Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy Bitcoin może być wkładem do spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski30 września 2019Komentarze (0)

Czy Bitcoin może być przedmiotem wkładu do spółki z o.o.?

Na rynku Bitcoina rządzą niedźwiedzie. Dla niewtajemniczonych, oznacza to, że kurs BTC w ostatnich kilku dniach spada na łeb i szyję. Niektórzy ludzie stracili już 1/4 swoich majątków. Połowa “analityków” radzi kupować, druga połowa, doradza żeby sprzedawać. Ja w analityka bawić się nie będę, nie mam ku temu kompetencji. Zawsze byłem słaby w kreśleniu linii i krzywych, a “analiza techniczna” kojarzy mi się ze znienawidzonymi lekcjami ZPT.  Jako prawnik muszę jednak serio potraktować rekomendacje zarówno niedźwiedzi, jak i byków ponieważ prowadzą one do jedynego słusznego wniosku. Bitcoin może być wkładem do spółki z o.o. Dlaczego? Odpowiedź w akapicie trzecim.

Czy Bitcoin jest wkładem pieniężnym?

Chciałoby się. Niestety nie jest. Bitcoin w zamierzeniu twórców i oczach entuzjastów jest (krypto)walutą i odzwierciedla wartość pieniężną i tak samo jak waluty państwowe jest towarem, co do którego istnieje powszechne przekonanie, że służy wymianie gospodarczej. Bitcoin pełni też funkcję płatniczą. Nie wystarcza to jednak do uznania Bitcoina za pieniądz elektroniczny. Wkładem pieniężnym jest bowiem waluta fiducjarna – polska, czyli znaki pieniężne (banknoty i monety) Narodowego Banku Polskiego, a także waluty obce, czyli znaki pieniężne (banknoty i monety) będące poza krajem prawnym środkiem płatniczym. Do czasu więc, w którym Bitcoin nie zafunkcjonuje pod patronatem jakiegoś państwa, albo do czasu gdy polskie prawo nie zrówna go pieniądzowi polskiemu, Bitcoin nie będzie wkładem o charakterze pieniężnym.

Co decyduje o tym, że Bitcoin może być wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Skoro Bitcoin nie jest wkładem pieniężnym to musimy go traktować w kategoriach wkładu niepieniężnego, odpowiadając więc na pytanie o możliwość wniesienia do spółki musimy zbadać czy ma on tzw. zdolność aportową.  Innymi słowy, czy posiada cechy, które pozwalają uznać go za wkład niepieniężny.

Dla uznania, że dany składnik majątku ma zdolność aportową musimy ustalić to czy spełnia następujące kryteria:

 • czy coś jest zbywalne?
 • czy coś ma wartość ekonomiczną?
 • czy można umieścić tego typu coś w bilansie przedsiębiorstwa?

Zarówno niedźwiedzie, jak i byki przekonują nas więc, że Bitcoin jest zbywalny i ma wartość ekonomiczną. Jedni widza ją wyższą, inni niższą, nie budzi jednak wątpliwości, że Bitcoin ją posiada. Każde zbywalne i wycenialne prawo może być wpisane do bilansu spółki. Wniosek? Taki jak na początku. Bitcoin może być przedmiotem wkładu do spółki z o.o.

Jak wnieść Bitcoin jako wkład do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Wniesienie Bitcoina do spółki wymaga wskazania go jako przedmiotu wkładu niepieniężnego, wskazania jego wartości na dzień wniesienia wyrażonej w polskich złotych, a także przeniesienia posiadania Bitcoina na spółkę. Ważniejszym pytaniem od pytania “jak” może być jednak pytanie “kiedy”.

Wynika to z tego, że wkład niepieniężny do spółki z o.o. podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że wniesienie aportem do spółki  z o.o. Bitcoina ma sens tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie wykazać, że zakupiliśmy go po cenie wyższej lub równej jego wartości na dzień wniesienia wkładu, ponosząc tym samym koszty uzyskania przychodu.

Jeżeli chcemy uniknąć tego typu problemów to należy użyć do przyjęcia kryptowaluty jako wkładu spółki osobowej, takiej jak na przykład spółka z o.o. spółka komandytowa. Możemy też rozważyć użycie spółki z kraju o przyjaźniejszym podatku dochodowym.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: