi kupować, druga połowa, doradza żeby sprzedawać. Ja w analityka bawić się nie będę, nie mam ku temu kompetencji. Zawsze byłem słaby w kreśleniu linii i krzywych, a „analiza techniczna” kojarzy mi się ze znienawidzonymi lekcjami ZPT.  Jako prawnik muszę jednak serio potraktować rekomendacje zarówno niedźwiedzi, jak i byków ponieważ prowadzą one do jedynego słusznego wniosku. Kwestią tego czy bitcoin może być wkładem do spółki z o.o.

Czy token waluty wirtualnej jest wkładem pieniężnym?

Chciałoby się. Niestety nie jest. Bitcoin w zamierzeniu twórców i oczach entuzjastów jest (krypto)walutą i odzwierciedla wartość pieniężną. Tak samo jak waluty państwowe jest on odzwierciedleniem wartości towarów i innych dóbr. Istnieje powszechne przekonanie, że Bitcoin służy wymianie gospodarczej, pełni funkcję płatniczą. Nie wystarcza to jednak do uznania Bitcoina za pieniądz elektroniczny. Wkładem pieniężnym jest bowiem waluta fiducjarna, Wkładem pieniężnym może być waluta polska, czyli znaki pieniężne (banknoty i monety) Narodowego Banku Polskiego, a także waluty obce, czyli znaki pieniężne (banknoty i monety) będące poza krajem prawnym środkiem płatniczym. Do czasu więc, w którym Bitcoin nie zafunkcjonuje pod patronatem jakiegoś państwa, albo do czasu gdy polskie prawo nie zrówna go pieniądzowi polskiemu, Bitcoin nie będzie wkładem o charakterze pieniężnym.

Co decyduje o tym, że Bitcoin może być wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Skoro Bitcoin nie jest wkładem pieniężnym to musimy go traktować w kategoriach wkładu niepieniężnego, odpowiadając więc na pytanie o możliwość wniesienia do spółki musimy zbadać czy ma on tzw. zdolność aportową.  Innymi słowy, czy posiada cechy, które pozwalają uznać go za wkład niepieniężny.

Dla uznania, że dany składnik majątku ma zdolność aportową musimy ustalić to czy spełnia następujące kryteria:

 • musi być prawem zbywalnym,
 • dany składnik musi mieć wartość ekonomiczną
 • należy zbadać, czy można umieścić tego typu składnik w bilansie przedsiębiorstwa.

Bitcoin jest zbywalny i ma wartość ekonomiczną. Jedni widza ją wyższą, inni niższą, nie budzi jednak wątpliwości, że Bitcoin ją posiada. Każde zbywalne i dające się wycenić prawo może być wpisane do bilansu spółki. Wniosek?

Bitcoin może być przedmiotem wkładu do spółki z o.o.

Jak wnieść Bitcoin jako wkład do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Wniesienie Bitcoina do spółki wymaga wskazania go jako przedmiotu wkładu niepieniężnego, wskazania jego wartości na dzień wniesienia wyrażonej w polskich złotych, a także przeniesienia posiadania Bitcoina na spółkę. Ważniejszym pytaniem od pytania „jak” może być jednak pytanie „kiedy”.

Wynika to z tego, że wkład niepieniężny do spółki z o.o. podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że wniesienie aportem do spółki  z o.o. Bitcoina ma sens tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie wykazać, że zakupiliśmy go po cenie wyższej lub równej jego wartości na dzień wniesienia wkładu, ponosząc tym samym koszty uzyskania przychodu.

Jeżeli chcemy uniknąć tego typu problemów to należy użyć do przyjęcia kryptowaluty jako wkładu spółki osobowej, takiej jak na przykład spółka jawna. Możemy też rozważyć użycie spółki z kraju o przyjaźniejszym podatku dochodowym.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Panie Michale, ponieważ napisał Pan do mnie prywatnie to odpiszę Panu także w wiadomości prywatnej,
  • Michał - Witam sprawa wygląda następująco, posiadam 1/3 udziałów w spółce i jestem w zarządzie kredyt 100tys
  • Błażej Sarzalski - Dzień dobry, Czy przeczytał Pan artykuł?
  • Fabian - Dzień dobry, czy widzieli Państwo to orzeczenie Sądu Najwyższego ? https://www.sn.pl/orzecznictwo/
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie :)