Wzór księgi udziałów

Spółka z o.o.
Wzór księgi udziałów

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Interesuje Cię wzór księgi udziałów? Kliknij aby pobrać wzór księgi udziałów dla spółki z o.o.

Jeżeli potrzebujesz konsultacji prawnej związanej z obrotem udziałami w spółce z o.o. zapraszam do kontaktu. Odpowiadam w tym samym dniu roboczym.  

Czym jest księga udziałów?

Księga udziałów jest dokumentem wewnętrznym spółki służącym celom informacyjnym. Przepisy wskazują, że do księgi udziałów należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę każdego wspólnika, adres albo adres do doręczeń elektronicznych, liczbę i wartość nominalną jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika, a także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów.

Jak powinna wyglądać księga udziałów?

Księga udziałów prowadzona jest najczęściej w formie tabeli zawierającej dane wymagane przez Kodeks spółek handlowych, tj. dane wspólników, ich adresy oraz liczbę i wartość nominalną udziałów przypadających wspólników, względnie dane o zastawach lub ustanowieniu użytkowania.

W tym wpisie znajdziesz bezpłatny wzór księgi udziałów w formacie WORD (doc).

Czy księga udziałów jest obowiązkowa?

Księga udziałów jest obowiązkowa, a do prowadzenia księgi udziałów zobowiązany jest zarząd. Księga powinna być udostępniana na każde żądanie organom spółki, a także wspólnikom w ramach wykonywania przez nich indywidualnego prawa kontroli.

A teraz ręka w górę, kto z Was rzeczywiście prowadzi księgę udziałów? 🙂

Las rąk… w takim razie księga udziałów – wzór jaki znajdziecie w tym wpisie przyda się Wam jak znalazł

Księga udziałów w spółce z o.o. – znaczenie prawne?

Doświadczenie kontaktu ze spółkami z o.o. uczy mnie, że nikt specjalnie nie dba o to, aby prowadzić księgę udziałów. Tym bardziej, że jej znaczenie prawne jest marginalne. W przypadku spółek z o.o. wpis w księdze udziałów nie rozstrzyga, kto jest wspólnikiem. Tego rodzaju wpis ma znaczenie deklaratywne i pełni funkcję porządkową. należy rozumieć w ten sposób, że wpis lub brak wpisu, w księdze udziałów nie stanowi warunku uznania danej osoby za wspólnika wobec spółki, gdyż skutek taki powoduje zawiadomienie jakie wspólnik ma obowiązek złożyć po nabyciu udziałów. Oznacza to też, że wpis w księdze udziałów nie pozwala na uznanie, że ktoś jest wspólnikiem o ile nabył udziały w sposób prawnie nieskuteczny (np. na podstawie umowy nabycia udziałów zawartej bez podpisów poświadczonych notarialnie). Brak wpisu wspólnika do księgi udziałów nie powoduje natomiast, że nie jest on wspólnikiem. Księga udziałów ma odzwierciedlać stan faktyczny, a nie go kreować.

Księga udziałów jest więc urządzeniem ewidencyjnym o marginalnym znaczeniu dla działania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie mogę jednak powiedzieć, że brak jej prowadzenia nie stanowi istotnego uchybienia. Istnieje niestety przepis, który wprowadza sankcję za brak listy udziałów.

Co grozi za brak księgi udziałów w spółce z o.o.?

Kto, będąc członkiem zarządu spółki handlowej, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że zarząd nie prowadzi księgi udziałów zgodnie z przepisami podlega grzywnie do 20.000 złotych. Grzywnę nakłada sąd rejestrowy. Kary nakłada się rzadko, ale teoretycznie istnieją.

Czy ma sens w stosunku do spółek z o.o.? Raczej niewielki.

Czy trzeba księgę prowadzić? Trzeba.

Księga udziałowców

W internecie i potocznie można spotkać się z określeniem „księga udziałowców”. Jest to potoczne, nieprawnicze określenie księgi udziałów. Jeżeli więc ktoś pisze lub mówi o księdze udziałowców to najpewniej ma na myśli księgę udziałów spółki z o.o.

Jak korzystać z dostarczonego wzoru księgi udziałów?

Ponieważ księga udziałów jest ciągłym urządzeniem ewidencyjnym to powinna być aktualizowana za każdym razem, gdy dojdzie do czynności prawnej powodującej przeniesienie lub obciążenie udziałów. Technicznie najlepiej prowadzić ją w segregatorze. Należy drukować nową listę przy każdych znanych zarządowi zmianach udziałowców lub statusu ich udziałów. Do zmian takich należy też  ustanowienie zastawu lub użytkowania na udziałach.

Kto podpisuje księgę udziałów?

Aby uniknąć wszelkich wątpliwości co do ewentualnej odpowiedzialności zarządu księga udziałów powinna być każdorazowo podpisywana przez wszystkich członków zarządu.

Można ją trzymać w jednym segregatorze z dostępnymi spółce umowami zbycia udziałów bądź zawiadomieniami o przejściu udziałów pochodzącymi od wspólników. Ewentualnie także z odpisami protokołów zgromadzeń wspólników, które mogę kreować nowe udziały lub zwiększać ich wartość nominalną, ale także obniżać kapitał zakładowy.

Jeżeli spodobał Ci się wzór księgi udziałów to zapraszam także do blogowego sklepu, gdzie znajdziesz takie produkty jak wzór umowy darowizny udziałów w spółce z o.o. czy wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce

Księga udziałów a lista wspólników

Lista wspólników zawiera podobne dane co księga udziałów. Lista wspólników składana jest każdorazowo do sądu rejestrowego przy każdych zmianach wspólników w spółce. Jeżeli trafiłeś tutaj w poszukiwaniu wzoru listy wspólników znajdziesz go w moim blogowym sklepie jako część zestawu załączników do wniosku o rejestrację spółki z o.o. – lista wspólników wzór.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Panie Michale, ponieważ napisał Pan do mnie prywatnie to odpiszę Panu także w wiadomości prywatnej,
  • Michał - Witam sprawa wygląda następująco, posiadam 1/3 udziałów w spółce i jestem w zarządzie kredyt 100tys
  • Błażej Sarzalski - Dzień dobry, Czy przeczytał Pan artykuł?
  • Fabian - Dzień dobry, czy widzieli Państwo to orzeczenie Sądu Najwyższego ? https://www.sn.pl/orzecznictwo/
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie :)