Nazwisko w firmie spółki z o.o.

Błażej Sarzalski        16 sierpnia 2012        6 komentarzy

Spółka z o.o. jako spółka kapitałowa ma to do siebie, że niejako „odrywa się” ona od swoich wspólników, założycieli czy członków organów. Jest samodzielnym bytem prawnym. Inaczej jest ze spółkami osobowymi, gdzie istnieje obowiązek ujawniania w ich firmach nazwisk wspólników.

Dobre nazwisko to skarb. Dobre nazwisko, które w dodatku dobrze się kojarzy to także gigantyczna wartość marketingowa. Czasami więc także wspólnicy spółek kapitałowych chcieliby w jakiś sposób zdyskontować swoje dobre imię. Niektórzy to nawet robią.

Przykłady? Ależ proszę…

W. Cejrowski Sp. z o.o., Grupa Gomułka Sp. z o.o., A. Blikle Sp. z o.o.

Okazuje się, że można więc umieszczać także w firmach spółek z o.o. nazwiska osób fizycznych  i czerpać z tego korzyści. Czy jednak można to zrobić dowolnie? Otóż nie – firma osoby prawnej, a więc spółki z o.o. może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością danego przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.

Więc kiedy taki związek jest, a kiedy go nie ma? Oczywiście najczęstszym przykładem będzie powiązanie wspólnika z samą spółką ale nie ograniczajmy się tylko do tego. Związek uzasadniający zamieszczenie nazwiska osoby fizycznej w firmie osoby prawnej niekoniecznie musi łączyć się z posiadaniem udziałów w tej osobie prawnej. Może być to np. związek między pracownikiem spółki, a spółką – związek w postaci wykorzystania dorobku naukowego, artystycznego, czy wynalazczego danej osoby za jej zgodą w takiej spółce. Wydaje mi się, że powinniśmy podchodzić do tego elastycznie.

A poza tym i tak zaraz ktoś napisze, że sądy prawa firmowego nie stosują 🙂

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Sierpień 16, 2012 o 13:31

Sądy prawa firmowego nie stosują
🙂
A poważniej: przy rejestrowaniu sp. z o.o. sąd bada z urzędu zasadność użycia nazwiska w firmie?

Odpowiedz

Tomek Sierpień 16, 2012 o 15:43

@Lech: Oczywiście, nie bada tylko niekaralności 😉

Odpowiedz

Paweł Judek | blog o prawie transportowym Sierpień 16, 2012 o 16:12

@ Lech

Rejestrując spółkę sąd z urzędu niczego nie bada 🙂 A poważniej to masz 10-krotnie większą szansę braku rejestracji z uwagi na pomylony kod PKD niż wpisania sobie do nazwy spółki np. Barack Obama 🙂

Odpowiedz

Marcin Sierpień 16, 2012 o 17:34

Błażej – Grupa Gumułka. Z tow. Władysławem oni nie mają nic wspólnego 🙂

Odpowiedz

Janusz Sierpień 16, 2012 o 21:20

…Z tow Wiesławem

Odpowiedz

gustaw Sierpień 17, 2012 o 07:59

@ Janusz – jeden czort;)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: