Co po rejestracji spółki z o.o. w KRS?

Spółka z o.o.
Co po rejestracji spółki z o.o. w KRS?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Co po zarejestrowaniu spółki w KRS? O czym należy pamiętać po założeniu spółki z o.o.? O czym muszę pamiętać po rejestracji w KRS? Te pytania zarządów spółek z o.o. często pojawiają się w przestrzeni internetu, a zadaniem wpisu jest na nie odpowiedzieć i wskazać jakie czynności podjąć po rejestracji spółki z o.o. w KRS. Z wpisu dowiesz się jednak nie tylko o tym jakie formalności należy wykonać po zarejestrowaniu spółki, ale także jakie pytania zadają członkowie zarządu związane z pierwszymi dniami po rejestracji.

Jakie czynności podjąć po rejestracji spółki z o.o. w KRS?

Co trzeba zrobić po rejestracji spółki z o.o. w KRS? Rozpocząć biznes. No dobra, wiem że z pewnością nie o to pytasz wpisując w wyszukiwarkę hasło „co po rejestracji w KRS”. Interesuje Cię pewnie krótkie omówienie najważniejszych formalności, które czekają zarząd po pomyślnym wpisie spółki z o.o. do KRS. Poniżej przedstawiam więc listę najważniejszych formalności, których trzeba dopełnić po rejestracji spółki w KRS.

 1. opłacenie podatku PCC –  Jeżeli rejestrowałeś/aś spółkę w trybie S24 to nie uczestniczył w tej procedurze notariusz. Notariusz przy akcie założycielskim spółki pobiera podatek PCC i odprowadza go do urzędu skarbowego. Jeżeli jednak spółka nie korzystała z notariusza to należy zadbać o zapłatę podatku PCC. Podatek ten musimy samodzielnie obliczyć i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki składamy we właściwym dla spółki urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i płacimy należny podatek.
 2. założenie rachunku bankowego – chociaż teoretycznie nie ma przepisu, który nakazuje spółkom posiadać rachunki bankowe to istnieje wiele przepisów nakazujących rozliczenia przez banki. Jeżeli nie zastosujesz się do tych przepisów możesz mieć problemy z księgowaniem transakcji w koszty podatkowe.
 3. złożenie wniosku NIP-8 do urzędu skarbowego – w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki w KRS musimy zgłosić tzw. dane uzupełniające do urzędu skarbowego, na formularzu NIP-8. W tym kroku zgłaszamy urzędowi skarbowemu założony rachunek bankowy.
 4. złożenie wniosku VAT-R – Spółki, które będą podatnikami czynnymi podatku VAT przed pierwszą czynnością opodatkowaną powinny też złożyć wniosek VAT-R, jeżeli zaś będą świadczyć usługi lub sprzedawać towary do Unii Europejskiej także VAT-UE.
 5. rozpoczęcie prowadzenia księgowości – zawarcie umowy spółki z o.o. powoduje, że musisz zacząć prowadzić pełną księgowość dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Pozyskaj więc też księgowego, bo czas sporządzić bilans otwarcia.
 6. rejestracja spółki w centralnym rejestrze beneficjentów rzeczywistych – masz na to 14 dni od dnia rejestracji spółki w KRS.
 7. odbycie pierwszego zgromadzenia wspólników spółki z o.o.

O czym jeszcze należy pamiętać po rejestracji spółki w KRS?

Pytania jakie pojawiają się po założeniu spółki z o.o. w KRS?

Niezależnie od powyższych, jako świeżo upieczony wspólnik albo świeżo upieczona wspólniczka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością masz zwykle pewne potrzeby, które są, wybacz że napiszę to wprost – powtarzalne.

Najczęściej wygląda to tak, że mając już spółkę, klienci zadają jedno z następujących pytań:

Panie Błażeju, a jak mam wypłacać sobie wynagrodzenie ze spółki z o.o.?

W jaki sposób spółka może podpisać ze mną umowę skoro jestem jedynym członkiem zarządu?

Czy możemy sobie podpisać umowy na krzyż?

Jako prezes zarządu, czy mogę prowadzić działalność konkurencyjną wobec mojej spółki?

Czy mogę stosować uproszczone sprawozdania finansowe?

To chyba najczęstsze pytania pojawiające się zaraz po rejestracji spółki w KRS.

Odpowiedzi na najczęstsze kwestie powstające po założeniu spółki z o.o.

Gdy chodzi o te wymienione wyżej pytania to na szczęście odpowiedzi są dostępne także na moim blogu i to zupełnie nieodpłatnie!

Jak wypłacać wynagrodzenie ze spółki z o.o.? Mądrze! Pisałem o tym we wpisie o tym jak omijać podwójne opodatkowanie spółki z o.o., a także jak wynagradzać członków zarządu. W związku ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi nowym ładem warto też zapoznać się z wpisem o ukrytych dywidendach.

Jak zawierać umowy z członkami zarządu? Nigdy „na krzyż”! Zawsze spółka musi powołać pełnomocnika do tej czynności, chyba że ma Radę Nadzorczą. Podpisywanie na krzyż to najczęstszy błąd w spółkach z o.o..

Czy możesz prowadzić działalność konkurencyjną będąc członkiem zarządu spółki? Tak, ale zgromadzenie wspólników musi wyrazić na to zgodę! Jako wspólnik możesz sobie pozwolić na wiele więcej, choć też nie na wszystko.

Czy możesz stosować uproszczoną sprawozdawczość? Tak, jeżeli jesteś jednostką mikro (a takich jest najwięcej), ale pod warunkiem, że zgromadzenie wspólników podejmie określone prawem uchwały.

Te wszystkie kwestie zresztą można uporządkować za jednym zamachem podejmując odpowiednie uchwały wspólników.

Pierwsze zgromadzenie wspólników po założeniu spółki z o.o.

W wielu jurysdykcjach przeprowadza się zwykle pierwsze zgromadzenie wspólników, które ma na celu ukonstytuować spółkę i jej organy. O ile w Polsce najczęściej organy powołujemy już w umowie spółki (czy to przez Internet, czy to w akcie notarialnym obejmującym treść umowy) to nie ma powodu, dla którego inne istotne dla spółki, zarządu i wspólników kwestie nie mogły być przedmiotem obrad pierwszego zgromadzenia wspólników. Podczas takiego zgromadzenia wspólnicy mogą określić zasady prowadzenia sprawozdawczości finansowej spółki, określić kto będzie osobą powołaną do reprezentowania spółki wobec jej zarządu, wyrazić zgodę na działalność konkurencyjną członków zarządu, czy też ustalić wynagrodzenie dla osób zarządzających.

Te kwestie przewijają się najczęściej, dlatego przygotowałem wzór protokołu zgromadzenia wspólników, który jest częścią pakietu startowego dla spółki z o.o. i odpowiada na tego typu potrzeby. Oczywiście można go rozszerzać o inne kwestie, takie jak np. wyrażenie zgodę na udzielenie spółce pożyczki przez osobę powiązaną, zmiany w organach spółki, czy też zgody na niektóre czynności zarządu. Odbycie takiego posiedzenia jest bardzo dobrą praktyką i potrafi ustawić pewne kwestie w spółce na długie lata.

Niektórzy wspólnicy śmieją się, że warto coś takiego zrobić, zanim zdążą się pokłócić… w tym żarcie jest trochę prawdy.

Czy warto inwestować w obsługę prawną nowej spółki?

Pytanie „czy potrzebuję obsługi prawnej mojej spółki?” jest tym na które niezwykle trudno mi odpowiedzieć. Z jednej strony wiem, że czasem stała obsługa prawna jest zupełnie niepotrzebna, kosztowna, a prawnicy lubią rozliczać się ryczałtowo. Z drugiej strony dostrzegam ile błędów prawnych popełniają początkujący przedsiębiorcy. Pisałem o nich przykładowo we wpisie o najczęściej powtarzających się błędach w spółce z o.o.  W związku z tym widzę, że dobrze byłoby gdyby zarząd miał dostęp chociaż do podstawowej pomocy prawnej, niekoniecznie w formie obsługi prawnej spółki. Pomoc może polegać też na przykład na zaproponowaniu gotowych rozwiązań pewnych kwestii prawnych, jak dostępne w moim sklepie wzory pism i umów. Może też być jednak tak, że konieczna będzie spersonalizowana i szersza pomoc prawna.

Na pewno jest tak, że spółkę warto ustawić na początku pod względem prawnym, tak by była sprawnie działającym mechanizmem na lata.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp