Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Spółka z o.o.
Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jaki jest koszt założenia spółki z o.o.? Ile kosztuje założenie spółki z o.o.? To pytania, które często przewijają się w mailach moich klientów. Zwykle od tego zaczyna się proces myślenia o spółce. Jeżeli chodzi o koszty to wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką formę rejestracji wybierzesz, jak duży przewidujesz kapitał zakładowy i czy będziesz chciał/a korzystać z usług prawników. Ten wpis jest aktualny i przeszedł audyt w końcówce 2023 roku. Możesz więc spokojnie czytać dalej i poznać podstawowe koszty założenia spółki z o.o. Rejestracja spółki z o.o. może kosztować Cię 350 złotych, może kosztować 3500 złotych, a także 35.000 złotych (tu przyznam, raczej gdy jesteś klientem korporacyjnym i korzystasz z usług kancelarii sieciowej z biurami w Nowym Jorku, Paryżu i Warszawie. W tym wpisie opowiem jednak od czego zależy koszt rejestracji spółki z o.o. i ile mniej więcej wydasz na to pieniędzy.

Ile kosztuje rejestracja spółki z o.o.?

Jeżeli zastanawiasz się jakie koszty związane są z otwarciem spółki z o.o. to podstawowym czynnikiem od którego zależy ich wysokość jest formuła rejestracji spółki. Obecnie funkcjonują dwa równoległe systemy rejestracji spółki, które wpływają na koszty założenia spółki z o.o. System tradycyjny oraz system rejestracji na podstawie wzorca (S24).  W przypadku „tradycyjnej” rejestracji spółki z o.o. koszty rejestracji spółki z o.o. będą większe z uwagi na konieczność zaangażowania notariusza oraz często radcy prawnego, który przygotuje umowę spółki. Na wyższe koszty składa się także większa opłata sądowa. W systemie rejestracji na podstawie wzorca umowy koszt rejestracji sp. z o.o. jest niższy także ze względu na korzystniejszą opłatę sądową.

Jaki jest koszt założenia spółki z o.o. w formie tradycyjnej?

Rejestracja spółki w formie tradycyjnej wiąże się często z wieloma czynnościami po stronie wspólników, które nie występują w procedurze S24. Tradycyjne założenie spółki z o.o. wiąże się z wizytą u notariusza, który pobierze taksę notarialną oraz podatek PCC. Są to podstawowe koszty założenia spółki z o.o. w formie tradycyjnej. Często wspólnicy zatrudniają także prawnika, który przygotowuje umowę spółki oraz dokonuje jej rejestracji. Całość kosztów kształtuje się następująco:

 • koszt przygotowania projektu umowy spółki z o.o. – od 1000 zł w górę -p ierwszą czynnością z jaką związana jest tradycyjna rejestracja spółki z o.o. jest sporządzenie projektu umowy spółki z o.o. O ile możemy o taką czynność poprosić notariusza to bardzo częstą praktyką jest wynajmowanie prawników, którzy sporządzają taki projekt umowy. Dzieje się tak dlatego, że osoby, którym zależy na tradycyjnej rejestracji spółki to także osoby, które potrzebują większej kontroli nad treścią umowy. Mają one swoje potrzeby. Koszt przygotowania umowy spółki z o.o. przez radcę prawnego wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Te najwyższe kwoty dotyczą najczęściej spółek z udziałem wielu kontrahentów i niestandardowymi rozwiązaniami prawnymi,
 • koszty notarialne, czyli tzw. taksa notarialna, której wysokość zależna jest od konkretnego notariusza, ale także od wartości przedmiotu czynności notarialnej, czyli w przypadku zakładania spółki z o.o. od wysokości kapitału zakładowego spółki. Stawki maksymalne taksy notarialnej są ustalane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Dla spółki z minimalnym kapitałem 5.000 złotych wyniesie to 160 zł + VAT (100 zł + 3% nadwyżki ponad 3000 zł). Czyli 195 złotych i 20 groszy. Należy przy tym pamiętać, że jest to stawka maksymalna i można ją z notariuszem negocjować. U notariusza zapłacisz także dodatkowo za każdy wypis umowy spółki.  Koszt wypisu umowy spółki z o.o. to 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę tekstu. Potrzebujesz co najmniej dwóch wypisów umowy. Jednego dla siebie, drugiego do tzw. Centralnego Repozytorium Aktów Notarialnych.
 • podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Podatek ten zostanie pobrany przez notariusza
 • koszty związane z wpisem sp. z o.o. do KRS – 600 zł – obejmują one opłatę  sądową od wniosku o rejestrację sp. z o.o. – 500 zł oraz opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł

Ile kosztuje elektroniczna rejestracja spółki z o.o. w trybie S24?

W przypadku rejestracji spółki z o.o. w systemie S24 od podanych wyżej kosztów możesz odliczyć koszty notariusza oraz przygotowania projektu umowy przez prawnika. W tym trybie umowa spółki ma bowiem formę elektronicznego wzorca.  O tym czy jest to opłacalna opcja w szerszym ujęciu traktuje mój wpis dotyczący różnic między rejestracją tradycyjną, a rejestracją elektroniczną. Zachęcam serdecznie żebyś na niego spojrzał/a. Opłata sądowa przy rejestracji w S24 wynosi tylko 350 złotych.  Płacimy wyłącznie 250 zł właściwej opłaty sądowej i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Koszt obsługi prawnej przy rejestracji spółki z o.o.

Ile kosztuje usługa założenia spółki z o.o. u prawnika?  Różnie. Koszt pomocy przy rejestracji spółki z o.o. w niektórych małych firmach prawniczych lub biurach księgowych niezatrudniających adwokatów ani radców prawnych wynosi od 500 złotych. Niektóre biura księgowe robią to nawet za darmo, aby przyciągnąć klientów. Koszt rejestracji spółki odbijają sobie potem w opłatach abonamentowych. Zanim skorzystasz z takiej oferty sprawdź czy tego typu firma wpisana jest do rejestru podmiotów prowadzących działalność na rzecz spółek.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  18 comments on “Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?”

  1. w nowelizacji KSH z kwietnia 2011 jest par 5. „Minister Sprawiedliwości określi,
   w drodze rozporządzenia, wzorzec
   umowy mając na względzie potrzebę
   ułatwienia zakładania spółek,
   zapewnienia sprawności postępowania
   przy ich zakładaniu oraz postępowania
   sądowego w przedmiocie
   ich rejestracji, a także konieczność
   zapewnienia bezpieczeństwa
   i pewności.” Czy to rozporządzenie zostało wydane?

  2. Super zestawienie. Jedyne pytanie – dlaczego pełnomocnictwo wpisane jest w kwocie 30 zł, a nie 17 zł ?

  3. Bo chodzi o pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy spółki, a nie opłatę skarbową od pełnomocnictwa.

  4. Dzień dobry, panie Błażej!
   Mam takie pytanie: jeśli mój wniosek do KRS został zwrócony bez możliwości poprawek, czy mogę ja odzyskać z KRS oddane pieniądze (600 zl)?
   Dziękuję za odpowiedź i pomoc!

  5. Bardzo duży ten rozrzut kosztów kancelarii dotyczących zakładania spółki z o.o., biorąc pod uwagę, że akt notarialny nawet dużej spółki niezbyt różni się od małej, oczywiście różnice są ale nie są adekwatne do różnicy kosztów, które Pan podał.Sam proces rejestracji w KRS niczym się nie różni a kancelaria nic więcej nie robi przy dużej czy małej. Wiem to bo tych aktów z tytułu wykonywania zawodu miałam w ręku sporo od spółek o kapitale 5 tys do 100 mln. Moim zdanie nie trzeba aż tak ogromnej wiedzy aby założyć spółkę z o.o., nie jest to zbyt skomplikowany proces.Pozdrawiam

  6. Witam, a w jaki sposób można odzyskać ten nadpłacony PCC? Musiałem uiścić całość w momencie zawierania umowy u notariusza.

    1. Chodzi mi dokładnie o cytowaną poniżej część Pana wpisu:
     „podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt umowy w formie aktu notarialnego, wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym”
     W moim przypadku, tuż po zawarciu umowy notariusz dał mi fakturę, na której widnieje kwota podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak wynosi ona 0,5% kapitału i nie została pomniejszona o żadne koszty. Na tamta chwilę koszty KRSu jeszcze nie istniały, bo byliśmy świeżo po sporządzeniu umowy.
     Koszty KRSu poniosłem już i czekam aż spółka zostanie zarejestrowana.

     1. Zwykle notariusze pomniejszają tę kwotę, jeżeli jest nadpłata jednak to należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty do właściwego US – realnie kilka-kilkanaście złotych do odzyskania.

      1. Jednak wszystko się zgadza i notariusz poprawnie wszystko naliczył. Tylko ja zinterpretowałem niepoprawnie, że kwota podatku jest pomniejszana o koszty, a nie kapitał.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą