Spółka w biurze wirtualnym, za czy przeciw?

Czy jest sens otwierać spółkę w biurze wirtualnym w 2022 roku?

Spółka w wirtualnym biurze wydaje się interesująca dla wielu osób rozpoczynających działalność. Temat rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wirtualnych biurach pojawiał się na łamach mojego bloga kilkakrotnie. Powodem tego była praktyka urzędów skarbowych. Pewnego pięknego dnia skarbówka zaczęła robić problemy spółkom wskazującym wirtualne biuro jako adres rejestracji. Chodziło o odmowę nadawania numeru identyfikacji podatkowej dla spółek w biurach wirtualnych. Problem ten teraz zasadniczo nie występuje, ponieważ nadanie numeru podatkowego następuje automatycznie. NIP wpisywany jest do KRS bez konieczności składania wniosku do urzędu skarbowego. Jednakże rejestracja spółki w biurze wirtualnym nadal ma pewne skutki, które trzeba wziąć pod uwagę decydując się na własny biznes.

Jakie problemy z urzędem skarbowym mogą być związane z rejestracją spółki w biurze wirtualnym?

Problemem dla niektórych spółek w wirtualnym biurze może być zarejestrowanie się do podatku od towarów i usług. Nie jest to aktualnie też częsty problem ponieważ większość wirtualnych biur współpracuje z urzędami skarbowymi. Wypracowali sobie po prostu praktykę kontaktu z urzędami i informowania o wszelkich problemach z klientami, takich jak np. nieodbieranie korespondencji. Dlatego też problem ten nie jest teraz często spotykany. Zalecam też w takich przypadkach wskazanie w formularzu VAT-R alternatywnego adresu dla prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie gdy chodzi np. o magazyn, czy placówki handlowe.

Na co zwrócić uwagę przy rejestracji spółki u usługodawcy biura wirtualnego?

Oprócz oczywistych kwestii, typu jakość kontaktu z obsługą, wygodne narzędzia informatyczne do administrowania pocztą, czy świetny adres, wybierając ofertę biura wirtualnego warto zapytać w lokalnym urzędzie skarbowym o to czy będą problemy z rejestracją spółki do VAT. Można podpytać o to innych przedsiębiorców mających siedzibę w tym samym biurze. Uważam też, że bardzo istotne jest czytanie opinii i sprawdzanie terminowości działań biura. Pamiętaj, że na ten adres przekazywana będzie korespondencja sądowa, na którą często trzeba odpowiadać w konkretnych terminach. Jeżeli biuro działa niesprawnie, albo nie podaje rzetelnych dat odbioru korespondencji z sądu mogą pojawić się problemy związane z terminami sądowymi. Nikt nie będzie w sądach słuchał argumentów w stylu: „bo wirtualne biuro nie przekazało korespondencji”.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy biuro wirtualne wpisane zostało do rejestru podmiotów prowadzących działalność na rzecz spółek lub trustów. Co prawda przedsiębiorców korzystających z adresu w biurze nie mającym wpisu nie spotkają raczej żadne kary, ale nieprzyjemności już być może tak. A warto nieprzyjemności unikać.

Podmioty świadczące usługi biur wirtualnych muszą zgłosić się do wspomnianego rejestru najpóźniej do końca kwietnia bieżącego roku.

Rejestracja spółki z o.o. w biurze wirtualnym – zalety (dla zuchwałych)

Rejestracja spółki w dobrym biurze wirtualnym ma z mojego punktu widzenia kilka zalet. O takich jak kwestia ekonomiczna nie będę wspominał, bo wiadomo, że można mieć ładnie wyglądający adres za niewielką kwotę. Czy to naprawdę przekłada się na prestiż? Szczerze? Nie mam pojęcia. Widzę natomiast kilka plusów typowo pod kątem praktyki stosowania prawa.

Pierwsze primo, rejestracja spółki w biurze wirtualnym na obszarze właściwości urzędu skarbowego, który ma dużo petentów, może odwrócić uwagę urzędu od takiej działalności. Tym bardziej może się to udać, jeżeli spółka nie ma zawrotnych obrotów. Taką spółkę po prostu łatwo „schować”.

Po drugie… W przypadku gdy obawiasz się czynności komorniczych, wskazanie takiego adresu działalności utrudni wierzycielowi egzekucję. Komornik odbije się od biura wirtualnego. Nie wiem wszak, co na to owe biura…

Po trzecie i tu uwaga, daję Ci opcję dla „zaawansowanych”. Jeżeli wiesz, że Twoja działalność może rodzić problemy natury prawnej, rejestracja w biurze wirtualnym na obszarze funkcjonowania organów (sądu, prokuratury, administracja) o bardziej liberalnych praktykach, albo sprzyjającej wykładni prawa może być także ciekawą opcją. Nie chodzi o nic strasznego, ale niestety są sądy w Polsce które uznają jakieś działanie za przestępstwo. Są też sądy, w których ten sam czyn jest rozpatrywany zupełnie inaczej. Popytaj lokalnych adwokatów.

Czy warto zdać się na takie rozwiązanie?

Spółka z o.o. w biurze wirtualnym? Zdecyduj sam(a). Ja, mówiąc zupełnie szczerze, nie jestem fanem. Jeżeli miałoby to być Twoje jedyne oficjalne miejsce działalności to rozważ to dwa razy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!