Obowiązki wspólnika spółki z o.o.

Spółka z o.o.
Obowiązki wspólnika spółki z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jakie są obowiązki wspólnika spółki z o.o. – pytanie czytelnika

Do poruszenia kwestii tego jakie są obowiązki wspólnika spółki z o.o. i zredagowania dzisiejszego wpisu o obowiązkach wspólnika sp. z o.o. natchnęło mnie zapytanie, jakie dostałem w ten weekend na skrzynkę od jednego z czytelników:

Wiem, że sposobem na uniknięcie ZUSu jest spółka wieloosobowa. Wystarczy obdarzyć kogokolwiek jednym udziałem. Załóżmy natomiast, że kapitał zakładowy (5000zł) właściciel pokrył w 75% natomiast drugi udziałowiec w 25%. Udziałowiec chce mieć jak najmniej styczności ze spółką, a jednak musi spełniać obowiązki takie jak: obowiązek wniesienia wkładu, obowiązek wyrównania brakującej wartości aportu, obowiązek dokonywania dopłat oraz obowiązek dostarczania spółce powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Pytanie: jaką usługę mógłby świadczyć wspólnik w ramach świadczeń niepieniężnych, ażeby mu nie ciążyła w codziennym życiu.

Jak wynika z treści pytania czytelnik wie, że dzwony dzwonią, ale w którym kościele to już nie do końca, a że nie pisałem jeszcze o obowiązkach wspólnika sp. z o.o. to chyba czas najwyższy.

Względne i bezwzględne obowiązki wspólnika spółki z o.o.

Dlaczego czytelnik wie, że dzwony dzwonią? Ponieważ wie jakimi obowiązkami może być obciążony wspólnik spółki i wymienia je.

Dlaczego nie wie, w którym kościele? Bo nie wszystkie obowiązki są bezwzględne. Większość z nich ma charakter opcjonalny.

Bezwzględne obowiązki wspólnika w spółce z o.o.

Jedynym bezwzględnym i występującym w każdej spółce obowiązkiem wspólnika jest wniesienie umówionego wkładu do spółki. Wniesienie wkładu warunkuje możliwość rejestracji spółki. Za zapewnienie wniesienia wkładu do spółki odpowiada zarząd i on też składa oświadczenie, że wspólnik wniósł umówiony wkład. I na tym styczność wspólnika ze spółką może, ale nie musi się zakończyć.

Względne obowiązki wspólnika w spółce z o.o.

Jeżeli jednak wspólnicy w umowie spółki umówią się na inne obowiązki (ale przecież nie muszą się na nie umawiać, w umowie zawieranej elektronicznie nawet nie ma takiej możliwości!) to wtedy mamy do czynienia z tymi obowiązkami opcjonalnymi, a zaliczamy do nich te najważniejsze:

Każdy z nich omówiłem na blogu, jeżeli jednak masz jakieś pytania, zawsze możesz skorzystać z zakładki kontakt.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Blazej Sarzalski - W mojej ocenie ani tak, ani tak - po prostu jako wspólnicy. Proszę jednak nie traktować tego jako po
    • Bartek - Dzień dobry. Panie mecenasie w spółce z o.o., w której jest 4 udziałowców (Członkowie zarządu) i ka
    • Pelion - Artykuł o tym nie wspomina, bo aport to nie sprzedaż... nie ma tutaj żadnej karencji.
    • Bartosz S. - Artykuł nie przedstawia szczegółowo czy czy 5 letnia karencja zwalnia osobę fizyczną od koniecznośc
    • Kamila - Jestem właśnie "spółką z o.o. w organizacji". Czekamy na KRS i NIP. Konto w banku założyliśmy bez pr