Osoba prawna w zarządzie spółki z o.o.

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Piszę absolutnie na gorąco…

Trochę zaniepokojony, muszę przyznać, bo nie wiem czy prawo się zmieniło, czy ktoś sobie robi żarty…

Nie minęło chyba nawet 5 minut od chwili kiedy odebrałem dosyć niestandardowy telefon, od osoby, która jest czytelnikiem mojego bloga. Osoba, która do mnie dzwoniła, chciała uzyskać informację na temat tego, czy pomogę jej zarejestrować spółkę z o.o., której członkiem zarządu jest osoba prawna. Powoływała się przy tym na rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie prowadzenia rejestrów sądowych, które przewiduje wpisanie takiej osoby do rejestru przedsiębiorców jako członka zarządu.

Odparłem tedy, że nie jest możliwe wpisanie osoby prawnej jako członka zarządu spółki z o.o., a to z uwagi na treść przepisów Kodeksu spółek handlowych, które wyraźnie wskazują, że członkami zarządu spółek kapitałowych mogą być tylko osoby fizyczne.

Tymczasem osoba ta odparła, że zna przypadki gdzie coś takiego w rejestrze jest wpisane i zadała pytanie, czy jeżeli pokazaliby mi coś takiego i powiedzieli w jakim mieście to jest zrobione (w domyśle – w jakim sądzie) to zgodziłbym się, bo „chodzi tylko o wypełnienie formularzy”.

Nie zgodziłem się, gdyż byłby to wyraz daleko posuniętego braku profesjonalizmu. 

Wkręcał mnie ktoś? Nieporozumienie? Czy też może jest coś o czym nie wiem?

Stawiam na to drugie, być może ktoś spojrzał na spółkę komandytową, w której zamiast organu uprawnionego do reprezentacji działają komplementariusze, którzy mogą być przecież osobami prawnymi.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  5 comments on “Osoba prawna w zarządzie spółki z o.o.”

  1. Zatem również: Pan podpisuje umowę, że chce zarejestrować spółkę z członkiem zarządu-osobą prawną, będąc świadomym tego, że jest to niezgodne z przepisami. Pan płaci, Pan ma. Może by się zresztą okazało, że ten przykład wcale nie był przykładem tego, co się klientowi wydawało.

   Rozumiem odmowę, gdybyś był namawiany do przestępstwa, ale w takim przypadku – co w tym złego? 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc