Użytkowanie i dzierżawa udziałów w spółce z o.o.

Spółka z o.o.
Użytkowanie i dzierżawa udziałów w spółce z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Dzierżawa udziałów w spółce z o.o. podobnie jak użytkowanie udziałów są formami oddania przez wspólnika swoich udziałów osobie trzeciej do używania oraz pobierania z nich pożytków w formie dywidend. W dzisiejszym wpisie napiszę o dopuszczalności tych rozwiązań prawnych, stosowaniu ich w praktyce oraz praktycznym zabezpieczeniu spółki przed skutkami ich stosowania.

Potrzebujesz porady prawnej związanej z dzierżawą udziałów w spółce z o.o.?

Umów się na konsultację. Odpowiadam na e-maile jeszcze w tym samym dniu roboczym.

Czym jest dzierżawa udziałów w spółce z o.o.?

Dzierżawa udziałów w spółce z o.o. jest umową pomiędzy wydzierżawiającym (wspólnikiem spółki), a dzierżawcą, w której wydzierżawiający oddaje dzierżawcy udziały w spółce do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.  Tego typu czynsz płatny jest w pieniądzu, rzeczach lub np. w ułamku z pożytków prawa (np. części dywidendy).

Możliwość oddania udziałów w spółce w dzierżawę wynika z przepisu art. 709 Kodeksu cywilnego, który wskazuje, że przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw. Ponieważ udziały w spółce z o.o. są zaś prawami to mogą być one przedmiotem dzierżawy.

Na czym polega dzierżawa udziałów w spółce z o.o.?

Dzierżawa udziałów w spółce polega na tym, że dzierżawca wykonuje wszelkie prawa wspólnika spółki z o.o., zarówno te o charakterze majątkowym (prawo do dywidendy), jak i te o charakterze korporacyjnym (prawo uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników, prawo głosu). W zamian wspólnik czerpie korzyść z czynszu dzierżawnego, jaki otrzymuje od dzierżawcy. Ponieważ jednak dzierżawa udziałów nie jest wprost uregulowana Kodeksem spółek handlowych to korzystanie z tych uprawnień wymaga odpowiedniego skonstruowania umowy dzierżawy udziałów w spółce.

Jak ustanowić dzierżawę udziałów w spółce z o.o.?

Dzierżawę udziałów ustanawia się w drodze umowy zawartej między wspólnikiem a dzierżawcą udziałów. Do skutecznego zawarcia umowy dzierżawy nie jest wymagana żadna szczególna forma, w odróżnieniu więc od np. zbycia udziałów w spółce czy też ustanowienia na nich użytkowania nie jest konieczna forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi. W teorii wystarczy więc forma ustna lub nawet dorozumiana, jednakże dla celów dowodowych zawsze zalecam zawarcie tego typu umowy w formie pisemnej. Takie rozwiązanie daje pewność co do wzajemnych praw i obowiązków wydzierżawiającego oraz dzierżawcy.

Zawiadomienie spółki o dzierżawie udziałów

Chociaż przepisy nie wymagają aby dzierżawa ujawniana była w księdze udziałów to niewątpliwie skuteczne ustanowienie dzierżawy wymagać będzie zawiadomienia organów spółki o dzierżawie. Ze względów praktycznych jest to wręcz niezbędne po to aby spółka w należyty sposób współpracowała z dzierżawcą, przykładowo przy wypłacie dywidend.

Pełnomocnictwo dla dzierżawcy do działania w imieniu wydzierżawiającego

Z mojej praktyki wynika też, że dla niezakłóconego funkcjonowania dzierżawy udziałów oraz umożliwienia dzierżawcy wykonywania prawa głosu w spółce koniecznym będzie udzielenie przez wydzierżawiającego stosownego pełnomocnictwa na rzecz dzierżawcy. Takie pełnomocnictwo powinno w szczególności obejmować umocowanie do udziału w zgromadzeniach wspólników, wykonywania prawa głosu w spółce, czy też pobierania dywidend.

Czy dzierżawca ma prawo głosu w spółce z o.o.?

Dzierżawca nie ma skutecznego wobec spółki uprawnienia do egzekwowania prawa do głosowania, dlatego też prawo głosu w spółce przysługuje wciąż wspólnikowi. W umowie dzierżawy należy uregulować kwestie wykonywania głosu. Może być to uregulowane w taki sposób, że prawo to wykonuje wspólnik w uzgodnieniu z dzierżawcą albo w taki sposób, że dzierżawca działa na podstawie pełnomocnictwa wspólnika.

Czy dzierżawa udziałów wpisywana jest do KRS?

Dzierżawa udziałów spółki z o.o. nie jest wpisywane do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Dzierżawca nie jest więc ujawniany w rejestrze przedsiębiorców.

Czy dzierżawca udziałów ma takie same prawa jak wspólnik?

Dzierżawa udziałów kreuje wyłącznie stosunek obligacyjny na linii wspólnik – dzierżawca. Z istoty Kodeksu spółek handlowych i niektórych jego uregulowań wynika, że zakres uprawnień dzierżawcy będzie zawsze mniejszy niż uprawnienia wspólnika. Przykładowo dzierżawca nie będzie mógł samodzielnie głosować w spółce, czy też wykonywać samodzielnie prawa kontroli. W pierwszym przypadku może głosować tylko na podstawie pełnomocnictwa wspólnika, w drugim wykonywać prawo kontroli wyłącznie przy osobistym udziale wspólnika – wydzierżawiającego. Również uprawnienia do zaskarżania uchwał, czy otrzymywania dywidend są wyłącznie pochodną uprawnień wspólnika.

Dzierżawa udziałów a podatek VAT

Należy pamiętać, że czynsz dzierżawny jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług. W sytuacji więc przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego (200.000 zł rocznie) wydzierżawiający udziały powinien zgłosić się jako podatnik podatku od towarów i usług oraz wystawiać faktury VAT obejmujące czynsz dzierżawny.

Użytkowanie na udziałach a dzierżawa udziałów

W odróżnieniu od dzierżawy udziałów, która jest wyłącznie stosunkiem umownym między wspólnikiem a dzierżawcą udziałów, użytkowanie udziałów w spółce z o.o. stanowi to jedno z ograniczonych praw rzeczowych wyrażające się w obciążeniu udziałów prawem do ich używania i pobierania z nich pożytków.

Treść prawa użytkowania jest identyczna z treścią prawa dzierżawy. Ma jednak zupełnie odmienną naturę prawną – o ile dzierżawa to stosunek umowny o charakterze obligacyjnym, wiążący tylko strony umowy, a więc wydzierżawiającego (wspólnika) i dzierżawcę to użytkowanie, jako prawo rzeczowe, jest skuteczna wobec osób trzecich. Przekłada się to na możliwość ochrony tego prawa w powództwie sądowym nie tylko w relacji z dzierżawcą, ale także z innymi podmiotami kwestionującymi bądź naruszającymi prawo użytkowania.

Dzierżawę od użytkowania różni także sposób ustanowienia oraz zakres uprawnień dzierżawcy oraz użytkownika. Użytkowanie wymaga umowy w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Uprawnienie użytkownika może natomiast obejmować wprost głosowanie w spółce we własnym imieniu.

Szerzej kwestie użytkowania na udziałach opisałem we wpisie: użytkowanie udziałów w spółce z o.o.

Jak zabezpieczyć spółkę przed ustanowieniem użytkowania lub dzierżawy udziałów?

Spółka z o.o. to nie tylko biznes, ale też zaufanie jakim darzą się wspólnicy. Scementować zaufanie mogą nie tylko świetne relacje wspólników, ale dobra umowa spółki. Na przykład taka, która istotnie ogranicza możliwość zbywania i obciążania udziałów w spółce np.  zastawami, użytkowaniem czy prawami obligacyjnymi (wynikającymi przykładowo z dzierżawy udziałów).

O ile kodeks spółek wyraźnie dopuszcza jednak ograniczenie zbywania (sprzedaży, darowizny, zamiany) udziałów oraz ich zastawiania, o tyle nie mówi nic o możliwości ustanowienia zakazu ustanawiania użytkowania na udziale bądź dzierżawienia go osobie trzeciej.

Art. 182 § 1. Zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć.

Czy oznacza to, że skoro przepis nie dopuszcza ograniczania użytkowania udziałów bądź dzierżawy to nie można w umowie spółki ograniczać takich rozporządzeń udziałami?

Nie. Odmiennie niż w przypadku spółek akcyjnych, w spółce z o.o. mamy do czynienia z względną swobodą regulacji stosunku spółki. Nie ma więc przeciwwskazań aby strony umowy spółki zawarły w tej umowie postanowienia, które ingerowałyby w swobodę rozporządzania udziałami także w odniesieniu do użytkowania i dzierżawy.

Skoro zaś ustawodawca dopuszcza najdalej idące ograniczenie w stosunku do rozporządzalności udziałami (tj. ograniczenie ich przeniesienia na osobę trzecią) to nie można racjonalnie uzasadnić tezy, że sprzeciwiałby się ograniczeniom w oddawaniu ich w użytkowanie lub dzierżawę (my prawnicy nazywamy to argumentem a maiori ad minus). Kluczem do zabezpieczenia spółki przed działaniem użytkownika lub dzierżawcy udziałów jest więc odpowiednia regulacja w umowie spółki.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    10 comments on “Użytkowanie i dzierżawa udziałów w spółce z o.o.”

    1. Rafał Chmielewski | e-Marketing Prawniczy napisał:

      Faktycznie, artykuł, do którego odsyłasz Błażeju, jest ciekawy (chociaż trudno przez niego przebrnąć mimo tego, że znajduje się w blogu kancelarii)!

      Dziękuję i pozdrawiam,
      Rafał

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Zwęszyłeś klienta Rafale 🙂

        Wpis był adresowany typowo do prawników – nie każdy wie, to co wiesz Ty na temat tego jak pisać do potencjalnych klientów 🙂

    2. Agnieszka napisał:

      Dwa słowa komentarza….
      Papier jest cierpliwy…
      Referendarz, który dostanie umowę spółki z zapisami o ograniczeniu użytkowania/dzierżawy udziałów, też może (ale nie musi) wykazać zrozumienie.
      Z podatkowego punktu widzenia…. Od 1 stycznia 2011 r. dodatkowym warunkiem dla skorzystania z prawa do zwolnienia z opodatkowania dywidendy (wypłacanej osobie prawnej) 19% zryczałtowanym podatkiem – jest posiadanie tytuł własności do udziałów/akcji, z których dywidenda jest wypłacana (art. 22 ust. 4 + art. 22 ust 4d pkt 1 CIT).
      Także rzeczywistość podatkowa, a nie zapisy umowy spółki, mogą czynić użytkowanie/ dzierżawę udziałów mało atrakcyjnymi formami „wprowadzania” nowych wspólników do spółki (bo chętnych będzie brak).
      Pozdrawiam serdecznie

    3. Błażej Sarzalski napisał:

      Dzięki za wartościowy post Agnieszko – doskonałe uzupełnienie dla podejścia opartego o kodeks spółek handlowych.

    4. klara napisał:

      Dzień dobry, czy jeżeli w spółce z oo jest dwóch wspólników, z których jeden ma 99 udziałów a drugi 1 udział, to możliwe jest zawarcie umowy użytkowania udziałów pomiędzy tymi wspólnikami? że ten co ma jeden udział użytkuje np.49 udziałów wspólnika który ma 99 udziałów?? czy to użytkowanie udziałów musi dotyczyć osoby trzeciej i nie może być zawierane pomiędzy wspólnikami?

    5. Błażej Sarzalski napisał:

      @Klara: Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego aby wspólnicy zawierali między sobą takie umowy.

    6. klara napisał:

      dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Dobry sposób aby zwiększyć prawa głosu wspólnika mniejszościowego.
      Pozdrawiam

    7. Błażej Sarzalski napisał:

      Można też wykorzystać to jako kreatywny sposób obchodzenia ZUSu… 🙂

    8. Bartek napisał:

      bardzo ciekawy blog 🙂 Czy aby na takiej umowie użytkowania udziału bądź dzierżawy udziału nie muszą być podpisy poświadczone notarialnie?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Tak, muszą być, szczególnie w przypadku ustanawiania ograniczonych praw rzeczowych. Jeżeli chodzi o dzierżawę to można się zastanawiać, jednak przyjąłbym też wymóg formy z podpisami notarialnie poświadczonymi

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Tomasz Stachowiak - Witam, Byłoby miło bo właśnie rozważam takie rozwiązanie.. możliwe, że wyciągnę z JDG auto ciężarow
    • Blazej Sarzalski - De facto to 90% spółek mikro, małych a nawet średnich to skład zarządu pokrywający się w dużej częśc
    • nn. - No to de facto nie ma odpowiedzialności wspólników (stąd nazwa sp zoo). Jest po prostu odpowiedzialn
    • Błażej Sarzalski - Pojazdy ciężarowe żądzą się od zawsze nieco innym reżimem prawnym. Może napiszę na ten temat odrębny
    • Dawid - Witam A jak się to ma w przypadku wynajmu pojazdu ciężarowego? Czy też jest wymóg powyżej 6 miesięc