Polski Ład | Czy spółka z o.o. zaksięguje w koszty podatkowe świadczenia na rzecz wspólników?

Spółka z o.o.
Polski Ład | Czy spółka z o.o. zaksięguje w koszty podatkowe świadczenia na rzecz wspólników?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Polski Nowy Ład jak najbardziej dotyka także spółki z o.o.  Ukryta dywidenda, a właściwie przepisy o kosztach uzyskania przychodów w relacji między wspólnikiem, a spółką – oryginalnie zaplanowane do wejścia w życie w 2023 roku zostały uchylone. Ten wpis ma jednak walor historyczny. Kto wie, często zdarzało się tak, że kolejne rządy korzystały z pomysłów poprzedników. Warto wiedzieć, z czym możemy się mierzyć.

Czym jest ukryta dywidenda w spółce z o.o.?

Pojęcie „ukryta dywidenda” nie było do tej pory pojęciem prawnym, ale prawniczym. Używa się go dla opisania mechanizmów służących wspólnikom do unikania podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych. Są to świadczenia, które mają pełnić funkcję dywidendy, czyli wypłaty zysku, jednakże generując przy tym koszty uzyskania przychodu dla spółki. Opisywałem je częściowo we wpisie dotyczącym unikania podwójnego opodatkowania spółki z o.o. gdzie ładnie to rozrysowałem.

Dla Twojej wygody powtórzę to jednak tutaj.

Jako możliwe sposoby omijania podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. wskazywałem między innymi:

 • najem lub dzierżawę przez wspólników na rzecz spółki nieruchomości, środków transportu, maszyn i innych rzeczy przydatnych spółce,
 • wypłacanie wynagrodzenia z tytułu powołania wspólnika do zarządu,
 • powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o.,
 • zawieranie ze swoją spółką umów o dzieło,
 • udzielanie licencji na prawa własności intelektualnej czy wzory przemysłowe,
 • wypłacanie kilometrówek czy diet.

Zawsze doradzając klientom informowałem ich, że tego typu świadczenia powodują możliwość wdrożenia kontroli podatkowej spółki. Efektem takiej kontroli mogło być zakwestionowania kosztów wynikłych z tychże świadczeń, jako czynności pozornych. Jeżeli wspólnicy wykonywali usługi i spółka płaciła stawki rynkowe to fiskusowi trudno było wyrzucić je z rachunku podatkowego spółki.

Jak przygotować się na ukrytą dywidendę?

Na szczęście nowelizacja Polskiego Ładu skasowała niemądry pomysł na ukrytą dywidendę. Nie oznacza to jednak, że urzędy skarbowe nie badają transakcji spółek z ich wspólnikami pod kątem ich rynkowości i zgodności z prawem. Niezależnie więc od braku wejścia w życie przepisów o ukrytych dywidendach proponuję  abyście dokonali gruntownego przeglądu relacji prawnych między spółką a wspólnikami. Konieczna będzie także identyfikacja relacji między spółką, a osobami z kręgu rodzinnego oraz towarzyskiego wspólników. Relacje te należy poddać testowi racjonalności wydatku oraz tego, czy zastosowane w takich transakcjach ceny oparte są o wskaźniki rynkowe.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  3 comments on “Polski Ład | Czy spółka z o.o. zaksięguje w koszty podatkowe świadczenia na rzecz wspólników?”

  1. bartek napisał:

   ” Projekt dotyczy kosztów wynikających z wypłaty na rzecz wspólnika (lub osób powiązanych)”. Czy osoby powiązane ze wspólnikiem to chodzi o firmy czy może o krewnych?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    I tych i tych 🙂

  2. Hubert Pietrusiak napisał:

   Z jednej strony, jeśli wspólnik świadczy usługi lub pracę bez wynagrodzenia, to to powoduje powstanie przychodu z tytułu otrzymywania nieodpłatnego świadczenia po stronie spółki. Z drugiej jednak, jeśli w danym roku obrotowym spółka zanotuje stratę, to nawet jeśli byśmy chcieli wypłacić wynagrodzenie wspólnikowi za to, co robił, to nie będzie to stanowiło kosztu. Troche kuriozalne – przecież wystarczy wyjść 1zł na minus za dany rok i automatyczni strata sama się pogłębi o to, czego nie mogliśmy zaliczyć do kosztów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat