7 powodów dla których nie warto zakładać spółki z o.o.

7 powodów dla których nie warto zakładać spółki z o.o.

7 powodów dla których nie warto zakładać spółki z o.o.

Spółka z o.o. promowana jest od wielu lat przez polskiego ustawodawcę i jest najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Polsce. Przynajmniej, gdy nie liczymy działalności jednoosobowych. Było tak w 2014 roku, kiedy tworzyłem ten wpis. Jest tak i teraz, w roku 2022, gdy go poprawiam.  Spółka z o.o. nie zawsze będzie jednak najlepszym możliwym rozwiązaniem dla wszystkich. Poniżej znajdziesz listę 7 powodów dla których nie warto zakładać spółki z o.o.. Zmieniłem ją trochę z czasem i z praktyką i pogłębiłem. Przeczytaj uważnie, bo choć wpis trochę przewrotny, może pogłębić Twoją wiedzę i rozumienie spółki z o.o.

Czy warto inwestować w spółkę z o.o.?

Zaczynamy!

1. (Nie) warto zakładać spółki z o.o. dla ominięcia składek ZUS

Gdy tworzyłem tę listę w 2014 roku to nie wierzyłem, żeby naprawdę warto było otwierać spółkę z o.o. dla uniknięcia składek ZUS. Ówczesne składki były na tyle niskie, że uważałem, że spółka z o.o. nie nadaje się do tego aby unikać składek zdrowotnych. Obawiałem się, że międzyczasie wspólnika zje podwójne opodatkowanie i wyższe koszty księgowości. Niestety, rzeczywistość przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Tak zwany Polski Ład spowodował, że musiałem zrewidować swój pogląd. Obecnie uznaję spółkę z o.o. w połączeniu z instytucją powtarzających się świadczeń niepieniężnych za podstawowe remedium na wysoką składkę zdrowotną jaką płacą podatnicy podatku liniowego. W połączeniu z estońskim CITem spółka z o.o. może być naprawdę dobrym wyborem. Czy warto otwierać spółkę z o.o.? Warto!

2. Zakładanie spółki z o.o. dla samego prestiżu

Nie warto zakładać spółki z o.o. wyłącznie dla prestiżu. Umówmy się, w chwili obecnej prestiż żaden, a prezesów zarządów jest już tylu, że na nikim taki tytuł nie robi wrażenia. W swojej wieloletniej praktyce prawniczej widziałem paru „prezesów”, którzy przedkładali prestiż nad model biznesowy. Naprawdę nie warto.

3. Nie warto zakładać spółki z o.o. dla kontrahentów

To co często słyszę od wspólników przy otwieraniu spółek z o.o. to informacja, że „nasi kontrahenci chcą żebyśmy zostali spółką”. Nie warto zakładać spółki z o.o. tylko dlatego, że kontrahenci lepiej postrzegają spółkę z o.o. – naprawdę, w wyborze formy prowadzenia działalności tym czym musisz się kierować to swoje wewnętrzne przekonanie, poparte rzetelną analizą wad i zalet spółki z o.o. oraz różnych innych form działalności. Innym nic do tego! Oczywiście nie wykluczam, że w niektórych przypadkach pytanie czy warto otwierać spółkę z o.o.

4. Bo łatwiej sprzedać spółkę

Nie warto zakładać spółki z o.o. tylko z powodu tego, że łatwiej jest sprzedać udziały w spółce z o.o. niż w jednoosobowej działalności czy spółkach osobowych – naprawdę jest wiele sposobów przenoszenia przedsiębiorstw, wiadomo, sprzedaż udziałów jest dosyć wygodna i łatwa, natomiast pomyśl wcześniej ile czasu zajmie Ci rozbudowa przedsiębiorstwa do rozmiarów, w których ktoś chciałby je kupić… może do tej pory zdążysz się przekształcić w spółkę? Do tego czasu zostań przy jednoosobowej działalności.

5. Mało ryzykowna branża

Nie warto zakładać spółki z o.o. w branżach gdzie nie występuje wysokie ryzyko niewypłacalności. Po co zastanawiać się i kombinować jak obchodzić podwójne opodatkowanie zysku, kiedy można się samemu opodatkować pojedynczo?

6. Spółka dla zabawy?

Nie warto zakładać spółki z o.o. dla hecy. Dziwisz się? Pamiętam jak na studiach znajomi z koła naukowego prawa gospodarczego chcieli założyć spółkę z o.o. tylko po to aby testować swoją wiedzę prawniczą. Jak dla mnie to było to absurdalne 🙂

Chwała Bogu, pomysł upadł zanim się dobrze narodził.

7. Niski kapitał

Nie warto zakładać spółki z o.o. jeżeli masz tylko 5.000 złotych i pomysł na biznes. 5.000 zł to najczęściej za mało.

A Ty, masz jakieś swoje powody?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

132 odpowiedzi

 1. „Nie warto zakładać sp. z o.o. i zostając w niej prezesem, mając nadzieję na ochronę swojego majątku przed wierzycielami”.

  1. A to już temat skomplikowany – zależy od tego kiedy zobowiązanie powstało i kiedy zaistniały przesłanki do ogłoszenia upadłości. Zawsze można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości lub w odpowiednim momencie poprawnie zrezygnować z funkcji członka zarządu.

   1. Witam, JDG zamknąłem 4 lata temu i od tego czasu pracowałem na etacie. Niedawno rozstałem się z pracodawcą. Teraz chciałbym zająć się nie tylko usługami programistycznymi ale też e-commerce. Czy warto w ogóle czekać 1 rok aż znów będę mógł skorzystać z preferencyjnego ZUS bo zapowiadają się dość radykalne zmiany takie jak jedna opłata zus+podatek ? Czy preferencyjny zus zniknie od 2018 roku ? Rozważam też sp zoo ale w tym wypadku byłbym jedynym udziałowcem co w raczej jest niepolecane.

 2. ad.1. Wszystko zależy od skali. Dla mikrofirm i pojętnego prezesa prowadzenie księgowości nie jest trudniejsze od KPiR. A podwójne opodatkowanie nie ma znaczenia jeśli ktoś mądrze kombinuje. Oszczędności na zus są na tyle duże, że zamiast płacić zus można wziąć w leasing samochód wyższej klasy – rata wynosi tyle co zus.

  1. Wow, jestem pełen podziwu.

   Leasing zamiast ZUSu. A jak jutro tym leasingowym autem trafisz w drzewo i wylądujesz na dwuletniej rencie i rehabilitacji, to miej nadzieję, że wartość firmy pozwala na jej sprzedaż, bo jako bezrobotny za wiele nie uciułasz. Koszty ratownictwa pomijam, NFZ ma drastycznie słabą ściągalność.

   A tak poważniej – jeśli realna stawka ZUSu ~650PLN (tyle wychodzi po odliczeniach podstawy podatku i samego podatku) jest realnym problemem w prowadzeniu firmy i jeśli zaoszczędzoną kosztem swojego bezpieczeństwa kwotę wolisz wydać na większy leasing zamiast na inwestycję, to lepiej nie zabieraj się do działalności, o sp zoo nie mówiąc.

   1. Bez przesady, wystarczy zrezygnować z ubezpieczenia społecznego i to już jest spora oszczędność, którą można przeznaczać na co innego, a ubezpieczenie zdrowotne nadal płacić.

    1. … zatrudniając się gdzieś na mikroetat lub umowę zlecenia i składka zdrowotna wyniesie 10 czy 20 zł 😉

 3. @Marian-samodzielna księgowość jest w przypadku ksiąg rachunkowych dużo trudniejsza niż KPiR, moim zdaniem osoba bez studiów kierunkowych tylko z pomocą internetu może sobie nie poradzić -chyba, że jest wybitnie zdolna. Abstrahując od tego, że księgi rachunkowe przy małej liczbie dokumentów i małych miejscowościach można mieć prowadzone i za 300 PLN
  @Rafał – faktury wystawia spółka. Ty możesz w niej działać jako prezes zarządu powołany uchwałą wspólników. Stosunek powołania, na dzień dzisiejszy nie podlega oskładkowaniu ZUS.

  Ominąć podwójne opodatkowanie przedsiębiorcy najczęściej próbują poprzez najem nieruchomości/ruchomości do spółki i zapłacenie ryczałtu od najmu 8,5%. Spółka nie generuje wtedy przychodów. Zauważyłem jednak, że skarbówka jest co raz bardziej wyczulona na takie praktyki i przy dużych kwotach każe przedstawiać dokumentacje cen transferowych

 4. to prawda, że spółka wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy prawnej i rachunkowej. Ale nie jest to na tyle skomplikowane, żeby uznać, że nie można sobie z tym samemu poradzić. Dla chcącego nic trudnego. A oszczędności przy mikrofirmach są stosunkowo baardzo duże, przynajmniej 10 tys. rocznie (biorąc pod uwagę sam zus). Dla RAfała polecam kurs rachunkowości i przepisów dot. spółek zoo.

 5. @ Damian – nie podlega. Wydaje mi sie, ze nie masz tez prawa do opieki zdrowotnej, powinieneś sie gdzieś ubezpieczyciela dobrowolnie

  @ Tadek – moim zdaniem ograniczenie odpowiedzialności majątkowej, możliwość kombinowana z ZUS (albo niepłacenie jako członek zarządu, albo minimalny jako pracownik spółki)

 6. Nie warto zakładać spółki z o.o. tylko dlatego, że kontrahenci lepiej postrzegają spółkę z o.o.

  Myślę, że nie postrzegają lepiej. Wiedza o tym, że ogłoszenie upadłości w przygniatającej większości przypadków pozbawia wierzyciela szansy na odzyskanie choć złotówki, jest coraz powszechniejsza. Jak i o „słupach” – prezesach takich spółek. Lepiej postrzegane bywają spółki z o.o. – renomowane firmy, z powodu renomy właśnie.

 7. Co za dyskusja 🙂 Dziękuję wszystkim za komentarze.

  Żeby uściślić – te powody, które podałem, to są powody, które wymieniają od czasu do czasu osoby, które chcą zakładać spółki. Włącznie z tym „lepszym postrzeganiem”.

  W kontekście komentarza Mariana podam tylko, że uważam, że można nauczyć się wszystkiego, ale po co? Czy nie lepiej rozwijać biznes i przeznaczać ten czas na rozwój firmy, niż uczyć się prowadzenia pełnej księgowości? 🙂 Nauczenie się prowadzenia ksiąg nie jest proste. Nie znam żadnej małej spółki jednoosobowej (lub dwuosobowej z małym udziałem drugiego wspólnika 😉 w której księgowość prowadziłby sam wspólnik (pewnie są wyjątki).

 8. Podoba mi się ten „przewrotny” wpis.
  Wcześniejsze wpisy wnoszą dużo, co do wiedzy odnośnie spółki z o.o. Poza tym wskazują na naszą niewiedzę, i zakres który należy uzupełnić.

  W temacie:
  1.Ucieczka z ZUS? Zapewne plus. Można być w KRUS.
  2.Koszty księgowości? Jeżeli ktoś przy prowadzeniu działalności gospodarczej korzysta z księgowej, to pełna księgowość nie będzie dużo droższa.

  1. Pełna księgowość jest zazwyczaj 3-4 razy droższa, bo jest przy niej 4 razy więcej pracy niż przy ryczałcie czy PKPiR. Każdy dokument muszą prześwietlić i zadekretować po 4 razy (wpływ na zmianę majątku spółki, podatek VAT, rodzaj zobowiązania, koszt-przychód, śledzenie i księgowanie spłata zobowiązania / zapł. nalezności), wydruków jest tez więcej, opisywanie dokumentów też zajmuje więcej czasu, zawiłość przepisów (co może być kosztem księgowym a co podatkowym, a co nie).

   1. Prześwietlić, zdekretować po 4 razy, uch, ach, może jeszcze na miotłach latają i gusła czynią? Nie masz człowieku pojęcia o nowoczesnej księgowości. Zawsze będziesz na łasce księgowych i wykoleisz się tak jak reszta mędrków, którzy zamiast się uczyć tylko cwaniakują. Wielcy biznesmeni od siedmiu boleści- nie znający podstawowych wskaźników dot. aktualnej sytuacji w firmie. A nawet gdyby je znali to nie potrafili by ich zinterpretować- bo wystarczy że księgowa wie i rozumie, bo jej zależy na naszym biznesie tak jak nam a nawet bardziej! Bo przecież gdzie ona pójdzie jeżeli zbankrutuję, przecież nie ma gdzie! Śmiech na sali… bo moja księgowa powiedziała… bo uch, ach pełna księgowość wymaga 4 więcej pracy, bo wpływ na zmianę, podatek VAT, rodzaj zobowiązania, śledzenie i księgowanie, spłata zobowiązania i inne cuda… a potem tylko płacz zgrzytanie zębów i trzeba do angli uciekać żeby upadłość ogłaszać, bo się wszystko robiło na osobach fizycznych i nie miało się pojęcia o czymkolwiek. Właśnie rozmawiałem z gościem w UK który tak przepukał firmę zatrudniającą ponad 100 osób- był równie inteligenty i obeznany w księgowości co kolega TOM. Jeżeli ktoś ma rozum niechaj czyta: nigdy nie prowadż firmy jako… jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej! W Polsce prawo jest niestety takie, jakie jest. W takim systemie
    prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej powinno być surowo karane. Okazuje
    się, że ustawodawca już o tym pomyślał i nałożył na osobę prowadzącą działalność
    gospodarczą karę w postaci obowiązku płacenia składek ZUS. Ja nazywam ten obowiązek
    podatkiem łosiowym, gdyż jest przeznaczony dla łosi, którzy wiedzę na temat prowadzenia
    biznesu czerpią z telewizji lub od dobrotliwych ekspertów tzw. księgowych.

    1. @Marcin O matko, padłam!!! :)) wreszcie jakiś sensowny głos w dyskusji – podpisuję się obiema rękami, płacenie co miesiac na ZUS 1200 zł obecnie, zamiast samozatrudnienia na mikro etat to rozwiązanie dla lemingów, jak mozna coś takiego doradzać?

    2. Marcin … Ty tak zawsze piszesz slowo w słowo tekst ksiązki i nawet nie powiesz, ze to cytat ? Masz pecha bo słowo w słowo tekst książki Kamila Cebulskiego. Mógłbyś chociaż napisać, że to cytat.

 9. Od jakiegoś czasu czytam tego bloga, ale pierwszy raz się wypowiem 🙂 Także witam wszystkich serdecznie.
  Postaram się dorzucić coś od siebie w temacie lepszego postrzegania spółki z o.o., gdyż przynajmniej w mojej branży (IT) ma to znaczenie. Obecnie prowadzę DG (już ponad 5 lat) i już dwukrotnie spotkałem się z problemami z podjęciem współpracy z dużymi firmami – wyjaśnienie dostałem takie, że DG to dla nich taki pan Czesio i jak mu cegła na głowe spadnie to nie ma firmy. Druga sprawa to w przypadku spółki z o.o. kontrahent ma trochę więcej możliwość sprawdzenia kondycji firmy, z którą ma podjąć współpracę.

  Między innymi dlatego jestem właśnie w trakcie zakładania sp. z o.o. – oczywiście to tylko jeden z powodów, bo głównie zależy mi na oddzieleniu firmy od własnych finansów. Działalność dalej będę prowadził, bo z wielu powodów również jest przydatna.

  Moim zdaniem w przypadku b2c DG czy SC sprawdzi się doskonale i nie ma co kombinować natomiast w relacjach b2b raczej wskazana jest sp. z o.o.

  Pozdrawiam

 10. Panie Błażeju, definitywnie można się zgodzić tylko z pkt. 6. Reszta punktów za bardzo uogólnia wszystkie możliwe scenariusze. Jest bardzo wiele sytuacji, w których akurat warto założyć spółkę, w każdym podpunkcie (oprócz 6). Bo to tak jakby ogólnie komuś radzić że nie warto zakładać firmy, albo że nie warto być pracownikiem. Sytuacji jest na tyle wiele, że nie można zbytnio generalizować.

  1. Ktoś z podstawową znajomością konstrukcji prawnej NIGDY nie będzie chciał pracować z takim podmiotem, chyba że będą realizowane płatności z góry.

  2. A ja akurat przekształcając DG w Sp. z o.o. kieruje się zupełnie innymi przesłankami niż podniesione we wcześniejszych komentarzach. Mam już dobrze działającą działalność gospodarczą. Co w przypadku kiedy w DG chciałbym przejść np. na emeryturę? Mogę oczywiście łatwo zamknąć działalność bez wychodzenia z domu. Jednak gdybym chciał ją sprzedać to po transakcji nowy właściciel (kupiłby w zasadzie bazę moich kontrahentów) musiałby podpisywać od nowa z każdym z nich i z każdym pracownikiem umowę. W przypadku sprzedaży udziału w spółce z o.o. dla klienta i pracowników nic się nie zmienia. Dalej ma umowę z tą samą firmą, w której zmienił się jedynie właściciel. W przypadku przejścia na emeryturę mogę nadal czerpać dochody z funkcjonującej spółki z o.o., a kiedyś dziecko dostanie od rodziców udziały, które nie będą tylko wartością używanego sprzętu komputerowego, a wartością samą w sobie. Aspekt odpowiedzialności jest w moim przypadku mało istotny ale zawsze spełniając pewne warunki można ogłosić upadłość.

 11. Dzień dobry

  Man w planie zakładanie spółki z o.o .
  W celu nie płaceniu ZUS jak w jednoosobowej sp z o.o chciałbym brać wspólnika (który będzie miał 3% kapitału) .
  Ten wspólnik jest za granica jest Niemcem i nie może przyjechać do Polski narazie.
  Chciałbym wiedzieć czy jego obecność jest obowiązkowa przy notariuszu, w banku , w KRS ?
  Albo czy ja jako prezes zarządu mogę to wszytko załatwić sam?
  (Zrobię to przez internet S24).

  Pozdrawiam.

  1. Przy zakładaniu spółki obecność założycieli – wspólników jest obowiązkowa. Inaczej mógłbyś pozakładać sobie 4 spółki zoo z fikcyjnymi osobami, wymieniać się fakturami i żądać VAT do zwrotu od U.S. Nie można sobie od tak wpisać osoby do umowy spółki (jakiegoś Krzaka) i mu spółki założyć. (Długi dla niego, zyski dla ciebie – nie?). W banku i KRS formalności załatwia OSOBA wyznaczona (Uchwałą wspólników lub zapisem w Statucie) do reprezentowania spółki na zewnątrz w ramach takiego właśnie „zarządu”, lub prokurent jeśli dobrze pamiętam.

  1. Bardzo mi sie podoba Pana komentarz 🙂
   Mysle ze daje rozwiazanie na powyzszy problem.
   Pozdrawiam

 12. Dziękuje za szybka odpowiedz.

  To w żadnym momencie wspólnik nie będzie musiał być w Polsce aby podpisać dokumenty?
  Ja jako zarząd mogę za niego dać pieniądze w banku?

 13. Jeśli nie sp. z o.o. to co? Prowadzę JDG i obawiam się o swój majątek – branża jest wrażliwa na pozwy o nieuczciwej konkurencji, niesłusznie ale jakoś nie ufam sądom. 🙂 Jak się zabezpieczyć?
  Druga sprawa – jak inaczej uciec od ZUSu w przypadku mikrobiznesu? Pozostaje chyba tylko Delaware albo firma w bardziej przyjaznym kraju EU.

 14. Panie Tobiaszu, spółka z o.o. jest przydatna, ale przesłaniem mojego wpisu było to aby każdą decyzję o spółce z o.o. przemyśleć co najmniej dwa razy i zastanowić się czy naprawdę spółka z o.o. daje nam to o co chodzi.

  Dla bezpieczeństwa polecam układ sp. z o.o. sp. k. – nie eliminuje on niestety ZUSu, ale jest to chyba najlepsza pod względem bezpieczeństwa struktura w Polsce.

  Ominąć ZUS niestety jest ciężko.

  1. Nie ma podwójnego opodatkowania gdyż dla spółki Z O.O. pieniądze moga być w różnych formach wypłacane. Każde wypąłcone pieniążki (może poza „dywidendą”) zmniejszaja podstawe opodatkowania. Można więc tak zarządzać spółka jak Pan DOnald Trump i nigdy nie płacić żadnych podatków 😉

 15. A nikt nie nie wspominał o ograniczonej odpowiedzialności spółki a raczej jej wspólników (zresztą zarząd jest tak samo trudno „dorwać”) to chyba argument który przeważy wszystkie na NIE?

 16. @Paweł: Święte słowa, choć ta łatwość dorwania członków zarządu to spojrzenie prawnika, laicy postrzegają to inaczej, stąd może też taka popularność spółek z o.o.

 17. Pociągnięcie zarządu do odpowiedzialność wg. mojej oceny jednak wcale nie jest takie proste.
  Jeżeli zarząd faktycznie wie co się dzieje w spółce, z pewnością dopilnuje ciążących na nim kodeksowych obowiązków czym spełni przesłanki art. 299 § 2 (w końcu biznes czasem nie wychodzi)

 18. Spółka z o.o. to nie lada problem.Nie prowadzimy jej już 10 lat.Likwidacja kosztuje.Zerowe deklaracje trzeba składać do U.S.Panie Błażeju nie ma Pan czarodziejskiej różdżki która zamknęłaby tę zarazę.Nawet siedziby nie ma, bo nieruchomość którą w części wynajmowała, została sprzedana przez właściciela.

 19. Cóż, może to będzie w stylu „sorry, taki mamy klimat”, ale jak się otwiera spółkę to powinno się myśleć także o tym jak ją zlikwidować 🙂 Można też próbować ją sprzedać.

  1. Najlepiej zapisać w Statucie lub umowie spółki, jasno kiedy spółka WYGASA i w jaki sposób sie ją zamyka (dzieli majątek) i po kłopocie.

   1. Czy Zarząd w związku z zapisem o czasie trwania Spółki do dnia X musi wykonać jakąś likwidację majątku ? A jaśli tego nie zrobi ?
    Spółka trwa i działa dalej ?

 20. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż takich „kukułczych” spółek to bardzo specyficzna sprawa – pieniądze w takiej transakcji zazwyczaj idą od sprzedającego do kupującego – w mniej lub bardziej oficjalny sposób 😉

 21. A jeśli macie klientów w Wielkiej Brytanii , być może warto byłoby założyć spółkę LTD? Tam co prawda jest podwójne opodatkowanie, ale podatek CIT 20% od zysku płaci się raz do roku , więc nikt nie okroi zysku spółki w okresach miesięcznych czy kwartalnych. Co więcej nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba, która jest rezydentem polskim założyła taką spółkę. Trzeba zadbać o rezydencyjność spółki brytyjskiej i taki biznes można prowadzić. Oczywiście nie namawiam do przenoszenia, lecz do uzyskiwania dochodów ze źródeł Wielkiej Brytanii. Tu jest nieco inny zaawansowany rynek usług, ale warto , ponieważ pieniądze są „nieco inne”.

  Wypłaty dyrektorskie mogą być opodatkowane w „drugim umawiającym sie Państwie” jak mówi UPO zawarta pomiędzy Wielką Brytanią, a Polską.

 22. Co z robić w sytuacji, kiedy wszystkie udzialy w spółce z o.o. zostały sprzedane 31 grudnia 2010 roku i nabywca, pomimo zapisu notarialnego, ze ma zapłacic do 31 marca 2011 nadal nie zaplacił. Czy można odzyskać te udzialy w spółce ?

 23. Mam JDG. Niedlugo startuje na rynek z portalem internetowych, ktory bedzie sprzedawal testy globalnie. Obawiam sie nieprzewidzianych problemow (przede wszystkich charge backs przy platnosciach internetowych) i co za tym idzie osobistej odpowiedzialnosci finansowej. Z tego wzgledu chce zalozyc sp.zoo z kapitalem 10.000 PLN. Czy warto??

 24. @Aneta: Na pewno warto, ale spółka z o.o to marna ochrona przed wierzycielami, jeżeli planuje Pani zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za długi, w takim wypadku proponuję spółkę z o.o. spółkę komandytową.

 25. Od kiedy to Panie Mecenasie Sarzalski można przekształcić jdg w spółkę??? Mam nadziej, że to oczywista omyłka bo inaczej autorytet z Pana słaby.

  1. Od mniej więcej trzech lat. Panie Patryku, nie pretenduję do miana autorytetu i nie dam sobie narzucić dyskusji w tym tonie. Jeżeli ma Pan potrzebę dowalania innym, proszę iść na onet.

   1. Czy jest sens zakladac biznes na sp. Z o.o. ,
    by miec szanse na zyskanie kredytu na inwestycje..?gdy jako osoba fizyczna ma sie długi i nie ma szans na kredyt ? Jak w ogole banki patrzą na spółkę gdy wspolnicy maja dlugi ?..

    1. Raczej pytanie do specjalistów od bankowości, ale nie robiłbym sobie nadziei w tym temacie, spółka aby dostać kredyt musi jakoś go zabezpieczyć, a jednym z podstawowych zabezpieczeń jest osobiste zabezpieczenie udzielone przez członków zarządu (często w formie weksla gwarancyjnego).

 26. Uważam, że mimo wszystko warto zakładać spółkę z o.o. Jestem aktualnie zatrudniony w oparciu o umowę o pracę (1/2 etatu), lecz na wiosnę razem ze wspólnikiem chcemy kupić spółkę z o.o. (e-commerce z kapitałem 5k). W ramach spółki chcemy też świadczyć usługi programistyczne, które dotychczas oferowaliśmy w oparciu o umowy cywilnoprawne. Myślałem o różnych formach prowadzenia działalności, nawet o SC, ale tam musiałbym dodatkowo opłacać sobie świadczenia zdrowotne, które mam już odprowadzane z umowy o pracę. Tym samym wolę tę różnicę przeznaczyć na pełną księgowość aniżeli na podwójne „zdrowotne”.

  1. Krótko i tematycznie: nie 🙂

   Zasady likwidacji spółki są ściśle sformalizowane i wymagają przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego (względnie upadłości albo… wykreślenia z rejestru bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w przypadku „spółek widmo”).

 27. zakładam sp z.o.o i chciałbym się dowiedzieć jak wprowadzić prywatny majątek do spółki np.samochód ciężarowy należący do firmy działalność gospodarcza

  1. Najlepiej legalnie 🙂

   Sposobów jest wiele. Zachęcam do skorzystania z komercyjnej oferty kancelarii.

 28. Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji 🙂 „Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych” ciekawe..

 29. Dla mnie spółka z o.o. to większe ryzyko braku ściągnięcia płatności. Patrzę tutaj przez pryzmat swoich dotychczasowych doświadczeń ze ściąganiem płatności za faktury. Zwykle z osobami fizycznymi są mniejsze problemy dlatego ostrożnie podchodzę do sp. z o.o. i dokładniej je sprawdzam.

 30. Spółka z o.o. daje bardzo duże pole manewru- warto ją założyć choćby dla celów edukacyjnych. Sam założyłem (właściwie dwie jedną w UK- Ltd, a drugą w Polsce- sp. z o.o. oddział w Polsce) i uczę się na 100tys zł. Nic tak nie motywuje do działania i czytania ustaw jak możliwość utraty własnych środków. Jak na razie po roku jestem ponad 33tys. zł na minusie (trochę towaru jeszcze jest na magazynie) ale nauczyłem się pełnej księgowości (od dobrej księgowej której z przyjemnością płaciłem 1230zł/mies przez kilka miesięcy), VATu, CITu, PITu, umów zlecenie, kontraktów menadżerskich, wewnątrzwspólnotowych dostaw/nabyć towarów, imoportu usług, exportu towarów, prawa europejskiego/międzynarodowego w etc. Przez całą edukację (w PL/UK) nie nauczyłem się tyle co przez ostatni rok prowadząc firmy w obydwu krajach. Jeżeli kogoś kręci globalne prowadzenie działalności i lubi eksperymentować na żywym organizmie to jak najbardziej polecam sp. z o.o./ltd.

  1. Ilu jest takich jak Ty Marcinie?

   Ilu będzie się przejmowało prowadzeniem księgowości?

   Ilu ma pieniądze na to by się „uczyć”? 🙂

   Ile osób ma czas na to aby się „uczyć”?

   Zamiast się uczyć, większość (co uważam za słuszne), zajmie się tym na czym się zna, czyli robieniem biznesu (sprzedaż, marketing), resztę zostawiając fachowcom.

   1. Księgowość ma tak kluczowe znaczenie w kwestii podejmowania decyzji na co dzień, że przedsiębiorca który się nią „nie przejmuje” długo nie podziała. Znam z pierwszej ręki przypadki gdzie właściciele robili „to na czym się znają” (czyt. wszystko poza księgowością) i firma upadła. Dlaczego? Bo księgowi zamiast ich edukować tylko straszyli swoim niezrozumiałym żargonem, czyniąc ze swojego fachu wiedzę tajemną (w przeciwnym razie po kilku miesiącach oczywiście okazaliby się zbędni- dzieciak po zawodówce za parę złotych wklepie papiery do komputera w określonej konfiguracji i podziękuje że ktoś dał mu zajęcie).

    Pani z US bardzo się dziwi kiedy musi rozmawiać bezpośrednio ze mną zamiast z księgową. Każdy urzędnik to narzędzie, które ma mi służyć i mnie edukować na temat eurokołchozu, brytyjskiej fermy, czy naszej polskiej zagrody… farmerzy z wiejskiej czy z westminsteru wykształcili sobie całą rzeszę pachołków rozsiewających wprowadzone przez nich głupoty jak ewangelię. Byleby tylko urzędnik (czyt. pasożyt) nie musiał tych głupot tłumaczyć człowiekowi rozumnemu bo zostaliby wyśmiani.

    Zadaniem księgowego zatem jest takie przedstawianie sytuacji finansowej firmy i zachodzących w niej procesów aby właściciele/ udziałowcy nic z tego nie rozumieli i kiwali ręką w bezradnym geście mówiącym „ah nie mam do tego głowy, lepiej zostawię to fachowcom oni lepiej wiedzą jak mnie strzyc żeby było zgodnie z prawem”. „Ilu ma pieniądze”, „ilu ma czas?” pyta Pan Błażej, oczywiście niewielu bo po przejściu kilku (jakże niezbędnych) etapów ogłupiania do 25 roku życia pozostaje jedynie A. czekac aż przedsiębiorca/korporacja przygarnie i uczyni użytecznym B. pójść na łatwiznę i zostać pasożytem… Faktycznie na prawdziwą naukę nie pozostaje już czasu.

    Społeczeństwa zostały do tego stopnia skrzywione a ich system wartości tak wypaczony że mylone są podstawowe pojęcia. „Dzięki urzędnikom przedsiębiorcy mogą działać, to oni dają pracę bo pozwalają im działać!” krzyczy tępy rządowy klakier. Że co? Pogrzało kakao? To przedsiębiorcze jednostki przez swą kreatywność i produktywność (i wymuszoną zgodę) sprawiają że takie młotki mają co robić. Bez nas wszystkie te pasożytnicze elementy nie miałaby co do garnka włożyć- musiałyby zająć się czymś co stwarza realną wartość za którą ktoś jest gotowy “dobrowolnie” zapłacić.

    Zatem moja definicja fachowca w naszym kontekście: produkt rządowego systemu edukacji (raczej deedukacji), karmiony propagandą i ją rozsiewający. Bez urazy.

    1. łatwo się wymądrzać mając 100 tys na start i, jak wynika z Twojej wypowiedzi, możliwość spisania całkiem znaczącej części tej kwoty na straty w ramach nauki… ponowię więc pytanie p. Błażeja – ilu takie pieniądze może przeznaczyć na naukę (a potem zapewne prosić tatusia o wiecej, bo teraz już tato to na pewno wyjdzie, już wiem jak, już umiem, już się nauczyłem…)

     1. Przeczytałem ostatnio na stronie jakiegoś brytyjskiego programu do księgowania takie sformułowanie: „płacąc vat jesteś swego rodzaju bezpłatnym poborcą podatkowym na usługach rządu ponieważ dodajesz podatek do wszystkiego czym handlujesz i zanosisz go do urzędu”. Dlatego właśnie mam taki problem z wszelkiej maści „fachowcami”, którzy powinni po prostu powiedzieć zapracowanemu człowiekowi co jest grane i jak postępować zgodnie z „prawem” a następnie usunąć się z drogi/ zając się czymś pożytecznym. Natomiast oni celowo nie mówią klientowi wszystkiego żeby ten cały czas wracał po więcej (zauważ że to klient odnosi część swojej spieniężonej produktywności do urzędu, „fachowiec” tylko czyha by podczas przekazywania haraczu coś mu odpalono). W zdrowych społeczeństwach „zawody wydmuszki” takie jak prawnicy, księgowi, urzędnicy, radcy prawni nie mają prawa bytu ponieważ prawo jest tak proste że każdy jest w stanie go zinterpretować bez tłumaczy/pośredników/szarlatanów.

      Zauważ inny Marcinie że wspomniana przeze mnie kwota nie została spisana na straty- firma jest na minusie (koszty tymczasowo przewyższają przychody) ponieważ cześć towaru po prostu nie została jeszcze sprzedana. Dodatkowo z kasy oddziału idą środki na wspomnianą „naukę” czyli na „dobrych” księgowych wszelkiego rodzaju subskrypcje, aplikacje etc. z których korzysta również siedziba (tam jest delikatnie na plus więc będzie corporation tax do zapłaty). Wspomniane środki zostały w większości zarobione osobiście przeze mnie (nudne prace w korporacjach) a cześć zainwestowane przez ludzi którzy mnie znają i po prostu chcą zarobić.

      Spinasz się na punkcie tych 100tys., każdy człowiek o typowej mentalności „pracownika” tak ma… ja też tak miałem… Najtrudniejszą rzeczą (przynajmniej na początku) było wydawanie tych własnych ciężko zarobionych pieniędzy… Jeżeli chcesz być produktywnym człowiekiem (a nie pasożytem) traktuj pieniądze czyt. currency (od słowa current, czyli prąd, nurt, potok) jako narzędzie do obracania/przelewania/poruszania czyli do stwarzania wartości dodanej (za którą ktoś będzie gotowy zapłacić) a nie jako środek tylko do osobistej konsumpcji.

      Zatem jeżeli ktoś się wymądrza to zazwyczaj osoby które nigdy nie zaryzykowały nić swojego i jedyne co robią to korzystając z mizernego stanu państwa i na nim zarabiają- gardzą sobą bo wiedzą że nic pożytecznego z nich nie ma i nie będzie.

     2. @Marcin każdy ma swoje priorytety. jeśli zadowala Cię skala działalności z aktywami na poziomie 100 tys. to owszem, warto sobie prowadzić księgowość samodzielnie, dla takiego „bidoka” każdy tysiąc się liczy, to fakt (btw skąd wiesz, że uczyłeś się od dobrej księgowej? mieliście w tym czasie kontrolę skarbową? i po co Ci ona w ogóle była skoro gardzisz fachowcami? za słaby intelekt, by się uczyć samodzielnie? z ustaw? z orzecznictwa?). Jeśli jednak chcesz rozwijać firmę, to popełniasz błąd, bo nigdy nie będziesz miał na to czasu, siedząc w księgach, orzecznictwie, ciągle zmieniających się przepisach… Jak na razie władowałeś, jak wnioskuję, 100 tys w towar (ach, handel, szczyt produktywności…), którego przez rok nie potrafiłeś sprzedać, generując stratę na poziomie 30 tys (w Polsce), choć jak sugerujesz, po sprzedaży reszty towaru, będzie zysk – księgowa nie powiedziała Ci, że towaru nie sprzedanego nie wlicza się w koszty? Naprawdę? No ale może to ja się nie znam, ja się od nikogo nie uczyłem i mało o tym wiem. Nie myślałeś jednak, żeby te pieniądze włożyć na jakąś sensowną lokatę bankową? Bo nawet ten skromny zysk w UK nie brzmi zachęcająco, szczególnie w kontekście potencjalnej kontroli krzyżowej między obiema firmami, która może okazać się dla Ciebie dość przykra… Gdybyś napisał, że w rok ze 100 tys zarobiłeś 30 tys, to bym Ci odpisał, że ciężko za to wyżyć, a Ty piszesz o takiej stracie. Było zostać na etacie Panie Marcin, tam i na chlebek było i odłożyć się dało, a Tobie się biznesów zachciało… PS etymologii słowa currency nie szukaj jednak w current, bo to dwa równorzędne wobec siebie słowa, Mr. Englishman, a w łacińskim currens.

     3. Nie w tydzień Rzym zbudowano- od czegoś trzeba zacząć, dziękuję ale trzymam się zdala od banków (lokat, kredytów i tego typu cudów). Obydwie firmy są zautomatyzowane a księgowości i prawa uczę się bo mnie to interesuje i nie mam co robić. Towaru nie wlicza się w koszty podczas dokonywania bilansu do corporation tax/cit ale właściciel powinien pamiętać że firma jest na minusie tylko z księgowego punktu widzenia.

      Słusznie Pan zauważył że handel nie jest szczytem produktywności. Docelowo będzie to produkcja (Engineering Design się przyda) ale wiadomo że bez znacznego kapitału produkować się nie da… handel jest poniekąd środkiem do celu. Chciałbym rozwijać swoje firmy przez długie lata a bez znajomości księgowości, europejskich dyrektyw i ich polskich interpretacji/implementacji nie czułbym się pewnie. Ceny tymczasowo w obydwu firmach mam wysokie aby ograniczyć popyt gdyż księgowość obydwu firm nie jest jeszcze w pełni zintegrowana… poza tym nie mam jeszcze przemyślanej kwestii zatrudnienia osób do polskiego magazynu- myślę że Pan inny marcin by się nadał. Dodatkowo nie mam jeszcze dopracowanego brandingu dla swoich marek…

      Jestem wdzięczny za tą dyskusję Panu (Polishmanowi) bo gdyby nie on w ogóle nie miałbym motywacji do używania J. Polskiego w piśmie, a kocham ten język… i też etymologii nie miałby mi kto wytłumaczyć… jednak są jeszcze dobrzy/uczynni ludzie na tym świecie.

 31. sorka nie kumam tego kompletnie, po 1 opłaca się dla oszczedzenia zusu jest to 12×12000 14400zł rocznie,
  koszta księgowości : przy 1 osobowej działalności to 100zł, przy spółce 200 msc, kolejna sprawa łatwo ominąć podwójne opodatkowanie, wystarczy nie wypłacać dywidendy udziałowcom, a wasz spolka zoo moze kupowac towar za granicy np od spolki na gibraltarze.
  Spólka zoo same korzyści, działalność 1 osobowa: syf, bryd mogiła

 32. Ja polecam Drozd.biz Mają kompleksową wiedzę i doświadczenie. Z nimi możliwe jest zmniejszenie obciążeń ubezpieczeniowo-podatkowych. Zapewniają swoim klientom komfort i szybkość obsługi.

 33. Jestem księgową z 26 letnim stażem w prowadzeniu spółek z o.o. i mówiąc delikatnie, po przejrzeniu wpisów, nie macie pojęcia o pełnej księgowości. W pełnej księgowości księguje się wszystko a w szczególności OBIEG pieniądza. Zawsze gdy dostaję faktury gotówkowe i pytam kto płacił a kto prowadzi kasę, albo gdy chcę uzgodnić rozrachunki z kontrahentami to większość , przepraszam, ale nic nie rozumie. Praca z takimi ludźmi, którzy nie otarli się o pracę w korporacji, urzędach nie rozumieją, że nie ma znaczenia, że to spółka co ma dwóch wspólników i koniec i muszą się rozliczyć z pieniędzy jakie wzięli z konta spółki. Zasady są te same. Najwyżej sprawozdawczość i bilans może być w uproszczonej formie, nie trzeba tworzyć rezerw na podatek odroczony itp. Ktoś, kto założył sp. z o.o. sam prowadził księgowość, chyba, że był księgowym. Wielu aspektów pełnej księgowości, jak księgować, spotkałam się, że księgowi prowadzący pełne księgi nie wiedzieli. Sama mam działalność gospodarczą i płacę pełny ZUS.

  1. mówi Pani tu o skrajnym zdebileniu właścicieli co myślą że to nadal jest jednoosobowa działlność i biora z konta co chcą. Nie powinienem tego robić ale pokażę kilka przykładów jak się omija koszta w spółkach:
   1. powołuje się prezesa któremu płaci się pensję( ta osoba nie musi płacić ani zus, ani składki zdrowotnej) i według nowych przepisów teraz będzię opodatkowana tylko 15%
   2. spółka wunajmuje dom, biuro, garaż cokolwiek np. od współwłaściciela spółki a ten zgłasza to jako ryczałt i płaci 8.5%. Wciskanie ludzią że lepsze są jednoosobówki to zwykłe pójście na łatwizne księgowości. Moja księgowa biuerzez 250 ziko msc przy 40 fakturach. sory kiedyś prowadziłem jednoosobówkę i powiem: nigdy więcej!!!!

   kolejnym ważnym aspektem jest to, że włąscicielem spółki zoo, moze być inna spółka i to z innego kraju.
   osiągasz duze zyski w spółce? żaden problem, zakładasz spółkę w irlandii koszta roczne to jakies 1000 euro i możesz sprzedawać prawa na jakieś produkty, a w irlandii co? małe zaskoczenie nowo założone spolki nie płaca podatku przez 3 lata działalności bum!

 34. poczytajcie jak zaksięgować zakup WNT albo jak zaksięgować zakup z Chin, odprawa celna w Hamburgu i sprzedaż do Czech. A księgowania w odwrotnym obciążeniu, księgowanie i rozliczanie wynajmu jachtu co pływa od portu do portu w basenie morza Śródziemnego?
  Naprawdę łatwiej w jdg i KPiR.

  1. 100% racji, choć nie demonizujmy pełnej księgowości – po prostu warto przy skomplikowanych interesach korzystać z usług sprawdzonych specjalistów, natomiast prosta spółka z o.o. i kilka faktur na miesiąc to nie wyzwanie dla księgowego.

  2. To o czym Pani pisze to dla mnie już od dwóch lat chleb powszedni mimo że doradców zatrudniałem tylko przez pół roku kiedy to dużo pytałem ale wszystko robiłem sam i do tego intensywnie się uczyłem (dalej się uczę)- wydałem na to według ostatniego raportu zystków i strat 11tys. zł ale od tamtego czasu niemal ani grosza. Zdecydowanie odradzam poleganie na księgowych- to po prostu czysta strata pieniędzy. We współczesnych czasach wszystko jest w internecie + bardzo wiele można zautomatyzować przez oprogramowanie, trzeba tylko wiedzieć co i jak. Księgowy może stanowić dla firmy wartość dodaną tylko wtedy kiedy jest na magazynie i pakuje paczki lub zajmuje się obsługą klienta- to jedyny sposób aby uczynić go użytecznym.

 35. no cóż albo Pan miał do czynienia ze złymi księgowymi albo sądzę, że Pan się bardziej przechwala, bo osoba co prowadzi firmę to ma robić biznes a nie siedzieć nad dokumentami. A już w niejednej firmie poprawiałam księgi po osobach co sądziły, że potrafią wszystko. Ciekawa jestem jak ustalał Pan obieg dokumentacji lub uzgadniał rozrachunki . A do tego sprawy pracownicze.

 36. Witam,
  Również zastanawiam się nad założeniem sp. z o.o. Będąc na urlopach (na dzieci 😉 ) w pracy gdzie posiadam pełny etat założyłam DG. Za nie długi czas chcę wrócić do pracy i nie chcę zamykać DG, bo szkoda mi tych 4 lat a już stałych klientów pozyskałam.
  Pracuję w Urzędzie gdzie wydaję i podpisuję decyzje administracyjne. Zatem zgodnie z ustawą nie mogę prowadzić JDG, ale czy w takim razie mogę być w SP. Z O.O. ???

  Bardzo proszę o odpowiedź

 37. Wszystko zależy, kto jest na jakim stanowisko, co wnosi. Jednym się opłaca, innym nie. Chociaż z doświadczenia wiem, że spółki nie trwają długo.

 38. Panie Błażeju odpowiadaj pan na pytanie pani Ewelina wyraziła się jasno jeżeli już zakłada pan bloga nie się pan przynajmniej do czegoś przyda….

  1. Tupet to mało powiedziane 🙂 Zasady na blogu są jasne. Odpowiedzi na pytania są zwykle komercyjne. Wyjątkowo odpowiadam na proste pytania, jeżeli mam czas.

 39. Panie Błażeju dziękuję za ten wpis. Niestety te 7 powodów na 'nie’ to w przypadku polskich przedsiębiorców jest 7 powodów na 'tak’. Jeżeli kogoś nie stać na opłacenie ZUS z działalności gospodarczej to raczej powinien pomyśleć o innym zajęciu niż własna firma.
  Pani Joanno 100% racji, potem ludzie dziwią się dlaczego US czepia się i proszą o pomoc biuro rachunkowe. Ale wtedy często jest za późno by unikną kar za nierzetelne prowadzenie ksiąg. Jestem ciekaw czy pan Marek ma podekretowane dokumenty 🙂

  1. Bzdury pleciesz Jakubie. Nie chodzi o to, czy kogoś stać na opłacanie ZUS, tylko czy kogoś stać na wyrzucanie kasy w błoto. Jeśli można uniknąć jakiegoś kosztu, to się go unika, dla dobra swojego biznesu. Lepiej te pieniądze nawet ulokować w banku, nie mówiąc o obrocie w działalności.

 40. Pani Joanna widzę mocno poczuła się urażona tym co Pan Marcin napisał. Myślę, jednak, że stara się tu Pani zrobić ze swojej pracy jakąś czarną magię 😉 Co z pewnością magią nie jest, baaa w porównaniu do wielu współczesnych zawodów, nawet nie jest poziomu średnio trudnego. Nie chodzi mi tutaj, aby Panią teraz tu usadzić, bo podzielam zdanie Pana Błażeja, że należy balansować czasem odpowiednio i nie marnować go na rzeczy, które można oddelegować – sprawne zarządzanie – niemniej jednak, takie show, tylko żeby pokazać swą przydatność rzucając kilka mglistych terminów to straszny zabieg. Należy przyjąć do wiadomości, że są ludzie, którzy uważają się za mądrzejszych i w końcu za to zapłacą srogo – tych ignorujemy, ale są i tacy, którzy zwyczajnie mądrzejsi są – z tymi pracujemy 😉

  1. Pan Onek podszedł do sprawy dość bezstronnie i chwała mu za to… aczkolwiek nie zgodzę się co do ostatniego zdania- to my was ignorujemy nie wy nas 🙂 Może trochę przesadziłem w swoich postach ale jak na razie po kontrolach nie było najmniejszych problemów. Z tym że dla mnie prowadzenie firmy to bardziej przykrywka do nauki o tym jak działa księgowość, jak prowadzić analizy finansowe etc. po prostu w tamtym czasie interesowało mnie to bardziej niż zarabianie pieniędzy (co de facto też robiłem i dalej robię). Teraz kiedy to mam już opanowane i zautomatyzowane bardzo duże generuje to oszczędności. Księgowej też się radzę ale raz na parę miesięcy… widzę wiele korzyści z bycia właścicielem firmy i księgowym jednocześnie i każdemu to polecam jeżeli naprawdę myśli o długoterminowym ciułaniu na własnym kapitale i na własnych umiejętnościach. Nie widzę pożytku z prowadzenia firmy jeżeli tak naprawdę nie ogarnia się procesów w niej zachodzących… długo się takiej firmy nie utrzyma.

 41. @Marcin
  Prowadzisz samodzielnie księgowość w spółce i chwała Ci za to. Też przymierzam się do tego i stąd pytanie o oprogramowanie – jakie polecasz do samodzielnego prowadzenia księgowości?

  1. Witaj Lysy, jeżeli myślisz o samodzielnym prowadzeniu pełnej księgowości w sp. z o.o. to w 2014 testowałem program wFirma i nie wiem jak jest teraz ale w tamtym czasie jeśliby niektóre rzeczy ogarnąć poza nim to bardzo dobrze sprawdziłby się w polskich realiach spółki z o.o. Generalnie należy pamiętać, że wszystko czego się tkniesz powinno działać w pełni w chmurze ponieważ tylko wtedy będzie „skalowalne” (dzięki API lub już gotowym integracjom). Potem kiedy masz już dobrane narzędzia i wszystko „jakoś” działa griluj ksiegowych na temat tego jak to obsługiwać i wprowadzaj ulepszenia na bieżąco do momentu aż zrozumiesz o co chodzi.

   Moje spółki używają programu o nazwie Xero (firma z Nowej Zelandii) gdyż (poza tym że jest bardzo dobry) sp. z o.o. i ltd przez ten program można prawdiłowo/zgodnie z prawem zintegrować + z wieloma innymi wtyczkami/programami (np. z programem magazynowym UnleashedSoftware lub z polską aplikacją do zarządzania sprzedażą o nazwie BaseLinker, również przez API). Pozwala to na niemal pełną automatyzacje procesów w odbydwu spółkach i na zatrudnianie osób tylko do czynności niskochłonnych kapitałowo (np. picking&packing/ pakowanie przesyłek) i na zrezygnowanie z osób chłonnych kapitałowo (np. programiści, księgowi, prawnicy, obsługa klienta). Aczkolwiek lojalnie informuję że na jakiś czas wynająłem programistę „cudotwórcę” (z Ghany) który napisał parę skryptów PHP które odpalają się co godzinę na moim VPSie (np. do synchronizacji stanów magazynowych między sklepami, do przetwarzania zamówień, do aktualizacji zdjęc z FTP etc.).

   Tylko tak jak pisałem wcześniej, nie prowadzę tych spółek żeby się chwilę pobawić i potem ogłosić upadłość (czyt. wyrolować swoich klientów i dostawców, i zaczynać wszystko od początku), dlatego wydaję bez opamiętania na rzeczy które przyniosą mi długofalowe oszczędności i będą wprowadzały moich klientów w zdumienie.

   Dziękuję że dla odmiany nie krytykujesz mojego podejścia tylko chcesz wiedzieć więcej- jeśliby ktoś jeszcze miał problem ze startem lub nie wiedział czego się złapać mój tel 18 533,0772 (numer stacjonarny ale przyjmuje też smsy). Dla mnie najgorszy był początek- gdyby ktoś wtedy rzekł w moją stronę parę mądrych zdań odnośnie co trzeba zrobić w mojej sytuacji byłbym teraz kilka miesięcy do przodu 🙂

   1. Dzięki za informacje.
    Przejrzałem wFirma i to nie jest to, ale za to bardzo spodobał mi się BaseLinker. Zastanawiawiam się nad Vatowcem, bo to darmowe oprogramowanie a na dodatek spełnia większość moich oczekiwań. Nie wiem natomiast czy dało by się ten software wtłoczyć na VPS. Nie specjalnie wyobrażam sobie trzymanie czegoś takiego na komputerze w firmie lub na laptopie.

    Wracając do rozważań na temat księgowości w firmie, to też wydaje mi się, że stosunkowo prosty temat został otoczony nimbem tajemniczości. Zupełnie nie zgadzam się z @Joanna. Pracowałem w kilkunastu korporacjach i przeżyłem kilka wdrożeń systemów ERP w tym SAPa i zawsze problem z księgowaniem sprowadzał się do sensownego planu kont i wdrożenia automatycznych procesów księgowania. Dalej już było tylko klepanie danych w tabelki i next, next, print. Stąd też pytanie o software wydaje mi się tak kluczowe. Najlepszy byłby wstępnie skonfigurowany system dla małej spółki realizującej proste i typowe transakcje handlowe, usługi i produkcje poprzez montaż komponentów. Koszty takiego software są wysokie. Być może nie stanowi to jakiegoś problemu dla spółki z kapitałem 100 tyś, ale już spółka z kapitałem 5-10 tyś (a taką ma być moja spółka) będzie miała z tym problem.

    1. Znam paru producentów na VATowcu ale sam się nie skusiłem bo nawet nie wiedziałem, że można to umieścić na VPSie (?). Baselinker jest naprawdę dobry a Sewer odpowiada na każdy problem i nawet dopisuje integracje i dodaje paramtery w API jeżeli trzeba! Przez to cudo am zintegrowany ebay, allegro, amazon, prestashop i redcart. Jeśli chodzi o „produkcje poprzez montaż komponentów” to Unleashed ma moduł produkcyjny (bill of materials, assemblies, kitting, batch number tracking, serial number tracking) ale tylko w planie medium ($199/miesiąc) więc raczej dla dużych graczy z milionowymi obrotami. Moja polska spółka jest na tym planie i przy jej obrotach to zupełny overkill, ale liczę na to że powoli się rozkręci i cała nauka i inwestycje w integracje nie pójdą w las… prędzej skończę pod mostem niż wrócę do korpo 🙂

 42. Jakieś różnice w imporcie towarów spoza Unii Europejskiej? Czy odprawa dla JDG różni się od tej dla spółki? Pojawił się jeden podobny komentarz, ale bez żadnych konkretów. Będę bardzo wdzięczny, jak ktoś doprecyzuje.

  1. Niczym się nie różni. Różni się ewentualnie sposób i zakres obowiązków związanych z księgowaniem transakcji.

 43. Panie Błażeju,
  czy mógłby Pan podpowiedzieć, jak to jest w praktyce z ZUSem w sp. z o.o. sp.k., a konkretnie chodzi mi następującą sytuację:
  – główny wspólnik i prezes w sp. z o.o. ma 99% udziału; a więc nie jest to spółka jednoosobowa, a jednak spotkałem się z opinią, że ZUS traktuje ją jak właśnie jednoosobową i domaga się od prezesa opłacania składki ZUS – czy są do tego jakieś podstawy prawne? czy można to podważać i ewentualnie, jak się przed takim stanowiskiem ZUSu zabezpieczyć?
  – jeżeli ten sam prezes jest komandytariuszem sp. k. posiadającym 99% udziału w tej spółce (sp. z o.o. posiada 1%) i nie odprowadza ZUSu z żadnego innego tytułu (zakładam, że jako prezes w sp. z o.o. nie płaci jednak ZUSu; nie ma też umowy o pracę itp.), to czy musi on płacić ZUS jako wspólnik/komandytariusz sp.k.?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 44. Witam, bardzo dobrze napisane. Z ciekawości zapytam, zakładając firmę organizującą imprezy sportowe, zysk głównie z reklam, wpisowych uczestników, bądź miast, dwóch założycieli. To będzie moja pierwsza działalność, tak samo jak i mojego wspólnika. Warto zarejestrować to jako Spółkę Cywilną?

 45. Witam,
  Bardzo interesujące wpisy.
  Ja jestem na TAK za sp. z o.o.
  + jest osobą prawną – czyli nie jest mną (aspekt psychologiczny)
  + ograniczenie odpowiedzialności – nareszcie swoim majątkiem nie odpowiadam za niewidzialną rękę rynku, czyli nastroje konsumentów,
  + pełna księgowość – rzetelne narzędzie analizy finansowej przedsiębiorstwa
  + jeszcze raz + za pełną księgowość – tym razem jako argument w odpowiedzi NIE dla sprzedaży bez faktury.
  W sumie miałam jdg, co skończyło się totalnym wypaleniem zawodowym. Działam w branży reklamowej (usługowej – drukarnia wielkoformatowa). Bardzo chciałam ocalić siebie i dzięki sp. z o.o. udało się ! Nie chodzę do psychiatry po tabletki 🙂

 46. Problem podwójnego opodatkowania – rozumiem, że nie istnieje, jeśli zarząd (powołanie) ma wypłacane tyle, że sama spółka wychodzi na prawie że na zero podatkowo?

  Na ile swobodnie można definiować sposób kalkulacji wynagrodzenia członków zarządu w uchwale ZW/RN? Może być ono zmienne – inne co miesiąc?

 47. Omijanie zus w sp. zo.o. tylko czy zus nas ominie 😉
  1) Jako prezes zarządu to mogę pozarządzać(ciekawe co to obejmuje) raczej tworzenie jakiś rzeczy minowanie nie przejdzie trzeba jakąś umowę o pracę.
  a więc:
  a) o dzieło fajnie niema zus ale zus uważa że to nie dzieło tylko zlecenie jak np. zrobisz 20 półek bo praca powtarzająca się ….
  b) etat oj nie można bo brak podporządkowania ale będzie ok no chyba że nie zamierzasz korzystać z zwolnień lub zajść w ciążę to chyba nie będą się czepiać .
  c) zlecenie – no tylko nie omijasz zus a przy większych kwotach jest większy niż przy DG

  sp zoo ma jedną zdecydowaną zaletę widać ile jest kasy w DG człowiek z prywatnego dołożył i szło a jak w sp zoo trzeba pożyczkę od siebie wziąć to zaczyna bardziej ambitnie ścigać kontrahentów żeby płacili

  1. Jeśli spółka z o.o. ma 2 wspólników,każdy z nich ma powiedzmy po 50% udziałów,to zus może Ci skoczyć,po kawę.Przećwiczone.Spółki jednoosobowe płacą zus.

   1. Bardzo dobry wpis, a komentarze jeszcze cenniejsze. Szybkie pytanie o porade. Pracuje na umowe o prace. Chcialbym wiecej zarabiac. Plan: zakladam spolke z o.o., zeby uniknac zusu (nie zakladam dg bo praca dla bylego pracodawcy i wyzszy zus). W spolce dokladam zone na 9% idzialu. Wyplacam sobie jako prezesowi stala pensje. Na koncie zostawiam pare stow na ksiegowosc, zus zeby miec zdrowotne i cit, zeby nie rzucac sie w oczy z zerowym zyskiem. Bede mial max kilka faktur w miesiac. Czy w mojej sytuacji to dobry pomysl ? Mowimy o kwocie mies. ok 7500 brutto + 19%. Opisana syutacja jest bardzo popularna

    1. Witam,
     jeśli będzie Pan nadal pracował jako pracownik i miał wynagrodzenie ozusowane a nie mniejsze jak minimalne, czyli teraz 2100 zł brutto, to otwierając DG opłaci Pan zdrowotne 319,94 zł + księgowa od 100 – 200 zł. Z tego zdrowotnego odliczy Pan 275,51 zł od podatku.
     Spółka zo.o., nawet gdy żona będzie mieć 10 %, to koszt księgowości ok.500 zł.
     Pana wynagrodzenie, w zależności od formy czy to umowa o pracę czy kontrakt to od umowy brutto jest płatny ZUS, jeszcze jest taka forma powołania ale tu nie ma ZUS-u.
     A zamknięcie DG to jeden wpis a zamknięcie sp. z o.o. to schody.

     1. Dziękuję bardzo Joanno za Twój wpis. Jeśli chodzi o współpracę z byłym pracodawcą, to raczej nie umowa o pracę, tylko jakiś kontrakt czy umowa b2b (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa).
      Czy pomijając trudniejsze zamknięcie spółki nie jest tak, że w spółce i tak będę z 7K rocznie do przodu ?

      Jak zsumujemy w DG:
      Wyższy zus, księgową to wydaje się, że będzei to sporo więcej niż w spółce droższa księgowa, sprawozdania roczne, wyższe koszty założenia i zamknięcia, niski zus od kwoty ok 300zł zostawione na koncie spóki i CIT.

      Źle myślę ?

 48. Witam,
  jakby Pan przybliżył , co to jest b2b, ale liczę:
  7500+19% to ok. 9000 zł netto plus ewentualny VAT, to:
  przychód netto: 9 000 zł
  ZUS 1 232,16 zł
  księgowa max 120 zł (jeśli DG nie VAT)
  podatek liniowy : 1 238 zł
  ZOSTAJE: 6 409,84 zł.

  W sp. z o.o. jeśli Pana pensja będzie, zakładam, faktura przychód 9 000 zł minus księgowa 500 to cały koszt, pensja prezesa + jego ZUS to max 8500 zł.
  Jeśli to będzie umowa z własną spółką (spółka dwuosobowa, więc można) to:
  wynagrodzenie brutto 7 100 zł
  netto 5013 zł
  koszt (pensja+ZUS) 8 488 zł czyli lekko licząc tu ZUS+PIT4 = 3 475 zł.
  ZUS liczymy od kwoty brutto i nie ma znaczenia czy to umowa o pracę czy kontrakt.
  Całe „klu” jest jak Pan będzie chciał pobierać to wynagrodzenie ze spółki, bo przy umowie czy kontrakcie kwotą obliczania składki ZUS jest kwota brutto np. 7100 zł a w działalności, jak na razie, podstawa to 2 665,80 zł.
  Musi Pan ustalić; w jaki sposób chce wypłacać pieniądze ze spółki, na jakiej podstawie i czy chce mieć ZUS opłacany, na jakiej podstawie.
  Można połączyć umowę o pracę (2100 brutto) + kontrakt np. 6000 brutto
  ale gdy odejmiemy ZUS i podatki to na rękę zostanie 6510 zł.
  A gdyby ta praca była nie na rzecz byłego to można zastosować niższy ZUS, refakturowanie.

 49. Witam, bloga czytuję od jakiegoś już czasu, natomiast wypowiem się po raz pierwszy. W moim własnym odczuciu, przy czym mam silne powody uważać, że jest ono reprezentatywne dla absolutnej większości podmiotów gospodarczych, Spółka z o.o. jest jedyną, dopuszczalną ze zdroworozsądkowych powodów formą działalności w polskich realiach gospodarczych i prawnych. I to we wszelkim ujęciu! Powiedzmy to sobie szczerze – który kontrahent w ogóle pomyślałby nad robieniem ze wszech miar poważnego biznesu z podmiotem, dla którego – za przeproszeniem – oberwanie cegłą w łeb to już koniec historii, a złamanie nogi rośnie do rangi nastąpienia wieków ciemnych? Bądźmy że poważni, jeżeli sami na powagę liczymy. Utożsamiamy elementarne bezpieczeństwo realizacji naszych zamiarów biznesowych z rozmiarem podmiotu kooperującego, elastycznością na uwarunkowania finansowe, rzeczywiste i jego odpornością na choćby takie cielesne uciechy, jak dotykające rzeczywistych, fizycznych osób grypy, anginy, że o złamaniach nie wspomnę. Forma działalności zawsze rzutuje na naszą ocenę powagi kooperanta, bo chociażby wymogi formalne stawiane przed spółkami handlowymi, a co za tym idzie relatywna łatwość do oceny ich kondycji i zdolności operacyjnych daje nam komfort minimalizowania ryzyka właśnie w tym zakresie w którym o jego minimalizację możemy i powinniśmy się starać zawsze w realnym, niesprowadzającym się tylko do nieegzekwowalnych zapisów umownych wymiarze. Zatem co można zrobić? Otóż przepędzać jaskółki i zakładać spółki! Budować ich niezależność prawną i finansową od sytuacji vide personam. Szczególnie w sytuacji w której organizujemy podmiot na którego kondycję nie chcemy wpłynąć własną. Bo spójrzmy już na samą kwestię zaciągania zobowiązań, kiedy forma DG uzależnia chociażby zdolność kredytową naszej firmy od naszej osobistej – scoring DG to jest po prostu scoring nasz osobisty pomniejszony o sumę zobowiązań ustawowych wobec DG, a więc niższy niż gdybyśmy o kredyt starali się pracując na etacie. Jest tak, bo DG to jest forma przewidziana dla robienia swetrów na drutach i przewidziane ma przez instytucje finansowe, potrzeby odpowiednie do skali podobnego szydełkowania. Dla odróżnienia w moim bliskim otoczeniu wszystkie 4, organizowane przez znajomych w ostatnim roku spółki (w tym z o.o.) skredytowały się na średnio pół miliona. W pierwszym roku działania, newralgicznym z punktu widzenia szansy dla ich przyszłego rozwoju. Rzecz jasna w każdym przypadku jeszcze przed ich utworzeniem było wiadomo w jakich projektach brały będą udział, toteż nie były tworzone po omacku i w ciemno, a raczej przybrały formę zadaniową i minimalizującą ryzyko – do wysokości części wniesionych wkładów. Działanie podjęły każdorazowo jeszcze w okresie organizacji. Co to uwidacznia? Otóż trend. Stałą migrację tych prawdziwie chcących i mogących prowadzić biznes do formy spółek handlowych. Z tej perspektywy wszystko, co zostaje po roku, dwóch nadal w formie DG to są moi drodzy dzikie pola i nie sposób jest myśleć o nich poważnie w takich kategoriach w których nasz własny biznes ma być właśnie poważny. Ekspansywność na tym poziomie to nie jest wybór, tylko warunek sine qua non

  1. @Wersalik – chyba przeceniasz zalety spzoo. Jak ktoś prowadzi DG, i się boisz, że mu „cegła na łeb spadnie”, to jeśli ta sama osoba założy sobie spzoo, to ta cegła będzie tak samo niebezpieczna (bo problemem najczęściej nie jest forma prawna, tylko osobiste wykonywanie pracy). Co do niezależności finansowej – to 299ksh raczej ją wyklucza, idąc tym tropem, powinniśmy stawiać na SA. Ponadto nie bardzo wiem, co zrobisz z masą spzoo z niskimi kapitałami zakładowymi (to akurat nie problem), ale przede wszystkim z kiepskim scoringiem finansowym. Prawda jest taka, że albo ktoś jest wypłacalny, albo nie jest, sama forma prowadzonej działalności to już sprawa drugorzędna.

   1. Idąc tym tropem Lechu lepiej iść w sp. z o.o. sp. k. 🙂

    @Wersalik: Dzięki za ten długi i wyczerpujący komentarz. Sądzę jednak, podobnie chyba jak Lechu, że powinniśmy rozróżniać formę prawną działalności od modelu biznesowego. Jeżeli istotą modelu biznesowego jest samodzielna praca wspólnika/wspólników na rzecz spółki to owa „cegła” rzeczywiście równie mocno dotknie sp. z o.o., jak i jednoosobową działalność gospodarczą.

    Jeżeli model biznesowy uwzględnia pracę najemną innych, a także uwzględnia kwestie sukcesji w firmie to jesteśmy bliżej czegoś co jest przedsiębiorstwem, a nie samozatrudnieniem.

    To mówiłem ja… samozatrudniony 🙂 (ale ustawa o radcach prawnych zabrania mi spółki z o.o.).

    1. Może teraz trendy są inne (tzn. są jakieś inne niż zaraz wymienione zalety spzoo spk, na przykład podatkowe), ale mi ten twór wbił się w pamięć jako celowa wydmuszka, może nie specjalnie założona do oszustw, ale przynajmniej mająca na celu maksymalną ochronę właściciela, kryjącego się za „zerową” spzoo. Wówczas u kontrahenta powinno się pojawić pytanie – skoro właściciel tak bardzo boi się swojej niewypłacalności, to może i ja powinienem uważać w obcowaniu z tym kontrahentem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!