Ile kosztuje założenie spółki z o.o. w 2018 roku? Jakie są koszty założenia spółki z o.o.? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką formę rejestracji wybierzesz i czy będziesz chciał/a korzystać z usług prawników. Ten wpis, jest aktualny i przeszedł audyt w 2018 roku. Możesz więc spokojnie czytać dalej i poznać podstawowe koszty i opłaty związane ze stworzeniem spółki z o.o.

Koszty te kształtują się następująco.

Koszty tradycyjnej rejestracji spółki z o.o.:

 • Koszt, który poniesiesz na początku to opłata notarialna za sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Zależy ona od wysokości kapitału zakładowego. Stawki maksymalne są ustalane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Dla spółki z minimalnym kapitałem 5.000 złotych wyniesie to 160 zł + VAT (100 zł + 3% nadwyżki ponad 3000 zł). Czyli 195 złotych i 20 groszy.
 • Wypis umowy spółki  kosztuje 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę tekstu. Potrzebujesz co najmniej dwóch odpisów umowy. Jeden dla sądu rejestrowego, jeden dla siebie.
 • Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli więc koszt ten wynosi 195,20 zł
 • Wydatki związane z wpisem do KRS łącznie 600 zł – opłata sądowa wniosku o rejestrację – 500 zł oraz opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł

Koszt elektronicznej rejestracji spółki z o.o.

W tym wypadku nie ponosisz kosztów notariusza, umowa spółki ma bowiem formę elektroniczną.  Przeczytaj też mój wpis dotyczący różnic między rejestracją tradycyjną, a rejestracją elektroniczną. Opłata sądowa wynosi zaś tylko 350 złotych (250 zł właściwej opłaty sądowej i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Wynagrodzenie prawnika przy rejestracji spółki z o.o.

A jak wyglądają wynagrodzenia prawników i biur doradczych za prowadzenie procedury rejestracji i doradzanie w ramach tej procedury?

Szczerze Ci powiem, chociaż sam oferuję takie usługi, że są osoby tańsze ode mnie.

Koszt pomocy przy rejestracji spółki z o.o. w niektórych małych firmach szczególnie niezatrudniających adwokatów ani radców prawnych wynosi od 750 złotych. Największe sieciowe kancelarie warszawskie, ale też kancelarie w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, za tego typu usługi żądają kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Możesz dziwić się skąd taki rozstrzał cenowy.

Faktem jest, że usługi te mogą wyglądać podobnie. W kancelariach radcowskich z wyższą ceną wiąże się też wyższa wiedza (choć to nie reguła), a także zabezpieczenie w postaci polisy odpowiedzialności cywilnej. Ekstremalne przypadki płacenia dziesiątek tysięcy złotych za rejestrację spółki to najczęściej sytuacje z rynku warszawskiego. Bywa tak, gdy duży klient zagraniczny wchodzi z nową spółką do Polski. Wynajmuje wtedy kogoś z Wielkiej Czwórki, gdzie za uśmiech prawnika kasuje się kilka tysięcy 😉

Możesz oczywiście zdać się także na swoją wiedzę, którą możesz poszerzać w Internecie. Bądź jednak ostrożny, przepisy zmieniają się często, a wiele stron internetowych nie nadąża za nadchodzącymi zmianami.

Jeżeli potrzebujesz poznać moją cenę to skontaktuj się osobiście.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

18 odpowiedzi

 1. w nowelizacji KSH z kwietnia 2011 jest par 5. „Minister Sprawiedliwości określi,
  w drodze rozporządzenia, wzorzec
  umowy mając na względzie potrzebę
  ułatwienia zakładania spółek,
  zapewnienia sprawności postępowania
  przy ich zakładaniu oraz postępowania
  sądowego w przedmiocie
  ich rejestracji, a także konieczność
  zapewnienia bezpieczeństwa
  i pewności.” Czy to rozporządzenie zostało wydane?

 2. Super zestawienie. Jedyne pytanie – dlaczego pełnomocnictwo wpisane jest w kwocie 30 zł, a nie 17 zł ?

 3. Bo chodzi o pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy spółki, a nie opłatę skarbową od pełnomocnictwa.

 4. Dzień dobry, panie Błażej!
  Mam takie pytanie: jeśli mój wniosek do KRS został zwrócony bez możliwości poprawek, czy mogę ja odzyskać z KRS oddane pieniądze (600 zl)?
  Dziękuję za odpowiedź i pomoc!

 5. Bardzo duży ten rozrzut kosztów kancelarii dotyczących zakładania spółki z o.o., biorąc pod uwagę, że akt notarialny nawet dużej spółki niezbyt różni się od małej, oczywiście różnice są ale nie są adekwatne do różnicy kosztów, które Pan podał.Sam proces rejestracji w KRS niczym się nie różni a kancelaria nic więcej nie robi przy dużej czy małej. Wiem to bo tych aktów z tytułu wykonywania zawodu miałam w ręku sporo od spółek o kapitale 5 tys do 100 mln. Moim zdanie nie trzeba aż tak ogromnej wiedzy aby założyć spółkę z o.o., nie jest to zbyt skomplikowany proces.Pozdrawiam

 6. Witam, a w jaki sposób można odzyskać ten nadpłacony PCC? Musiałem uiścić całość w momencie zawierania umowy u notariusza.

   1. Chodzi mi dokładnie o cytowaną poniżej część Pana wpisu:
    „podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym”
    W moim przypadku, tuż po zawarciu umowy notariusz dał mi fakturę, na której widnieje kwota podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak wynosi ona 0,5% kapitału i nie została pomniejszona o żadne koszty. Na tamta chwilę koszty KRSu jeszcze nie istniały, bo byliśmy świeżo po sporządzeniu umowy.
    Koszty KRSu poniosłem już i czekam aż spółka zostanie zarejestrowana.

    1. Zwykle notariusze pomniejszają tę kwotę, jeżeli jest nadpłata jednak to należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do właściwego US – realnie kilka-kilkanaście złotych do odzyskania.

     1. Jednak wszystko się zgadza i notariusz poprawnie wszystko naliczył. Tylko ja zinterpretowałem niepoprawnie, że kwota podatku jest pomniejszana o koszty, a nie kapitał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!