Czy prezes zarządu jest członkiem zarządu?

Błażej Sarzalski        08 września 2017        24 komentarze

Czy prezes zarządu jest członkiem zarządu?

To pytanie, na które odpowiedź jest pozornie oczywista. Nie wiedzieć jednak czemu, część moich czytelników uważa, że prezes zarządu, a członek zarządu to dwie odmienne funkcje w spółce z o.o.

Odpowiedzmy więc od razu, ucinając wszelkie spekulacje. Prezes zarządu wchodzi w skład zarządu. Każdy prezes zarządu jest więc członkiem zarządu, czyli organu reprezentacji spółki. Jego funkcja, odpowiedzialność za zobowiązania, prawa i obowiązki są takie same jak innych członków zarządu.

Czy spółka z o.o. musi mieć prezesa?

Co więcej, nie ma obowiązku, aby spółka miała prezesa! Spółka musi mieć co najmniej jednego członka zarządu, a czy nazwiemy go prezesem, czy też będzie to po prostu członek zarządu? Nie ma to większego znaczenia. Zabawne zresztą, że Kodeks spółek handlowych używa słowa “prezes” całe 3 razy. Nie mówiąc już o tym, że tylko jeden raz, w odniesieniu do osoby, która jest prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W pozostałych przypadkach chodzi o prezesa zarządu spółki akcyjnej, jednak tutaj kodeks też jest dosyć lakoniczny.

W jakim kontekście wspomniany jest prezes zarządu sp. z o.o. w Kodeksie spółek handlowych?

Kodeks przewiduje, że w przypadku, gdy zarząd wieloosobowy podejmuje uchwałę zarządu, a głosy rozkładają się równo, głos prezesa zarządu, o ile stanowi tak umowa spółki, przeważa w głosowaniu. Jeżeli więc nie napiszemy nic o tym uprawnieniu prezesa zarządu w samej umowie to nie ma on żadnej większej “mocy”. Nie waży więcej niż głos “zwykłego” członka zarządu.

Bywa jednak i tak, że umowy spółki wprowadzają dodatkowe kompetencje dla prezesa zarządu. Mogą to być prawo otwierania zgromadzeń wspólników i przewodniczenia nim, prawo organizacji pracy zarządu i tym podobne. Często spotykane jest prawo jednoosobowej reprezentacji spółki. Często można spotkać w KRS zapisy, że członkowie zarządu muszą działać dwuosobowo, zaś prezes zarządu samodzielnie. Osobiście mam pewne wątpliwości co do zgodności z prawem takiej regulacji, a właściwie z ukształtowaną na podstawie Kodeksu spółek linią orzeczniczą.

Pamiętać należy, że jeżeli chcemy “wyróżnić” prezesa tego rodzaju kompetencjami, musimy zawrzeć je w umowie spółki, względnie, o ile jest to dopuszczalne, w innych aktach wewnętrznych spółki (np. regulaminie zarządu).

Proszę, oceń ten wpis!

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Wrzesień 9, 2017 o 08:18

Czy mógłby Pan rozwinąć swoje wątpliwości co do zgodności z prawem odmiennych zasad reprezentacji przez prezesa i przez członków zarządu, uregulowanych w umowie spółki?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 11, 2017 o 08:54

Chodzi o możliwą wykładnię art. 204 par. 2:
Prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich.

Jeżeli wprowadzamy “nierówne” pod kątem możliwości reprezentacji prawa dla członków zarządu to można argumentować, że stanowi to w świetle ww. przepisu ograniczenie, którego nie można wprowadzać ze skutkiem wobec osób trzecich. Oczywiście praktyka dopuszcza takie rozwiązanie, ale w świetle orzecznictwa dotyczącego przedmiotowego ograniczania możliwości reprezentacji (które jest, jak się wydaje, dominującą linią orzeczniczą aktualnie), nie widzę podstaw dla nierówności o charakterze przedmiotowym.

Niebezpieczeństwo widzę tutaj w szczególności w sytuacjach, gdy postanowienia umowy spółki czynią prawo reprezentacji przez czł. zarządu iluzorycznym – np. postanowienie umowne typu: “jednoosobowo – prezes zarządu, a członkowie zarządu – dwuosobowo” w sytuacji zarządu dwuosobowego (z jednym prezesem i jednym członkiem zarządu) jest imho contra legem, bo ogranicza tego jednego w prawie reprezentacji (nie może on nic zrobić samodzielnie).

Fakt, że nikt nigdy “twardo” nie poruszył tego tematu, a może by trzeba, dla rozjaśnienia?

Odpowiedz

Andrzej Czerwiec 22, 2018 o 13:20

To nie jest ograniczenie prawa reprezentacji, tylko przyjęcie określonego sposobu reprezentacji spółki, wg mnie to co innego i jak najbardziej dopuszczalne

Odpowiedz

Małgorzata Listopad 2, 2018 o 20:17

Dokładnie tak, to jest określona technika reprezentacji.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 5, 2018 o 10:13

To jest ograniczenie, możemy się spierać tylko czy o charakterze podmiotowym, czy przedmiotowym. Imho jest to ograniczenie podmiotowe, czyli dopuszczalne, ale spotkałem się z interpretacjami, w których pozbawienie możliwości reprezentacji w istocie jednej osoby narusza także art. 204 par 2 ksh.

Grzegorz Październik 16, 2017 o 17:32

Myślę, że odpowiedź na poniższe pytanie pomoże rozwiać wątpliwości wielu czytelników- mianowicie, czy w spółce (s-24 wzorzec), przy braku odpowiednich zapisów (tylko ksh), jeden z 2 wspólników (50/50) może podjąć uchwałę o zaciągnięciu zobowiązania i powołać pełnomocnika do jej wykonania (umowa pożyczki/kredyt). Chodzi oczywiści o odpowiedzialność prezesa, który co do zasady jest osobą uprawnioną do 22. czynności, ale czy jedyną?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 17, 2017 o 08:27

Myślę, że odpowiedź na to pytanie nie ma nic wspólnego z tematem wpisu 🙂

Hint: wspólnik nie jest organem spółki.

Odpowiedz

Ł Kwiecień 6, 2018 o 07:46

A co Pan sądzi o art. 409 KSH w kontekście ewentualnych sporów co do tego, kto powinien otwierać zgromadzenie wspólików w spółce z o.o.? Będzie miał zastosowanie? Chodzi o sytuację, gdy mamy 2 członków zarządu, żaden z nich nie otrzymał metki prezesa a zgromadzenie zwołał wspólnik na podstawie przywileju osobistego.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 6, 2018 o 11:32

Art. 409 k.s.h. dotyczy spółki akcyjnej, czy może być per analogiam stosowany do spółki z o.o.? Dlaczego by nie, ale tylko w sytuacji, w której w spółce z o.o. nie ma wewnętrznych regulacji w tym przedmiocie, bądź konsensus obecnych na zgromadzeniu co do osoby przewodniczącego nie jest inny.

Odpowiedz

Ł Kwiecień 6, 2018 o 12:21

Regulacji wewnętrzych w tym przypadku brak a zgodności zarządu i wspólników też brak 🙂 Powinien zatem w mojej ocenie otworzyć zgromadzenie ten wspólnik, który zwoływał zgromadzenie.

Odpowiedz

Aga Lipiec 18, 2018 o 08:44

Zwracam się z następującym zapytaniem:
W spółce z o.o. działa jednoosobowy zarząd i osoba ta pełni funkcję prezesa zarządu. Co w przypadku, gdy prezes jednoosobowego zarządu chce zrezygnować z funkcji prezesa i zostać zwykłym członkiem jednoosobowego zarządu? Jakie ma to znaczenie prawne oraz czy i jeżeli tak, to jakich zmian formalnych taka sytuacja wymaga (np. w KRS, umowie, regulaminie)?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 18, 2018 o 08:58

Nie ma to żadnego znaczenia prawnego.

Odpowiedz

Aga Lipiec 18, 2018 o 10:11

Dziękuję za odpowiedź.
Czy w takim wypadku zarząd jednoosobowy ma podjąć uchwałę w tym przedmiocie, a następnie zgłosić fakt zmiany w zarządzie do KRS? Czy prezes zarządu powinien w tym przypadku złożyć oświadczenie o rezygnacji z funkcji prezesa do zarządu spółki? Mam na myśli jak powyższą zmianę należy formalnie przeprowadzić, choć de facto będą to czynności podejmowane z samym sobą.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 18, 2018 o 10:27

Ale po co to robić, skoro to nie ma żadnego znaczenia?

Odpowiedz

Daniel Lipiec 24, 2018 o 18:59

Witam, czy istnieją jakieś ograniczenia w kwestii tego jak duże wynagrodzenie miesięcznie może otrzymywać prezes zarządu z powołania ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 31, 2018 o 08:45

Zdrowy rozsądek i wartości rynkowe 🙂

Odpowiedz

Edyta Październik 22, 2018 o 09:08

jest jedna rzecz o której trzeba pamiętać… Progi podatkowe… jak zarobi powyżej 85.000,00 zł rocznie nie płaci 18 tylko 32%…

Odpowiedz

Monika Październik 11, 2018 o 14:51

Czy może być kilku prezesów zarządu ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 11, 2018 o 14:55

Bardzo ciekawe pytanie 🙂

Nie ma przepisu, który zabraniałby tak nazwać wszystkich członków zarządu (potocznie czasem się przecież o nich mówi: “prezesi”).

Odpowiedz

Monika Październik 11, 2018 o 14:57

dziękuję za odpowiedź 🙂 pozdrawiam

Odpowiedz

Edyta Październik 22, 2018 o 09:05

Panie Błażeju, a jeśli mamy w umowie spółki zawartej przez s24 za pomocą wzorca funkcję 2 członków zarządu, a szefowie by chcieli podjąć uchwałę o wyborze jednego na prezesa drugiego na wiceprezesa to czy możemy podjąć taką uchwałę? Czy wymaga to zmiany w KRS?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 22, 2018 o 09:20

Można podjąć taką uchwałę. Aby funkcja pokazała się w KRS potrzebna jest oczywiście zmiana wpisu.

Odpowiedz

Edyta Październik 22, 2018 o 09:33

A jeśli wyrobimy pieczątki dla Prezesa i Wiceprezesa a w KRS będą jako członkowie zarządu nikt nam nie zarzuci, że nie mogą reprezentować spółki?
Czy można bez pokazania funkcji w krs ale osoby są w krs wpisane działąć jako prezes i wiceprezes?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 22, 2018 o 09:35

Nie wiem czy nikt nie zarzuci… Jednak reprezentacja będzie skuteczna

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: