Jak będzie wyglądała elektroniczna umowa spółki?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Wiemy już więcej niż podałem w moim andrzejkowym poście dotyczącym e-rejestracji spółki z o.o..

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekty czterech rozporządzeń wykonawczych do nowelizacji Kodeksu spółek handlowych wdrażających elektroniczną rejestrację spółki z o.o..

Oto linki do rozporządzeń:

Co jest w nich najważniejszego?

Poprawiono wzorzec umowy spółki wprowadzając możliwość wyboru różnych wariantów umownych – chociaż wzorzec nawiązuje do tego co już przedstawiałem.

Wiemy też, że rejestracja w systemie informatycznym będzie prosta, będziemy musieli podać swoje podstawowe dane, które będą weryfikowane następnie w zbiorze danych PESEL.

Umowa spółki będzie podpisywana w taki sposób, że jedna osoba będzie musiała się zarejestrować w systemie i potwierdzić tożsamość pozostałych wspólników, którzy paroma klinknięciami będą podpisywać umowę spółki.

Domyślam się, że prawniczy puryści już się burzą – tak naprawdę nie wiadomo czy nie mamy w tym rozporządzeniu nowej formy czynności prawnych i czy nie jest ona równoważna z formą aktu notarialnego, formą pisemną, czy… no właśnie czym? 🙂 Może to nowa, swego rodzaju forma czynności prawnej?

To co mnie cieszy to oczywiście zagwarantowanie możliwości zakładania spółki przez pełnomocnika 🙂

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  3 comments on “Jak będzie wyglądała elektroniczna umowa spółki?”

  1. gustaw napisał:

   Wersja projektu umowy spółki z opcjami (dla poszczególnych kwestii) do wyboru wysoce pożądana. Oby tylko „ubrali” ten projekt w jakieś prosty, wygodny i intuicyjny formularz elektroniczny. pozdrowienia

  2. Błażej Sarzalski napisał:

   Muszę przyznać, że jeżeli opcje, które proponują mają służyć do dobrania podstawowych rozwiązań pod spółkę to jest nieźle. Też liczę na jakiś intuicyjny system, chociaż z drugiej strony, obawiam się, że w internecie będą dostępne te same formularze rejestracyjne co w zwykłym postępowaniu – co może prowadzić do tego, że nadal będzie ciężko – nie każdy potrafi wypełnić formularz.

   Co do tego czego tam nie ma w tych opcjach to sądzę, że najbardziej będzie brakowało wspólnikom możliwości uchwalenia dopłat i określenia zasad zwrotu tych dopłat – jednak dopłaty to jeden z najłatwiejszych sposobów na dokapitalizowanie spółki.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat