Umowa spółki z o.o. z żoną

Błażej Sarzalski        27 kwietnia 2012        65 komentarzy

Kilkakrotnie, w różnych kontekstach, zdarzyło mi się być zapytanym o to czy możliwe jest zawarcie umowy spółki z o.o. z własnym małżonkiem w sytuacji gdy dane małżeństwo nie spisało intercyzy i pozostaje we wspólności majątkowej. Nie wiem dlaczego pytają się o to najczęściej mężczyźni… 😉 ?

Nie wiem też czemu, ale pytanie to kojarzy mi się z opowieścią, którą uroczył nas pewien profesor prawa na jednym z pierwszych wykładów na studiach prawniczych. Otóż kategorycznie, powtarzam… kategorycznie odwodził nas od pomysłu łączenia się w małżeństwa prawniczo – prawnicze. To podobno nieznośne połączenie – jednym z powodów jest to, że nigdy nie wiesz czy jesteś w pracy czy w relacji o innym podłożu. Wiele wskazuje na to, że zasada ta miałaby też zastosowanie dla małżonków wchodzących ze sobą w spółki, jednak jak praktyka uczy małżonek potrafi być najbardziej zaufaną osobą, czemu więc nie zawrzeć z nim spółki?

Rozważania na temat sensu takiego ruchu i reperkusji dla życia rodzinnego zostawiam Wam, ja natomiast skupię się na odpowiedzi na powtarzające się pytania czytelników i moich klientów.

Czy jest to możliwe? Mogę zawrzeć spółkę z moim małżonkiem z którym mam wspólność majątkową? Tak możesz, ale chcę Ci o czymś napisać.

Jeżeli miałbym tworzyć ranking najbardziej gryzących się ze sobą i niespójnych regulacji prawnych to jedno z czołowych miejsc zajmowałyby nielubiące się regulacje Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Postaram się to jakoś czytelnie nakreślić.

Z tego pierwszego wynika zasada wywiedziona przez orzecznictwo, że w przypadku nabycia przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego w drodze umowy udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikiem staje się tylko małżonek uczestniczący w tej czynności. Nie zmienia to jednak zasady wynikającej z Kodeksu rodzinnego, że udziały takie są majątkiem wspólnym małżonków. Czyli co, jest wspólność, czy jej nie ma?

W stosunkach między małżonkiem, który jest wspólnikiem a spółką, udział należy jedynie do małżonka – wspólnik jest tylko jeden ze wszystkimi konsekwencjami i prawami wynikającymi z udziału (prawo głosu, prawo zaskarżania uchwał, prawo indywidualnej kontroli, prawo do dywidendy), patrząc jednak przez pryzmat stosunku między małżonkami to udział może być objęty wspólnością majątkową.

Oddzielenie tych dwóch sfer jest możliwe, ponieważ zagadnienie to regulują dwie różne gałęzie prawa. Dlatego właśnie, dla zilustrowania jak to działa posłużę się przykładem dywidendy (zysku przeznaczonego do wypłaty). Zgromadzenie Wspólników podejmuje uchwałę o wypłacie dywidendy konkretnemu wspólnikowi X i to wobec niego spółka zobowiązana jest do dokonania wypłaty, nie zaś wobec jego małżonka, natomiast jeżeli udział Xa objęty jest wspólnością majątkową, to np. w trakcie podziału majątku małżonek Xa ma roszczenie do samego Xa o uwzględnienie w tym podziale wypłaconej Xowi dywidendy.

Jak więc widzisz jest to odrobinę (może pozornie) skomplikowane.

Natomiast w zakładanej przez nas sytuacji spółki ze współmałżonkiem mamy nie tylko dwóch wspólników, ale też udziały każdego z tych wspólników należą w części do drugiego ze wspólników 🙂 Jest to jednak prawnie dopuszczalne.

{ 65 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Kwiecień 29, 2012 o 14:39

No dobrze, ale wyobraźmy sobie taką sytuację. Jest spółka z o.o., wspólnikami są małżonkowie, udziały są w proporcji 90:10. Czy w przypadku rozwodu, każdemu ze wspólników (i jednocześnie byłych małżonków) należy się 50 udziałów? Czy to chodzi tylko o prawo do dywidendy w jednym konkretnym roku? 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 29, 2012 o 18:57

@Michał: W przypadku podziału majątku wspólnego małżonek wspólnika, jako że udziały objęte są wspólnością, może żądać np. spłaty ich wartości, albo ustalenia, że przysługuje mu część tych udziałów.

Odpowiedz

Aleksandra Grudzień 21, 2012 o 10:50

Panie Błażeju. A pytanie w innej kwestii – mąż ma teraz firmę, chce ją przekształcić w zoo aby ominąć zus. Musi mieć wspólnika – padło na mnie 😉 Będę tym 1% udziałowcem. Ja mam normalną umowę o pracę na etacie.
Czy z faktu posiadania tego 1% mam się bać? Czy odczuję jakoś fakt bycia wspólnikiem? Mam tu na myśli walkę z urzędami itd.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 21, 2012 o 10:54

@Aleksandra: Jedyne co Pani odczuje, to w przypadku zysku 1% dywidendy, ale obawiam się, że to będzie niezbyt silne uczucie 🙂

Odpowiedz

Małgorzata Sierpień 7, 2013 o 11:32

W oparciu o przepisy ksh oczywiście, że jest dopuszczalne, ale jak w takim przypadku traktować taką spółkę dla celów zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu, jako jednoosobową i umowę wymagajacą formy aktu notarialnego (bo jest wspólność majątkowa) czy wieloosobową i zawrzeć umowę przez pełnomocnika?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Sierpień 7, 2013 o 12:05

Wieloosobową, bo mamy do czynienia z dwoma podmiotami uprawnień korporacyjnych, w stosunku do spółki i w stosunkach zewnętrznych małżonkowie są wspólnikami, natomiast jedynie w stosunku wewnętrznym między nimi de facto jest wspólność majątku.

Odpowiedz

Jacek Wrzesień 17, 2013 o 08:49

Panie Błażeju. Czy dopuszczalne jest świadczenie usług na zasadzie umowy-zlecenia na rzecz spółki z o.o, w której jedynymi wspólnikami są małżonkowie, przez jednego z tych małżonków? Oczywiście chodzi o sytuację, w której wspomnianych małżonków obowiązuje wspólnota majątkowa.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Wrzesień 17, 2013 o 09:00

Panie Jacku, jest to możliwe bo spółka to odrębny podmiot prawa.

Odpowiedz

Natalia Kwiecień 1, 2014 o 14:08

Witam,

w chwili obecnej posiadamy wraz z partnerem spółkę z oo. Planujemy zawarcie związku małżeńskiego. Z jakimi decyzjami dotyczącymi udziałów oraz własności w spółce się to wiąże?

Odpowiedz

Aga Czerwiec 22, 2014 o 19:29

A prostsza może sytuacja.
Maż ma sp. z o. o. z dwoma innymi osobami. Mamy rozdzielność majątkową. Mogę być pracownikiem takiej spółki? I na jakich zasadach najprościej?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 24, 2014 o 09:05

@Aga: Może być Pani pracownikiem tej spółki.

Odpowiedz

Pati Sierpień 30, 2014 o 07:45

Witam. Panie Blazeju moze Pan pomoze mi w dylemacie. Moj partner ma firme, w ktorej docelowo chcemy kiedys pracowac oboje a firma ma byc przwksztalcona w Spolke. Poki co nie jestesmy malzenstwem ale taki jest plan 🙂 moje pytanie dotyczy tego jak to ulozyc zebym czula sie bezpiexznie i w razie np. rozstania dostane kiedys to co wypracuje? Prowadze juz swoja dzialalnosc.

dziekuje.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 1, 2014 o 08:37

@Pati: Naprawdę chce Pani omawiać takie sprawy publicznie? 🙂

Odpowiedz

Kasia Październik 22, 2014 o 14:13

Mam zamiar otworzyć restaurację , chciałabym otworzyć spółkę zoo z mężem, ale tylko po to by chronić nasz prywatny majątek i odpowiadać majątkiem spółki. Czy to dobry pomysł? Mój mąż ma już jedna działaność gospodarczą

Odpowiedz

Kasia Październik 22, 2014 o 14:14

Dodam, że rozwodu nie bierzemy pod uwagę 😉

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 23, 2014 o 08:29

@Kasia: Jeżeli powoła Pani na prezesa kogoś spoza kręgu rodzinnego to będzie Pani chroniła prywatny majątek, oczywiście istnieje też możliwość zabezpieczenia prywatnego majątku także w sytuacji sprawowania funkcji prezesa spółki, tym niemniej są to już bardziej skomplikowane operacje.

Odpowiedz

@Tomi Czerwiec 28, 2017 o 07:27

Witam, Panie Błażeju mam takie pytanie!! Od kilku lat powadzę działalność gospodarczą ( usługową) wchodzę na coraz szerszy rynek co za tym idzie duże grono nowych zleceniodawców,…
i coraz większe ryzyko nie wypłacalności…
Chciałbym przekształcić się w spółkę z.o.o.o a na wspólnika chciałbym wziąć moją małżonkę, a powód przekształcenie to ochrona majątku prywatnego…

Proszę o odpowiedź czy mam taką możliwość???

Z góry serdecznie Dziękuje @Tomi

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 28, 2017 o 08:18

Tak, jest możliwe takie przekształcenie, w kilku albo w jednym etapie – po szczegóły zapraszam do korespondencji prywatnej.

Odpowiedz

ewa Marzec 9, 2015 o 13:59

witam,

czyli rozumiem, że w sp z o.o., gdzie wspolnikami są małżonkowie, można podpisywać umowy zlecenie z jednym ze wspólników. a czy jeden ze wspólników może dać pełnomocnictwo drugiemu do reprezentowania spółki, zatrudniania pracowników?

Odpowiedz

Błazej Sarzalski Marzec 9, 2015 o 14:10

Pani Ewo, pytanie bardzo nieprecyzyjne, wiele rzeczy można, ale jest też wiele “ale”.

Odpowiedz

ewa Marzec 9, 2015 o 14:29

rozumiem, to może podam taki przypadek: jeden ze malzonkow będzie prezesem, czy drugi wspolnik (malozonek) może być pełnomocnikiem do podpisywania umów z prezesem?

Odpowiedz

Błazej Sarzalski Marzec 9, 2015 o 14:30

Może tak być.

Odpowiedz

ewa Marzec 9, 2015 o 14:40

dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Magdalena Marzec 14, 2015 o 22:29

Panie Błażeju mam trochę nietypowe pytanie. Jestem obecnie na urlopie wychowawczym i chciałabym pomagać mężowi w firmie :[ DG], tak do 4 godzin dziennych. Czy w takiej sytuacji podlegam “dużemu zusowi”?
w necie znalazłam informację,że :
Jeśli w okresie przebywania na urlopie wychowawczym pracownica wykonuje dodatkowo umowę o pracę (zawartą z własnym pracodawcą lub innym podmiotem), to w okresie wykonywania tej umowy podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, nie podlega natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym”
więc rozumiem,że w sytuacji powyżej nie musialabym płacić “dużego zusu”
a może najlepszym rozwiązaniem byłoby umowa zlecenie dla mnie?
Chciałabym zaznaczyć, że mąż właśnie niedawno rozpoczął działalność gospodarczą i płacenie “dużego zusu”byłoby dla nas dużym obciążeniem

Byłabym bardzo wdzięczna za odp.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 16, 2015 o 08:59

Odsyłam do zakładki https://rejestracjaspolkizoo.pl/produkty-i-uslugi/

Dziękuję za komentarz 🙂

Odpowiedz

Anna Marzec 15, 2015 o 17:19

Witam, również przebywam na urlopie wychowawczym, z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności (działalność zawieszona).
Czy w takim wypadku mogę wejść w spółkę z o. o. z partnerem(nie jesteśmy małżeństwem) i nie stracić składek płaconych za mnie z tyt. wychowawczego? Czy dodatkowo zostając prezesem z powołania za wynagrodzeniem, oraz od czasu do czasu wykonując umowę o dzieło dla mojej spółki również nie zostanę wykluczona z ubezpieczeń z tyt. jednoosobowej działalności? Rozumiem, że do podpisania umowy o dzieło należy powołać pełnomocnika, czy może nim zostać drugi właściciel? Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 16, 2015 o 08:59
Krzysztof Październik 30, 2015 o 16:31

Mam pytanie co do Pana tekstu. Mam 99 udziałów, a żona 1. Udziały zostały pokryte z majątku wspólnego – jak mogę jej “darować” udziały. Czy umowa sprzedaży, darowizny lub inna będzie ważna?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 2, 2015 o 08:47

Istnieje możliwość przeniesienia udziałów z majątku wspólnego do majątku osobistego w drodze ww. umów – sugeruję wizytę u prawnika.

Odpowiedz

Alicja Listopad 25, 2015 o 00:47

Dzień dobry, bardzo przyjemny i pomocny blog:) Mąż prowadzi jednoosobową działalność, w celu zabezpieczenia majątku prywatnego planuje przekształcić ją w sp. z o.o. Wspólnikiem będzie żona, mąż stworzy jednoosobowy zarząd, wspólność majątkowa ustała pół roku temu.
Czy mąż może zatrudnić żonę – wspólnika?
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 25, 2015 o 09:56

Może.

Odpowiedz

J.K. Luty 26, 2016 o 11:41

Witam. Mąź prowadzi działalność. Chcialby, żebyśmy założyli sp z oo. Czy wtedy nasz majątek będzie chroniony? Czy warto robić też intercyze? Czy jednak bezpieczniej pod względem majątku założyć sp z zaufanym pracownikiem?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 26, 2016 o 11:45

Dużo pytań, które wymagają uważnego przyjrzenia się Państwa zamiarom biznesowym. Da się wszystko zorganizować tak aby było bardzo bezpiecznie. Pozdrawiam!

Odpowiedz

J.K. Luty 26, 2016 o 13:06

A czy da się to zorganizować bezpiecznie nie włączając w to innych osób? Zależy nam na zatrzymaniu firmy w naszych rękach przy maksymalnym zabezpieczeniu majątku.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 26, 2016 o 13:12

Da się, przecież pisałem 😉

Odpowiedz

KRYSIA Kwiecień 4, 2016 o 20:06

witam
prowadzimy z mężem dwie dg. on ma wpis w ceidg na siebie ja na siebie. na chwile obcna oboje opłacamy juz wysoki zus. mamy 4 małych dzieci 🙂 i chociaz interes w miare sie kręci jest nam dosc cieżko. pomyslałam, żeby przekształcić 2 DG w jedną sp zoo. w sumie m.in po to aby uciec trochę od kosztów jakimi są głównie u nas zusy. dodam, że moja firma swiadczy usługi natomiast mąż handel (dosc duże stany magazynowe). chcielibyśmy znależć najkorzystniejsze i najtańsze rozwiazanie;-)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 5, 2016 o 12:30

Spółka z o.o. może pomóc w cięciu kosztów ZUS, ale jednocześnie może zwiększyć obciążenia podatkowe, jeżeli się odpowiednio nie ułoży jej struktury

Odpowiedz

Anna Czerwiec 13, 2016 o 19:57

pytanie precyzujące: Sp. z o.o. zarząd 2-osobowy małżeństwo( prezes zarządu 75% udziałów mąż, wiceprezes 25% udziałów – żona), wspólnota majątkowa. Sformułowanie z KRS://Do składania oświadczeń woli w imieniu spółki upoważnieni są samodzielnie prezes zarządu lub zastępca prezesa zarządu. do składania oświadczeń woli w imieniu spółki przez pozostałych członków zarządu wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu lub jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.// Czy dobrze rozumiem: prawo samodzielnego działania ma tylko prezes ( włącznie z np. decyzją sprzedaży likwidacji itd. spółki), a wiceprezes musi działać zawsze w porozumieniu z prezesem chyba, że ten uczyni ją zastępcą prezesa? Czy tak? Czy może: wiceprezes to jednak zastępca prezesa zarządu?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 14, 2016 o 08:23

Ja nie wiem jak rozumieć sformułowanie “zastępca prezesa zarządu” 🙂 Intuicyjnie chodzi o wiceprezesa ale to raczej pytanie do stron umowy, co też one miały na myśli…

Odpowiedz

Anna Czerwiec 14, 2016 o 20:43

Z KRS: REPREZENTACJA: Zarząd – Natomiast SPOSÓB REPREZENTACJI: Do składania oświadczeń woli w imieniu spółki upoważnieni są samodzielnie prezes zarządu lub zastępca prezesa zarządu. “Do składania oświadczeń woli w imieniu spółki przez pozostałych członków zarządu wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu lub jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.” A także KRS dział 2: Funkcje w organie reprezentującym: prezes zarządu oraz wiceprezes zarządu. Zatem pytanie: Tylko te 2 osoby wchodzą w skład organu reprezentującego, prezes może samodzielnie działać, a wiceprezes? samodzielnie czy tylko z prezesem? Moja intuicja: gdyby wiceprezes miała prawo do samodzielnego działania to NIE byłoby tego drugiego zdania “_” lub / i byłoby to napisane: DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIONY JEST KAŻDY Z CZŁONKÓW ZARZĄDU SPÓŁKI SAMODZIELNIE. Z takimi zapisami się spotkałam. Stąd moje poszukiwania odpowiedzi.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 15, 2016 o 08:16

Poszukiwania błędne, bo wychodzące z błędnego założenia, że można to racjonalnie odczytać – uważam, że nie można – tak jak wspomniałem, trzeba by się było zapytać stron umowy co miały na myśli 🙂

Art. 65 par. 2 Kodeksu cywilnego stanowi, że w umowach bardziej od ich dosłownej treści należy badać cel i zamiar stron 🙂

Odpowiedz

Anna Czerwiec 15, 2016 o 18:13

Dziękuję, tu bardziej jest problem: umowa zawarta tylko z podpisem wiceprezes może nie być wiążąca prawnie i stworzyć dla mnie problemy, zatem kluczowe pytanie czy wiceprezes ma prawo samodzielności powołując się na KRS, który zacytowałam. Dodam jeszcze: wiceprezes ( żona) jest od 4 miesięcy na tym stanowisku, poprzedni wspólnik ( identyczna konfiguracja, 2 wspólników o tych samych % udziałach i 2 osoby w zarządzie, tyle, że kolega nie członek rodziny) – miał w KRS wpisaną funkcję w organie reprezentującym – zastępca prezesa zarządu – dokładnie to sformułowanie, a sposób reprezentacji identycznie sformułowany. Przy zmianie wspólnika / członka zarządu została przypisana inna funkcja w organie reprezentującym spółkę, przy 2 członkach zarządu to zabieg celowy. Pytanie jak należy to odczytać? w przypadku Sp. z o.o. jest K.S.H. zatem KRS czy można się powołać na wwym paragraf K.C.? Bo proszę spojrzeć: tutaj jest kwestia, że obie strony mogły mieć inne intencje ( prezes – mąż zachowanie decyzyjności i powiedzmy wprost ochronę przed odpowiedzialnością za zawarte umowy, a żona chęć być w zarządzie na stanowisku, bo samo w sobie wiceprezes nie ma znaczenia, KRS jest dokumentem prawnym regulującym zasady współdziałania tej spółki. – I ma Pan świętą rację, aby nie łączyć biznesu z małżeństwem!!!

Błażej Sarzalski Czerwiec 16, 2016 o 08:21

Cóż. Nie jestem tutaj Pani Aniu od rozwiązywania problemów prawnych na forum publicznym. Kodeks cywilny jak najbardziej normuje stosunek prawny spółki prawa handlowego.

Anna Czerwiec 16, 2016 o 19:02

Pani Błażeju, tak zdaję sobie sprawę, że to forum publiczne, dziękuję za pomoc, dodam: mamy opinie prawników 2 różnych i są one rozbieżne. Stąd moje poszukiwania, bo może ktoś miał taki przypadek i wie jakie są skutki.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 17, 2016 o 07:26

Przedstawia Pani za mało danych aby rozstrzygnąć konkretny problem prawny, w sposób abstrakcyjny nie da się tego rozstrzygnąć, nie wiedząc np. czy zawarta umowa była wykonywana, w jaki sposób itp.. Proponuję udać się do specjalisty z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego/handlowego

Odpowiedz

Patryk Wrzesień 29, 2016 o 13:10

Wiem, że stary artykuł ale mam pytanie:
Planujemy założyć z żoną działalność: ja znam się na komputerach a żona na przetargach. Czy możemy założyć działalność na jedno z nas i ja będę robił swoje a żona swoje czy raczej powinniśmy oboje?
I jak to się ma w temacie obniżonych kosztów przez 2 lata jak pracujemy jednocześnie na umowę o pracę?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 30, 2016 o 05:11

Pytanie niestety niezwiązane ze spółką z o.o. 🙂

Odpowiedz

Asia Październik 28, 2016 o 16:36

Dzień dobry. Planujemy z mężem otworzyć kawiarnię. I nie wiem jak będzie dla nas najlepiej. Czy założyć dg na mnie i ja zatrudnię męża czy założyć sp.zoo? Przy spółce unikniemy zusu ale jakie są minusy ? Dziękuję za odpowiedź !

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 30, 2016 o 13:02

Ja też nie wiem co będzie dla Państwa najlepiej 🙂 Nie mam tabelki z rodzajami biznesu i najoptymalniejszą formą prawną dla tego biznesu :))) Wszystko zależy od ludzi, od skali biznesu, od sposobu przygotowania się do niego i od priorytetów.

Odpowiedz

łukasz Styczeń 9, 2017 o 17:06

Witam, nawiązując do pytania z 29.09.2016, które pozostało bez jasnej odpowiedzi, mamy podobny problem.
Planujemy założyć z żoną spółkę, żona zajmuje się prowadzeniem kancelarii/biura (rozlicza się fv), ja jestem architektem. Na ten moment nie będziemy nikogo zatrudniać. Czy można założyć spółkę o takiej strukturze, aby żona robiła swoje i rozliczała sie fv, a ja swoje i również rozliczałbym się przy pomocy fv? Czyli dwoje wspólników, współmałżonków, obie osoby w ramach jednej spółki robią coś innego i każda wystawia fv, przy czym nikt nie jest traktowany jako pracownik, nikt nie płaci zus-u.
Być może spółka rozpocznie również jakąś sprzedaż.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 10, 2017 o 09:21

Z kim to rozliczenie na fv, ze spółką czy z klientem końcowym?

W sumie w obu przypadkach da się.

Odpowiedz

Ewa Styczeń 13, 2017 o 19:23

Witam serdecznie

Mąż ze znajomym prowadzą spółkę z o.o. (nie wiem czy to ma znaczenie, ale mój mąż równoczesne prowadzi własną działalność gospodarczą ).Ja jestem w tej spółce zatrudniona na etacie. Znajomy męża chce się wycofać ze spółki i mi przekazać swoje udziały (50 % ). Jakie ZUS-y będę musiała opłacać po przejęciu tych udziałów równocześnie nadal pracując w niej jako pracownik ?
Będę wdzięczna za pomoc

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 16, 2017 o 09:51

Takie same jak teraz 🙂

Odpowiedz

Ewa Styczeń 16, 2017 o 10:50

Witam ponownie

Z góry przepraszam za moją dociekliwość :)) ale chciałam jeszcze doprecyzować… czyli: prowadząc sp. z oo. w dwie osoby, będące małżonkami, będę płaciła jak osoba obca a nie jak współpracująca?

Odpowiedz

Bartek Luty 1, 2017 o 21:33

Pani Ewo, Pani nie jest osobą współpracującą z mężem w jego działalności gospodarczej, tylko jest (będzie) Pani wspólnikiem z udziałem 50% w sp. z oo. zatrudnionym na etacie (w tej spółce). Pani udział lub jego brak nie ma żadnego wpływu na wysokość składek zus, jeżeli zostanie tak jak jest (etat). To że akurat Pani mąż jest drugim wspólnikiem nie ma tu znaczenia, nawet jeżeli pozostajecie we wspólnym gospodarstwie domowym. Spółka z oo. to nie działalność gospodarcza. Jeżeli chce Pani uniknąć płacenia składek zus, można zrezygnować z etatu i ustalić radę nadzorczą spółki tak: Pani mąż 50% i Pani 50% na stanowisku w radzie nadzorczej np. jako Prezes 😉 Szczegóły tutaj : http://www.rp.pl/ZUS/308139989-Wynagrodzenie-prezesa-z-powolania-wolne-od-skladek-na-ZUS.html . Jeżeli zależy Pani na ubezpieczeniu w zus (???) to nic dla Pani się nie zmieni (oprócz prawa do dywidendy 😉 ) Panie Błażeju, jeżeli się mylę proszę wskazać błędy 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 1, 2017 o 21:54

Panie Bartku, ma Pan rację, że pani Ewa nie będzie osobą współpracującą, natomiast myli Pan pojęcia zarządu i nadzoru. Akurat w radzie nadzorczej płaci się składki ZUS. Rozumiem, że chodziło jednak o zarząd, a ta “rada nadzorcza” to przejęzyczenie? 🙂

Bartek Styczeń 16, 2017 o 11:21

Witam
Czy wspólnik w spółce z o.o może być kierowcą w transporcie międzynarodowym bez umowy o prace? Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 16, 2017 o 12:29

Temat na opinię prawną.

Odpowiedz

Monika Luty 1, 2017 o 18:03

Panie Błażeju, jak mniemam, wystarczy dwóch wspólników by ominąć ZUS. Rozumiem, że nie ma to znaczenia, że wspólnikiem będzie mój mąż z 1% udziałów? 🙂

Odpowiedz

wiesław Marzec 8, 2017 o 22:51

Szanowny Panie . Z córką założyliśmy Sp. zoo. Chciałbym zatrudnić żonę , bo potrzeba mi pilnie osoby do obsługi klientów. Ostatecznie będzie to osoba z zewnątrz , ale mam złe doświadczenia z takimi osobami , bo po odejściu zabierają klientów itp. Zatrudnienie żony zamknie na zawsze ten problem. No i co ze mną , pobieram emeryturę i jestem prezesem . A córka ? jest motorem firmy i tylko z powodu jej słabej duszy nie nadaje się do zarządzania.
Jak to ma być ? Kto może pracować w takiej spółce ,gdzie ojciec z córką są wspólnikami 99/1 ,a żona aktywnie wspiera osobistą pracą tę rodzinną firmę własną pracą za darmo. Produkujemy i eksportujemy stolarkę okienną ,a to wymaga kontroli firm- podwykonawców , planowania dokonywania zakupów materiałów do produkcji i prowadzenia biura i kontaktów z klientami. Jest to praca akurat dla trzech osób. Czy muszę zatrudniać do tego osoby trzecie ? To newralgiczne etaty z dostępem do kasy. Jak to ma być , żeby było zgodnie z prawem?
Pozdrawiam.

Czy możliwy byłby e-mailowy kontakt z Panem? Propozycje ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 9, 2017 o 10:18

Proszę kierować maile poprzez formularz w dziale “kontakt” (menu pod nagłówkiem bloga, po prawej stronie).

Odpowiedz

Sebastian Październik 6, 2017 o 10:16

Bardzo fajny wpis i wszystko jest jasne ale…
Planuję założyć spółkę z o.o. wraz z żoną.
Z kilku powodów a główny powód to jej sprzedaż w perspektywie czasu.
Jak wiadomo działalności gospodarczej nie sposób sprzedac a spółkę wraz z marką i majątkiem można bez problemu.
I powiedziano mi że w ZUSie musze spytać czy owa instytucja się zgadza na takie rozwiązanie…
Bo może nas potraktować jak jednoosobową spółkę z o.o. i żądać wnoszenia składek.
Zdaje się że to trochę trąca nonsensem…
Czy jednak się mylę?
Pozdrawiam wszystkich.
Sebastian

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 6, 2017 o 10:35

Pytać się ZUS? Haha… :))))

Dobre.

Zakładać i nie przejmować się.

Odpowiedz

Bartłomiej Październik 6, 2017 o 11:14

Panie Sebastianie proszę zrobić 51% PAN do 49% ŻONA udziały, (ewentualnie minimum 10% – 15% na drugiego wspólnika) i ZUS-y i inne tego typu instytucje nie będą miały nic do Państwa spółki.

Odpowiedz

Bartek Luty 1, 2017 o 23:10

Tak dokładnie, chodziło mi o zarząd oczywiście i stanowisko np. prezesa. Wszystkie funkcje w zarządzie spółki z oo. nie podlegają pod ubezpieczenie w zus, jeżeli są z powołania i jest przynajmniej dwóch udziałowców 😛 Co do rady nadzorczej w sp. z oo., też nie wszystkie składki zus są obowiązkowe, ale to inna historia 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: