Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski15 września 201118 komentarzy

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. w 2018 roku? Jakie są koszty założenia spółki z o.o.? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką formę rejestracji wybierzesz i czy będziesz chciał/a korzystać z usług prawników. Ten wpis, jest aktualny i przeszedł audyt w 2018 roku. Możesz więc spokojnie czytać dalej i poznać podstawowe koszty i opłaty związane ze stworzeniem spółki z o.o.

Koszty te kształtują się następująco.

Koszty tradycyjnej rejestracji spółki z o.o.:

  • Koszt, który poniesiesz na początku to opłata notarialna za sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Zależy ona od wysokości kapitału zakładowego. Stawki maksymalne są ustalane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Dla spółki z minimalnym kapitałem 5.000 złotych wyniesie to 160 zł + VAT (100 zł + 3% nadwyżki ponad 3000 zł). Czyli 195 złotych i 20 groszy.
  • Wypis umowy spółki  kosztuje 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę tekstu. Potrzebujesz co najmniej dwóch odpisów umowy. Jeden dla sądu rejestrowego, jeden dla siebie.
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli więc koszt ten wynosi 195,20 zł
  • Wydatki związane z wpisem do KRS łącznie 600 zł – opłata sądowa wniosku o rejestrację – 500 zł oraz opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł

Koszt elektronicznej rejestracji spółki z o.o.

W tym wypadku nie ponosisz kosztów notariusza, umowa spółki ma bowiem formę elektroniczną.  Przeczytaj też mój wpis dotyczący różnic między rejestracją tradycyjną, a rejestracją elektroniczną. Opłata sądowa wynosi zaś tylko 350 złotych (250 zł właściwej opłaty sądowej i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Wynagrodzenie prawnika przy rejestracji spółki z o.o.

A jak wyglądają wynagrodzenia prawników i biur doradczych za prowadzenie procedury rejestracji i doradzanie w ramach tej procedury?

Szczerze Ci powiem, chociaż sam oferuję takie usługi, że są osoby tańsze ode mnie.

Koszt pomocy przy rejestracji spółki z o.o. w niektórych małych firmach szczególnie niezatrudniających adwokatów ani radców prawnych wynosi od 750 złotych. Największe sieciowe kancelarie warszawskie, ale też kancelarie w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, za tego typu usługi żądają kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Możesz dziwić się skąd taki rozstrzał cenowy.

Faktem jest, że usługi te mogą wyglądać podobnie. W kancelariach radcowskich z wyższą ceną wiąże się też wyższa wiedza (choć to nie reguła), a także zabezpieczenie w postaci polisy odpowiedzialności cywilnej. Ekstremalne przypadki płacenia dziesiątek tysięcy złotych za rejestrację spółki to najczęściej sytuacje z rynku warszawskiego. Bywa tak, gdy duży klient zagraniczny wchodzi z nową spółką do Polski. Wynajmuje wtedy kogoś z Wielkiej Czwórki, gdzie za uśmiech prawnika kasuje się kilka tysięcy 😉

Możesz oczywiście zdać się także na swoją wiedzę, którą możesz poszerzać w Internecie. Bądź jednak ostrożny, przepisy zmieniają się często, a wiele stron internetowych nie nadąża za nadchodzącymi zmianami.

Jeżeli potrzebujesz poznać moją cenę to skontaktuj się osobiście.

5 (100%) 2 vote[s]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ozz Listopad 24, 2011 o 22:59

w nowelizacji KSH z kwietnia 2011 jest par 5. “Minister Sprawiedliwości określi,
w drodze rozporządzenia, wzorzec
umowy mając na względzie potrzebę
ułatwienia zakładania spółek,
zapewnienia sprawności postępowania
przy ich zakładaniu oraz postępowania
sądowego w przedmiocie
ich rejestracji, a także konieczność
zapewnienia bezpieczeństwa
i pewności.” Czy to rozporządzenie zostało wydane?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 24, 2011 o 23:23

@Ozz: nie, jeszcze nie – ale trzymam rękę na pulsie w tym temacie, bo sam jestem żywo zainteresowany – będzie o tym osobny wątek!

Odpowiedz

Łukasz Lipiec 18, 2013 o 15:47

Super zestawienie. Jedyne pytanie – dlaczego pełnomocnictwo wpisane jest w kwocie 30 zł, a nie 17 zł ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 19, 2013 o 10:12

Bo chodzi o pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy spółki, a nie opłatę skarbową od pełnomocnictwa.

Odpowiedz

Tetiana Sierpień 30, 2013 o 13:19

Dzień dobry, panie Błażej!
Mam takie pytanie: jeśli mój wniosek do KRS został zwrócony bez możliwości poprawek, czy mogę ja odzyskać z KRS oddane pieniądze (600 zl)?
Dziękuję za odpowiedź i pomoc!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 30, 2013 o 13:48

W przypadku zwrotu można odzyskać pieniądze, jednakże nie w przypadku oddalenia wniosku o wpis.

Odpowiedz

Hanna Luty 25, 2014 o 05:40

Bardzo duży ten rozrzut kosztów kancelarii dotyczących zakładania spółki z o.o., biorąc pod uwagę, że akt notarialny nawet dużej spółki niezbyt różni się od małej, oczywiście różnice są ale nie są adekwatne do różnicy kosztów, które Pan podał.Sam proces rejestracji w KRS niczym się nie różni a kancelaria nic więcej nie robi przy dużej czy małej. Wiem to bo tych aktów z tytułu wykonywania zawodu miałam w ręku sporo od spółek o kapitale 5 tys do 100 mln. Moim zdanie nie trzeba aż tak ogromnej wiedzy aby założyć spółkę z o.o., nie jest to zbyt skomplikowany proces.Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 25, 2014 o 09:33

@Hanna: Oczywiście Pani Hanno, niewiele trzeba by założyć spółkę z o.o., ale czasem wiele trzeba by zrobić to naprawdę z głową.

Odpowiedz

Darek Listopad 4, 2014 o 21:52

Polecam poprawić link rozporządzenia:

http://www.lex.pl/akt/-/akt/dz-u-2004-148-1564

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 4, 2014 o 23:06

Zrobione, dzięki za uwagę!

Odpowiedz

Marcin Maj 15, 2015 o 06:46

Czy te 170 zł za zaświadczenie VAT jest obowiązkowe ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 15, 2015 o 11:01

Aktualnie zgłoszenie już nic nie kosztuje – natomiast zaświadczenie tak.

Odpowiedz

Jan Wrzesień 14, 2015 o 10:52

A opłata za wypis aktu? Konieczna?

Odpowiedz

Karol Marzec 2, 2018 o 10:16

Witam, a w jaki sposób można odzyskać ten nadpłacony PCC? Musiałem uiścić całość w momencie zawierania umowy u notariusza.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 2, 2018 o 10:21

Nadpłacony PCC? Nie rozumiem… notariusz nie pomniejszył o koszty KRSu?

Odpowiedz

Karol Marzec 2, 2018 o 11:09

Chodzi mi dokładnie o cytowaną poniżej część Pana wpisu:
“podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym”
W moim przypadku, tuż po zawarciu umowy notariusz dał mi fakturę, na której widnieje kwota podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak wynosi ona 0,5% kapitału i nie została pomniejszona o żadne koszty. Na tamta chwilę koszty KRSu jeszcze nie istniały, bo byliśmy świeżo po sporządzeniu umowy.
Koszty KRSu poniosłem już i czekam aż spółka zostanie zarejestrowana.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 2, 2018 o 11:11

Zwykle notariusze pomniejszają tę kwotę, jeżeli jest nadpłata jednak to należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do właściwego US – realnie kilka-kilkanaście złotych do odzyskania.

Odpowiedz

Karol Marzec 2, 2018 o 11:28

Jednak wszystko się zgadza i notariusz poprawnie wszystko naliczył. Tylko ja zinterpretowałem niepoprawnie, że kwota podatku jest pomniejszana o koszty, a nie kapitał.

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: