Oświadczenie o statusie cudzoziemca w spółce z o.o. w S24

Oświadczenie o statusie cudzoziemca do KRS a procedura S24

Rejestracja spółki z o.o. przez internet skutecznie przedłużana jest była ostatnimi czasy, ze względu na to, że w praktycznie większości przypadków należy złożyć osobne, papierowe, oświadczenie o tym, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Postanowiłem podrążyć sprawę.

Dla wyjaśnienia. Od kilku miesięcy rejestrując spółkę należy składać oświadczenie o jej statusie rezydenta lub cudzoziemca na potrzeby ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. System S24 nie daje takiej możliwości. W tradycyjnych (papierowych) formularzach taka możliwość istnieje. Dlatego też osoby, które nie mają kwalifikowanego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego certyfikatu (a takich jest większość), korzystać muszą musiały z papierowej formy.

Nie jest to niestety pierwszy raz, kiedy system elektronicznej rejestracji spółki z o.o. nie przystaje przystawał do regulacji prawnych.

Pytanie do Ministerstwa Sprawiedliwości

Postanowiłem zwrócić się w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości, pytając:

Czy i kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości doprowadzi do dostosowania obowiązującego systemu elektronicznej rejestracji spółek do przepisów wymagających złożenie oświadczenia o cudzoziemskim statusie spółki na potrzeby ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców?

Pani Wioletta Olszewska, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji w Biurze Ministra Sprawiedliwości odpowiedziała:

Zakładamy, że prace nad dostosowaniem Systemu S24 zakończą się do końca pierwszego kwartału br.

Nie pozostaje pozostawało nic innego, jak trzymać za słowo.

Ostatecznie możliwość podpisywania oświadczenia o statusie cudzoziemca poprzez profil zaufany pojawiła się dopiero w czwartym kwartale 2018 roku.

Wzór oświadczenia o statusie cudzoziemca

Tymczasem, jeżeli szukasz wzoru stosownego oświadczenia, kliknij tutaj –> wzór oświadczenia o statusie cudzoziemca.

Wpis edytowałem z początkiem listopada 2018 roku. Stąd przekreślenia, obrazujące treść oryginalną.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w rejestacji spółki z o.o. przez Internet to zgłoś się tutaj!

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji?

Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

+48 512 020 518
(32) 764 15 80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

63 odpowiedzi

 1. Szkoda że podatnik nie może wybrać sobie dowolnie terminu w którym dostosuje się do obowiązujących przepisów….

 2. Nie wierzyłem do końca o braku możliwości złożenia oświadczenia przez system s24. Spędziłem wiele godzin nad rozwiązaniem poszukując stosownego zapisu w treści dostępnych tam formularzy. Sądziłem, że najłatwiej byłoby zmodyfikować załącznik o objęciu udziałów.
  Niewiarygodne jaki to ogromny problem dołożyć stosowny dokument. Nie jestem profesjonalnym informatykiem, ale moje wyobrażenie o tej czynności sprowadza się do nakładu kilku godzin pracy.
  Smutne…

  1. Najprościej i najłatwiej jest zmodyfikować formularz wniosku o wpis rozwiązując zagadnienie identycznie jak zapytanko o pokrycie kapitału zakładowego (pokrycie przed zgłoszeniem wniosku czy notka w KRS „kapitał nie został pokryty”). No ale to byłoby zbyt oczywiste i nie pozwoliłoby na utylizację kilku banieczek EUR, zapewne w ramach funduszy UE bo to przecież eKRS, to odkrycie na miarę wynalezienia koła…

 3. Skoro już ten świat taki zinformatyzowany, to może wobec braku odpowiedniego oświadczenia w S24 można złożyć pismo ogólne do sądu rejestrowego poprzez platformę ePuap? Co prawda nie będzie to ePuap spółki ale osób fizycznych będących członkami zarządu tej spółki. W piśmie ogólnym mogą wpisąć, iż oświadczenie skłądają działając jako zarząd. Co o tym sądzicie?

  1. Na stronach sądów jest często informacja, że epuap nie znajduje zastosowania w postępowaniu regulowanym przepisami KPC. Czy nie znajduje? Cóż… 🙂

   Najpewniejszy sposób to pchnąć pismo/oświadczenie pisemnie.

 4. Jestem właśnie w trakcie wypełniania dokumentów aby otworzyć Spółkę zoo przez S24. Członkowie zarządu i wspólnicy to obywatele Polski z numerem PESEL czy wtedy również wymagane jest to oświadczenie? Czy można przesłać te oświadczenia w formie papierowej do sądu jeszcze przed otrzymaniem wezwania tak aby przyśpieszyć całą procedurę?

 5. Panie Błażeju, czy posiada Pan wiedzę, czy warszawski sąd rejestrowy w przypadku rejestracji spółki z o.o. przez internet (bez załączania oświadczenia o statusie cudzoziemca podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu) zanim wpisze spółkę z o.o. do rejestru wzywa wnioskodawcę do przedłożenia oświadczenia o statusie cudzoziemca? W poznańskim sądzie rejestrowym spółki z o.o. (pomimo braku takiego oświadczenia) są wpisywane bez wzywania do uzupełnienia braku, i to w czasie ok. 2/3 dni roboczych od wysłania wniosku. Szykuję się do rejestracji spółki w XIII wydziale KRS SR dla m.st. Warszawy, i ciekawi mnie jak to wygląda w stolicy.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  Jakub

 6. Nie chce mi się w to wierzyć że w tak krótkim czasie poprawią błędy w systemie. Jak na razie to cała obsługa elektroniczna jest na średnim poziomie, stać państwo na więcej moim zdaniem 😉

 7. Teoretycznie mając kwalifikowany podpis elektroniczny można złożyć oświadczenie o statusie cudzoziemca, jednak w praktyce duża część tych oświadczeń się nie otwiera (wyskakuje pusty dokument) i sąd musi wzywać do pisemnych. Uroki naszej informatyzacji.

 8. witam

  Proszę o pomoc od paru dniu usiłuje założyć spółkę z o o wraz z mężem
  mamy założony profil zaufania w lutym zalogowałam się https://ekrs.ms.gov.pl/ i dodaje
  nowe przedsiębiorstwo. następny krok to nowy dokumenty – umowa spółki wszystko wypisane dochodzimy do podpisu umowy loguje się do profilu zaufania wybieram autoryzuj i podpisz dokument i wyskakuje mi tali komunikat „Dane podpisu nie zgadzają się z danymi użytkownika” . jak pospisuje się mąż to wyskakuje to samo
  proszę o pomoc czym to może być spowodowane

  1. Hmm.. najczęściej niezgodnością w danych typu dowód osobisty, PESEL albo drugie imię

   1. witam
    sprawdzałam z 10 razy wszystko się zgadza a numeru dowodu nie ma wpisanego w profilu zaufania ani w umowie spółki , co Pan o tym myśli

 9. Witam, jak wiemy od 15 marca 2018 oprócz oświadczenia o statusie cudzoziemca należy złożyć:
  b) listy obejmującej nazwisko i imię oraz adres do doręczeń wspólników (art. 19a ust. 5d ustawy z
  dnia 20.08.1997r. o Krajowym Rejestrze Sądowym)
  c) podania adresu do doręczeń członków Zarządu (art. 19a ust. 5 ustawy z dnia 20.08.1997r. o
  Krajowym Rejestrze Sądowym)

  Gdzie można znaleźć lub jaką formę i dane powinny mieć te dwa dokumenty?

  Czytając wiele stron myślałem, że będzie można złożyć brakujące dokumenty wprost w sądzie, ale w korespondencji którą otrzymałem po złożeniu wniosku do KRS jest następujący, pogrubiony zapis:

  „Ponadto zgodnie z przepisem art 125 par. 2 ze zn. 1 kpc Sąd poucza , że pisma niewniesione za
  pośrednictwem systemu teleinformatycznego nie wywołują skutków prawnych , jakie ustawa wiąże z
  wniesieniem pisma do sądu.” – czy to oznacza, że muszę wyrobić podpis kwalifikowany i tylko przez system E-KRS mogę złożyć brakujące dokumenty, czy można to zrobić inaczej?

  1. Trzeba sobie samemu zrobić te dokumenty.

   To pouczenie jest jakieś dziwne, bo powoływany przepis dotyczy elektronicznego postępowania upominawczego, a nie eKRS…. wszystkie sądy przyjmują dokumenty papierowe, więc tutaj jakaś nadgorliwość. Mogę się dowiedzieć jaki to sąd (podejrzewam Gliwice 😉 ) ?

   1. To akurat Bielsko-Biała, jednak po dostarczeniu prośby o rozpatrzenie wersji papierowej nie było problemów. Dziś sprawę załatwiłem.

    Ponadto wraz z postanowieniem o wpisie do KRS otrzymałem również pouczenie:

    POUCZENIE
    Na orzeczenie referendarza sądowego przysługuje skarga do Sądu Rejonowego w terminie 7 dni od
    daty doręczenia.
    Wnioskodawca zobowiązany jest do podania każdej zmiany adresu podmiotu rejestrowego oraz
    likwidatorów, prokurentów, członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu .
    W przypadku zaniedbania tego obowiązku , pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.
    Podstawa prawna art . 136 § 2 w związku z art . 139 § 3 k.p.c. (Dz.U. 64.43.296 ze zm.) art. 13 § 2 k.p.c. w związku z art . 7 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 01.17.209. ze zm.).
    Ponadto pisma dla osób reprezentujących podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego ,
    likwidatorów, prokurentów, członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu , w razie niemożności doręczenia ich w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających z uwagi na
    niezgłoszenie oświadczenia o zmianie adresu do doręczeń pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że inny adres do doręczeń lub miejsce zamieszkania i adres są sądowi znane.

    Mogę Cię Błażeju zapytać jak mam rozumieć to pouczenie? Mam też jeszcze jedno, myślę, że ostatnie pytanie. Otóż jeżeli posiadam biuro wynajęte to wszelkie adresy korespondencji + adres członków zarządu, prezesa mogę podać jako adres biurowy prawda? Adres zameldowania jest w umowie spółki tak czy inaczej, tylko nie bardzo rozumiem po co im była osobna lista wspólników i osobna lista członków zarządu skoro to te same osoby?

    1. Pouczenie: aktualizuj dane adresowe, bo jak nie doręczymy skutecznie (będzie zwrotka) to uznamy pismo za doręczone (np. postanowienia w postępowaniu przymuszającym).

     Inne dane wymagane są na liście wspólników, inne na liście czł. zarządu

 10. I co ja biedna mam teraz zrobić> Jedyny członek Zarządu firmy jest cudzoziemcem, ja jestem księgową…. niestety podpisane sprawozdanie finansowe (papierowe) przyleciało do mnie po 15-tym marca. Prezes w Polsce będzie może w listopadzie….
  Jak złożyć sprawozdanie? Ja się już poddałam, nie mam pomysłu co zrobić

 11. No i co? Już dawno po pierwszym kwartale, zaraz będzie po drugim i gdzie te zmiany? Polska…

  1. W tłumaczeniu na polski słowo pierwszy kwartał może oznaczać kwartał trzeci 🙂 Albo pierwszy, roku 2019… Jakby w prywatnym biznesie były tego typu obsunięcia to dawno już zmieniono by wykonawcę.

 12. Przebrnąłem przez papierowe oświadczenia już w sumie trzy. Mam za sobą występowanie jako pełnomocnik w trybie art. 210 KSH jak również pełnomocnik będący w stałym stosunku zlecenia z wnioskodawca (pełnomocnik procesowy). To wszystko via system S24 lecz zawsze z polskim zarządem i wspólnikami. Mam teraz ciężki orzech do zgryzienia bo chciałbym spróbować zarejestrować sp. zoo, również przez S24 w której jednym ze wspólników oraz jednym z Członków Zarządu będzie Australijczyk. Myślisz Błażeju, że Referendarz nie będzie robił problemu? chciałbym uniknąć aktu notarialnego i pełnomocnictwa notarialnego a co za tym idzie długiego i kosztownego procesu rejestracji.

  1. Ja już przestałem robić obcokrajowców przez S24 bo bez epuap nie przejdą, a że świecą szukać takiego, który ma epuap. Na szczęście są sposoby obejścia.

   1. Hmm, o jakich sposobach mowisz? Oczywiscie poza standardowa droga rejestracyjna z wykorzystaniem aktow notarialnych.

 13. Witam, Panie Błażeju, a jakie jest Pana doświadczenie w składaniu jako załącznik w S24 oświadczenia o „niebyciu” cudzoziemcem, listy adresów członków zarządu oraz wspólników uprawnionych do ich powoływania? Czy zatem przejdzie oświadczenie w word, czy też pdf zeskanowany z podpisem członka zarządu czy być może – nie ma 3 drogi i uzupełniamy braki drukiem papierowym w uzupełnieniu braków formalnych wniosku?

  1. Przechodzą tylko podpisane podpisem kwalifikowanym (nie ePuaP) albo fizyczne dokumenty – w formie papierowej.

   1. Panie Błażeju. Pozwolę się włączyć.
    Czyli jeśli dobrze rozumiem – trzeba podpisać oświadczenie w Word,
    podpisem elektronicznym (kwalifikownym) i dołączyć we wniosku na s24?
    Czy tak? Bo jak już Pan wspominał – MS miało uzupełnić s24 o ten
    wniosek do końca 1-go kw 2018, a mamy już początek 3-go kw i nic się
    nie zmieniło. Wniosku nie ma. Jest za to możliwość dołączenia innego
    dokumentu, który jednak musi być podpisany elektronicznie. Utknąłem na
    tym i zastanawiam się, czy takie oświadczenie w Wordzie, podpisane
    elektronicznie przejdzie?

 14. Ja dostałam takie wezwanie , proszę mi pomóc w jednej kwesti :

  „. złożenie oświadczenia na piśmie, czy jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, a jeśli tak czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  /. przedłożenie oświadczenia Prezesa Zarządu o wskazaniu jego adresu do doręczeń (w przypadku, gdy adres ten znajduje się poza granicami Unii Europejskiej należy wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej)”

  Prezes to Polka – ma 71 % w spółce, a wspolnikiem jest Francuz posuadajacy PESEL i 29 % w spółce.
  jak ma więc wyglądać oświadczenie ? Spólka nie jest cudzoziemcem, ale wspólnik jest ?

   1. Dziękuje bardzo za odpowiedz.

    A czy „złożenie listy adresów do doręczeń członków zarządu ” – jesli jest tylko Prezes w zarządzie a druga osoba jest wspólnikiem, to podać nalezy tylko adres Prezesa do doręczeń ?

    A tutaj takie samo pytanie ale tym razem dotyczące takiego wezwania : „złożenie listy imion i nazwisk oraz adresów do doręczeń osób uprawnionych do powołania zarządu (tj. wspólników)”

 15. Tak, ma Pan racje… przyszły mi 8 roznych wezwań i juz sie zakręciłam.

  Ostatnie pytanie techniczne, jak się składa te dokumenty ? Listem / Osobiście czy gdzieś w S24 można ?
  Jest to odpłatne i traktowane jako nowy wniosek ?

   1. Witaj. Mam teki pytanie. Sp zoo zarejestrowałem elektronicznie 18 czerwca. 19 czerwca dostałem również elektronicznie wezwanie do doniesienia 3 oświadczeń o których pisaliscie wyzej. Czyli oświadczenie o nie byciu cudzoziemcem, listę adresową zarządu i listę adresową wspólników. Minął tydzień i nie mam żadnej odpowiedzi z KRS. Czy moja sp zoo jest już zerejestrowa czy muszę czekać na jakieś info z sądu? Domyślam się, że coś powinno przyjść z KRS w formie elektronicznej? Pozdrawiam

    1. Pisałem o tym, brak dostosowania systemu do przepisów skutecznie przedłuża procedurę rejestrową… czasem szybciej jest zrobić wszystko notarialnie.

     1. Błażeju dzięki za odpowiedź. Czy wiesz ile czasu procedura rejestracji obecna trwa. w 2016 rejestrowałem sp zoo i z tego co pamiętam trwało to dzień/dwa. Czy myślisz, że warto złożyć podanie o przyspieszenie postępowania?

     2. Teraz trwa, zależnie od sprawności wnioskodawcy od kilku dni (mniej więcej tydzień) do dwóch-trzech tygodni.

    2. Za tydzień będzie miesiąc od rejestracji sp zoo przez Internet a z KRS zero odzewu. Czy zanieść im podanie o przyspieszenie postępowania?

     1. Tak, ale najpierw sprawdzić, czy nie wzywali do uzupełniania jakichś braków.

 16. Najbardziej bezsensowne w tym oświadczeniu jest to, że przecież podałem swój PESEL !
  Mają przecież jakąś ewidencję ludności w tym kraju (chyba jeszcze).

 17. Witam Panie Błażeju,
  juz wiem, że mogę powołując się na sygnaturę wniosku przed dokanianiem wpisu do KRS wysłać oświadczenie o statusie cudzoziemca i listę wspólnikó( członków zarządu) i ich adresy oraz oświadczenie o wkłądach ?
  Pozdrawiam.

  1. Spostowanie, znaczy wiem, że lioświadczenie o statusie cudzoziemca a co z listą obejmującej nazwisko i imię oraz adres do doręczeń wspólników i oświadczeniem o wkładach? 🙂

 18. Podobnie jak poprzednicy, dostałam informację o uzupełnieniu w ciągu 7 dni braku oświadczenia o statusie cudzoziemca i adresów do doręczeń. Czy mogę to zrobić przez stronę S24 (wczytaj dokument zewnętrzny -czy tutaj wystarczy skan oświadczeń?). Czy mam osobiście zanieść papier do Sądu?

 19. UWAGA! UWAGA!

  W systemie eKRS pojawiła się możliwość dokładania dokumentów i podpisywania ich także profilem zaufanym (EPUAP).

  Powyższe odpowiedzi, w których radzę uzupełniać dokumenty papierowo są więc nieaktualne.

 20. Moja wina, nie doczytałem i nie złożyłem przez S24 oświadczenia że spółka nie jest cudzoziemcem.
  Ale mój sąd (XIII wydział gospodarczy w W-wie) nie wezwał mnie do uzupełnienia, lecz zwrócił wniosek jako nieprawidłowo złożony, gdyż:
  „Z uwagi na okoliczność, że nie ma możliwości uzupełnienia wniosku elektronicznego złożonego na formularzu „S-24” wniosek podlegał zwrotowi.”
  czy teraz się zmieniło i nie można uzupełniać papierowo wniosków z S24, czy to nadgorliwość „mojego” sądu?

 21. Chcemy założyć spółkę z o.o. z obcokrajowcem w S24. Czy obcokrajowiec może to zrobić podpisem kwalifikowanym ? i czy ten podpis kwalifikowany musi zostać założony w Polsce ? i czy potrzebuje do tego PESEL ?
  Obcokrajowiec będzie miał 30% udziałów w spółce a pozostałe 70% należy do Polaka, to z tego co wyczytałem z poprzednich komentarzy to w takim przypadku spółka nie jest cudzoziemcem ?

  1. Wymagany jest albo podpis kwalifikowany albo podpis ePUAP. Podpis kwalifikowany musi spełniać warunki polskiej ustawy, nie jestem tutaj ekspertem, więc nie wiem czy zagraniczne podpisy dają radę 🙂

 22. Dzień dobry!
  Jaki jest wg Pana rygor niedotrzymania 7-dniowego terminu na złożenia oświadczenia z ustawy o cudzoziemcach, oraz list z adresami członków Zarządu i Wspólników? Spółka została zarejestrowana i tego samego dnia pojawiło się w systemie wezwanie z wyznaczonym 7-dniowym terminem, ale bez informacji pod jakim rygorem termin został zastrzeżony. Pozdrawiam!

  1. Klasyczna odpowiedź brzmiałaby, skoro nie podano rygoru, to żadnego rygoru nie ma.

   Pewnie się zorientują i jak się nie dostarczy to wezwą jeszcze raz, pod rygorem wszczęcia postępowania przymuszającego.

 23. Usiluje zmienic adres spolki. W zwiazku z tym dodaje zewnetrzne dokumenty – oswiadczenie czy wnioskodawca jest cudzoziemcem, lista osob uprawnionych do powolania zarzadu oraz adresy doreczen czlonkow zarzadu. Czy w tych dokumentach powinien byc wpisany stary czy nowy adres spolki?
  Z gory dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O autorze

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

BŁAŻEJ SARZALSKI

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Więcej o mnie

Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

Poznaj moją historię!

Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

Ostatnie wpisy

Przepisy

Kto mnie cytuje?

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!