Jak wnieść pieniądze do spółki z o.o.? To pytanie, które bardzo często przewija się w moich rozmowach z klientami. Jest ono praktycznym wyrazem zrozumiałej wątpliwości, która polega na tym, że w zagmatwanym polskim ustawodawstwie dotyczącym tworzenia spółki z o.o. między podpisaniem umowy spółki, a rejestracją spółki wiele osób nie dostrzega sposobu na wniesienie pieniędzy na kapitał zakładowy, a jednocześnie dostrzega wymóg złożenia oświadczenia o wniesieniu kapitału. Na dalszym etapie działania spółki pojawia się natomiast problem z dokapitalizowaniem spółki. Te wszystkie kwestie opiszę w poniższym wpisie.
W jaki sposób wnieść wkłady na pokrycie kapitału zakładowego?
Z rozmów jakie toczę ze wspólnikami spółek z o.o. wynika, że wspólnicy wnoszący wkłady na kapitał zakładowy dostrzegają problem w momencie, kiedy w umowie spółki zapisano obowiązek wniesienia wkładów i jednocześnie okazuje się, że jednym z warunków rejestracji spółki jest złożenie pisemnego oświadczenia przez członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały w całości wniesione. Wtedy niektórzy mają zgrzyt… wniesione? Okej, ale gdzie? Jak wnieść kapitał do spółki?
Rozumiem, że dla laika może być to zagmatwane. W mojej ocenie to zamieszanie wynika trochę z podejścia ustawodawcy polskiego, który przez instytucję tzw. „jednego okienka” (polegającą na tym, że wszystkie rejestracje załatwia się jednym wnioskiem w sądzie, a nie osobnymi wnioskami w sądzie, Urzędzie Skarbowym, GUS i ZUS) w wielu przypadkach zabił tzw. spółkę z o.o. w organizacji, a więc podmiot którego funkcją jest umożliwienie wspólnikom wniesienia wkładów do spółki.
Skoro spółka z o.o. w organizacji (a więc podmiot powstały z chwilą podpisania notarialnej umowy spółki lub zawarcia umowy przez system S24) może mieć prawa i zaciągać zobowiązania, posiadać długi i wierzytelności, to może ona także otworzyć rachunek bankowy. Najlepszym, choć aktualnie wcale niepraktycznym sposobem wniesienia wkładów pieniężnych na kapitał zakładowy jest więc otwarcie rachunku bankowego oraz wyegzekwowanie od wspólników przelewu środków na rachunek bankowy sp. z o.o. w organizacji.
W moim doświadczeniu nie jest to praktyczne, bo często jest to zbyt złożone i trwa to dłużej niż sama rejestracja spółki w KRS. Przy otwieraniu rachunku bankowego dla spółki w organizacji banki wymagają o wiele więcej dokumentów od spółki nie posiadającej jeszcze numeru KRS czy też wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
W prawodawstwach innych państw, np. Austrii czy Estonii pojawia się wręcz wymóg założenia rachunku dla spółki z o.o. w organizacji i wniesienia wkładów pieniężnych na ten rachunek bankowy (podobny wymóg w polskim prawodawstwie mamy co do spółki akcyjnej). Wtedy też zarząd może złożyć spokojnie oświadczenie o wniesieniu wszystkich wkładów na kapitał zakładowy i jest „czysty”, chroniony dokumentami bankowymi.
Jak wnieść wkłady do spółki z o.o. przed jej rejestracją w KRS?
Prawidłowym sposobem wniesienia pieniędzy na kapitał spółki jest albo:
- wniesienie w gotówce za pokwitowaniem (dokument KP – kasa przyjęła) – należy pamiętać, że spółka ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od momentu zawarcia umowy spółki, dlatego też w tym momencie można już wnieść do niej środki poprzez wydanie ich w gotówce zarządowi, co potwierdza dokument KP oraz raport kasowy, albo
- przelew na rachunek bankowy spółki.
A jak to się dzieje często w praktyce? Oczywiście mało kto zadaje sobie trud uzyskiwania numeru NIP dla spółki w organizacji, czy też otwierania rachunku bankowego. Pieniądze na wkłady albo nie wychodzą z kieszeni wspólników do czasu rejestracji, albo lądują na rachunku bankowym prezesa zarządu, który potem przelewa je na otwarty już przez spółkę właściwą rachunek bankowy. Najczęściej nikt nie kwestionuje tego typu rozwiązań, bo sąd rejestrowy nie ma prawa badania czy rzeczywiście wniesiono kapitał do spółki, polega tutaj tylko na oświadczeniu członków zarządu. Nie jest to jednak prawidłowe działanie.
Jak dokapitalizować już istniejącą spółkę z o.o.?
Można zrobić to na kilka sposobów:
- można zawrzeć umowę pożyczki ze spółką na mocy której spółka uzyska od wspólnika pieniądze na prowadzenie działalności,
- można wnieść dopłaty do spółki z o.o. jako rodzaj korporacyjnej pożyczki,
- można zrobić podwyższenie kapitału zakładowego polegające na wniesieniu przez wspólników nowych wkładów.
Każdy z wyżej wymienionych sposobów omówiłem już na blogu, dlatego zachęcam serdecznie do lektury.
Może zainteresować Cię protokół pierwszego zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. lub umowa pożyczki między wspólnikiem a spółką.