Prokurent a składka zdrowotna

Prokura w spółce z o.o.
Prokurent a składka zdrowotna

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Prokurent a składka zdrowotna

Teraz nie mówi się „Polski Ład”, teraz mówi się „specjalna operacja podatkowa”. Słyszeliście już ten dowcip? Mnie niestety do śmiechu nie jest.  Od kilku miesięcy wszystko co robię to pomoc przedsiębiorcom w przezwyciężaniu chaosu jaki związany jest z reformą podatkową. I kiedy już zauważyłem pewne zrozumienie, wytyczyliśmy z klientami ścieżki radzenia sobie z problemami, przyszły kolejne zapowiedzi zmian. Tematem zmian jest prokurent i składka zdrowotna.

Rząd co prawda nie chce używać już określenia „Polski Ład”. Nie dziwię się. Też bym się nie chciał tym chwalić. Mało istotne jak się na to mówi. Reforma podatkowo-składkowa, w tym także zmiany zaproponowane przez premiera Morawieckiego 24 marca 2022 roku mają jeden cel. Podniesienie podatków. Pomimo uspokajających przekazów płynących z rządu cel ten dalej jest realizowany, tylko na innym kierunku. Czy planowana nowelizacja przepisów Nowego Ładu zmieni na nowo położenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością? Sprawdzam projekt nowelizacji dot. składki zdrowotnej i ZUS prokurenta i ZUS komplementariusza SKA.

Prokurent zawsze objęty składką zdrowotną

W zasadzie zmiana ta nie dotyczy tylko spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Kwestia ZUS prokurent dotyczy wszystkich spółek. Do ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym dodany zostanie punkt, który wskazuje, że składce zdrowotnej podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurenci, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oceniam, że zmiany te mają na celu uszczelnienie systemu i zamknięcie drogi do optymalizacji składki poprzez powołanie na prokurenta.

Ja co prawda od zawsze uważam, że nie istnieje coś takiego jako akt powołania prokurenta.  Ustanowienie prokury jest po prostu udzieleniem pełnomocnictwa. Dlatego właśnie, jeżeli prokurent pobierał dotychczas wynagrodzenie za sprawowanie swojej funkcji, to było to wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jako takie podlegało ono składkom, jednak ustawodawca chciał zamknąć nawet tę wątpliwą furtkę.

Z uzasadnienia projektu ustawy zmieniającej:

Jednocześnie w związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do podlegania pod wskazany tytuł prokurentów proponuje się wprost wskazać, że katalog osób powołanych obejmuje także prokurentów. Prokura jako forma szczególna pełnomocnictwa jest ustanawiana, przy czym dochodzi do tego w drodze aktu powołania, o czym świadczy stosowanie przez prawodawcę wyrażenia „powołanie” w art. 208, art. 300[58] § 7, art. 300[64], art. 300[75], art. 371 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2020 poz. 1526, ze zm.; dalej jako „K.s.h.”). Powołanie prokurenta jest czynnością, która przynależy do zakresu wyrażenia „akt powołania”, a zatem na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych, prokurenci są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Mając jednak na uwadze wskazane powyżej wątpliwości, celem ich jednoznacznego rozstrzygnięcia, proponuje się doprecyzowanie przepisu.

Przy okazji duża zmiana dla spółek komandytowo-akcyjnych

Mocniej dostało się natomiast spółkom komandytowo-akcyjnym. Ustawodawca dostrzegł trend optymalizacyjny oraz powstawanie wielu spółek typu S.K.A. i zamknął furtkę optymalizacyjną. Od 2023 roku komplementariusze spółek komandytowo akcyjnych będą podlegali składkom na ubezpieczenia społeczne (a więc nie tylko zdrowotne, ale także emerytalno-rentowe). Co robić jeżeli jesteś w trakcie procesu przekształcenia w spółkę komandytowo-akcyjną?

Uważam, że należy rozważyć pozostanie przy spółce z o.o. i skorzystanie z opcji optymalizacji poprzez powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o., równie korzystne może okazać się skorzystanie z estońskiego CITu. Jeżeli prowadzisz spółkę z o.o. komandytową rozważ natomiast przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat