Jak zgłosić dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

CRBR
Jak zgłosić dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) stał się już codziennością w funkcjonowaniu spółki z o.o. Prawidłowe dokonywanie zgłoszeń do CRBR jest konieczne ze względu na obostrzenia bankowe, a także kary jakie mogą spotkać niezgłaszające odpowiednich danych spółki. W niniejszym wpisie instruktażowym opowiem o tym w jaki sposób zgłosić dane do CRBR.

Czym jest CRBR?

CRBR, czyli Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to rejestr prowadzony przez Ministra Finansów. Spółki oraz inne zobowiązane podmioty (takie jak np. fundacje lub stowarzyszenia) mają obowiązek umieszczać w nim osoby fizyczne, które sprawują faktyczną kontrolę nad spółkami i innymi podmiotami.  Osoby takie nazywane są beneficjentami rzeczywistymi. Aby ustalić beneficjenta rzeczywistego w spółce musimy czasem się wysilić, dlatego chociaż niniejszy wpis dotyczy zgłoszenia danych do CRBR sugeruję, abyś przed rozpoczęciem tego procesu sprawdził(a) wpis dotyczący tego kto to jest beneficjent rzeczywisty w spółce z o.o. Dowiesz się tam kogo tak naprawdę musimy zgłosić.

Kogo zgłaszamy do CRBR?

Do CRBR zgłaszamy wyłącznie osoby fizyczne. Beneficjentem spółki nie może być inna spółka lub inna osoba prawna. Dlatego aby przygotować się do stosownego zgłoszenia potrzebujemy oprócz danych adresowych i rejestrowych spółki, takich jak KRS czy NIP, także danych osób fizycznych będących beneficjentami spółki, w przypadku osób posiadających numer PESEL powinniśmy znać ten numer, jeżeli dany beneficjent go nie posiada to wystarczy data urodzenia. Beneficjentem jest osoba sprawująca faktyczną kontrolę nad spółką. Dla ustalenia tego kto to konkretnie jest odsyłam raz jeszcze do wpisu o ustaleniu beneficjenta rzeczywistego.

Jak zgłosić dane do CRBR?

Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych zajmuje dosłownie kilka minut. Poniżej znajdziesz wideo-tutorial „zgłoszenie do CRBR” w formie wideo. Pokażę Ci w nim jak krok po kroku jak zgłosić dane beneficjentów rzeczywistych i reprezentantów spółki do nowo utworzonego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zrobię to na przykładzie spółki, w której jestem reprezentantem. Okazało się to, przynajmniej w przypadku mojej spółki, dosyć proste. Wideo ma troszkę ponad 7 minut i tyle czasu zajmuje zgłoszenie beneficjenta do rejestru. Nie jest chyba więc tak źle?

Od czego zacząć zgłoszenie do CRBR?

Musimy zalogować się na stronie CRBR.  Następnie klikamy „utwórz zgłoszenie”. Opis kolejnych czynności znajdziesz w filmie poniżej. Dodam tylko, że ponieważ rejestr się zmienia z czasem, pewne funkcje aktualnie mogą wyglądać troszkę inaczej niż te przedstawione na filmie. Na szczęście sens całości jest zachowany.

Jaki mamy czas na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Termin na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych wynosi 14 dni od dnia powstania zdarzenia, które uzasadnia wpis.  Chociaż nakładane na spółki kary są na razie dosyć niskie, warto zadbać aby stosowne zmiany zgłaszać na czas.. O aktualny wpis do CRBR będą Cię dopytywać banki, firmy ubezpieczeniowe, brokerzy i inne instytucje finansowe przy zakładaniu kont, ubieganiu się o kredyty czy inne formy finansowania lub nawet przy aktualizacji Twoich danych wymaganych przez aktualne przepisy. Bez prawidłowego wpisu narażasz się nawet na zablokowanie konta bankowego, co może być bardzo stresującym doświadczeniem.

Zdarzeniem uzasadniającym zmianę w CRBR jest nie tylko rejestracja spółki, ale także każde inne zdarzenie powodujące zmianę beneficjenta lub beneficjentów spółki.

Do zmiany beneficjentów spółki może dojść w wyniku:

 • zbycia udziałów w spółce z o.o. przez wspólników,
 • podwyższenia kapitału zakładowego spółki, w którym zmienia się ilość i podział udziałów w spółce,
 • umorzenia udziałów w spółce,
 • zmian w zakresie osobistych uprawnień wspólników,
 • zmian w spółce – matce, np. polegających na zmianie wspólników
 • zmian w innej osobie prawnej będącej wspólnikiem w spółce – np. zarządu, beneficjenta fundacji rodzinnej, członków innych organów

Potrzebujesz skonsultować kwestię beneficjenta w Twojej spółce lub przygotować zgłoszenie CRBR? Zapraszam do kontaktu.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  17 comments on “Jak zgłosić dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?”

  1. Krzysztof napisał:

   Beneficjentem rzeczywistym moich spółek jest Pan Stanisław z Warszawy. Nazwiska nie znam. Bezdomny…

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Brzmi jakby znajomo…

    1. Tadeusz napisał:

     Bo to mój stały dostawca samochodów używanych, znana medialnie postać.

  2. Tymotesz napisał:

   Dzień dobry Panie Mecenasie,

   pytanie techniczno-zaczepne. Dlaczego przy ewidentnej identyfikacji beneficjenta rzeczywistego (wspólnik) zdecydował się Pan dodać jeszcze reprezentanta (pomijam, że to ta sama osoba)?

   Wiem, że wprost wynika to z ostatniego tiret

   „osobę fizyczną zajmującą wyższe stanowisko kierownicze w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w tiret pierwszym, drugim, trzecim i czwartym oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu”

   ale „w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych” w danym przypadku nie zachodzi, jeżeli udało się zbudować (raczej niebudzącą wątpliwości) listę beneficjentów rzeczywistych na podstawie udziałów.

   Pozdrawiam,
   Tymoteusz

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Jest wprost przepis, że zgłasza się też dane reprezentanta. Niestety nie mogę teraz sprawdzić dokładnego numerka 🙂

   2. Andriej napisał:

    Jeśli masz niebudzącą wątpliwości listę, to już jesteś podejrzany.

  3. Michał napisał:

   Czy we wniosku do Rejestru jako reprezentantów należy zgłosić wszystkich członków zarządu spółki? Czy tylko członka zarządu wypełniającego wniosek?

   Jeśli wszystkich, to czy do Rejestru zgłasza się prokurentów (jako reprezentantów)?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Imho wszystkich, włącznie z prokurentem (on też jest reprezentantem)

     1. Błażej Sarzalski napisał:

      Problem w tym, że wykładnia tego przepisu jest złożona, wydawało mi się na pierwszy rzut oka, że chodzi tylko o tego zgłaszającego (mowa jest w przepisie o jednej osobie), z drugiej strony jednak dla bezpieczeństwa zalecałbym wpisywać wszystkich

  4. Michał napisał:

   Ok. Bardzo dziękuję za odpowiedź!

  5. Marta napisał:

   Witam ,mam pytanie dotyczące Spółki komandytowej, czy jeśli jest dwóch członków to wpisuję 1 i 2 zarówno jako beneficjenta i reprezentanta?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    W większości przypadków tego typu zalecam indywidualną konsultację.

  6. Michał napisał:

   Dzień dobry, spółka zmieniła adres. Czy powstaje konieczność zrobienia aktualizacji do CRBR?

  7. Piotr napisał:

   witam
   Panie Błażeju jak oboje z żoną mamy po 50% udziałów to wskazujemy każdego z nas i zaznaczmy jako reprezentanta czy musimy w sumie mieć 4 pola dodane i każdy z nas będzie reprezentantem i beneficjentem?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Panie Piotrze, jeżeli da się w dwóch polach zaznaczyć, że jest się zarówno reprezentantem i beneficjentem to i dwa pola dadzą radę – proszę wybaczyć, ale jestem prawnikiem, a nie zajmuję się aż takimi technikaliami 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat