Jaka spółka jest najbezpieczniejsza? Rodzaje spółek – porównanie 2023 r.

Spółka z o.o.
Jaka spółka jest najbezpieczniejsza? Rodzaje spółek – porównanie 2023 r.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Często, gdy zastanawiasz się nad rozpoczęciem biznesu w formie spółki zastanawiasz się jaka spółka jest najbezpieczniejsza dla Twojego biznesu i którą spółkę wybrać, aby zrealizować nie tylko cele biznesowe, ale także aby spać spokojnie, wiedząc że Twój prywatny majątek jest zabezpieczony. Czasem też pytasz, jaka spółka się opłaca. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na te pytania, bo cele różnych osób są po prostu różne. Dla jednego odpowiednia będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dla innych spółka jawna czy komandytowa. Zawsze w takich sytuacjach powtarzam, że wybór spółki powinien być wypadkową wielu czynników: ryzyka związanego z prowadzeniem działalności w danej branży, potrzeby optymalizacji podatkowej, łatwości otwarcia i zamknięcia biznesu, rozmiaru biznesu czy nawet cech osobowościowych wspólników. W niniejszym wpisie pokuszę się o porównanie spółek, aby ułatwić Ci odpowiedź na pytanie którą spółkę wybrać dla Twojej działalności.

Jeżeli interesuje Cię indywidualna konsultacja w zakresie tego jaką formę spółki wybrać zapraszam na indywidualne konsultacje.

Na e-maile odpowiadam jeszcze tego samego dnia roboczego.

 

Rodzaje spółek – od tego trzeba zacząć

Zastanawiając się nad tym jaka spółka jest najbezpieczniejsza lub jaka spółka najbardziej się opłaca zacząć trzeba od omówienia rodzajów spółek dostępnych do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Skupiam się w tym wpisie w zasadzie wyłącznie na polskich spółkach, choć w bardziej zaawansowanych wariantach bezpieczeństwo biznesu może zapewnić także spółka zagraniczna otwierająca oddział w Polsce albo rozwiązanie korporacyjne oparte o połączenie spółki polskiej i spółki zagranicznej. Jeżeli jednak rozpatrujemy tylko Polskę to pod uwagę należy brać zasadniczo dwa rodzaje spółek: spółki osobowe oraz spółki kapitałowe.

Spółki osobowe a spółki kapitałowe

Nie wdając się w prawne czy teoretyczne rozważania dotyczące natury obu rodzajów spółek należy wskazać, że w przypadku spółek osobowych podstawowa różnica między spółkami osobowymi, a spółkami kapitałowymi dotyczy tego kto prowadzi sprawy spółki i kto odpowiada za jej zobowiązania, w spółkach osobowych są to zwykle sami wspólnicy, zaś w spółkach kapitałowych jest to zarząd. Te pierwsze nie posiadają także szczególnych wymogów kapitałowych i nie mogą być spółkami jednoosobowymi. Na gruncie podatkowym wyodrębnienie spółek osobowych od kapitałowych dawno niestety straciło sens, z uwagi na objęcie np. spółek komandytowych czy komandytowo-akcyjnych, a nawet niektórych spółek jawnych regulacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stąd zamiast omawiać różnice między rodzajami spółek warto byłoby pogłębić analizę i przeanalizować wszelkie dostępne opcje.

Rodzaje spółek – tabela porównawcza:

Poniża tabela zawiera porównanie spółek osobowych oraz kapitałowych w najważniejszych aspektach ich funkcjonowania.

Spółki osobowe – porównanie:

Sp. jawnaSp. partnerskaSp. komandytowaSp. komandytowo
akcyjna
WspólnicyCo najmniej dwóchCo najmniej dwóch,
wymagane jest aby były to osoby wykonujące określone w ustawie wolne zawody
Co najmniej dwóchZasadniczo co najmniej dwóch,
niektóre sądy dopuszczają spółkę jednoosobową
Kapitałbrakbrakbrak50.000 zł
Czy praca może być wkładem?TakTakTakTak
Wniesienie wkładuPrzed rejestracjąPrzed rejestracjąPrzed rejestracjąMożliwe częściowo po rejestracji
Obowiązkowe rezerwy na pokrycie stratBrakBrakBrakBrak
Zbycie udziałuForma pisemnaForma pisemnaForma pisemnaForma pisemna
Kto zarządza?WspólnicyWspólnicy albo zarządKomplementariusz
(wspólnik zarządzający)
Komplementariusz
(wspólnik zarządzający)
Kto odpowiada?WspólnicyWspólnicy albo zarząd, możliwe ograniczeniaKomplementariuszKomplementariusz
PodatkiPodmiot transparentny podatkowo,
podatki płacą wspólnicy
Podmiot transparentny podatkowo,
podatki płacą wspólnicy
Podatnik podatku CITPodatnik podatku CIT

Spółki kapitałowe – porównanie:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąProsta spółka akcyjnaSpółka akcyjna
Wystarczy jeden wspólnikWystarczy jeden wspólnikWystarczy jeden wspólnik
5.000 zł1 zł100.000 zł
NieTakNie
Przed rejestracjąMożliwe częściowo po rejestracjiMożliwe częściowo po rejestracji
BrakObowiązkowy odpis w wysokości 8% zysku rocznego do czasu osiągnięcia pułapu 5% zobowiązańObowiązkowy odpis w wysokości 8% zysku rocznego do czasu osiągnięcia limitu co najmniej 1/3 kapitału zakładowego
Forma pisemna z podpisem poświadczonym notarialnieForma dokumentowaForma pisemna albo poprzez przekazanie dokumentu akcji
ZarządZarząd albo rada dyrektorówZarząd
ZarządZarząd albo dyrektorzyZarząd
Podatnik podatku CITPodatnik podatku CITPodatnik podatku CIT

Jaka spółka jest najlepsza?

Zerkając nawet pobieżnie na powyższą tabelę możesz dojść do przekonania, że nie zawsze da się odpowiedzieć na pytanie jaka spółka jest najlepsza. Przynajmniej nie w generalny sposób. Spółki mają swoje wady oraz zalety i każdorazowo spółkę musimy wybrać kierując się interesem wspólników oraz realiami działalności gospodarczej, jaką zamierzają oni prowadzić. Najważniejsze kwestie, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze spółki to potencjalne ryzyka prowadzenia biznesu, obciążenia podatkowe, łatwość otwarcia i zamknięcia spółki.

Jaka spółkę wybrać w 2023r.?

Jaka spółka się opłaca? Jaką spółkę wybrać dla swojej działalności w 2022 roku? Mając na uwadze wszystkie powyższe zastrzeżenia dotyczące konieczności indywidualnego dopasowywania spółki pod konkretnych wspólników, jeżeli miałbym być zmuszony do odpowiedzi na pytanie którą spółkę wybrać i wskazania dwóch struktur, które są najbardziej opłacalne w 2022 roku, a z pewnością także w roku 2023 to wskazałbym na dwie spółki:

 • spółkę jawną
 • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Skąd taki wybór?

Spółka jawna może korzystać z opodatkowania wspólników 19% podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W wielu branżach, szczególnie tam, gdzie mamy niskie koszty, a wysoką marżę, tego typu spółka może być więc bardzo opłacalna ze względów podatkowych, a jednocześnie łatwa do założenia oraz prowadzenia. Możliwość skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przekłada się także na zastosowanie niższych, ryczałtowych składek na ubezpieczenia zdrowotne. Zaletą jest także księgowość prowadzona w uproszczonej formie. Wadą tej spółki jest to, że wspólnicy ponoszą pełną odpowiedzialność majątkiem osobistym za zobowiązania spółki. Spółka ta nadawać się więc będzie dla bezpiecznych biznesów, gdzie ryzyko związane z działalnością jest mniejsze.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością natomiast, o czym z pewnością wiesz, jest jedną z najbardziej elastycznych form prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki takim mechanizmom jak estoński CIT czy też powtarzające się świadczenia niepieniężne, spółka z o.o. może być opodatkowana równie korzystnie jak spółka jawna, jednocześnie oferując wyższy poziom zabezpieczenia przed odpowiedzialnością osobistą wspólników za zobowiązania spółki.

Jaka spółka bez odpowiedzialności?

W aktualnym stanie prawnym nie ma tak naprawdę żadnej spółki, która w 100% zabezpiecza przed odpowiedzialnością osobistą osób fizycznych uczestniczących w takiej spółce. Możliwe są natomiast rozwiązania hybrydowe, oparte o spółki zagraniczne, przy czym każdorazowo należy określić w konkretnym przypadku zalety i wady tego typu rozwiązania.

Jaka spółka jest najbezpieczniejsza?

Najbezpieczniejszą spółką w teorii jest spółka akcyjna, przy czym nie oznacza to, że jest to forma polecana i najbardziej opłacalna. Decydując się na tego typu spółkę należy mieć na uwadze to, że sfera regulacji dotyczących spółki akcyjnej jest bardzo bogata i łatwo popełnić błąd przy jej prowadzeniu. Z tego względu optymalnym rozwiązaniem w kategorii bezpieczeństwo / opłacalność wydaje się wciąż spółka z o.o.

Jaka spółka jest najtańsza?

Najtańszą w prowadzeniu spółką handlową może być także spółka z o.o. albo spółka jawna, wiele w tym wypadku zależy od skali biznesu oraz konkretnych okoliczności związanych z jego prowadzeniem, takich jak rodzaj działalności, wysokość obrotu oraz kosztów w spółce.

Jeżeli interesuje Cię indywidualna konsultacja w zakresie tego jaką spółkę wybrać w 2023 roku zapraszam na indywidualne konsultacje.

Na e-maile odpowiadam jeszcze tego samego dnia roboczego.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc