Jak będzie wyglądała elektroniczna umowa spółki?

Błażej Sarzalski        05 grudnia 2011        3 komentarze

Wiemy już więcej niż podałem w moim andrzejkowym poście dotyczącym e-rejestracji spółki z o.o..

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekty czterech rozporządzeń wykonawczych do nowelizacji Kodeksu spółek handlowych wdrażających elektroniczną rejestrację spółki z o.o..

Oto linki do rozporządzeń:

Co jest w nich najważniejszego?

Poprawiono wzorzec umowy spółki wprowadzając możliwość wyboru różnych wariantów umownych – chociaż wzorzec nawiązuje do tego co już przedstawiałem.

Wiemy też, że rejestracja w systemie informatycznym będzie prosta, będziemy musieli podać swoje podstawowe dane, które będą weryfikowane następnie w zbiorze danych PESEL.

Umowa spółki będzie podpisywana w taki sposób, że jedna osoba będzie musiała się zarejestrować w systemie i potwierdzić tożsamość pozostałych wspólników, którzy paroma klinknięciami będą podpisywać umowę spółki.

Domyślam się, że prawniczy puryści już się burzą – tak naprawdę nie wiadomo czy nie mamy w tym rozporządzeniu nowej formy czynności prawnych i czy nie jest ona równoważna z formą aktu notarialnego, formą pisemną, czy… no właśnie czym? 🙂 Może to nowa, swego rodzaju forma czynności prawnej?

To co mnie cieszy to oczywiście zagwarantowanie możliwości zakładania spółki przez pełnomocnika 🙂

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

gustaw Grudzień 6, 2011 o 10:17

Wersja projektu umowy spółki z opcjami (dla poszczególnych kwestii) do wyboru wysoce pożądana. Oby tylko “ubrali” ten projekt w jakieś prosty, wygodny i intuicyjny formularz elektroniczny. pozdrowienia

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 6, 2011 o 11:02

Muszę przyznać, że jeżeli opcje, które proponują mają służyć do dobrania podstawowych rozwiązań pod spółkę to jest nieźle. Też liczę na jakiś intuicyjny system, chociaż z drugiej strony, obawiam się, że w internecie będą dostępne te same formularze rejestracyjne co w zwykłym postępowaniu – co może prowadzić do tego, że nadal będzie ciężko – nie każdy potrafi wypełnić formularz.

Co do tego czego tam nie ma w tych opcjach to sądzę, że najbardziej będzie brakowało wspólnikom możliwości uchwalenia dopłat i określenia zasad zwrotu tych dopłat – jednak dopłaty to jeden z najłatwiejszych sposobów na dokapitalizowanie spółki.

Odpowiedz

gustaw Grudzień 27, 2011 o 13:00

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: