Jak długo trwa rejestracja spółki w S24 przez internet?

Jak długo trwa rejestracja spółki przez internet?

Kiedyś popełniłem wpis na temat czasu trwania postępowania rejestrowego.

Był to rok 2011 i szczerze mówiąc nic od tej pory się nie zmieniło. To znaczy inaczej, zmieniło się dużo, w międzyczasie jednak zdołało wrócić do normy. Aktualnie założenie spółki w systemie S24 zajmuje około 7-10 dni. Wyjątkowo zdarzają się sytuacje, kiedy spółka rzeczywiście założona jest w 24 godziny.

Dlaczego deklarowane 24 godziny nigdy się nie spełniają?

Wykreśliłem część tego wpisu, gdyż choć była ona aktualna na początek 2018 roku to już tak nie jest. Przynajmniej nie do końca. Wynika to z tego, że system S24 do tej pory, pomimo szumnych zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości, nie jest dostosowany do aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, w szczególności nie sposób w tym systemie, bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, umieścić szeregu dokumentów wymaganych przez aktualną procedurę.

Efekt jest taki, że dokumenty papierowe i tak należy dosłać do sądu, choć są także tacy referendarze-zgrywusy, którzy piszą, że nie można, bo nie można mieszać postępowania elektronicznego z papierowym. Na szczęście większość podchodzi do tematu zdroworozsądkowo i wie, że skoro nie da się zrealizować tego co zadekretował ustawodawca w systemie S24 to można jednak papier przyjąć.

Efekt tego taki, że na rejestrację spółki przez Internet czekamy teraz ponad tydzień w większości sądów. W nielicznych sytuacjach da się to zrobić szybciej.

Zawsze możesz sprawdzić, czy nie szybciej jednak u notariusza.

Dlaczego jest szansa, że deklarowane 24 godziny się spełnią?

Z początkiem listopada 2018 r. w systemie elektronicznej rejestracji spółek pojawiła się w końcu możliwość złożenia oświadczenia o statusie cudzoziemca oraz wymaganych prawem list adresowych w formie załączników podpisywanych profilem EPUAP. Więcej tutaj.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

38 odpowiedzi

 1. Wiele się musi zmienić aby wszystko było po staremu!
  Co ciekawsze wielu referendarzy nie zauważa właściwych dokumentów podpisanych (podpisem kwalifikowanym wewnętrznym) i podpiętych do wniosku w S24 .
  Aby było śmieszniej, równie często mimo papierowego uzupełnienia dokumentów (szybkim) i tak referendarz wydaje zarządzenie brakowe.
  Jak żyć Panie mecenasie, jak żyć?
  Pozdrawiam
  r.pr. Zbigniew Korsak

 2. Wg informacji na stronie ekrs można załączyć te dokumenty online – jest instrukcja jak to zrobić gdy nie ma się podpisu… jak się dodaje dokument zewnętrzny to trzeba wybrać inny a nie opcje z tytułem czego dotyczy( bo te gotowe wzorce wymagają podpisu). Czy ktoś z tego już korzystał ? Ja spróbowałam i właśnie oczekuje na wpis 🙂

  1. Dobre pytanie.

   Oświadczenie o niebyciu cudzoziemcem uważam, że może złożyć pełnomocnik – jest to bowiem część wpisu do rejestru jako takiego (np. gdy rejestrujemy spółkę tradycyjnie to nie składamy w tym temacie odrębnego oświadczenia, a po prostu wypełniamy formularz).

   Gdy idzie o oświadczenia o adresach do doręczeń członków organów zarządzających, kontrolnych oraz prokurenta to oświadczenia te, najogólniej mówiąc, muszą pochodzić od osób, które oświadczają. Przy czym oświadczenie o tym kto jest osobą uprawnioną do powoływania zarządu oraz o adresie tej osoby pochodzić powinno od zarządu.

 3. 7 – 10 dni? Ja złożyłam wniosek 27.09.2018, w dniu dzisiejszym (22.10.2018) status sprawy “w trakcie weryfikacji” 🙁 XIV Wydział Gospodarczy w Warszawie, składałam dokumenty przez s24

  1. Wysłałam wniosek 10,04,2019 w dniu dzisiejszym 29,07,2019 nadal nic nie ma. Ostatni kontakt 14,05,2019. Nie wiem nawet gdzie zadzwonić. Pomoże ktoś?

 4. Wniosek wysłany 14 marca, od tego dnia status – “nadano sygnaturę”. O tym, że spółka została wpisana do KRS 22 marca dowiedziałam się… z folderu spam. Zasypały nas oferty wynajmu biura, usług kurierskich, wydruku ulotek itp. Zajrzałam do https://ems.ms.gov.pl – spółka została zarejestrowana 3 dni temu, ale żadne powiadomienie do nas nie dotarło, a status w s24 bez zmian – “nadano sygnaturę”.
  Działa to osobliwie, ale fajnie, że dało się zarejestrować spółkę bez wychodzenia z domu i pomocy notariusza.

 5. Wniosek złożony 22 marca i dziś usłyszałam ze w krs tez czekają aż system nas zweryfikuje w rejestrze przestępców – czy to może tyle trwać ?

 6. A ja otrzymałem wezwanie do uzupełnienia:
  1) oświadczenia z adresami do doręczeń członków zarządu spółki
  2) listy osób uprawnionych do powołania zarządu

  Z dziesiątek stron/blogów z instrukcją w Internecie (włączając też i tą) nie wynika, że te dokumenty są potrzebne w trybie S24.

   1. Tak, ale ten artykuł nie dotyczy trybu S24 tylko tradycyjnej rejestracji spółki. Gdyby się tym artykułem sugerować to należałoby dołączyć jeszcze więcej dokumentów, które w trybie S24 nie są wymagane.

    Jeśli chodzi o rejestrację przez S24 na Pana stronie mowa jest tylko o 1 zewnętrznym dokumencie – oświadczeniu o niebyciu cudzoziemcem. Warto by to było uzupełnić.

 7. Co więcej, system S24 wydaje się być na tyle ułomny, że szybkie rozpatrzenie gwarantowane jest tylko za pierwszym razem. Jeśli zostaną stwierdzone jakiekolwiek braki to po ich uzupełnieniu nie ma możliwości powiadomienia sądu, że sprawa jest gotowa do ponownego rozpatrzenia. Nie wiadomo więc kiedy sąd ponownie zajmie się sprawą. Próbowałem się kontaktować z sądem telefonicznie ale oczywiście absolutnie nikt nie odbiera telefonów…

 8. Okazuje się, że brakujących załączników nie da się przesłać elektronicznie. Więc teraz cały proces wydłuży się o 10-14 dni 🙁 Niestety przed złożeniem wniosku załączników ich nie dodałem, ponieważ zasugerowałem się Pana poniższymi wskazówkami, które nie są moim zdaniem napisane jasno (lub inaczej – są równie niejasne jak wskazówki w pouczeniu w systemie S24):

  “Jakie jeszcze dokumenty należy dołączyć jako dokumenty zewnętrzne?
  […]
  – Lista adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę, likwidatorów lub prokurentów – jeśli adres do doręczeń znajduje się poza obszarem UE należy załączyć dokument przedstawiający dane pełnomocnika do doręczeń w Polsce
  – Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu – jeśli adres do doręczeń znajduje się poza obszarem UE należy załączyć dokument ”Dane pełnomocnika do doręczeń w Polsce”. Jest obligatoryjny przy wniosku o pierwszy wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.”

  Nie dołączyłem tych załączników ponieważ po myślniku jest napisane, że są niezbędne w sytuacji gdy adres do doręczeń jest poza UE. Przynajmniej tak to zinterpretowałem (wiem, można zrozumieć to inaczej).

  Podsumowując, przejrzałem pierwsze 2 strony wyników google pod hasłem ‘jak zarejestrować spółkę przez s24’ i żadna strona/blog nie wyjaśnia tego procesu jasno i precyzyjnie. Większość z nich w ogóle nie wspomina o wymaganych załącznikach. A przecież wcale nie jest to wszystko skomplikowane, trzeba tylko temat krok po kroku wyjaśnić, żeby nie ludzie nie wpadali na miny…

  1. Krok po kroku, z gwarancją i bezproblemowo to moim skromnym zdaniem jest usługa premium. Za darmo jest opcja ” poskładaj rozwiązanie sam z kilku artykułów i upewnij się w różnych miejscach”. Dla mnie z niniejszego bloga wynikało, co muszę dołączyć i spółka jest zarejestrowana.

 9. Orientuje się Pan czy jak złożono wniosek przez S24 (m.in. zmianę umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca) i uzupełniono w nim braki fizycznie to w przyszłości wszystkie zmiany trzeba robić już papierowo i nie można elektronicznie, spotkał się Pan z taką sytuacją?

   1. “W przedmiotowej sprawie wnioskodawca nieprawidłowo wypełnił formularz KRS-ZEL3 bowiem w
    formularzu tym nie zgłoszono żądania o wykreślenie z Rejestru dotychczasowego wspólnika. Zwraca się uwagę, iż do wniosku nie załączono nadto : oświadczenia nowego członka zarządu obejmującego jego adres do doręczeń, a także listy obejmującej nazwiska, imiona oraz adresy do doręczeń osób uprawnionych do powołania zarządu” 🙂

    1. Nie powinno to wykluczać dalszych zmian przez S24, choć szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to praktycznie będzie wyglądało.

 10. Dziś KRS dokonał wpisu spółki z o.o. rejestrowanej przez S-24 oczywiście z numerem NIP ale ku memu zaskoczeniu bez numeru REGON ….
  Czy coś się zmieniło nie ma już jednego okienka ?? Czy może o numer REGON musimy sami zawnioskować?

 11. Witam.
  Czy jeśli kilka dni temu dostałem zwrot wniosku z S24 z powodu braku wszystkich wymaganych dokumentów i NIE BĘDĘ ponownie składał nowego wniosku o wpis do rejestru dla tej spółki, to dokumenty tej spółki (wygenerowana automatycznie umowa itp) ulegną “wygaśnięciu” ? Spółka nie zostanie zawiązana ? Czy jakieś formalności trzeba dopełnić by jakieś urzędy mnie potem nie ściagały ?( po prostu nie potrzebuję już tej spółki).

 12. Witam.
  Czy zna ktoś odpowiedź na powyższe moje pytanie sprzed 2 tygodni?
  Dodam, że w S24 cały czas wniosek spółki jest w statusie “wniosek otrzymał korenspondencję”

  1. Panie Łukaszu, o ile nie wniesiono wkładów to nie ma już nic do roboty w tym temacie. Jeżeli jednak wkłady są wniesione to trzeba je zwrócić wspólnikom i tyle, koniec tematu – spółka i tak nie do odratowania już 🙂

 13. Wysłałam wniosek 10,04,2019 w dniu dzisiejszym 29,07,2019 nadal nic nie ma. Ostatni kontakt 14,05,2019. Nie wiem nawet gdzie zadzwonić. Pomoże ktoś?

  1. Należy zadzwonić do sądu, do wydziału KRS, do którego został skierowany wniosek. To jest sytuacja, która jest dosyć dużą anomalią i trzeba to wyjaśnić.

   1. Okazało się że wniosek został odrzucony. Brakowało dokumentów których nie było w S24. Musiałam składać wniosek od nowa. Niestety te dokumenty trzeba dostarczyć osobiście

 14. W dniu 05.08 złożyłem przez S24 wniosek o rejestracjie spółki, po 3 dniach otrzymałem korespondencje z informacja o braku oświadczeń (spółka nie jest cudzoziemcem oraz adresu doręczeń) w ten sam dzien uzupełniłem brakujące dokumenty i złożyłem osobiście w sądzie (potwierdzenie złożenia mam na własnej kopii) dodatkowo wgrałem dokumenty jako źródła zewnętrzne i podpisałem podpisem ePUAP. Do dzisiaj jest zero odzewu… a po kilkukrotnym telefonie do sądu otrzymałem i formacje ze „trzeba czekać”. Czy w polskim prawie jest jakis zapis który obliguje sąd do podjęcia decyzji w danym terminie? Mam juz w kolejce kilku kontrachentów którzy czekają na wykonanie zlecenia a nie mogę tego zrobic bez podpisania umowy z danymi spółki …. czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Aby przyspieszyć proces lub dowiedzieć wie w jakim terminie moze nastąpić wpis?
  Pozdrawiam

  1. Realnie rzecz biorąc “trzeba czekać” 🙂

   Są przepisy instrukcyjne dot. terminów, ale one są niestety często niedotrzymywane, bez konsekwencji dla sądu.

 15. Dzień dobry,
  będę rejestrować 1osobową sp. z o.o. z 1 członkiem zarządu – przez s24. Czy dobrze wnioskuję, że dokumenty, które powinnam przygotować w systemie to:
  1. umowa spółki
  2. lista wspólników
  3. oświadczenie o wniesieniu kapitału

  zewnętrzne:
  1. oświadczenie o adresie członka zarządu
  2. oświadczenie o adresie wspólnika
  3. oświadczenie czy cudzoziemiec czy nie

  Wszystko podpisuję epuapem. Robię wniosek i do niego załączam te powyższe dokumenty, opłacam i wysyłam.

 16. Witam, dostałam wpis z s24 do krs spółki 05.09.2019, jest 18.09.2019 i nadal czekam na nip i regon co miało być nadane automatycznie w systemie, ile to jeszcze może potrwać, czy można jakoś przyśpieszyć nadanie nip i regon , może lepiej pojść samemu z wpisem do urzedu skarbowego??

   1. Dziękuje za podpowiedz, okazało się ze NIP i regon dawno są wpisane w odpis krs , a ja czekałam bo myślałam ze pojawi się ta informacja w s24:)

 17. Witam,
  KRS Rzeszów – oceniam wzorowo, po wysłaniu wniosku internetowo rozpatrzyli go w ciągu 24 godzin – wprawdzie miałam uzupełnić o oświadczenia dot. adresu do doręczeń i czy spółka nie jest cudzoziemcem, ale po złożeniu uzupełnień po dwóch dniach spółka została zarejestrowana i od razu miałam NIP i Regon. Brawo !!!!!!! KRS Rzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!