Rachunek bankowy spółki w organizacji

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Nie tak dawno temu pisałem o problemach jakie spotykają zarząd spółki w organizacji, który chce założyć rachunek bankowy dla nowo utworzonej spółki.

Niektóre banki w ogóle nie przewidują takiej opcji – tak jest np. w mBanku czy też Inteligo.

Inne opcję przewidują, czasami jednak trzeba przekonać do tego pracownika banku, który rzadko spotyka się z tego typu problemami.

W większości banków, wewnętrzne procedury określają jaka dokumentacja jest potrzebna dla założenia rachunku bankowego dla spółki kapitałowej w organizacji, w razie problemów trzeba powoływać się na te procedury i prosić o ich sprawdzenie.

Nerwów zaoszczędzisz sobie dzwoniąc wcześniej na infolinię danego banku i pytając o ofertę dla spółek w organizacji.

Z mojej wiedzy wynika, że problemów unikniesz w BRE Banku – wystarczy tak naprawdę umowa spółki w formie aktu notarialnego. Z relacji klientów wiem, że nie ma też problemów z tym w ING Banku Śląskim, BNP Paribas, czy Banku Pocztowym. Obsługę takich rachunków prowadzi także większość banków spółdzielczych.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  8 comments on “Rachunek bankowy spółki w organizacji”

  1. Lech | blog o wekslach napisał:

   mbank w ogóle nie ma konta bankowego dla sp. z o.o., bez względu na to, czy przed, czy już po organizacji.

  2. Eugeniusz napisał:

   Przepraszam, ale mBank w ogóle dla osób prawnych nie prowadzi rachunków po to jest Multi Bank i BRE Bank w ich bandzie. Tak że dla spółek w org. to był zły przykład…

  3. Marta napisał:

   Pracownicy infolinii są często niekompetentni i wprowadzają w błąd. Na infolinii Idea Bank uzyskałam informację, że można założyć rachunek dla sp. zoo w organizacji – kilkakrotnie dopytywałam, czy to wiarygodna informacja. Ucieszona, umówiłam się na spotkanie z doradcą w oddziale. Na miejscu okazało się, że jednak nie jest to możliwe.
   Warto też dopytywać, czy taki rachunek dla spółki zoo w organizacji będzie aktywny (możliwość wykonywania wpłat i przelewów). Pracownicy infolinii nie wiedzą tego lub nie udzielają pełnych informacji – trzeba dopytać.

  4. Grzegorz napisał:

   Niestety właśnie się dowiedziałem od doradcy że Idea Bank również nie założy mi konta na sam akt notarialny – dziwne w końcu bank reklamujący się jako „opiekun start-upów”

  5. Grzegorz napisał:

   W mBanku już można. Na ich stronie wyraźnie jest wyszczególnione, że dla spółek z o.o. w organizacji też.

  6. Rafał napisał:

   W PKO BP też można. W Credit Agricole się nie udało.

  7. Arek napisał:

   W Banku Zachodnim WBK S.A. można od zawsze. Wystarczy umowa spółki w formie aktu notarialnego. Pozdrawiam!

  8. monika napisał:

   W Banku Spółdzielczym w Szczytnie woj warmińsko Mazurskim są prowadzone takie rachunki i całkiem nieżle sobie radzą są rzetelni i i wyszkolenie Polecam

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat