Oświadczenie o statusie cudzoziemca w S24 można podpisać przez EPUAP

Oświadczenie o statusie cudzoziemca w S24 można podpisać przez EPUAP

Pamiętacie tę scenę z Kochaj albo rzuć kiedy Pawlak uczy się przemawiać i mówi:  Nadejszła wiekopomna chwila? To moje pierwsze skojarzenie, gdy zauważyłem, że w systemie S24 można w końcu podpisywać dodatkowe, dodawane przez użytkownika dokumenty, podpisem EPUAP.

Od teraz wszystkie więc dodatkowe oświadczenia mogą być podpisane w taki sposób. Chodzi szczególnie o te dotyczące adresów oraz oświadczenie o statusie cudzoziemca.

Świetna wiadomość, bo konieczność dostarczania dodatkowych dokumentów papierowo i niemożność podpisania ich profilem zaufanym dostarczała mnóstwa problemów. Teraz owe problemy znikną.

Jak podpisać oświadczenie o statusie cudzoziemca?

System S24 nie udostępnia wzorca oświadczenia o statusie cudzoziemca. Trzeba je więc stworzyć sobie samemu, albo skorzystać ze wzoru, który udostępniam tutaj.

Następnie dokument ów trzeba załączyć do listy dokumentów.

W tym celu klikamy w zakładkę “dokumenty” – “nowy dokument” i przechodzimy na sam dół, klikając w przycisk “wczytaj”. Szukamy naszego dokumentu na dysku i wysyłamy go.  Najpowszechniej obsługiwany format to PDF. Po wczytaniu dokumentu pojawi się możliwość wyboru sposobu podpisania go, a jedną z dostępnych opcji jest złożenie podpisu poprzez EPUAP.

Co się stanie gdy nie dołączymy oświadczenia takiej formie?

Sąd z dużą dozą prawdopodobieństwa zwróci wniosek. Przez jakiś czas panować będzie jeszcze dualizm w praktyce sądowej i część wniosków będzie można uzupełniać pisemnie, ale prawdę powiedziawszy nie zależy to od przepisów prawa, ale praktyki referendarzy sądowych.

Jakie jeszcze dokumenty należy dołączyć jako dokumenty zewnętrzne?

 • Oświadczenie o wyrażeniu zgody osoby powołanej do reprezentowania spółki, likwidatora lub prokurenta
  (nie dotyczy osoby, która podpisuje wniosek lub udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku),
 • Lista adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę, likwidatorów lub prokurentów – jeśli adres do doręczeń znajduje się poza obszarem UE należy załączyć dokument  przedstawiający dane pełnomocnika do doręczeń w Polsce
 • Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu – jeśli adres do doręczeń znajduje się poza obszarem UE należy załączyć dokument ”Dane pełnomocnika do doręczeń w Polsce”. Jest obligatoryjny przy wniosku o pierwszy wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

65 odpowiedzi

 1. No super. Ale co dalej? Wnioski załączyłem jako dokumenty zewnętrzne. Podpisałem e-puapem. ..
  Ale jak wysłac do sądu jako oświadczenia uzupełniające (sam wniosek przesłałem wcześniej, sąd sie zwrócił o uzupełnienie?

  Pozdrawiam,

  Rafał Dobrowolski

  1. Nie da się tego zrobić elektronicznie, można próbować wyłącznie pisemnie. Ktoś niedawno w komentarzach pisał, że możliwość dwustronnej komunikacji w systemie EKRS/S24 między sądem a wnioskodawcą zostanie wdrożona gdzieś w 2020 r.

   1. Dzień dobry. Rozumiem , że gdy Sąd zwróci się o dokumenty uzupełniające nie ma możliwości wysłać ich przez S24. Należy je wydrukować i wysłać pocztą?

    1. Dobre pytanie 🙂 To jeszcze czasem przechodzi, wiele zależy od referendarza. Szczerze mówiąc nie zaszkodzi spróbować to załatwić właśnie w taki sposób.

     1. średnio to działa w taki sposób

      10.12 opłacenie wniosku
      12.12 wezwanie do uzupełnienia dokumentów (oświadczenie o cudzoziemcy)
      17.12 dokumenty papierowe dostarczone do sądu
      20.12 zarządzenie zwrot wniosku (brak dostarczonych dokumentów w terminie)
      cytując osobę z sekretariatu (zanim dokumenty dotarły do referendarza to ten wydał postanowienie)
      skarga na decyzje napisana tylko co z tego jak będę teraz czekał pół roku na rozpatrzenie
      teraz nie wiem czy mam składać pozew o odszkodowanie ?

 2. A ja troche z innej bajki, ale moze Pan mecenas pomoze.Przy sprzedazy udzialow w s24,przy wysylaniu wniosku zmianowego nie mozna wybrac poprzedniego wspolnika z listy wspolnikow (bo lista wspolnikow musi juz byc nowa jako zalacznik).
  Czy jest jakis sposob zeby to obejsc?

  1. Dodać dokument zewnętrzny?

   A z jakiego powodu jest problem z tym, że nowa lista wspólników nie odpowiada?

   1. Nowa odpowiada, ale nie ma na niej starego wsponika, wiec we wniosku zmianowym nie mozna go wybrac do usuniecia.

     1. Witam,
      Dziekuje za informacje.Rozwiazalem problem inaczej, z racji tego ze byla spora kolejka wnioskow, doslalem po prostu zalacznik papierowy z pismem przewodnim i uwzglednili.
      Swoja droga w Gdansku prosty wniosek zmianowy czas oczekiwania przy drodze elektronicznej 19 dni;)

 3. Niestety Panie Mecenasie S24 swoje, a KRS w Gliwicach swoje, mimo wczytania i dołączenia do wniosku elektronicznego oświadczeń podpisanych przez ePUAP sąd tak czy siak orzekł z automatu wezwanie do usunięcia braków we wniosku…

  Jeszcze trochę poczekamy na sprawny przebieg całej procedury.

 4. “System teleinformatyczny stworzony przez Ministra Sprawiedliwości nie generuje dla Sądu
  potwierdzenia, iŜ pliki elektroniczne zawierające scany dokumentów zostały elektronicznie
  podpisane oraz informacji kto je podpisał i jakim podpisem elektronicznym.
  Dokumenty te naleŜy złoŜyć w tradycyjnej, papierowej formie, w oryginałach lub odpisach
  urzędowo poświadczonych.”

   1. Mnie KRS w Gliwicach odpisał, że dokumenty załączone do wniosku (podpisane przez epuap w formacie jedynym, który puszcza z podpisem s24 czyli xml.) “zostały ujęte w plikach niemożliwych do odczytania przez Sąd”… także tak…

 5. Panie Mecenasie, bardzo proszę o uściślenie. Czy sam podpis EPUAP jest wystarczający? Tzn. czy nie mam już obowiązku podpisania takiego oświadczenia odręcznie, następnie zeskanowania i podpisania przez EPUAP?

  Co do oświadczenia o adresie doręczeń wspólników, czy podpisują go wszyscy wspólnicy, czy członek zarządu uprawniony do samodzielnej reprezentacji?

  1. Gdzie jest nieścisłość? 🙂

   Do KRS nie załącza się oświadczeń o adresie wspólników, ale listę wspólników wraz z ich adresami, a jeżeli to osoby prawne to z danymi organu uprawnionego do ich reprezentacji i adresami członków tego organu – to podpisuje zarząd spółki rejestrowanej.

   1. Dokładnie takiego określenia użył referendarz z Warszawy w Zarządzeniu z 3 stycznia: ” oświadczenie o adresie do doręczeń członków zarządu” oraz “oświadczenie o adresie do doręczeń wspólników lub innych osób uprawnionych do powołania zarządu”.

    Gdzie jest odpowiedź na moje pytanie? 🙂

   2. Przyłączam się do pytania o konieczność fizycznego podpisu, czy może podpis epuap jest wystarczający?

     1. Sądowi w Gdańsku nie wystarczy EPUAP, dostałem wezwanie do uzupełnienia braków, bo niby przedłożono niepodpisane dokumenty. A podpis w systemie EPUAP, to co to jest??? Tym bardziej, że w S24 dokument widnieje jako podpisany. To jest jakaś paranoja…..albo urzędnicy nie dokształceni.

 6. Mam takie pytanko 🙂
  Po co jest opcja wczytywania tych oświadczeń i ich popisywania ePUAPEM skoro pozniej nie można przez system S24 ich wysłać?

 7. Cześć, super blog!

  Mam pytanie. Jeśli chciałbym utworzyć oddział spółki i dołączam do niej dokument, że spółka nie jest cudzoziemcem to jaki podać numer sygnatury?

  Czy adresy osób do powołania zarządu powinny zawierać wszystkich wspólników ze spółki czy tylko mój jako większościowego Prezsa spółki?

  1. Jeżeli dołączamy przy rejestracji spółki ów dokument to nie podajemy sygnatury. Jeżeli w dalszym toku działań to podajemy sygnaturę z pisma, jakie przyszło z sądu.

 8. Witam,
  założyliśmy spółkę przez S24, po czym dostaliśmy wezwanie o dołączenie trzech oświadczeń. Dołączyliśmy je jako dokument zewnętrzny i podpisaliśmy epuap, tymczasem w sądzie dostaliśmy informację, że ich nie dostali i że przyjmują tylko wersję papierową. Rozumiem, że nadal są błędy w wysyłce dodatkowych oświadczeń przez S24?

 9. Witam, mam problem.
  Złożyłam wniosek o wpis spółki z o.o. internetowo. Kazali dołączyć oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem i adresy wspólników. Mogę tylko dodać je jako nowe dokumenty w S24, ale nie mam jak ich wysłać elektronicznie.
  Czy orientuje się Pan jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Czy mogę złożyć papierowo te dwa oświadczenia, czy mogę np. elektronicznie przez profil zaufany złożyć?
  Proszę o odpowiedź.

  1. Te pytania się ciągle powtarzają, proszę szukać odpowiedzi w blogu i komentarzach innych użytkowników.

   1. Tak, widziałam, że się powtarzają, ale system S24 i wymagani KRS zmieniają się co chwilę, dlatego zadałam pytanie na bieżąco, bo coś co miało miejsce 2 miesiące temu, dziś już może dla KRS być złe.

 10. Witam serdecznie,
  ja i mój wspólnik (obcokrajowiec) złożyliśmy wniosek przez S24 o założenie Sp zoo.
  Póki co otrzymałem maila pt. ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ zmienił status z Oczekiwanie na złożenie podpisów na Dokument podpisany.
  Moje pytanie brzmi co dalej?? kiedy mam zapłacić za wpis do KRS i na jakie konto? czy jednak mam czekać na więcej informacji.
  Pozdrawiam
  Łukasz

 11. Panie Mecenasie,

  a czy dokument o adresach / cudzoziemskości należy podpisać ręcznie i zeskanować i dopiero potem podpisać EPUAPem, czy może wystarczy dokument w formie czystych oświadczeń (niepodpisanych ręcznie) i podpisać EPUAPem już jako załączony dokument zewnętrzny?
  W Krakowie udaje się ze skanami podpisanych ręcznie dokumentów potem podpisanych EPUAPem, w Warszawie spróbowaliśmy podpisać EPUAPem niepodpisany ręcznie pdf.
  Zastanawiam się czy będzie wezwanie czy nie.

  Jak Pan uważa?
  Dziękuję.

  1. Wychodzi na to, że co sąd, to praktyka.

   My podpisujemy te oświadczenia wszędzie tylko elektronicznie.

 12. Dzień dobry,
  W systemie S24 dodałam wniosek. nie załączyłam od razu wszystkich dokumentów ( oświadczeń o adresach i statusie cudzoziemca). czy jest możliwość dołączenia jeszcze tych dokumentów do wniosku. wniosku jeszcze nie podpisałam i nie opłaciłam

  Dziękuję za odpowiedź

 13. Dzień dobry,

  złożyłem i opłaciłem wniosek w krs ale niestety nie dodałem wszystkich dokumentów (oświadczeń o adresach, zgodzie na powołanie i statusie cudzoziemca). czy jest możliwość dołączenia jeszcze tych dokumentów elektronicznie bez dodatkowej opłaty?

  Czy ewentualnie jak dołączę te dokumenty w wersji papierowej czy będę mógł dalej korzystać z s24 czy dalsze czynności w przyszłości będę musiał dokonywać tradycyjnie, tzn. w formie papierowej?

  Dziękuję za rozwianie wątpliwości, pozdrawiam!

   1. Dzień dobry,

    Przeczytałem 3-krotnie wszystkie komentarze pod tym wpisem, ale jednak nie widzę jasnej odpowiedzi na powyższe pytanie. Proszę zatem o potwierdzenie, że:
    po opłaceniu wniosku, jeżeli zapomniałem dodać oświadczeń o statusie cudzoziemca oraz adresach, nie wystarczy wczytać tych dokumentów jako dok. zewnętrzne, tylko trzeba je złożyć pisemnie w sądzie?
    W systemie S24 dostałem korespondencję z sądu, który “wzywa do usunięcia braków wniosku poprzez złożenie” brakujących oświadczeń.
    Z góry dziękuję za odpowiedź!
    PM

    1. Panie Piotrze, jak sprawa się zakończyła? Ja nie dołączyłem przy zmianie udziałowców oświadczenia o fakcie bycia cudzoziemcem przez Spółkę. Czy na chwilę obecną w takiej sytuacji Sądy wysyłają wezwanie do uzupełnienia braków formalnych i składa się takie oświadczenie pisemnie w Sądzie?

     1. W zeszłym tygodniu składałem wniosek przez S24 i nie dołączyłem oświadczenia czy spółka jest cudzoziemcem i informacji o adresie. Następnego dnia dostałem przez S24 korespondencję:

      “ZARZĄDZENIE
      Na podstawie art. 130 k.p.c. wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez złożenie:
      1. oświadczenia Zarządu Spółki z którego będzie wynikało, czy Spółka jest cudzoziemcem…
      2. informacji o adresie dla doręczeń członków Zarządu / wspólników…”

      Niestety nie widzę w S24 możliwości dodania tych dokumentów do wniosku. Mogłem tylko podpisać takie dokumenty w S24.

 14. Panie Mecenasie sąd wysyła pismo z taką treścią: Sąd Rejonowy w …………..XVII Wydział Gospodarczy Krajowego
  Rejestru Sądowego informuje, że w celu wpisania spółki ………………… SPÓŁKA Z
  OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ do rejestru należy ponownie złożyć wniosek
  za pośrednictwem portalu S-24. – brak możliwości zrobienia drugi raz wniosku i przesłania za posrednictwem portalu S24

   1. Czyli zanieść im jeszcze raz wniosek z załącznikami na kancelarię ? Bo naprawdę już nie rozumiem…. chcąc stworzyć nowy wniosek mam informacje że może być tylko jeden taki dokument w systemie

 15. Szanowni,

  zarejestrowałem właśnie spółkę przez S24, podobnie jak w wielu przypadkach poproszono o dołączenie oświadczeń o “adresach i statusie cudzoziemcy”

  uwaga – ich dodanie to albo nowy wniosek (opłata 350 zł) lub dowiezienie papierowych!!! Absurd pełną gębą. System nie informuje, iż te dokumenty są konieczne, dopiero pismo następnego dnia. Po jakiego grzyba działa ten system, skoro całość internetowego procesu gubi się przy drugim kroku…. Opadają mi ręce, ciekawe le kosztowało postawienie tego systemu…

  Warszawa- oddział XIII. Brawo…

  masakra…

 16. Dzień dobry,
  Sąd się zwrócił o uzupełnienie wniosków, załączyłam jako dokumenty zewnętrzne. Podpisałam e-puapem.
  Tylko jak to teraz wysłać do sądu, te oświadczenia uzupełniające? Sam wniosek przesłałam wcześniej, Sąd napisał o uzupełnienie, czy jeżeli tylko załączyłam pliki to wyświetli im się aktualizacja?
  z góry dziękuję za odpowiedź,
  pozdrawiam
  Kasia

   1. Witam

    Im więcej czytam pytań i odpowiedzi tym bardziej narasta we mnie frustracja w związku z tym że jednak trzeba będzie wysłąć te dokumenty pocztą co jest nie do pomyślenia ponieważ system ma działać internetowo bez wychodzenia z domu… a jak bez wyjścia z domu nadać list ? Nie będę się teraz nad tym rozwodził.
    Mam jedno ważne pytanie a więc skoro nie mogę dodać /wysłać tych “braków formalnych” elektronicznie teraz tj. gdy wniosek jeszcze “wisi” to gdy już go zwrócą to mogę to zrobić w wypisywaniu nowego wniosku ? (uzupełnić go o dodatkowe dokumenty)
    Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź

    1. Przy nowym wniosku zawsze można to zrobić, tylko że wtedy to musi być zupełnie nowy wniosek i zupełnie nowa spółka.

 17. Dzień dobry,
  Złożyłem wniosek w systemie s24, dotyczący zmiany udziałowca (doszło do sprzedaży udziałów). Niestety po fakcie zorientowałem się, że zapomniałem dołączyć oświadczenia dot. statusu cudzoziemca. Wiem, że teraz będę musiał uzupełnić wniosek tradycyjnie, ale prawda jest taka, że zależy mi na czasie – jestem w stanie odpuścić sobie opłatę. Czy po tym jak sąd zwróci się do mnie o uzupełnienie wniosku, będę mógł złożyć nowy wniosek elektroniczny (pod nową sygnaturą) w s24, tyle że będzie on znowu dotyczył zmiany udziałowca (czyli tego samego)? Chodzi o kolejny wniosek w “nowej” sprawie, a pozostawienie wniosku dotkniętego brakami do zwrotu. Czy sąd nie będzie mi utrudniał takich działań? Wydaje mi się, że takie działania skrócą czas oczekiwania na dokonanie zmian w KRS (spółka zarejestrowana w Warszawie), ale proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeżeli się mylę.
  Pozdrawiam i dziękuję,
  J.

 18. Mam pytanie odnośnie korespondencji w S24, a mianowicie jak są liczone terminy tj. jeśli w piśmie jest mowa o 7 dniowym terminie do uzupełnienia braków to liczony jest on od chwili zarejestrowania tego pisma w systemie czy od chwili kiedy ja otworzę tą korespondencję? Co w chwili kiedy ktoś składa wniosek ale nie wchodzi na S24 przez miesiąc (S24 nie wysyła mailem żadnego komunikatu) i po miesiącu okazuje się że jest tam pismo z terminem na uzupełnienie baków?

 19. Złożyłam wniosek o rejestrację spółki z o.o. w s24, dołączyłam wszystkie niezbędne załączniki (w tym, oświadczenie o statusie cudzoziemca), które zostały także podpisane epuapem. W systemie także widnieją jako “dołączone do wniosku”. Mimo wszystko, sąd wezwał mnie do uzupełnienia braków…

 20. A czy rejestrując sp. zoo w s24 można dołączyć dokumenty dot. członka zarządu w formie skanu wersji podpisanej odręcznie? (oświadczenie o zgodzie na powołanie, oświadczenie o adresie, oświadczenie o adresach wspólników i o kapitale)? Członek zarządu jest obcokrajowcem i nie ma epuap ani podpisu elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!