Koszty rejestracji, Praktyka, Rejestracja spółki

Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. w 2018 roku? Jakie są koszty założenia spółki z o.o.? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką formę rejestracji wybierzesz i czy będziesz chciał/a korzystać z usług prawników. Ten wpis, jest aktualny i przeszedł audyt w 2018 roku. Możesz więc spokojnie czytać dalej i poznać podstawowe koszty i opłaty związane ze stworzeniem spółki z o.o.

Koszty te kształtują się następująco.

Koszty tradycyjnej rejestracji spółki z o.o.:

 • Koszt, który poniesiesz na początku to opłata notarialna za sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Zależy ona od wysokości kapitału zakładowego. Stawki maksymalne są ustalane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Dla spółki z minimalnym kapitałem 5.000 złotych wyniesie to 160 zł + VAT (100 zł + 3% nadwyżki ponad 3000 zł). Czyli 195 złotych i 20 groszy.
 • Wypis umowy spółki  kosztuje 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę tekstu. Potrzebujesz co najmniej dwóch odpisów umowy. Jeden dla sądu rejestrowego, jeden dla siebie.
 • Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeżeli więc koszt ten wynosi 195,20 zł
 • Wydatki związane z wpisem do KRS łącznie 600 zł – opłata sądowa wniosku o rejestrację – 500 zł oraz opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł

Koszt elektronicznej rejestracji spółki z o.o.

W tym wypadku nie ponosisz kosztów notariusza, umowa spółki ma bowiem formę elektroniczną.  Przeczytaj też mój wpis dotyczący różnic między rejestracją tradycyjną, a rejestracją elektroniczną. Opłata sądowa wynosi zaś tylko 350 złotych (250 zł właściwej opłaty sądowej i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Wynagrodzenie prawnika przy rejestracji spółki z o.o.

A jak wyglądają wynagrodzenia prawników i biur doradczych za prowadzenie procedury rejestracji i doradzanie w ramach tej procedury?

Szczerze Ci powiem, chociaż sam oferuję takie usługi, że są osoby tańsze ode mnie.

Koszt pomocy przy rejestracji spółki z o.o. w niektórych małych firmach szczególnie niezatrudniających adwokatów ani radców prawnych wynosi od 750 złotych. Największe sieciowe kancelarie warszawskie, ale też kancelarie w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, za tego typu usługi żądają kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Możesz dziwić się skąd taki rozstrzał cenowy.

Faktem jest, że usługi te mogą wyglądać podobnie. W kancelariach radcowskich z wyższą ceną wiąże się też wyższa wiedza (choć to nie reguła), a także zabezpieczenie w postaci polisy odpowiedzialności cywilnej. Ekstremalne przypadki płacenia dziesiątek tysięcy złotych za rejestrację spółki to najczęściej sytuacje z rynku warszawskiego. Bywa tak, gdy duży klient zagraniczny wchodzi z nową spółką do Polski. Wynajmuje wtedy kogoś z Wielkiej Czwórki, gdzie za uśmiech prawnika kasuje się kilka tysięcy 😉

Możesz oczywiście zdać się także na swoją wiedzę, którą możesz poszerzać w Internecie. Bądź jednak ostrożny, przepisy zmieniają się często, a wiele stron internetowych nie nadąża za nadchodzącymi zmianami.

Jeżeli potrzebujesz poznać moją cenę to skontaktuj się osobiście.

About Błażej Sarzalski

18 thoughts on “Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

 1. w nowelizacji KSH z kwietnia 2011 jest par 5. “Minister Sprawiedliwości określi,
  w drodze rozporządzenia, wzorzec
  umowy mając na względzie potrzebę
  ułatwienia zakładania spółek,
  zapewnienia sprawności postępowania
  przy ich zakładaniu oraz postępowania
  sądowego w przedmiocie
  ich rejestracji, a także konieczność
  zapewnienia bezpieczeństwa
  i pewności.” Czy to rozporządzenie zostało wydane?

 2. Bo chodzi o pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy spółki, a nie opłatę skarbową od pełnomocnictwa.

 3. Dzień dobry, panie Błażej!
  Mam takie pytanie: jeśli mój wniosek do KRS został zwrócony bez możliwości poprawek, czy mogę ja odzyskać z KRS oddane pieniądze (600 zl)?
  Dziękuję za odpowiedź i pomoc!

 4. Bardzo duży ten rozrzut kosztów kancelarii dotyczących zakładania spółki z o.o., biorąc pod uwagę, że akt notarialny nawet dużej spółki niezbyt różni się od małej, oczywiście różnice są ale nie są adekwatne do różnicy kosztów, które Pan podał.Sam proces rejestracji w KRS niczym się nie różni a kancelaria nic więcej nie robi przy dużej czy małej. Wiem to bo tych aktów z tytułu wykonywania zawodu miałam w ręku sporo od spółek o kapitale 5 tys do 100 mln. Moim zdanie nie trzeba aż tak ogromnej wiedzy aby założyć spółkę z o.o., nie jest to zbyt skomplikowany proces.Pozdrawiam

 5. Witam, a w jaki sposób można odzyskać ten nadpłacony PCC? Musiałem uiścić całość w momencie zawierania umowy u notariusza.

   1. Chodzi mi dokładnie o cytowaną poniżej część Pana wpisu:
    “podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym”
    W moim przypadku, tuż po zawarciu umowy notariusz dał mi fakturę, na której widnieje kwota podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak wynosi ona 0,5% kapitału i nie została pomniejszona o żadne koszty. Na tamta chwilę koszty KRSu jeszcze nie istniały, bo byliśmy świeżo po sporządzeniu umowy.
    Koszty KRSu poniosłem już i czekam aż spółka zostanie zarejestrowana.

    1. Zwykle notariusze pomniejszają tę kwotę, jeżeli jest nadpłata jednak to należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do właściwego US – realnie kilka-kilkanaście złotych do odzyskania.

     1. Jednak wszystko się zgadza i notariusz poprawnie wszystko naliczył. Tylko ja zinterpretowałem niepoprawnie, że kwota podatku jest pomniejszana o koszty, a nie kapitał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *