Jak zgłosić dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jak zgłosić dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych zajmuje dosłownie kilka minut. Dzisiaj coś, czego nie robiłem od dawna, tutorial „zgłoszenie do CRBR” w formie wideo. Pokażę Ci  jak zgłosić dane beneficjentów rzeczywistych i reprezentantów spółki do nowo utworzonego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Okazało się to, przynajmniej w przypadku mojej spółki, dosyć proste. Wideo ma troszkę ponad 7 minut i tyle czasu zajmuje zgłoszenie beneficjenta do rejestru. Nie jest chyba więc tak źle?

Czym jest CRBR?

Przypominam, że CRBR, czyli Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to nowy rejestr prowadzony przez Ministra Finansów. Mamy obowiązek umieszczać w nim osoby fizyczne, które sprawują faktyczną kontrolę nad spółkami i innymi podmiotami, które mają obowiązek wpisu do rejestru. Osoby takie nazywane są beneficjentami rzeczywistymi. Aby dowiedzieć się kto to jest beneficjent rzeczywisty możesz skorzystać z checklisty, która pomoże Ci we wskazaniu właściwych osób.

Od czego zacząć zgłoszenie do CRBR?

Musimy zalogować się na stronie CRBR.  Następnie klikamy „utwórz zgłoszenie”. Opis kolejnych czynności znajdziesz w filmie poniżej.

Dodam tylko, że ponieważ rejestr się zmienia z czasem, pewne funkcje aktualnie mogą wyglądać troszkę inaczej niż te przedstawione na filmie. Na szczęście sens całości jest zachowany.

Jaki mamy czas na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Termin na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych wynosi 7 dni od dnia powstania zdarzenia, które uzasadnia wpis. Chociaż na razie kary są niskie, warto zadbać aby zmiany i wpisy dokonywać na czas. O aktualny wpis do CRBR będą Cię dopytywać banki i inne instytucje finansowe przy zakładaniu kont, ubieganiu się o kredyty czy inne formy finansowania. Bez prawidłowego wpisu narażasz się nawet na zablokowanie konta bankowego, co może być bardzo stresującym doświadczeniem.

Opinia prawna na temat beneficjenta rzeczywistego

Jeżeli masz trudności w określeniu, kto jest beneficjentem rzeczywistym w Twojej spółce możesz skorzystać z opinii prawnej w tym przedmiocie.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  17 comments on “Jak zgłosić dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?”

  1. Dzień dobry Panie Mecenasie,

   pytanie techniczno-zaczepne. Dlaczego przy ewidentnej identyfikacji beneficjenta rzeczywistego (wspólnik) zdecydował się Pan dodać jeszcze reprezentanta (pomijam, że to ta sama osoba)?

   Wiem, że wprost wynika to z ostatniego tiret

   „osobę fizyczną zajmującą wyższe stanowisko kierownicze w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w tiret pierwszym, drugim, trzecim i czwartym oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu”

   ale „w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych” w danym przypadku nie zachodzi, jeżeli udało się zbudować (raczej niebudzącą wątpliwości) listę beneficjentów rzeczywistych na podstawie udziałów.

   Pozdrawiam,
   Tymoteusz

  2. Czy we wniosku do Rejestru jako reprezentantów należy zgłosić wszystkich członków zarządu spółki? Czy tylko członka zarządu wypełniającego wniosek?

   Jeśli wszystkich, to czy do Rejestru zgłasza się prokurentów (jako reprezentantów)?

     1. Problem w tym, że wykładnia tego przepisu jest złożona, wydawało mi się na pierwszy rzut oka, że chodzi tylko o tego zgłaszającego (mowa jest w przepisie o jednej osobie), z drugiej strony jednak dla bezpieczeństwa zalecałbym wpisywać wszystkich

  3. Witam ,mam pytanie dotyczące Spółki komandytowej, czy jeśli jest dwóch członków to wpisuję 1 i 2 zarówno jako beneficjenta i reprezentanta?

  4. witam
   Panie Błażeju jak oboje z żoną mamy po 50% udziałów to wskazujemy każdego z nas i zaznaczmy jako reprezentanta czy musimy w sumie mieć 4 pola dodane i każdy z nas będzie reprezentantem i beneficjentem?

   1. Panie Piotrze, jeżeli da się w dwóch polach zaznaczyć, że jest się zarówno reprezentantem i beneficjentem to i dwa pola dadzą radę – proszę wybaczyć, ale jestem prawnikiem, a nie zajmuję się aż takimi technikaliami 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą