Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Jak przyspieszyć procedurę rejestracji spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski26 sierpnia 2019Komentarze (0)

Przeciągająca się procedura rejestracji spółki z o.o.

Badania robione kilka lat temu wskazywały, że większość spraw rejestrowych rozpatrywana jest w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku o rejestrację spółki do sądu. W sprawach składanych elektronicznie wszystko przebiega jeszcze szybciej. Jednakże wciąż zdarzają się przypadki, gdy ze względu na niedokładności, problemy lub braki we wniosku wpis spółki się przeciąga i przeciąga. Czasem też dochodzi do sytuacji nadzwyczajnych, kiedy nasz wniosek grzęźnie na biurku urlopowanego referendarza, albo po prostu nie ma szczęścia do bycia rozpoznanym z nieznanych zupełnie powodów.

Co wtedy robić? Jak poradzić sobie z przeciągającą się procedurą rejestracji spółki z o.o.?

Ten wpis może być również przydatny osobom, które oczekują na inne wpisy niż rejestracja spółki.

Zanim złożysz wniosek o rejestrację spółki z o.o.

Część z czytelników ziewnie teraz i pomyśli, że Sarzalski to jednak jest zgrywus i nie tego szukali w tym wpisie, ale i tak napiszę to, co napiszę: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Przeciągająca się rejestracja spółki to problem, ale najczęściej jesteśmy sami sobie winni.

Opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków wynikają najczęściej z:

Skutecznie przedłuża to procedurę rejestrową. Dlatego zanim wyślemy wszystko do sądu trzeba trzy razy sprawdzić, czy wszystko wpisane jest poprawnie. Sprawdzamy też wszelkie wymagane pola są wypełnione, niewymagane zaś przekreślone oraz to, czy podpisaliśmy należycie wniosek. Sporządź też sobie checklistę dokumentów wymaganych przy otwieraniu spółki z o.o.

Co, gdy problem nie leży po naszej stronie?

Zdarza się jednak tak, że wniosek złożono prawidłowo, bądź braki zostały należycie uzupełnione, a wniosek wciąż czeka na rozpoznanie. Sądy rekordziści mogą robić to nawet kilka miesięcy. W takiej sytuacji rozważ następujące kroki:

 • najmniej skuteczny – dzwonimy do sekretariatu sądu i upominamy się o siebie,
 • bardziej skuteczny (nie zawsze dostępny) – umawiamy się na spotkanie z przewodniczącym wydziału i sygnalizujemy zaistnienie opóźnienia. Niestety nie zawsze jest taka fizyczna możliwość, gdyż nowe regulacje sądowe nie obligują przewodniczących wydziałów do spotykania z “petentami”.
 • najskuteczniejszy – piszemy tzw. skargę na przewlekłość postępowania. Przysługuje nam ona na podstawie przepisów przydługo zatytułowanej ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Ten sposób zazwyczaj działa. Zwykle kończy się telefonem z sekretariatu z przeprosinami i prośbą o cofnięcie skargi, dlatego można rozważyć też skargę nieopłaconą, w ramach ostatniego ostrzeżenia.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: