Jakie są obowiązki wspólnika spółki z o.o. – pytanie czytelnika
Do poruszenia kwestii tego jakie są obowiązki wspólnika spółki z o.o. i zredagowania dzisiejszego wpisu o obowiązkach wspólnika sp. z o.o. natchnęło mnie zapytanie, jakie dostałem w ten weekend na skrzynkę od jednego z czytelników:
Wiem, że sposobem na uniknięcie ZUSu jest spółka wieloosobowa. Wystarczy obdarzyć kogokolwiek jednym udziałem. Załóżmy natomiast, że kapitał zakładowy (5000zł) właściciel pokrył w 75% natomiast drugi udziałowiec w 25%. Udziałowiec chce mieć jak najmniej styczności ze spółką, a jednak musi spełniać obowiązki takie jak: obowiązek wniesienia wkładu, obowiązek wyrównania brakującej wartości aportu, obowiązek dokonywania dopłat oraz obowiązek dostarczania spółce powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Pytanie: jaką usługę mógłby świadczyć wspólnik w ramach świadczeń niepieniężnych, ażeby mu nie ciążyła w codziennym życiu.
Jak wynika z treści pytania czytelnik wie, że dzwony dzwonią, ale w którym kościele to już nie do końca, a że nie pisałem jeszcze o obowiązkach wspólnika sp. z o.o. to chyba czas najwyższy.
Względne i bezwzględne obowiązki wspólnika spółki z o.o.
Dlaczego czytelnik wie, że dzwony dzwonią? Ponieważ wie jakimi obowiązkami może być obciążony wspólnik spółki i wymienia je.
Dlaczego nie wie, w którym kościele? Bo nie wszystkie obowiązki są bezwzględne. Większość z nich ma charakter opcjonalny.
Bezwzględne obowiązki wspólnika w spółce z o.o.
Jedynym bezwzględnym i występującym w każdej spółce obowiązkiem wspólnika jest wniesienie umówionego wkładu do spółki. Wniesienie wkładu warunkuje możliwość rejestracji spółki. Za zapewnienie wniesienia wkładu do spółki odpowiada zarząd i on też składa oświadczenie, że wspólnik wniósł umówiony wkład. I na tym styczność wspólnika ze spółką może, ale nie musi się zakończyć.
Względne obowiązki wspólnika w spółce z o.o.
Jeżeli jednak wspólnicy w umowie spółki umówią się na inne obowiązki (ale przecież nie muszą się na nie umawiać, w umowie zawieranej elektronicznie nawet nie ma takiej możliwości!) to wtedy mamy do czynienia z tymi obowiązkami opcjonalnymi, a zaliczamy do nich te najważniejsze:
- obowiązek wniesienia dopłat,
- powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o., które są też bardzo istotne pod kątem uniknięcia ZUS w spółce z o.o.
- obowiązek innych świadczeń osobistych na rzecz spółki niż powtarzające się świadczenia niepieniężne.
Każdy z nich omówiłem na blogu, jeżeli jednak masz jakieś pytania, zawsze możesz skorzystać z zakładki kontakt.