„Czy prowadzi Pan także księgowość dla spółki z o.o.?” To pytanie często słyszę od klientów, którzy oprócz obsługi procesu rejestracji spółki szukają sprawdzonych rozwiązań księgowych. Przez lata również wielu księgowych proponowało mi współpracę przy polecaniu ich usług. Nigdy jednak nie miałem przekonania do tego typu współpracy, ponieważ prowadzenie jednoosobowej kancelarii prawnej nie wymagało ode mnie testowania usług księgowych na własnej skórze. Od razu wyjaśnię, że radcowie prawni, zgodnie z prawem, nie mogą prowadzić działalności w formie spółek kapitałowych, a ponieważ czasem pytacie mnie, dlaczego skoro rejestruję spółki to mam jednoosobową działalność to akurat nadarzyła się okazja, aby na nie odpowiedzieć.
Zmieniło się to w 2016 roku, kiedy na potrzeby kilku projektów otworzyłem spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wtedy też zacząłem rozglądać się za usługami księgowymi i wyrobiłem sobie zdanie na temat tego, jak powinna wyglądać współpraca spółki z zewnętrznym biurem rachunkowym.
W tym artykule opowiem, jak ja podchodziłem do kwestii wyboru księgowości dla spółki z o.o., czym się kierować i jak podejść do współpracy z biurem rachunkowym.
Na co zwrócić uwagę wybierając księgowość dla spółki z o.o.?
Podchodząc do wyboru księgowości dla mojej spółki z o.o. osobiście kierowałem się przede wszystkim zaufaniem. Współpracowałem z wybraną firmą księgową już kilka lat. Firma ta nie tylko zresztą obsługiwała moją kancelarię jednoosobową, ale też konsultowała ze mną kwestie prawa spółek i podatkowe związane ze swoimi klientami, co dało mi podstawę do oceny kompetencji w zakresie zajmowania się problemami klientów. Mogłem wyrobić sobie zdanie na ten temat na podstawie jakości zadawanych pytań i sprawności komunikacji. Ostatecznie jednak, patrząc szeroko i opierając się także na doświadczeniach moich klientów prowadzących spółki mogę wskazać trzy naprawdę istotne aspekty, które powinny decydować o wyborze księgowości dla spółki z o.o.
1. Rzeczywisty zakres usług i kompetencje biura rachunkowego
Chociaż mnie osobiście ten problem nie dotyczy (bo podatkowo i prawnie doradzam sobie sam) to wielu klientów traktuje księgowego jak człowieka-orkiestrę. Oczekują od niego nie tylko prawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale również usług prawniczych, doradztwa podatkowego i strategicznej analizy finansowej. Tymczasem w rzeczywistości niewielu księgowych łączy te profesje, dlatego przy bardziej złożonych kwestiach warto wybierać biura rachunkowe współpracujące z doradcami podatkowymi oraz prawnikami albo po prostu zrozumieć, że księgowy jest księgowym, a nie prawnikiem albo doradcą podatkowym. Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić, czy dane biuro zatrudnia specjalistów lub czy ma możliwość skonsultowania konkretnych kwestii podatkowych i prawnych z odpowiednimi ekspertami.
2. Responsywność i jakość obsługi
Niektóre biura rachunkowe podchodzą do klienta w sposób korporacyjny, co może prowadzić do niskiej responsywności i problemów komunikacyjnych. Wiele firm decyduje się na outsourcing księgowości do dużych podmiotów oferujących obsługę masową, co może skutkować utrudnionym kontaktem z dedykowanym księgowym oraz brakiem indywidualnego podejścia. To przede wszystkim problemy spółek, które chcą mieć księgowego z internetu, znanej kancelarii prowadzonej przez celebrytę, polityka albo influencera albo księgowość połączoną z usługami bankowymi. Moje doświadczenie podpowiada mi, że często najlepsze doświadczenie w zakresie jakości obsługi oferują niewielkie, często jednoosobowe biura rachunkowe, choć nie jest to regułą. Warto przetestować biuro pod kątem komunikacji jeszcze przed podpisaniem umowy – sprawdzić, jak szybko odpowiada na zapytania oraz jak szczegółowe są odpowiedzi.
3. Elastyczność i znajomość realiów biznesowych
Nie wszystkie biura rachunkowe rozumieją dynamikę biznesu. Czasami spotykam się z sytuacjami, w których księgowi sztywno trzymają się utartych schematów, co może być problematyczne dla firm działających w modelach innowacyjnych. Współczesne biura rachunkowe powinny potrafić wspierać przedsiębiorców w dostosowywaniu rozliczeń do zmieniającej się sytuacji gospodarczej i przepisów prawnych.
Czym powinna charakteryzować się dobra obsługa księgowa spółki z o.o.?
Dobra księgowość to nie tylko prawidłowo prowadzona dokumentacja. To również:
- Jasna i czytelna komunikacja – bez niezrozumiałego żargonu, szybka i konkretna odpowiedź na pytania,
- Indywidualne podejście – zrozumienie specyfiki biznesu klienta,
- Rzetelność i terminowość – terminowe rozliczenia i minimalizacja ryzyka podatkowego,
- Dobre oprogramowanie – nowoczesne narzędzia do obsługi ksiąg rachunkowych, umiejętność doradzenia klientowi w zakresie wyboru oprogramowania
- Transparentność odpowiedzialności – jasne określenie zakresu współpracy.
Księgowość dla spółki z o.o. szyta na miarę
Gdy kolejny raz usłyszałem pytanie o to czy prowadzę księgowość postanowiłem, że nie mogę przejść obok tematu obojętnie. Odpowiadając na potrzeby moich klientów oraz opierając się na wieloletniej współpracy z biurem rachunkowym, postanowiłem przygotować we współpracy z moim księgowym limitowaną ofertę księgowości dla spółek z o.o.. Nie jest to oferta dla każdego – jest skierowana do przedsiębiorców, którzy rozumieją, że dobra księgowość to kluczowy element stabilnego prowadzenia biznesu.
Rynek usług księgowych charakteryzuje się niedoborem wysokiej jakości kancelarii księgowych, a jednocześnie biura, które świadczą usługi na najwyższym poziomie, mają ograniczone moce przerobowe. Z tego względu otwieramy się jedynie na współpracę z limitowaną liczbą spółek, aby zagwarantować im maksymalną jakość obsługi.
Dlaczego warto wybrać księgowość we współpracy z moją kancelarią?
Tworząc ofertę postanowiłem rozważyć jakie są kluczowe aspekty udanej współpracy na linii spółka – księgowy. Dlaczego warto więc wybrać naszą ofertę?
- Usługi prowadzone przez księgowego, który ma także tytuł doradcy podatkowego – daje to pewność, że decyzje księgowe i podatkowe są podejmowane z najwyższą starannością.
Księgowość dostosowana do Twojego biznesu – rozumiemy specyfikę różnych branż i pomagamy wdrożyć rozwiązania, które zapewnią sprawną obsługę księgową zarówno niewielkich spółek, jak i podmiotów obsługujących wiele transakcji. Kluczowe w tym zakresie bywają inwestycje w odpowiednie oprogramowanie. Współpracująca doradczyni podatkowa poleci i omówi z Tobą odpowiednie rozwiązania.
- Obsługa online – dokumenty można przesyłać elektronicznie lub kurierem, co oszczędza czas i zwiększa wygodę.
- Komplementarna obsługa prawna i doradcza – możliwość skorzystania z komplementarnej współpracy w zakresie doradztwa prawnego i podatkowego.
Bezpieczna i stabilna współpraca
Nasza oferta to świadome podejście do obsługi księgowej – nie zależy nam na masowej obsłudze, ale na pracy z firmami, które doceniają spokój, rzetelność i indywidualne podejście. Współpraca z biurem księgowym, które mierzy siły na zamiary i nie jest przeciążone, to po prostu bezpieczniejszy i skuteczniejszy wybór dla Twojej spółki.
Księgowość dla spółki z o.o. ze Śląska
Chociaż naszą ofertę kierujemy dla klientów z całej Polski to, z uwagi na możliwość osobistego kontaktu, który bywa czasem niezwykle pomocny w rozwiązywaniu bieżących problemów szczególnie zapraszamy do współpracy przedsiębiorców i spółki z województwa śląskiego, nie tylko z Zagłębia. Obsługujemy spółki z terenu Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Katowic, Będzina, Czeladzi, Wojkowic oraz okolicznych miast.
Zadbaj o księgowość swojej spółki z o.o.!
Jeśli prowadzisz spółkę z o.o. i szukasz rzetelnej, responsywnej i profesjonalnej księgowości, skontaktuj się ze mną. Napisz do mnie – opowiedz o swojej spółce i sprawdź, czy możesz skorzystać z naszej ekskluzywnej oferty księgowej!