Wzór oświadczenia do KRS o statusie cudzoziemca

Jeżeli szukasz wzoru oświadczenia do KRS o statusie spółki jako cudzoziemca wystarczy, że klikniesz tutaj. Oświadczenie takie wymagane jest tylko w ramach procedury internetowego otwierania spółki . W tradycyjnym formularzu można zaznaczyć odpowiednie kratki i osobne oświadczenie nie jest wymagane.

Wzór zawiera dwie strony.

Pierwsza strona to pismo przewodnie do sądu. Musisz tam wpisać datę i miejscowość wypełnienia, dane sądu oraz sygnaturę sprawy i nazwę swojej spółki. Pismo podpisuje cały zarząd. Tę część składasz tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy sąd wezwał Cię do uzupełnienia braku.

Jeżeli składasz oświadczenie o tym czy spółka jest cudzoziemcem w toku procedury rejestracyjnej przez S24 możesz skorzystać tylko z drugiej strony wzoru. Druga strona to już właściwe oświadczenie o statusie spółki jako cudzoziemca w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Masz tutaj dwie alternatywne drogi: albo jesteś cudzoziemcem, albo nie.

Kiedy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców [kliknij]?

Jeżeli jesteś cudzoziemcem musisz złożyć także oświadczenie o tym, czy spółka jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.

Jeżeli szukasz wzorów innych załączników do wniosku rejestracyjnego zerknij na wzory załączników do KRS dla spółki z o.o., które możesz kupić w moim sklepie za symboliczną kwotę.

P.S. Jeżeli naprawdę masz dość samodzielnej procedury zakładania spółki przez Internet zgłoś się do mnie.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

27 odpowiedzi

 1. Czy w przypadku spółki jednoosobowej takie oświadczenie może złożyć prezes będący jedynym wspólnikiem, czy trzeba ustanawiać pełnomocnika zgodnie z art. 162 KSH?

  1. Takie oświadczenie składają członkowie zarządu, niezależnie czy jest to spółka jednoosobowa czy nie.

 2. Witam,
  Gdzie mogę dołączyć oświadczenie o statusie cudzoziemca? Nie mogę odpowiedzieć na elektroniczne pismo od Sądu…
  Pozdrawiam,
  Lilia.

 3. Witam,
  jeśli w nowej dopiero zakładanej sp. z o.o. 2 wspólników to ukraińcy powinni złożyć do KRS oświadczenie o byciu cudzoziemcem. Podpisują je obaj wspólnicy? Co wpisać w sytuacji jeśli właściciele mają nieruchomości w Polsce ale są to ich własności prywatne a nie własność spółki? wpisać że spółka nie posiada nieruchomości? Takie oświadczenie wysłać pocztą na adres sądu odrazu po złożeniu dokumentów do rejestracji czy czekać?

 4. spółka dopiero jest w trakcie zakładania. Wspólnicy osoby fizyczne posiadają nieruchomości ale spółka jako spółka ich na razie nie posiada. Planują zakup jakichś nieruchomości na spółkę ale to w przyszłości

 5. Witam, czy jak przy składaniu rejestracji spółki przez s24 nie dołączyłem oświadczenia o powyższym dokumencie czy spółka jest cudzoziemncem, czy można i jak elektronicznie przesłać taki dokument ?

   1. Witam, nie można dołączyć kolejnych dokumentów odnosnie Listy Osobób powołania, czy spolka jest cudzoziemcem itp do portalu S24.?? Trzeba te dokumenty wysłać pocztą tradycyjna.? czy jednak jest mozliwosc wysłania dodatkowych dok.przez portal S24.

 6. Zastanawiam się czy wszystkie oświadczenie dołączone w formie pliku .pdf muszą być wcześniej podpisane odręcznie a następnie zeskanowane? Czy wystarczy sam epuap?

 7. A jak sprawa wygląda w przypadku spółki komandytowej? Czy oświadczenie składane jest przez zarząd komplementariusza, czy jakoś inaczej?

  na podstawie poprzednich komentarzy domyślam się, że w przypadku kiedy komandytariusze są jednocześnie w zarządzie komplementariusza nie ma konieczności ustanawiania pełnomocnika do sporządzenia takiego oświadczenia?

 8. Witam, mam pytanie, czy wystarczy załączyć takie oświadczenie w formie PDF i podpisać elektronicznie czy należy to jeszcze w jakiś sposób przesłać do Sądu?

 9. Mam jeszcze jedno nurtujące pyatnie.
  Spółka ma dwóch wspólnikó, wnioskodawcą jest spółka, w kroku 5 skłądania wniosku wybrano wariant A
  § 14
  W przypadku Zarządu jednoosobowego oświadczenia w imieniu spółki składa członek Zarządu. W przypadku Zarządu składającego się z dwóch lub większej liczby osób do składania oświadczeń w imieniu spółki jest wymagane współdziałanie dwóch członków Zarządu albo jednego członka Zarządu łącznie z prokurentem.

  i poniżej widoczny jest tylko jeden członek zarządu.

  Udziały podzielone 99 do 1. Kto wówczas składa i podpisuje oświadczenia :

  1/ Oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca
  1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
  2/Lista adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę, likwidatorów lub
  prokurentów

  Pozdrawiam serdecznie

 10. Zakładamy spółkę z mężem (wspólnota majątkowa), zgodnie z podziałem 51% obywatel Polski, 49% obywatel Rosji. Rozumiem, że w takim wypadku spółka nie jest cudzoziemcem, ponieważ pakiet kontrolny należy do obywatela Polski?
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 11. Czy jezeli wspolnik spolki jawnej wypowiedzial umowe to moge zmienic umowe spoepuaprzez usuniecie z niej tego wspolnika i dac skan wypowiedzenia (bez podpisu epuap) a anstepnie oryginal wypowiedzenia przeslac do sadu?

 12. Czy zgłaszając do KRS udzielenia prokury samoistnej, trzeba składać oświadczenie o statusie cudzoziemca prokurenta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!