Pamiętasz może, jak przedstawiłem niedawno checklistę czynności, które trzeba wykonać po zarejestrowaniu spółki? To o czym napisałem w tamtym wpisie to niezbędne minimum. Niezależnie od tego, jako świeżo upieczony wspólnik albo świeżo upieczona wspólniczka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością masz zwykle pewne potrzeby, które są, wybacz że napiszę to wprost – powtarzalne.

Najczęściej wygląda to tak, że mając już spółkę, klienci zadają jedno z następujących pytań:

Panie Błażeju, a jak mam wypłacać sobie wynagrodzenie ze spółki z o.o.?

W jaki sposób spółka może podpisać ze mną umowę skoro jestem jedynym członkiem zarządu?

Czy możemy sobie podpisać umowy na krzyż?

Czy mogę prowadzić działalność konkurencyjną wobec mojej spółki?

Czy mogę stosować uproszczone sprawozdania finansowe?

To chyba najczęstsze pytania pojawiające się zaraz po otwarciu spółki. Obok pytania “czy potrzebuję obsługi prawnej mojej spółki?” – na które zwykle niezwykle trudno mi odpowiedzieć, bo z jednej strony wiem, że czasem stała obsługa prawna jest zupełnie niepotrzebna, kosztowna, a prawnicy lubią rozliczać się ryczałtowo, a z drugiej strony dostrzegam ile błędów prawnych popełniają początkujący przedsiębiorcy i widzę, że fajnie jakby mieli dostęp chociaż do podstawowej pomocy prawnej. Zwykle staram się wtedy wybadać klienta, wypytać i udzielić konkretnej odpowiedzi. Ona może polegać na przykład na zaproponowaniu gotowych rozwiązań pewnych kwestii prawnych, jak dostępne w moim sklepie wzory pism i umów. Może też być jednak tak, że konieczna będzie spersonalizowana pomoc prawna. Wszystko zależy, ale… ale.. ja nie o tym!

Bo gdy chodzi o inne wymienione wyżej pytania to na szczęście odpowiedzi są o wiele łatwiejsze i dostępne także na moim blogu i to zupełnie nieodpłatnie!

Jak wypłacać wynagrodzenie ze spółki z o.o.? Mądrze! Pisałem o tym we wpisie o tym jak omijać podwójne opodatkowanie spółki z o.o., a także jak wynagradzać członków zarządu.

Jak zawierać umowy z członkami zarządu? Nigdy “na krzyż”! Zawsze spółka musi powołać pełnomocnika do tej czynności, chyba że ma Radę Nadzorczą.

Czy możesz prowadzić działalność konkurencyjną będąc członkiem zarządu spółki? Tak, ale zgromadzenie wspólników musi wyrazić na to zgodę! Jako wspólnik możesz sobie pozwolić na wiele więcej, choć też nie na wszystko.

Czy możesz stosować uproszczoną sprawozdawczość? Tak, jeżeli jesteś jednostką mikro (a takich jest najwięcej), ale pod warunkiem, że zgromadzenie wspólników podejmie określone prawem uchwały.

Te wszystkie kwestie zresztą można uporządkować za jednym zamachem podejmując odpowiednie uchwały wspólników.

W wielu jurysdykcjach przeprowadza się zwykle pierwsze zgromadzenie wspólników, które ma na celu ukonstytuować spółkę i jej organy. O ile w Polsce najczęściej organy powołujemy już w umowie spółki (czy to przez Internet, czy to w akcie notarialnym obejmującym treść umowy) to nie ma powodu, dla którego inne istotne dla spółki, zarządu i wspólników kwestie nie mogły być przedmiotem obrad pierwszego zgromadzenia wspólników. Podczas takiego zgromadzenia wspólnicy mogą określić zasady prowadzenia sprawozdawczości finansowej spółki, określić kto będzie osobą powołaną do reprezentowania spółki wobec jej zarządu, wyrazić zgodę na działalność konkurencyjną członków zarządu, czy też ustalić wynagrodzenie dla osób zarządzających.

Te kwestie przewijają się najczęściej, dlatego przygotowałem wzór protokołu z pierwszego zgromadzenia wspólników, który odpowiada na tego typu potrzeby. Oczywiście można go rozszerzać o inne kwestie, takie jak np. wyrażenie zgodę na udzielenie spółce pożyczki przez osobę powiązaną, zmiany w organach spółki, czy też zgody na niektóre czynności zarządu.

Odbycie takiego posiedzenia jest bardzo dobrą praktyką i potrafi ustawić pewne kwestie w spółce na długie lata.

Jeżeli myślisz długoterminowo to może zainteresować Cię także zestaw startowy dla spółki z o.o. zawierający nie tylko protokoły ze zgromadzeń wspólników otwierających działanie spółki, ale szereg innych, przydatnych dokumentów.

Niektórzy wspólnicy śmieją się, że warto coś takiego zrobić, zanim zdążą się pokłócić… w tym żarcie jest trochę prawdy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!