Jak zagwarantować prawo do dywidendy w spółce z o.o.?

Spółka z o.o.
Jak zagwarantować prawo do dywidendy w spółce z o.o.?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Co to jest dywidenda i co to jest prawo do dywidendy?

Prawo do dywidendy jest jednym z najistotniejszych praw wspólnika spółki z o.o.. Dywidenda to skonkretyzowany uchwałą zgromadzenia wspólników zysk wypłacany ze spółki z o.o. na rzecz wspólnika. Pod względem prawnym jest to część zysku spółki z o.o. podzielona między wspólników.

Jak nabyć prawo do dywidendy?

Prawo do dywidendy jest związane bezpośrednio z udziałem wspólnika w spółce. Nie trzeba go nabywać w szczególny sposób. Jest ono przypisane do ogółu uprawnień majątkowych wspólnika w spółce z o.o.

Jak wypłacana jest dywidenda?

W spółce z o.o. dywidendę wypłaca spółka na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. To właśnie w corocznym zwyczajnym zgromadzeniu wspólnicy decydują o zatwierdzeniu sprawozdania i sposobie przeznaczenia zysku spółki. Jeżeli część lub całość zysku jest wypłacana mamy do czynienia z dywidendą. Można powiedzieć, że synonimem słowa dywidenda jest wyrażenie: roczny zysk przeznaczony dla wspólników.

Kiedy zachodzi konieczność zagwarantowania sobie prawa do dywidendy?

Wyobraź sobie, że masz wartościową nieruchomość, która może służyć np. jako miejsce budowy kompleksu wypoczynkowego. Nie masz jednak pieniędzy, żeby taki kompleks wybudować, ani praktycznej wiedzy jak zarządzać i prowadzić działalność takiego biznesu. Nagle zjawia się profesjonalny inwestor. Daje pieniądze, menedżera, wizje świetlanej przyszłości. Potrzebne mu są jednak Twoje działki. Czas wejść w spółkę.

Jak to zrobić aby nie stracić?

W większości przypadków inwestor będzie miał więcej głosów, więcej udziałów, więcej zasobów pieniężnych oraz wiedzę, prawników i co więcej, będzie bardziej skłonny do ryzyka.  Nie oznacza to jednak, że musisz zarzucać pomysł spółki, koniecznie jednak musisz przemyśleć swoją rolę w tym biznesie, dokształcić się i zadbać o swoje interesy.

Minimalny poziom dywidendy może wynikać z umowy spółki z o.o.

Powyżej opowiadam Ci sytuację z życia wziętą. Wielokrotnie słyszałem od moich klientów takie historie. W przypadku tego typu dealu musisz zwracać uwagę na różne detale. Ja dziś skupię się tylko na jednym z nich, a mianowicie na kwestii tego jak zabezpieczyć potencjalny zysk.

Jeżeli więc myślimy o tym, by czerpać zysk z tego, że oddamy naszą nieruchomość spółce, musimy myśleć wprost o zagwarantowaniu sobie prawa do dywidendy. Tylko w taki sposób możemy być pewni, że zysków nie skonsumuje działalność spółki, z której wyżywi się inwestor i jego menedżerowie.

Najbardziej pewnym sposobem zabezpieczenia sobie wypłaty zysku jest możliwość zastrzeżenia w umowie spółki, że część zysku będzie zawsze przeznaczana na dywidendy. Możemy przyjąć np. postanowienie, w myśl którego określony procent zysku zawsze spółka przeznaczy do podziału między wspólników. Możemy tego typu postanowienie obwarować terminem. W takim przypadku spółka wypłaci zyski w ustalonych latach.

Możemy też przyjąć kryterium kwotowe, przyjmując, że spółka ma wypłacać dywidendy do pewnego poziomu kwot. Wspólnicy mogą też przyjąć kryteria procentowe czy jeszcze bardziej złożone, np. związane z zyskiem z inwestycji.

Dywidenda tylko gdy spółka wykazuje zysk

W tym wszystkim pamiętać musimy, że najlepsze postanowienia umowy spółki nie zabezpieczą Twoich pieniędzy, jeżeli spółka nie będzie wykazywała zysku. Pół biedy, gdy takie były założenia, albo gdy okoliczności rynkowe sprawiają, że spółka nie generuje dochodu. Gorzej, gdy sytuacja wynika z działań zarządu spółki. Może być to działanie w formie ukrytej dywidendy dla inwestora. Kontrolowany przez niego zarząd może zlecać realizację usług/dostaw innym spółkom, w które inwestor jest zaangażowany. Równie dobrze w grę  może wchodzić zwyczajne marnotrawstwo.

W takim przypadku istotnym jest zapewnienie w umowie spółki mechanizmów pozwalających na kontrolę działań zarządu. Z drugiej strony zaś mechanizmów pozwalających na zablokowanie np. odnowienia kadencji członka zarządu albo pozwalających na wprowadzenie do zarządu osoby z nadania wspólnika mniejszościowego.

W każdym przypadku liczy się jednak przede wszystkim chłodna kalkulacja.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  3 comments on “Jak zagwarantować prawo do dywidendy w spółce z o.o.?”

  1. Darek napisał:

   Świetny blog. Prawdziwe kompendium wiedzy na temat spółek.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Dzięki za dobre słowo 🙂

  2. Krzysztof napisał:

   Dzięki za fachowy artykuł – przyda mi się przy zakładaniu firmy 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat