Estoński CIT 2022

Spółka z o.o.
Estoński CIT 2022

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Co zmieni się w estońskim CIT w 2024 roku?

Wśród dziesiątek niekorzystnych zmian podatkowych wprowadzonych przepisami Nowego Ładu znalazło się kilka zmian o charakterze pro-rozwojowym. I chociaż estoński CIT to nadal marna kopia rozwiązań przyjętych w Estonii, to akurat zmiany w zakresie tzw. ryczałtu od dochodów spółek w 2022 roku ma szansę zachęcić więcej przedsiębiorców. Z danych krążących po sieci wynika, że szumnie zapowiadany w ubiegłym roku estoński CIT wybrało tylko nieco ponad 300 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2022 roku ma szansę się to zmienić ze względu na atrakcyjniejsze kryteria wykorzystania tej formy opodatkowania.

Dla porządku dodam tylko, że w niniejszym artykule będę zamiennie używał dwóch wrażeń:

 • estoński CIT,
 • ryczałt od dochodów spółek.

Pierwsza nazwa ma charakter marketingowy, druga ma charakter prawny.

Zmiana kryteriów ryczałtu od dochodów spółek w 2024 roku

Zmiany w estońskim CIT w 2022 roku polegają na rezygnacji przez rząd z części dotychczas obowiązujących kryteriów wykorzystania ryczałtu od dochodów spółek. Przede wszystkim znika wymóg dokonywania nakładów inwestycyjnych. Wymóg ten był istotnym czynnikiem ryzyka powodującym, że przedsiębiorcy działający w formie spółek z o.o. nie wybierali tej formy opodatkowania. Co prawda wymóg ten wciąż dotyczyć będzie częściowo dużych podatników, ale znaczna większość mikro, małych i średnich przedsiębiorców nie będzie musiała bać się wypadnięcia z kryteriów estońskiego CIT.

Co jeszcze się zmieni? Zniknie limit przychodów, który także powodował, że spółka mogła wypaść z estońskiego CIT.

Niższe efektywne opodatkowanie wspólnika i spółki

Najważniejszą zmianą w estońskim CIT w 2022 roku jest jednak zmiana efektywnych stawek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Dla małych podatników wynosić ma 10% (aktualnie 15%), a dla pozostałych 20% (aktualnie 25%). Poza obniżeniem stawek ryczałtu dla spółki zmianie uległy również przepisy dotyczące pomniejszenia przez wspólnika podatku PIT płaconego od otrzymywanej wypłaty zysku z tej spółki. Zgodnie z planowanymi przepisami PIT będzie można pomniejszyć o 90% należnego ryczałtu od dochodów spółki w przypadku, gdy jest małym podatnikiem oraz 70% – w przypadku pozostałych podatników. Jak przekładać się to będzie na efektywne opodatkowanie całego zysku?

Mały podatnik zapłaci kumulatywnie wszystkich podatków dochodowych około 20% od zysku spółki. Duży około 25%.

Uważam to za bardzo dobrą informację, tym bardziej, że przy założeniu, że zysk nie jest wypłacany albo wypłacany w części, efektywne opodatkowanie zysków spółki może być naprawdę niskie.

Dodatkowym bonusem, w przypadku gdy wspólnicy zatrzymają zysk w spółce będzie istotne zwiększenie płynności finansowej spółki.

Jakie kryteria trzeba spełnić aby skorzystać z estońskiego CIT w 2022 roku?

Główne kryteria wejścia w estoński CIT w 2024 roku są następujące:

 • Spółka musi być podatnikiem podatku CIT.  Na estoński CIT załapią się więc oprócz  spółki z o.o., także spółki komandytowe, akcyjne, p.s.a. oraz komandytowo-akcyjne;
 • Mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług pochodzi z działalności o charakterze pasywnym (z wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek i leasingów, z poręczeń i gwarancji, z praw autorskich i praw własności przemysłowej, z instrumentów finansowych) oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi w przypadku, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub jest ona znikoma;
 • Obowiązuje wymóg zatrudnienia na pełny etat co najmniej 3 pracowników. Musi być to zatrudnienie przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym. Dopuszcza się zatrudnienie na innej podstawie prawnej jeżeli spółka ponosi z tego powodu koszty równe trzykrotności średniego wynagrodzenia.  Osobami zatrudnionymi w ten sposób nie mogą być wspólnicy spółki. W pierwszym roku działania zatrudniać można jedną osobę.
 • Wspólnikami spółki mogą być tylko osoby fizyczne;
 • Spółka nie jest spółką holdingową (nie ma akcji i udziałów albo praw do uczestnictwa w zysku w innych podmiotach);
 • Spółka nie sporządza sprawozdań finansowych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości,
 • Dokonane zostanie odpowiednie zgłoszenie przez spółkę (przed upływem pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym chce być opodatkowana ryczałtem);
 • Nie można być na liście przedsiębiorstw, które wykluczone są z ryczałtu. Są to m.in. instytucje pożyczkowe, spółki prowadzące działalność w specjalnych strefach ekonomicznych, spółki w upadłości, likwidacji, czy też powstałe w wyniku podziału lub łączenia, a także w których wkładem na kapitał zakładowy jest aport przedsiębiorstwa.

Co Tobie da estoński CIT w 2024 roku?

Cała regulacja Nowego Ładu powoduje, że wiele z dotychczas stosowanych metod unikania podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. traci sens. Z tego względu opodatkowanie efektywne zysku na poziomie 20% wydaje się wcale nie najgorszym rozwiązaniem. Nie musimy wtedy korzystać z dodatkowych sposobów umożliwiających wyjmowanie pieniędzy ze spółki w sposób inny niż dywidenda. Dotychczas wykorzystywane sposoby omijania podatku w spółce z o.o. opisywałem tutaj. Są one często złożone, a w świetle przepisów Nowego Ładu można łatwo narazić się na problemy podatkowe. W obliczu tego co funduje Nowy Ład podatnikom podatku liniowego oraz osobom fizycznym zarabiającym duże kwoty według skali estoński CIT 2022 r. jest prawdziwym obniżeniem podatków.

Brak konieczności zatrudnienia wspólników w spółce nie spowoduje konieczności zapłaty składki zdrowotnej. Funkcje członków zarządu zaś można pełnić w spółce z o.o. bez wynagrodzenia.

Jeżeli jednak nie chcemy wypłacać sobie dywidend i potrzebujemy pieniędzy „na życie” członek zarządu może skorzystać na wprowadzeniu skali podatkowej i zatrudnić się na podstawie umowy o pracę we własnej spółce (ale uwaga, nie zawsze będzie to możliwe). Do pewnej kwoty przychodu będzie to opłacalne i możliwe do wdrożenia.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Estoński CIT 2022”

  1. Ewelina napisał:

   Świetny blog bardzo dużo konkretnych informacji. Chciałabym zapytać czy to prawda, że w CIT Estońskim podatek od wypłaconej dywidendy jest kosztem w następnym roku?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    W estońskim CIT w ogóle nie rozliczamy kosztów podatkowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Panie Michale, ponieważ napisał Pan do mnie prywatnie to odpiszę Panu także w wiadomości prywatnej,
  • Michał - Witam sprawa wygląda następująco, posiadam 1/3 udziałów w spółce i jestem w zarządzie kredyt 100tys
  • Błażej Sarzalski - Dzień dobry, Czy przeczytał Pan artykuł?
  • Fabian - Dzień dobry, czy widzieli Państwo to orzeczenie Sądu Najwyższego ? https://www.sn.pl/orzecznictwo/
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie :)