Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Kto jest beneficjentem rzeczywistym w mojej spółce z o.o.?

Błażej Sarzalski07 października 201924 komentarze

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, ale prowadzisz spółkę z o.o. to na dziś wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno niezwykle, ale to niezwykle, ważne pytanie: Kto jest beneficjentem rzeczywistym w spółce z o.o, którą zarządzasz? I jeżeli to ustalisz, musisz zgłosić człowieka. Nie ma rady.

Z dniem 13 października wchodzą bowiem w życie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Przepisy te nakładają, między innymi na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, obowiązek zgłoszenia do nowego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Finansów danych tak zwanych beneficjentów rzeczywistych.

Jeżeli tego nie zrobisz, Twojej spółce grozi kara wynosząca nawet 1 milion złotych. Kara taka nakładana w formie administracyjnej kary pieniężnej. Przyznasz, że wysiłek ustalenia beneficjenta może być nieporównywalnie mały, w porównaniu do kary, która grozi za to, że owego wysiłku nie podejmiesz?

Na kim ciąży obowiązek zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego w spółce z o.o.?

Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Ustawa nie mówi nic na temat tego, czy mają zostać zachowane reguły reprezentacji spółki z o.o. określone umową spółki, jednakże gramatyczna wykładnia przepisów ustawy sugeruje, że może być to dowolna osoba reprezentująca spółkę, także jeżeli jest członkiem organu wieloosobowego, a do działania spółki wymagana jest dwuosobowa reprezentacja. Jak będzie w praktyce. Kto wie?

Zgłoszenie jest nieodpłatne i dokonywane elektronicznie, zgodnie ze wzorem udostępnionym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Zgłoszenie powinno być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz zawierać oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Kto jest beneficjentem w mojej spółce?

Dobre pytanie.

Pobierz checklistę, która pomoże ustalić Ci, kto jest beneficjentem rzeczywistym w Twojej spółce z o.o. Checklista skonstruowana jest w taki sposób aby odpowiedzieć na pytanie kto jest beneficjentem rzeczywistym w spółce z o.o., którą zarządzasz i w wielu przypadkach pozwoli Ci się upewnić co do swojego wyboru.

Jeżeli nie znajdziesz dzięki niej odpowiedzi, zawsze możesz zwrócić się do mnie.

Może też zainteresować Cię wpis na siostrzanym blogu dotyczący tego jak obejść konieczność zgłaszania beneficjenta działając zupełnie legalnie na polskim rynku.

5 (100%) 3 vote[s]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tymotesz Październik 7, 2019 o 14:32

checklista: “(….)ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która definiuje beneficjenta rzeczywistego w przepisie art.2 ust. 2 pkt 1.” – art.2 to litania instytucji obowiązanych.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 7, 2019 o 14:46

Art. 2 ust. 1 to litania instytucji, ale ust. 2 to litania beneficjentów 🙂

Odpowiedz

Tymotesz Październik 7, 2019 o 14:49

Mea culpa. Ten modlitewnik jest tak długi, że przegapiłem jedną “1” 🙂

ps. wstępnie zachowałem, się jak wieprz i zapomniałem dodać “dziękuję za wpis” 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 7, 2019 o 14:56

Trzy zdrowaśki i lektura całej ustawy. Idź i nie grzesz więcej 🙂

Odpowiedz

Likwidator Październik 14, 2019 o 15:19

Rozumiem, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości nie są zobowiązane zgłaszać beneficjentów rzeczywistych?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 14, 2019 o 15:26

A skąd ten wniosek?

Odpowiedz

Mirek Listopad 6, 2019 o 13:50

Problem kto ma obowiązek zgłoszenia Syndyk czy Zarząd i kto jest beneficjentem jeśli nie można wskazać osoby fizycznej zgodnie z def. art. 2 ust. 2 pkt 1 lit. a.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 6, 2019 o 13:52

Zawsze syndyk albo zarząd mogą zamówić opinię prawną w tym temacie.

Odpowiedz

Wojciech Październik 14, 2019 o 23:29

Czy do rejestru należy zgłosić również członków Zarządu jako osoby mające istotny wpływ na działalność spółki ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 15, 2019 o 08:09

Do rejestru składamy dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki, który dokonuje zgłoszenia. Natomiast nie można wykluczyć, że beneficjentem rzeczywistym będzie członek zarządu spółki, o ile spełnia on kryteria wskazane ustawą.

Odpowiedz

Karolina Październik 17, 2019 o 12:02

Dotyczy to również sp. z o.o, która jest aktualnie w likwidacji ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 17, 2019 o 12:04

Tak

Odpowiedz

Karolina Październik 17, 2019 o 13:41

Mam wątpliwości, ponieważ w mojej spółce z o.o. posiadamy dwóch członków zarządu . Wartość udziałów wygląda następująco: 16% oraz 34%. Wszyscy są osobami fizycznymi, nie ma kategorii udziałów uprzywilejowanych co do głosu itd wszystkie punkty z checklisty są zgodne prócz tych 16% jednego z członków zarządu. Zatem jest tylko jeden beneficjent rzeczywisty?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 18, 2019 o 09:51

A co z pozostałymi 50% udziałów?

Odpowiedz

Kasia Listopad 6, 2019 o 14:58

Czy mógłby Pan wyrazić swoje zdanie na temat określenia beneficjenta rzeczywistego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem, posiadającym wszystkie udziały jest jednostka samorządu terytorialnego, czy w takim wypadku za beneficjentów można uznać jedynie członków zarządu tej spółki, którzy w istocie są osobami fizycznymi, czy również one nie będą spełniały kryteriów pozwalających uznać je za beneficjentów rzeczywistych?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 6, 2019 o 15:47

Zapraszam do zamówienia opinii prawnej w tym temacie.

Odpowiedz

Marta Listopad 7, 2019 o 16:07

Panie Mecenasie,
a jaka jest Pana opinia na temat tego, kto jest beneficjentem rzeczywistym w spółce jawnej czy też komandytowej? “Wytyczne” z przepisu odnośnie np. 25% udziałów dotyczą spółek kapitałowych (osób prawnych). Czy przez analogię można je zastosować do spółek osobowych?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 7, 2019 o 16:19

To jest blog o spółkach z o.o. 🙂

Jeżeli chodzi o spółki osobowe zachęcam do zlecenia opinii prawnej w tym temacie.

Odpowiedz

Beata Listopad 28, 2019 o 20:35

Witam, kto jest beneficjentem rzeczywistym w spółce z o.o., gdy 100% udziałów ma inna spółka?

Odpowiedz

Tymoteusz Listopad 28, 2019 o 21:02

Beneficjenci tej innej spółki. Schodzisz tak długo aż nie natrafiasz na osoby fizyczne.

Odpowiedz

Beata Listopad 30, 2019 o 14:52

Dziękuję bardzo, czyli właściciel tej innej spółki jest beneficjentem rzeczywistym a nie zarząd?

Odpowiedz

Tymotesz Listopad 30, 2019 o 16:55

W pewnych przypadkach i właściciel i zarząd, o ile dobrze wczytamy się w jedną z definicji dla spółek kapitałowych.

“lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki”

Trochę dziwactwo, ale jakby to rozebrać, to zarząd jest organem spółki, jeżeli przyjmiemy, że każdy członek zarządu ma taki sam udział głosu, to przy 3 członkach zarządu każdy jest beneficjentem, ponieważ posiada więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki.

Od strony opinii prawnych, są prawnicy, którzy stoją na stanowisku, że jeżeli da się ustalić beneficjentów spośród właścicieli to odpuszcza się zarząd – są też tacy, którzy dodają zarząd z automatu.

I tu jest dobry moment, żeby Pan mecenas nas wspomógł w rozumowaniu 🙂

Odpowiedz

Beata Listopad 30, 2019 o 17:36

No właśnie, Zarząd spółki która jest właścicielem ma decydujący wpływ (choćby przy walnym gdy jest podział zysku czy jego przeznaczenie lub wybór prezesa zarządu). Jedyne co to zarząd spółki właścicielskiej nie musi mieć żadnych udziałów lub niewielkie w spółce w której zarządzie są. Poza tym może być 4 członków zarządu i mają wtedy po 25% czyli nie są beneficjentami.

Błażej Sarzalski Grudzień 2, 2019 o 09:42

To jest bardzo dobre pytanie. O tym, czy ktoś jest beneficjentem rzeczywistym, czy nie, nie decyduje wyłącznie status udziałowy, ale to czy sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta.

Ustawa posługuje się zabawnym zwrotem “w tym:” i potem wymienia kilka kategorii beneficjentów. W mojej ocenie jest to wymienienie otwarte, które należy rozumieć tak, że za beneficjenta rzeczywistego uznajemy osoby wymienione wprost tam, o ile da się je ustalić, ale nie możemy zapominać o ogólnej definicji beneficjenta, czyli tej osoby, która wywiera decydujący wpływ na działania podejmowane przez klienta. W takim ujęciu rzeczywiście zarząd spółki będącej wspólnikiem innej spółki może, ale nie musi być uznany za beneficjenta rzeczywistego, ale może być to też jeszcze zupełnie inna osoba…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: