Rejestr działalności na rzecz spółek i trustów

Czym jest rejestr działalności na rzecz spółek i trustów?

Do 31 października 2021 roku było tak, że usługi prawne w zakresie tworzenia spółek mógł realizować każdy przedsiębiorca, nie ważne czy jednocześnie handlował odzieżą na targu, od tego dnia jednak zaczął obowiązywać rejestr działalności na rzecz spółek i trustów. Tworzenie spółek stało się od tej daty działalnością regulowaną i może być wykonywana tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów. Jednocześnie ustawa przewidziała okres przejściowy. Podmioty, które do tej pory świadczyły tego typu usługi mają czas na rejestrację do 30 kwietnia 2022 roku. Wpisami zajmuje się Izba Skarbowa w Katowicach.

Jaki jest cel wprowadzenia rejestru?

Rejestr wprowadzono po to, aby państwo zyskało szerszą kontrolę nad rynkiem usług skierowanych do spółek. Nie chodzi tylko o same usługi tworzenia spółek, ale także takich usług jak powiernictwo, udostępnianie wirtualnego biura dla spółek oraz innych podobnych usług. Związane jest o z implementacją nowych postanowień dyrektywy dotyczącej przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucja lub osoba świadcząca usługi na rzecz spółek nie tylko musi uzyskać wpis do odpowiedniego rejestru, ale także stosować inne przepisy dyrektywy AML, w szczególności takie jak stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego. Środki te polegają na dokładnej identyfikacji klientów, a także beneficjentów rzeczywistych spółek oraz natury stosunków gospodarczych.

Jakie podmioty wyłączone są z rejestru działalności na rzecz spółek i trustów?

Rejestr działalności na rzecz spółek i trustów nie obejmuje adwokatów i radców prawnych oraz spółek adwokacko-radcowskich. Tego typu podmioty nie muszą dokonywać rejestracji. Ustawodawca przyjął, że są to podmioty profesjonalne, dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli trudnisz się najmem powierzchni biurowych także nie musisz wpisywać się do rejestru. Tylko jeżeli z najmem wiążą się inne usługi, takie jak odbieranie korespondencji czy obsługa biura będziesz podlegał rejestrowi. Jeśli nie wiesz czy masz obowiązek wpisu zapytaj o to prawnika.

Kary za brak rejestracji i konsekwencje dla klientów

Podmiot prowadzący działalność na rzecz spółek bez uzyskania wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek podlega karze do wysokości 100 000 zł. Kara ta ma charakter administracyjnej kary pieniężnej. Dla klientów takich podmiotów sankcji nie przewidziano. Ponieważ jednak warunkami wpisu do rejestru jest niekaralność oraz odpowiednia wiedza lub doświadczenie to korzystając z takich ofert narażasz się na problemy. Wpis do rejestru nie jest trudną, czasochłonną czynnością. Dlatego jeśli ktoś o nim „zapomniał” to miej się na baczności. Zdecydowanie zalecam sprawdzenie, czy osoba, która otwiera Ci spółkę ma wpis do rejestru lub uprawnienia adwokata albo radcy prawnego. Sam rejestr znajdziesz na stronach Izby Skarbowej w Katowicach. Uprawnienia adwokackie sprawdzisz na stronach NRA. Uprawnienia radcowskie zaś na stronach KIRP. Przypomnę, że adwokatów i radców prawnych obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!