Wzór oświadczenia do KRS o statusie cudzoziemca

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jeżeli szukasz wzoru oświadczenia do KRS o statusie spółki jako cudzoziemca wystarczy, że klikniesz oświadczenie o statusie cudzoziemca – wzór

Oświadczenie o statusie cudzoziemca w S24

Oświadczenie o statusie cudzoziemca wymagane jest do złożenia tylko w ramach procedury internetowego otwierania spółki (S24). W tradycyjnym formularzu wypełnianym aktualnie w systemie PRS można zaznaczyć odpowiednie kratki i osobne oświadczenie nie jest wymagane.

Kiedy należy złożyć oświadczenie o statusie cudzoziemca?

Oświadczenie o statusie cudzoziemca należy złożyć w każdej sytuacji gdy:

  • rejestrujemy nową spółkę za pośrednictwem systemu S24 (EMS),
  • dokonujemy jakichkolwiek zmian w odniesieniu do wspólników w systemie S24 (EMS) – np. zbycie udziałów, zmiana wielkości posiadanych udziałów, podwyższenie kapitału zakładowego).

Oświadczenie nie będzie natomiast wymagane w sytuacji, gdy wyżej wymienionych zmian dokonujemy poprzez system PRS (Portal Rejestrów Sądowych)

Czym jest wzór oświadczenia do KRS o statusie cudzoziemca?

Wzór oświadczenia do KRS o statusie cudzoziemca stanowi wzorzec dokumentu wymaganego przy otwieraniu spółki z o.o. w systemie S24 (EMS) lub w sytuacji zmian dotyczących udziałowców spółki w systemie S24. Zawiera on oświadczenie o tym, czy spółka jest lub nie jest cudzoziemcem oraz opcjonalne oświadczenie dotyczące posiadania nieruchomości na terytorium Polski.

Oświadczenie o statusie cudzoziemca wzór

Wzór oświadczenia o statusie cudzoziemca znajdziesz w blogowym sklepie. Wzór zawiera dwie strony.

Pierwsza strona to pismo przewodnie do sądu. Musisz tam wpisać datę i miejscowość wypełnienia, dane sądu oraz sygnaturę sprawy i nazwę swojej spółki. Pismo podpisuje cały zarząd. Tę część składasz tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy sąd wezwał Cię do uzupełnienia braku. Dokument ten składasz za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych (PRS).

Jeżeli składasz oświadczenie o tym czy spółka jest cudzoziemcem w toku procedury rejestracyjnej przez S24 możesz skorzystać tylko z drugiej strony wzoru. Druga strona to już właściwe oświadczenie o statusie spółki jako cudzoziemca w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Masz tutaj dwie alternatywne drogi: albo jesteś cudzoziemcem, albo nie. Jeżeli jesteś cudzoziemcem musisz złożyć także oświadczenie o tym, czy spółka jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.

Kiedy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców?

Zgodnie z ustawą nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, cudzoziemcem jest:

  1. osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego;
  2. osoba prawna mająca siedzibę za granicą;
  3. nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych w pkt 1 lub 2, mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych;
  4. osoba prawna i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w pkt 1, 2 i 3.

W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością za cudzoziemca uważa się spółkę, w której cudzoziemiec lub cudzoziemcy dysponują bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami, albo mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, działając poprzez polskie lub zagraniczne osoby prawne, takie jak spółki czy trusty.

 

Jeżeli szukasz wzorów innych załączników do wniosku rejestracyjnego zerknij na wzory załączników do KRS dla spółki z o.o.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    29 comments on “Wzór oświadczenia do KRS o statusie cudzoziemca”

    1. Roman napisał:

      Czy w przypadku spółki jednoosobowej takie oświadczenie może złożyć prezes będący jedynym wspólnikiem, czy trzeba ustanawiać pełnomocnika zgodnie z art. 162 KSH?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Takie oświadczenie składają członkowie zarządu, niezależnie czy jest to spółka jednoosobowa czy nie.

    2. Liliia Bogaczuk napisał:

      Witam,
      Gdzie mogę dołączyć oświadczenie o statusie cudzoziemca? Nie mogę odpowiedzieć na elektroniczne pismo od Sądu…
      Pozdrawiam,
      Lilia.

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Tylko papierowo 🙂

        1. Pawel napisał:

          Czy coś się zmieniło w tej kwestii czy odpowiedź nadal tylko papierowo?

    3. Ela napisał:

      Witam,
      jeśli w nowej dopiero zakładanej sp. z o.o. 2 wspólników to ukraińcy powinni złożyć do KRS oświadczenie o byciu cudzoziemcem. Podpisują je obaj wspólnicy? Co wpisać w sytuacji jeśli właściciele mają nieruchomości w Polsce ale są to ich własności prywatne a nie własność spółki? wpisać że spółka nie posiada nieruchomości? Takie oświadczenie wysłać pocztą na adres sądu odrazu po złożeniu dokumentów do rejestracji czy czekać?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        A czy spółka posiada nieruchomości? 🙂

        Należy czekać na wezwanie, bo w wezwaniu będzie sygnatura i wysłać to oświadczenie wraz z podaną sygnaturą.

    4. Ela napisał:

      spółka dopiero jest w trakcie zakładania. Wspólnicy osoby fizyczne posiadają nieruchomości ale spółka jako spółka ich na razie nie posiada. Planują zakup jakichś nieruchomości na spółkę ale to w przyszłości

    5. Jan napisał:

      Witam, czy jak przy składaniu rejestracji spółki przez s24 nie dołączyłem oświadczenia o powyższym dokumencie czy spółka jest cudzoziemncem, czy można i jak elektronicznie przesłać taki dokument ?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Niestety nie ma takiej możliwości.

        1. K end K napisał:

          Witam, nie można dołączyć kolejnych dokumentów odnosnie Listy Osobób powołania, czy spolka jest cudzoziemcem itp do portalu S24.?? Trzeba te dokumenty wysłać pocztą tradycyjna.? czy jednak jest mozliwosc wysłania dodatkowych dok.przez portal S24.

          1. Błażej Sarzalski napisał:

            Aktualnie można dołączać podpisując przez EPUAP/podpis kwalifikowany.

    6. Grzegorz napisał:

      Witam
      Jak nadać sygnaturę sprawy na piśmie/oświadczeniu podczas zakładania spółki w ekrs jak jeszcze nie ma sygnatury?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Wtedy nie podajemy sygnatury 🙂

    7. Barbara napisał:

      Zastanawiam się czy wszystkie oświadczenie dołączone w formie pliku .pdf muszą być wcześniej podpisane odręcznie a następnie zeskanowane? Czy wystarczy sam epuap?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Wystarczy sam EPUAP

    8. Michał napisał:

      A jak sprawa wygląda w przypadku spółki komandytowej? Czy oświadczenie składane jest przez zarząd komplementariusza, czy jakoś inaczej?

      na podstawie poprzednich komentarzy domyślam się, że w przypadku kiedy komandytariusze są jednocześnie w zarządzie komplementariusza nie ma konieczności ustanawiania pełnomocnika do sporządzenia takiego oświadczenia?

    9. Iza napisał:

      Witam, mam pytanie, czy wystarczy załączyć takie oświadczenie w formie PDF i podpisać elektronicznie czy należy to jeszcze w jakiś sposób przesłać do Sądu?

    10. ilona napisał:

      Mam jeszcze jedno nurtujące pyatnie.
      Spółka ma dwóch wspólnikó, wnioskodawcą jest spółka, w kroku 5 skłądania wniosku wybrano wariant A
      § 14
      W przypadku Zarządu jednoosobowego oświadczenia w imieniu spółki składa członek Zarządu. W przypadku Zarządu składającego się z dwóch lub większej liczby osób do składania oświadczeń w imieniu spółki jest wymagane współdziałanie dwóch członków Zarządu albo jednego członka Zarządu łącznie z prokurentem.

      i poniżej widoczny jest tylko jeden członek zarządu.

      Udziały podzielone 99 do 1. Kto wówczas składa i podpisuje oświadczenia :

      1/ Oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca
      1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
      2/Lista adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę, likwidatorów lub
      prokurentów

      Pozdrawiam serdecznie

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Cały zarząd, niezależnie od sposobu reprezentacji.

    11. IwaBog napisał:

      Zakładamy spółkę z mężem (wspólnota majątkowa), zgodnie z podziałem 51% obywatel Polski, 49% obywatel Rosji. Rozumiem, że w takim wypadku spółka nie jest cudzoziemcem, ponieważ pakiet kontrolny należy do obywatela Polski?
      Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Spółka tego typu nie jest cudzoziemcem

    12. Lukasz napisał:

      Czy jezeli wspolnik spolki jawnej wypowiedzial umowe to moge zmienic umowe spoepuaprzez usuniecie z niej tego wspolnika i dac skan wypowiedzenia (bez podpisu epuap) a anstepnie oryginal wypowiedzenia przeslac do sadu?

    13. Serhii napisał:

      Czy zgłaszając do KRS udzielenia prokury samoistnej, trzeba składać oświadczenie o statusie cudzoziemca prokurenta?

    14. Joanna napisał:

      Dzień dobry 🙂 Skorzystałam z Pańskiego wzorca. Bardzo dziękuję 🙂

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Bardzo proszę 🙂

    15. Kacpi napisał:

      Dzień dobry,
      według stanu na jaki dzień składa się oświadczenie o statusie cudzoziemca?
      Chodzi mi o sytuację, w której spółka jest cudzoziemcem, ale w wyniku objęcia podwyższonych udziałów przez obywateli polskich przestaje nim być. Czy składa się oświadczenie zgodnie z dniem zgłoszenia (jest cudzoziemcem), czy zgodnie z dniem rejestracji zmiany (nie jest)?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        W takiej sytuacji oświadczenie o statusie cudzoziemca dotyczy tej zmiany, której dokonujemy.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Jerzy - Bardzo pomocny zestaw dla każdego kto chce rozpocząć przygodę ze spółką z o.o.
    • Kamila - Świetnie przygotowany dokument, idealny do natychmiastowego wykorzystania. Super narzędzie!
    • Małgorzata Fiolek - Z tymi świadczeniami niepieniężnymi to same wyzwania. Wzór jest bardzo dobry, przede wszystkim nie p
    • Grzegorz P. - Wzory pomocne, wszystko co trzeba załączone. Pomogły mi ekspresowo zarejestrować spółkę.
    • Nela Przybyła - Wzór umowy okazał się być bardzo pomocny i zgodny z wymaganiami prawnymi. Polecam!