Rejestr działalności na rzecz spółek i trustów

Spółka z o.o.
Rejestr działalności na rzecz spółek i trustów

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czym jest rejestr działalności na rzecz spółek i trustów?

Do 31 października 2021 roku było tak, że usługi prawne w zakresie tworzenia spółek mógł realizować każdy przedsiębiorca, nie ważne czy jednocześnie handlował odzieżą na targu, od tego dnia jednak zaczął obowiązywać rejestr działalności na rzecz spółek i trustów. Tworzenie spółek stało się od tej daty działalnością regulowaną i może być wykonywana tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów. Jednocześnie ustawa przewidziała okres przejściowy. Podmioty, które do tej pory świadczyły tego typu usługi mają czas na rejestrację do 30 kwietnia 2022 roku. Wpisami zajmuje się Izba Skarbowa w Katowicach.

Jaki jest cel wprowadzenia rejestru?

Rejestr wprowadzono po to, aby państwo zyskało szerszą kontrolę nad rynkiem usług skierowanych do spółek. Nie chodzi tylko o same usługi tworzenia spółek, ale także takich usług jak powiernictwo, udostępnianie wirtualnego biura dla spółek oraz innych podobnych usług. Związane jest o z implementacją nowych postanowień dyrektywy dotyczącej przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucja lub osoba świadcząca usługi na rzecz spółek nie tylko musi uzyskać wpis do odpowiedniego rejestru, ale także stosować inne przepisy dyrektywy AML, w szczególności takie jak stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego. Środki te polegają na dokładnej identyfikacji klientów, a także beneficjentów rzeczywistych spółek oraz natury stosunków gospodarczych.

Jakie podmioty wyłączone są z rejestru działalności na rzecz spółek i trustów?

Rejestr działalności na rzecz spółek i trustów nie obejmuje adwokatów i radców prawnych oraz spółek adwokacko-radcowskich. Tego typu podmioty nie muszą dokonywać rejestracji. Ustawodawca przyjął, że są to podmioty profesjonalne, dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli trudnisz się najmem powierzchni biurowych także nie musisz wpisywać się do rejestru. Tylko jeżeli z najmem wiążą się inne usługi, takie jak odbieranie korespondencji czy obsługa biura będziesz podlegał rejestrowi. Jeśli nie wiesz czy masz obowiązek wpisu zapytaj o to prawnika.

Kary za brak rejestracji i konsekwencje dla klientów

Podmiot prowadzący działalność na rzecz spółek bez uzyskania wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek podlega karze do wysokości 100 000 zł. Kara ta ma charakter administracyjnej kary pieniężnej. Dla klientów takich podmiotów sankcji nie przewidziano. Ponieważ jednak warunkami wpisu do rejestru jest niekaralność oraz odpowiednia wiedza lub doświadczenie to korzystając z takich ofert narażasz się na problemy. Wpis do rejestru nie jest trudną, czasochłonną czynnością. Dlatego jeśli ktoś o nim „zapomniał” to miej się na baczności. Zdecydowanie zalecam sprawdzenie, czy osoba, która otwiera Ci spółkę ma wpis do rejestru lub uprawnienia adwokata albo radcy prawnego. Sam rejestr znajdziesz na stronach Izby Skarbowej w Katowicach. Uprawnienia adwokackie sprawdzisz na stronach NRA. Uprawnienia radcowskie zaś na stronach KIRP. Przypomnę, że adwokatów i radców prawnych obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Rejestr działalności na rzecz spółek i trustów”

  1. Magda napisał:

   Czy jeżeli pod „moim okiem” ktoś siedzi i zakłada sobie spółkę przez s24 podpisuje sobie swoim profilem zaufanym, a ja tylko ewentualnie tłumaczę z czym dana rubryka jest związana, czy jest to działalność na rzecz trustów i powinnam się zgłosić do rejestru? Czy jeśli się oficjalnie zgłoszę na tę listę, to wówczas ja podpisuję swoim profilem zaufanym wszystkie dokumenty otwarcia spółki w s24? Przecież nie będę w tej spółce ani wspólnikiem ani zarządem? Na czym miała by polegać moja rola wówczas jak będę oficjalnie na liście?

   1. radca prawny Błażej Sarzalski napisał:

    Tłumaczenie rubryk to doradztwo – to jest działalność na rzecz spółek.

    Natomiast zgłoszenie się do rejestru nie powoduje, że w jakiś magiczny sposób ktoś zyskuje uprawnienia podobne do radców prawnych, czy adwokatów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat