Jak przyspieszyć procedurę rejestracji spółki z o.o.?

Spółka z o.o.
Jak przyspieszyć procedurę rejestracji spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy da się przyspieszyć procedurę rejestrację spółki z o.o.w KRS?

Przyszli wspólnicy spółek często pytają mnie jak przyspieszyć procedurę rejestracji spółki z o.o. w KRS.  Skąd w ogóle te pytania? Wynikają one z tego, że klienci, najpierw pytają o to jak długo trwa rejestracja spółki w KRS, a jak już wiedzą to chcą żeby było szybciej. Szczególnie tyczy się to sytuacji tzw. tradycyjnej rejestracji spółki, która może trwać kilka tygodni. W sprawach składanych elektronicznie wszystko przebiega w teorii szybciej.

Jednakże wciąż zdarzają się przypadki, gdy ze względu na niedokładności, problemy lub braki we wniosku wpis spółki się przeciąga. Czasem też dochodzi do sytuacji nadzwyczajnych, kiedy nasz wniosek grzęźnie na biurku urlopowanego referendarza, albo po prostu nie ma szczęścia do bycia rozpoznanym z nieznanych zupełnie powodów. Biurokracja ma to do siebie, że czasem pomimo procedur, zakresów odpowiedzialności i innych bezpieczników sprawa po prostu stoi w miejscu. Dzwoniąc do sądu słyszymy, że jest ona „u orzecznika”, albo czeka na wpis.

Co wtedy robić? Jak poradzić sobie z przeciągającą się procedurą rejestracji spółki z o.o.? Jak ją przyspieszyć?

Jakie sposoby działały kiedyś na przyspieszenie rejestracji spółki?

Przepraszam za ten anegdotyczny wtręt, ale zainteresowani tym jak przyspieszyć rejestrację spółki z o.o. w KRS mogą się uśmiechnąć na myśl, że zwykle pomagał czarujący uśmiech i samodzielnie zawiezienie dokumentów do KRS. Jeżeli pani w biurze podawczym miała dobry dzień to potrafiła przełożyć dokumenty na właściwą kupkę.W pewnej kancelarii, w której kiedyś praktykowałem mieliśmy do tego nawet specjalnego posłańca. Nikt tak ładnie nie prosił o przełożenie dokumentów na właściwą kupkę.

Innym sposobem przyspieszenia rejestracji spółki w KRS, który wciąż działa w niektórych sądach jest udanie się bezpośrednio na dyżur orzecznika lub przewodniczącego wydziału i zwyczajne poproszenie o przyspieszenie. Jeżeli więc widzisz, że na stronie internetowej sądu są godziny przyjęć interesantów to wykorzystaj to i udaj się do przewodniczącego wydziału ze zwykłą ludzką prośbą. Pamiętam jak parokrotnie pomogło mi to przyspieszyć newralgiczne tematy dla klientów.

Prawidłowo przygotowany wniosek pozwala przyspieszyć rejestrację spółki z o.o w KRS

Część z czytelników ziewnie teraz i pomyśli, że Sarzalski to jednak jest zgrywus i nie tego szukali w tym wpisie, ale i tak napiszę ten truizm. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Przeciągająca się rejestracja spółki bywa problemem, ale najczęściej jesteśmy sami sobie winni.

Opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków wynikają najczęściej z:

Skutecznie przedłuża to procedurę rejestrową. Dlatego zanim wyślemy wszystko do sądu trzeba trzy razy sprawdzić, czy wszystko wpisane jest poprawnie. Sprawdzamy też wszelkie wymagane pola są wypełnione i czy podpisaliśmy należycie wniosek. Jeżeli nie wiesz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku do KRS możesz zakupić wzory załączników do KRS dla spółki z o.o. w moim sklepie blogowym.

Co, gdy problem nie leży po naszej stronie?

Zdarza się jednak tak, że wniosek złożono prawidłowo, bądź braki zostały należycie uzupełnione albo nigdy ich nie było. Niemniej wniosek wciąż czeka na rozpoznanie. Sądy rekordziści mogą robić to nawet kilka miesięcy. W takiej sytuacji rozważ następujące kroki, które pozwolą Ci przyspieszyć procedurę rejestracji spółki z o.o.:

 • najmniej skuteczny – dzwonimy do sekretariatu sądu i upominamy się o siebie,
 • bardziej skuteczny (nie zawsze dostępny) – umawiamy się na spotkanie z przewodniczącym wydziału i sygnalizujemy zaistnienie opóźnienia. Niestety nie zawsze jest taka fizyczna możliwość, gdyż nowe regulacje sądowe nie obligują przewodniczących wydziałów do spotykania z „petentami”.
 • jeszcze bardziej skuteczny (szczególnie w połączeniu z tym powyżej) – piszemy wniosek o przyspieszenie sprawy w KRS.
 • najskuteczniejszy – piszemy tzw. skargę na przewlekłość postępowania. Przysługuje nam ona na podstawie przepisów przydługo zatytułowanej ustawy o przewłoce postępowania. Ten sposób zazwyczaj działa, ale tylko gdy przewlekłość jest naprawdę istotna (tj. powyżej miesiąca) i niezawiniona przez nas. Zwykle kończy się telefonem z sekretariatu z przeprosinami i prośbą o cofnięcie skargi. Z tego względu można rozważyć też skargę nieopłaconą, w ramach „ostatniego ostrzeżenia”.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat