Jakie dokumenty załączyć do wniosku o rejestrację spółki z o.o.? Checklista!

Spółka z o.o.
Jakie dokumenty załączyć do wniosku o rejestrację spółki z o.o.? Checklista!

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy wiesz jakie dokumenty załączyć do wniosku o rejestrację spółki z o.o.? Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga dopełnienia szeregu formalności, oprócz przygotowania wniosku konieczne też jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. W tym artykule omówię, jakie załączniki są potrzebne do wniosku o rejestrację spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Dzięki tej checkliście przyszli wspólnicy mogą upewnić się, że mają wszystkie niezbędne dokumenty, co ułatwi proces rejestracji. Regularnie aktualizujemy listę załączników, aby pozostawała w zgodzie z przepisami, po to by rejestracja przebiegła sprawnie i bez komplikacji. Poniższa załączników do KRS dla sp. z o.o. aktualna w 2024 roku

Chcesz zarejestrować spółkę z o.o. i potrzebujesz pomocy

Zapraszam do kontaktu. Odpowiedź jeszcze tego samego dnia.

Sprawdź też wzory załączników do KRS dla spółki z o.o.

Spółka z o.o. jakie załączniki do KRS?

Chcesz samodzielnie zarejestrować spółkę z o.o.  i pytasz o to jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji spółki z o.o. w KRS? Ten wpis jest dla Ciebie. W tym krótkim wpisie zajmiemy się oczywiście konfiguracją podstawową. Bez udziwnień, w stylu spółki z o.o. powstałej w wyniku fuzji czy przekształcenia, bo większość z Was zakłada prostą spółkę z o.o. i potrzebuje też prostej listy dokumentów niezbędnych dla rejestracji spółki z o.o. w KRS. Skupimy się tylko na tych dokumentach, które są potrzebne dla spółki z o.o. w KRS w standardowej sytuacji.  Przez standardową sytuację rozumiem taką, w której idziesz do notariusza. Masz umowę spółki i nie wiesz co dalej.

Jeżeli więc rejestrujesz spółkę to zrób sobie na podstawie niniejszego wpisu checklistę i sprawdź czy masz już wszystkie te dokumenty. Jeżeli jednak chcesz się przekonać jak wygląda rejestracja spółki z o.o. z naszą kancelarią to zapraszam do kontaktu.

Lista załączników potrzebnych do rejestracji spółki z o.o. w KRS 2024 roku

Poniżej znajduje się lista dokumentów potrzebnych do rejestracji spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców:

 1. Akt notarialny obejmujący umowę spółki. Aktualnie nie musimy dołączać skanu aktu notarialnego, wystarczy podać jego numer z rejestru CREWAN. System PRS samodzielnie zaczyta dokument i przekaże go do sądu rejestrowego.
 2. Uchwała wspólników o powołaniu zarządu – ten dokument dodajemy tylko wtedy, jeżeli nie mamy tej uchwały w akcie notarialnym obejmującym umowę spółki, czasami z niewiadomych powodów notariusze chcą dodatkowego wynagrodzenia za sporządzenie w tym samym akcie takiej uchwały. Stąd lepiej uważać, szczególnie, że wymaga ona tylko formy pisemnej.
 3. Oświadczenie członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione – wszyscy członkowie zarządu winni złożyć tego typu oświadczenie, które oczywiście musi być zgodne z prawdą, w odróżnieniu od spółki akcyjnej, w ramach rejestracji spółki z o.o. nie weryfikuje się czy kapitał został wpłacony w żaden inny sposób.
 4. Lista wspólników wraz z liczbą ich udziałów i wartością nominalną tychże udziałów.
 5. Lista obejmująca nazwiska, imiona i adresy członków zarządu.
 6. Potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Potwierdzenia możesz nie składać, o ile dokonujesz płatności elektronicznej poprzez system PRS. Jeżeli nie wiesz jak zrobić opłatę sądową do KRS sprawdź ten wpis na blogu.
 7. oświadczenie o zgodzie członków zarządu na objęcie funkcji w zarządzie.
 8. oświadczenia członków zarządu o adresach do doręczeń.
 9. listę obejmującą nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu. W przypadku gdy wspólnikiem jest osoba prawna, należy podać imiona i nazwiska oraz adresy do doręczeń członków organu uprawnionego do reprezentowania tej osoby prawnej.

Jakie dokumenty potrzebne do rejestracji spółki w KRS? Załączniki do KRS dostępne także w blogowym sklepie

Jak zbierzesz to wszystko to okazuje się, że masz całkiem pokaźny plik dokumentów, dlatego warto dwa razy wszystko sprawdzić. Gotową listę dokumentów z punktów 3 – 9 znajdziesz w moim sklepie jako produkt – wzory załączników do KRS dla spółki z o.o.. Dodatkowym dokumentem potrzebnym do rejestracji spółki z o.o. w KRS przez system S24 jest oświadczenie o statusie cudzoziemca. W systemie PRS oświadczenie to składasz wypełniając e-formularz.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  131 comments on “Jakie dokumenty załączyć do wniosku o rejestrację spółki z o.o.? Checklista!”

  1. Tomek napisał:

   Wraz z wprowadzeniem „jednego okienka” wymóg potwierdzania prawa do korzystania lokalu zniknął z ustawy o ewidencji podatników, przynajmniej dla osób fizycznych.

  2. Błażej Sarzalski napisał:

   Tak, a jakie osoby fizyczne rejestrują się w KRSie? 🙂

   Problem tytułu prawnego do lokalu był już poruszany w jednym z wpisów dot. umowy najmu.

  3. Tomek napisał:

   Masochiści 🙂 ? (Da się jeszcze DG w KRS zarejestrować?)

   Chodziło mi o to że do NIP-2 _chyba_ już nie trzeba dołączać potwierdzenia prawa do lokalu na gruncie ustawy o ewidencji podatników. Ale pewnie strzeliłem gafę bo i tak trzeba ten kwit dołączyć dla samego KRSu, tak ?

  4. Błażej Sarzalski napisał:

   Niestety, ale spoko, sam strzeliłem tą gafę jakiś czas temu – co najlepsze, podczas e-rejestracji spółki z o.o. oczywiście nie doręczamy sądowi umowy najmu, ale urzędy skarbowe dopatrują się podstawy do żądania tego typu umowy właśnie w ustawie o KRS i nakazują ją przedstawiać. Walka jednak trwa, parę razy udało mi się przekonać urzędników, że błądzą… 🙂

  5. Krzysztof napisał:

   A formularz KRS-W3 ?

  6. Błażej Sarzalski napisał:

   @Krzysztof: A formularz KRS-W3 jest samym wnioskiem, więc trudno go do wniosku załączać… Proszę uważnie czytać posty 🙂

  7. Damian napisał:

   Witam,
   w KRK chcą 1x wypis umowy z aktu notarialnego + 1x jego xero. na stronie sądu rejonowego jest też ich lista co należy dostarczyć (http://biuletyn.zetorzeszow.eu/GlobalDownload/104fa6b527780e47258dabdbb8821e0d/2b10166ed1d647f64230e5f62da2e378/SP%C3%93%C5%81KA%20Z%20OGRANICZON%C4%84%20ODPOWIEDZIALNO%C5%9ACI%C4%84.pdf)
   Odnośnie wypełniania formularzy, mogę polecić stronę http://www.druki.gofin.pl -> wszystkie formularze interaktywne, do wypełnienia i wydruku. Program darmowy.

  8. Maciek napisał:

   Przyznam szczerze, że ja dołączam jeszcze:
   1. oświadczenie o niekaralności członków zarządu;
   2. oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników;
   3. w przypadku jednego wspólnika – imię i nazwisko jedynego wspólnika oraz wzmiankę, że jest jedynym wspólnikiem.

   No właśnie, powiedz Błażeju czy dokumenty wymienione przeze mnie w pkt. 1 i 2 są niezbędne ?
   Pytam ponieważ nie znalazłem takiego wymogu w przepisach KSH i KRS, natomiast wynika to z praktyki podmiotu w którym jestem zatrudniony. Czy jest poprawna ?

  9. Błażej Sarzalski napisał:

   @Damian: Według przepisów nie za bardzo widzę możliwość aby dołączać ksero umowy dla urzędu skarbowego…

   @Maciek: co do 1-2, nie ma przepisu, który by nakazywał takie oświadczenia, ale… oświadczenie nr 2 składamy jeżeli nie składamy jednocześnie zgłoszenia płatnika składek ZUS, bo oświadczamy, że po prostu nie ma tytułu do tego zgłoszenia, oczywiście co do nr 3 nie ma żadnych wątpliwości, taki dokument jest konieczny jeżeli mamy do czynienia ze spółką jednoosobową, ja go dołączam w takich przypadkach zamiast listy wspólników i działa. Natomiast co do nr 1 to niektóre kancelarie mają taką praktykę, że coś takiego wysyłają, nie zaszkodzi na pewno 🙂

  10. Damian napisał:

   Złożyłem dzisiaj wniosek, 1 oryginał + xero… z tym, że notariusz wysłał do US jeden oryginał wraz z informacją o pobraniu opłaty na podatek… Sam notariusz twierdził, że tutaj to normalna praktyka. Sąd rejonowy dla KRK, wydział XI.
   ważne – jak się składa więcej niż jeden formularz KRS-WM wpisy na kolejnym muszą być numerowane w łączności z poprzednim czyli od 21.
   Czas oczekiwania podobno ok. miesiąca… :/

  11. Aida napisał:

   Ja natomiast mam inny zgryz w związku ze sp. z o.o. w organizacji.Od kilku dni szukam informacji w internecie i jak na razie bez rezultatów. Moja zagwozdka dotyczy najmu lokalu, a konkretnie czy bez NIP i REGON mogę zawrzeć umowę najmu lokalu? i czy KRS tego nie zakwestionuje?

  12. Błażej Sarzalski napisał:

   @Aida: Ależ oczywiście, że można, a nawet trzeba 🙂

  13. Krzysiek napisał:

   Ja mam jeszcze jedno (może głupie pytanie), ale czy te wszystkie oświadczenia Zarządu czy umowę najmu lokalu podpisujemy jako ABC sp. z o.o. czy ABC sp. z o.o. w organizacji ???

  14. Błażej Sarzalski napisał:

   „W organizacji” 🙂

  15. pawellek napisał:

   Czy jest możliwość wcześniejszego sprawdzenia na jakim etapie jest sprawa rejestracji spółki z Sądzie? Można gdzieś zadzwonić, napisać?

  16. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   @pawellek: Tak, proszę dzwonić do punktu informacyjnego w sądzie lub do sekretariatu właściwego wydziału.

  17. pawellek napisał:

   Dzięki za odpowiedź, nie chciałbym zrobić sobie w Sądzie złej opinii 🙂 A jeśli mogę jeszcze, po jakim czasie od złożenia dokumentów najlepiej będzie tam zadzwonić ?

  18. Błażej Sarzalski napisał:

   Po 14 dniach 🙂

  19. Paweł napisał:

   Przydatna informacja.
   Dokumenty zgłoszeniowe spółki złożyłem w Sądzie w Krakowie 31 grudnia. Wpis do KRSu został dokonany 3 stycznia 🙂 Miło. Na stronie ms.gov.pl można się tego dowiedzieć. Ale korespondencji z Sądu jeszcze nie dostałem 🙁

   Z tym, że spółka przed rejestracją w KRS miała już NIP oraz Regon. Może dlatego tak szybko została zarejestrowana.

   Uzupełniając. Wszystkie składane dokumenty do KRS muszą być w oryginale lub w kopii potwierdzonej notarialnie. Ale jeśli się przyjdzie osobiście do Sądu to jest tam takie stanowisko gdzie bezpłatnie zrobią ksero i potwierdzą nam dokumenty. Więc nie trzeba biegać ekstra po notariuszach.

  20. Łukasz napisał:

   Witam,
   Czy zamiast umowy najmu można zastosować umowę użyczenia? W praktyce oznacza to, że jeden ze wspólników użycza mieszkanie (faktycznie to sam adres na potrzeby korespondencji i uzyskania NIP, REGON itp) W przypadku gdy interes się rozkręci wtedy wynajmiemy biuro i zaktualizujemy adres u odpowiednich organów.

  21. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Tak, ale trzeba odpowiednio zabezpieczyć tą kwestię w umowie spółki, aby zminimalizować ryzyko ustalenia z tego tytułu podatku dla spółki jako z tzw. nieodpłatnego świadczenia.

  22. a1 napisał:

   Tak się zastanawiam, czy jeśli w umowie spółki jest zapis o nałożeniu na wspólnika na podstawie art. 176 ksh obowiązku wobec Spółki mającego charakter świadczeń niepieniężnych polegającego na „użyczeniu Spółce pomieszczenia lub jego części
   z dostępem do mediów, w tym prądu, wody i internetu (…)” (lub coś podobnego) to czy konieczne jest jeszcze zawieranie dodatkowej umowy użyczenia? Wydaje mi się, że pismo/oświadczenie sporządzone przez członka zarządu powinno chyba wystarczyć. Tak samo jak w przypadku wniesienia siedziby jako wkładu (co opisane zostało we wpisie).

   Oczywiście jest jeszcze kwestia wyższej stawki podatku lokalnego, ale w opisanym przez Łukasza przypadku pewnie nie będzie miało to zastosowania http://www.tpa-horwath.pl/blog/2011/10/21/dzialalnosc-gospodarcza-w-budynku-mieszkalnym-a-podatek-od-nieruchomosci/

  23. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Nie jest konieczne zawieranie odrębnej umowy, niemniej zastanawiałbym się czy słowo „użyczenie” w umowie spółki jest tutaj trafne, zastanawiałbym się czy mamy do czynienia z obowiązkiem powtarzających się świadczeń niepieniężnych (użyczenie jest świadczeniem ciągłym i niektórzy mają wątpliwości czy świadczenia ciągłe wchodzą w zakres art. 176 ksh) – wolałbym to nazwać „nieodpłatne udostępnienie na cele działalności gospodarczej” i zapisać jako dodatkowy obowiązek osobisty wspólnika niezwiązany z udziałami.

  24. Łukasz napisał:

   Dziękuję za odpowiedź aczkolwiek zrezygnuję z tego pomysłu na rzecz usługi tzw wirtualnego biura. Za małą opłatą dostanę adres pod którym można zarejestrować działalność.

  25. Paweł napisał:

   Zwróć uwagę na regulamin wirtualnego biura – szczególnie na kary. Bo czytałem kilka regulaminów i dziwne rzeczy w nich wpisywano.

  26. Anka napisał:

   A ja mam pytanie czy wypełniając formularze do KRS wpisuje się wszędzie dane spółki z dodatkiem „w organizacji” ? Wydaje mi się że w formularzu KRS W3 w polu 28 (część B.1) powinno się wpisać sp z o.o. bo taki podmiot będzie zarejestrowany ?

  27. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   @Anka: Nie, wpisuje się normalne dane bez formuły „w organizacji”

  28. Anka napisał:

   Bardzo dziękuję za odpowiedz.

  29. Alicja napisał:

   Ja mam takie pytanie czy lista wspólników to tosamo co druk KRS-WE?
   Alicja

  30. Błażej Sarzalski napisał:

   Pani Alicjo, nie to nie jest to samo!

  31. Alicja napisał:

   Dziękuje za odpowiedź

  32. Tamara napisał:

   Witam,
   Mam pytanie: Czy jest wzór listy Nazwiska, imiona i adresy członków zarządu?
   I drugie: Spólka w organizacji prowadzi działalnośc od 2 miesięcy, nie planuję zatrudniać pracowników, ma NIP,REGON. Czy dobrze rozumiem że Formularz NIP – 2 ( wraz z załącznikami )
   Formularz RG-1
   Formularz ZUS ZPA nie składa do KRS-y?
   I czy powinna złożyć ksero dokumentów o nadanie NIP i Regon?
   Dziękuję za odpowieź

  33. Błażej Sarzalski napisał:

   Pani Tamaro, nie ma wzoru takiej listy, trzeba samemu spisać, zamiast formularza ZPA należy złożyć oświadczenie, że nie ma w chwili obecnej podstaw do bycia płatnikiem składek wobec czego nie składa Pani ZUS-ZPA. Jeżeli od razu wpisujemy numer NIP i REGON to także takie dokumenty jak odpisy decyzji o nadaniu NIP i REGON powinny być złożone.

  34. Tamara napisał:

   Dziękuję.
   Czy mogę prosić wzór oświadczeni?

  35. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Pani Tamaro, może Pani prosić, zawsze Pani może prosić… 🙂

  36. Paweł napisał:

   Jeśli spółka ma już NIP i Regon to trzeba je wpisać w głównym dokumencie KRS-W3. Ksero NIPu oraz Regonu trzeba złożyć potwierdzone notarialnie lub na miejscu w Sądzie potwierdzić. (tak można w Krakowie)

   Formularze RG-1 oraz NIP-2 składa się jeszcze raz ale wypełnia się jako aktualizację że ma się już NIP oraz Regon. Najlepiej zadzwonić lub podejść do urzędu skarbowego i statystycznego. I na miejscu się dowiedzieć. Ja dzwoniłem i wszystkiego przez telefon się dowiedziałem.

   Formularze RG-1 oraz nip-2 chociaż składane są do Sądu – przez Sąd nie są sprawdzane tylko wysyłane są do odpowiednich dla nich urzędów. Więc jak będzie w nich błąd to Urząd będzie się z Tobą kontaktował a nie Sąd.

   A moje oświadczenie, kiedy nikt w firmie nie jest zatrudniony:

   data – dzień składania dokumentów do sądu

   nazwa spółki – bez wyrażenia w organizacji

   tytuł: OŚWIADCZENIE O NIEPODLEGANIU ZGŁOSZENIU JAKO PŁATNIK SKŁADEK ZUS

   Oświadczamy, że na dzień dzisiejszy spółka nazwa_spolki Sp. z o.o. nie zatrudnia pracowników, tym samym nie jest płatnikiem ZUS więc nie podlega zgłoszeniu rejestracyjnemu jako płatnik składek ZUS.

   Podpis Prezes Zarządu

  37. Tamara napisał:

   Dziękuję.Proszę o korektę.

   ….Sp.z o.o Zakład ubiezpieczeń społecznych
   Oświadczenie Zarząd ……..Spółka z o.o. oświadcza że nie ma w chwili obecnej podstaw do bycia płatnikiem składek ZUS
   Podpisy wszystkich czląków zarządu:

  38. Tamara napisał:

   Panie Pawle, dziękuje bardzo. Moje ostatnie powiadomienie wysłane przez pomyłkę.

  39. Mateusz napisał:

   Szanowny Panie,
   mam pytanie dotyczące wymogu załączania do formularza NIP-2 dokumentu/umowy potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu. Po przewertowaniu ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników odnoszę wrażenie, że w żadnym miejscu nie ma o tym obecnie mowy. Czy ten absurdalny obowiązek nie zdezaktualizował się przypadkiem z dniem 31 marca 2009 roku?

  40. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Poruszałem już ten temat na blogu. Urzędy Skarbowe wyprowadzają sobie ten obowiązek z ustawy o KRSie… generalnie samo postępowanie o nadanie numeru NIP jest patologiczne, powinien być on nadawany z automatu, a niektórzy robią z tym olbrzymie problemy.

  41. Jolanta napisał:

   Witam
   Czy spółka z o.o. w oragnizacji może dokonać opłaty za wniosek o wpis do KRS, na konto bankowe sądu wpłatą gotówkową i czy spółka może dokonać tej wpłaty z kapitału zakładowego?

  42. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Pani Jolanto, to pytanie jest technicznie wadliwe, bo nic nie wyklucza wpłaty gotówkowej ze środków przekazanych na kapitał zakładowy 🙂

  43. Jolanta napisał:

   Przepraszam za błędy techniczne. Chodzi mi o to czy spółka nie mając konta bankowego może dokonać opłaty w KRS gotówką a nie przelewem? Czy opłata tego rodzaju będzie kosztem już spólki sfinansowana z kapitału czy to będzie nadal koszt wspólników spółki?

  44. Paweł napisał:

   @Jalanta
   fizycznie to wygląda tak, podchodzisz do okienka w Sądzie z wypełnionymi drukami KRS które za chwilę oddasz w innym okienku i na tej podstawie osoba w kasie wystawia Ci potwierdzenie wpłaty. Więc się nie pytają kto wpłaca i dla kogo. Tylko przepisują dane z druku KRS.

   Niezależnie (jako spółka) czy masz rachunek bankowy czy nie – możesz wpłacić gotówkę w kasie.

   Ja uważam że opłata rejestracyjna nie stanowi kosztu dla spółki. Możesz ją zaksięgować jako wpłatę od spółki ale nie będzie ona kosztem. Z tym, że musiałbym się o to zapytać księgowego.

   Ale! Ale! Tak szczerze. Prowadzenie spółki z o.o. od strony księgowości jest moim zdaniem o wiele trudniejsze niż działalności gospodarczej. Więc jak zadajesz takie pytania to oznacza że jeszcze nie korzystasz z pomocy księgowego lub biura rachunkowego. Moim zdaniem nie ma sensu na tym oszczędzać! Bo wprowadzisz się w większe kłopoty niż myślisz.

   Poszukaj biura księgowego – nawet przez internet gdzie nową spółkę rozliczają nie za sam fakt że jest spółką z o.o. (tu koszt księgowości około 1000 zł miesięcznie) – ale rozliczają spółkę licząc generowane przez spółkę dokumenty (tu koszt będzie o wiele niższy).

   Pozdrawiam

  45. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Przychylam się do komentarza pana Pawła co do biura księgowego. Natomiast co do kosztów spółki to kosztem uzyskania przychodu to podatnik ma więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, które z punktu widzenia logiki, celowości, obiektywnych przesłanek, stanowią działania ukierunkowane na osiągnięcie realnego przychodu. Opłata rejestracyjna jest jak najbardziej tego typu kosztem.

  46. Polo napisał:

   A pytanie co z oświadczeniami członków zarządu o ich adresie? Teoretycznie są zawarte przy wzorze podpisu, spotkałem jednak praktykę oddzielnych oświadczeń składanych przez członka zarządu.
   Co pan myśli?

  47. Błażej Sarzalski napisał:

   @Polo: Nie znam praktyki innej niż taka, która nakazuje złożenia oddzielnych oświadczeń w tym przedmiocie.

  48. Katarzyna napisał:

   Sąd wezwał nas do uzupełnienia daty na liście wspólników – jaką datę mam tam wpisać : czy datę złożenia wniosku czy też bieżącą datę kiedy składam uzupełnioną listę . Będę wdzięczna za pomoc.

  49. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   A kiedy zamierza Pani podpisać listę 🙂 ?

  50. Katarzyna napisał:

   jedna lista wspólników została już podpisana przez zarząd i złożona razem z wnioskiem o wpis – teraz w związku z wezwaniem musimy stworzyć ją jeszcze raz i właśnie nie wiemy jaką datę na niej
   wpisać

  51. MM napisał:

   1. Skąd wynika obowiązek podawania poniższych danych ?
   „lista obejmująca nazwiska, imiona i adresy członków zarządu”
   Mam praktyczny problem:
   2. Czy spółka w organizacji (mająca już Regon i NIP) składając wniosek do KRS musi złożyć również wraz z wnioskiem aktualizujące NIP-2 i RG-1 (taką info przekazano mi w informacji w sądzie)?
   W jaki sposób wpisać np. w RG-1 dane z pól 47 (numer nadany przez organ rejestrowy) i 48 (data wpisu do rejestru), skoro ich nie znam (sąd pewnie tego nie zrobi)?
   Czy nie wystarczy załączyć dokumentów potwierdzających nadanie nr NIP i REGON? Czy spółka nie może sama zaktualizować sobie NIP-2 i Regon po zarejestrowaniu ?
   Proszę o komentarz

  52. Katarzyna napisał:

   mam problem z tą datą – ponieważ nie wiem czy obowiązuje tu zasada jak w PZP , że na uzupełnianych dokumentach musi być data odpowiadająca dacie złożenia oferty, czy też powinna to być np. dzisiejsza data skoro dzisiaj zarząd podpisuje tą listę

  53. MM napisał:

   Proszę o pominięcie pytania 1 z mojego wpisu powyżej (udało mi się znaleźć, że obowiązek wynika z Kodeksu spółek handlowych)
   Pozostaje aktualny problem z punktu 2.
   Co należy zrobić w takim przypadku ? Z góry dziękuję za komentarz.

  54. Paweł napisał:

   @MM
   odnośnie Twojego pytania nr 2.

   W przypadku spółki w organizacji trzeba ponownie złożyć dokumenty RG oraz NIP do Sądu. Tylko pamiętaj, że Sąd ich nie sprawdza tylko przesyła do odpowiednich urzędów: Statystycznego oraz US. I tam dopiero są sprawdzane.

   Nie pamiętam co tam wpisałem. Nie mam teraz dokumentów pod ręką. Ale zrobiłem tak, że w momencie wypełniania dokumentów zadzwoniłem do obu urzędów i Panie dokładnie mi powiedziały co i jak mam wpisać. I problem rozwiązany.

  55. Katarzyna napisał:

   jedna lista wspólników została już podpisana przez zarząd i złożona razem z wnioskiem o wpis – teraz w związku z wezwaniem sadu do uzupełnienia daty na liście wspólników musimy stworzyć ją jeszcze raz i właśnie nie wiemy jaką datę na niej
   wpisać – mam problem z tą datą – ponieważ nie wiem czy obowiązuje tu zasada jak w PZP , że na uzupełnianych dokumentach musi być data odpowiadająca dacie złożenia oferty, czy też powinna to być np. dzisiejsza data skoro dzisiaj zarząd podpisuje tą listę
   Proszę o pomoc

  56. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   @Katarzyna: To napiszę to jeszcze inaczej – dobrym zwyczajem jest oznaczanie pism datą sporządzenia 🙂 Lista ma być po prostu aktualna na dzień rejestracji, nie istotna jest jakaś konkretna data.

   @MM: Wysyłamy aktualizacje (było o tym już nie raz w komentarzach) i jednocześnie nie wypełniamy pól, których nie da się wypełnić (sąd sam zawiadomi o numerze w rejestrze).

  57. Katarzyna napisał:

   Bardzo dziękuję, Pozdrawiam

  58. MM napisał:

   Dziękuję za informację.
   Mam jeszcze uzupełniające pytanie:
   Czy mam wysłać także KRS-ZY (jako załącznik do KRS-W3)?
   Oprócz aktualizacji dot. NIP i REGON, składam dokumenty potwierdzające otrzymanie NIP i REGON dla spółki w orgnizacji.
   Pozdrawiam

  59. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Tak, chociaż teoretycznie ZY jest załącznikiem do KRS-Z3.

  60. MM napisał:

   Dziękuję za odpowiedź.
   Pozdrawiam

  61. Sebo napisał:

   Co w sytuacji, gdy mamy do czynienia z jedoosobową spółką z o.o. w organizacji, gdzie jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu – kto w tej sytuacji ma zwrzeć umowę najmu lokalu w świetle art. 162 ksh? Pełnomocnika do zawarcia umowy też nie bardzo można powołać, bo istnieje zarząd (powołany w akcie zawiązania spółki).Czy sąd zaakceptuje umowę podpisaną przez jedynego członka zarządu kwalifikuując tę czynność jako zmierzającą do rejestracji spółki? jeśli nie to co zrobić?

  62. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   Było to omawiane w komentarzach pod jednym z wpisów o spółce jednoosobowej, generalnie są problemy z tego typu sytuacjami.

  63. Sebo napisał:

   Czy jest jednak szansa, że Sąd to zaakceptuje(umowę podpisuje prezes zarządu sp. z o.o. w organizacji – w doktrynie jest odosobniony pogląd, że jeśli wspólnik występuje jako członek zarządu to jest oki) czy raczej na pewno taka umowa nie przejdzie? Sąd ewentualnie wezwie do uzupełnienia braków w tym zakresie?

  64. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

   @Sebo: Proszę o dyskusję pod innym wątkiem. Ten nie dotyczy tych spraw.

  65. Mariola napisał:

   Panie Błażeju, czy sporządzając informację o nazwiskach i adresie zamieszkania członków zarządu oraz oświadczenie o wniesionym kapitale, należy kierować się jakimiś sztywnymi ramami owych pism? A może należy szczególną uwagę zwrócić na jakąś część pisma. Wolałabym uniknąć pomyłek sporządzając te odręczne listy, żeby mi sąd nie odrzucił wniosku.

  66. Błażej Sarzalski napisał:

   @Mariola: Wystarczające jest wskazanie imienia, nazwiska, funkcji w zarządzie i adresu.

  67. Tomasz napisał:

   Witam,
   a ja mam pytanie dotyczące zgłaszania zmian w KRS. Chodzi konkretnie o zmianę adresu (nie siedziby) spółki. Zawsze w takim wypadku do KRS-Z03 dokładam:
   1) NIP-2,
   2) RG-1,
   3) ZUS,
   4) uchwałę zarządu o zmianie adresu,
   5) umowę najmu.

   Ale szykując dzisiaj w/w dokumenty dla jednej ze spółek zacząłem się tak zastanawiać… a niby na jakiej podstawie mam załączać uchwałę zarządu i umowę najmu?

   O umowie najmu stanowi art. 19b KRSu który wyraźnie mówi, że „dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z lokalu” załącza się „do wniosku o PIERWSZY wpis”. Moim zdaniem nie muszę więc załączać umowy najmu przy wniosku o zmianę wpisu.

   Druga sprawa – uchwała zarządu o zmianie adresu. Przecież do wniosku o wpis KRS-W03 nie załączam takiej uchwały, po co więc mam ją załączać do KRS-Z03? Przecież uchwała mogła być podjęta ustnie (co jak jest jednoosobowy zarząd?). Nie mówiąc już o tym, że chyba sam podpis członka zarządu na formularzu KRS-Z03 wystarczy za poświadczenie zmiany adresu przez ten zarząd?

   Eh, ciekaw jestem Panie Błażeju jakie jest Pana doświadczenie w tej sprawie? Wiele razy zgłaszałem zmianę adresu właśnie z 5 w/w załącznikami, ale teraz mnie tak tknęło że w sumie to chyba wystarczyć powinno samo KRS-Z03, NIP-2, RG-1 i ZUS. Ale przyznam, że boję się tak zrobić (nie chcę tracić czasu jeśli mieliby mi to odrzucić)…

  68. Błażej Sarzalski napisał:

   Moje doświadczenie jest takie, że nie załączam żadnych uchwał o zmianie adresu, bo wg kodeksu spółek handlowych zarząd spółki z o.o. nie musi wcale podejmować pisemnych uchwał (mogą być to uchwały w każdej formie), przyjmuję więc, że wystarczające dla tego oświadczenia są podpisy wszystkich członków zarządu. Do tego nigdy się nie przyczepili.

   Jeżeli chodzi o umowę najmu to załącza się ją do wniosku o pierwszy wpis i taka wykładnia jest prawidłowa – abstrahując od tego, że sam przepis jest idiotyczny.

  69. Tomasz napisał:

   Dziękuję za odpowiedź, czyli myśli Pan tak jak i ja. Z tą uchwałą może być problem jak jest np. trzech członków zarządu z jednoosobową reprezentacją, bo wtedy na wniosku do KRS podpisuje się tylko jeden i teoretycznie mogło być tak, że 2 pozostali nie głosowali za uchwałą. No ale to już chyba problem „wewnętrzny” spółki.

   Co do najmu to wiadomo po co ten przepis – US chce wiedzieć wszystko. Spotkałem się z sytuacją że potrafią bezczelnie czepiać się tego, że jest tylko 10m2 – no bo „jak na 10m2 można prowadzić firmę?”. Szkoda słów.

  70. Ewa napisał:

   czy jak rejestruje spólke zoo pierwszy raz to czy oświadczenie o objęciu udziałów może być podpisane przez Pełnomocnika bez konieczności podpisów 1os członka zarządu.ma ktos takie wzór oświadczenie? i czy musi być lista wspólników jęzeli jest już w umowie ile akcji zostało objętych?

  71. marcin napisał:

   chyba autor instrukcji o rejestracji zapmniał o wzorach podpisów członków zarządu? chyba rzadko kto składa je (zarząd) przed sędzią lub upoważn. pracownikem sądu – art. 19a ust. 1 ustawy o KRS.

  72. Błażej Sarzalski napisał:

   Słuszna uwaga 🙂

  73. wojtek napisał:

   Należy pamiętać by na druku KRS-WE wpisywać wyŁacznie wspólników posiadajacych co najmniej 10% kapitaŁu zakŁadowego.Druga wskazówka z mojej strony to na formularzu KRS-WK w rubryce 1.2 polu 3 należy przepisac dokładnie treść paragrafu ustalajacego zarząd spółki z aktu notarialnego. Takie były w moim przypadku powody zwrotu wniosku z xiv wydziału krs warszawa.Ta mała trzcionka to celowo dla nich, za utrudnianie przedsiebiorczosci.
   Pozdrawiam wszystkich

  74. Błażej Sarzalski napisał:

   @Wojtek: Nie tyle ustalającego zarząd spółki co sposób reprezentacji.

  75. Jo napisał:

   Czy w formularzu KRS-WK, dobrze zaznaczyłam pole I.1 2. Wspólników uprawnionych do reprezentowania spółki, dodaje, że spółka posiada trzech wspólników. Pole I.1.2 Nazwa organu wykreśliłam. A w I.2.3 Wpisałam tak jak było w umowie spółki do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu spółki uprawniony jest zarząd spółki w osobach:
   imię i nazwisko – prezes zarządu
   imię i nazwisko – wiceprezes zarządu
   imię i nazwisko – wiceprezes zarządu
   Czy tak będzie prawidłowo?
   I jeszcze jedno czy w II części II.1 Dane osoby wchodzącej w skład organu/ wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki,jak ktoś nie posiada drugiego imienia zostawiłam puste pole nr 5.
   Jeszcze jedno w oknie nr 5 Funkcja osoby w organie reprezentacji należy podać wspólnik czy prezes zarządu? Proszę o podpowiedź.

  76. Błażej Sarzalski napisał:

   @Jo: Nie jest to prawidłowy sposób wypełnienia tego formularza.

  77. Jo napisał:

   A jak powinno być prawidłowo proszę o skorygowanie mojej odpowiedzi

  78. Błażej Sarzalski napisał:

   @Jo: A ja proszę o zapoznanie się z zakładką: https://rejestracjaspolkizoo.pl/produkty-i-uslugi/ – względnie zerknięcie na pouczenia w treści samego formularza. Dodam tylko, że mam wrażenie, że jeżeli w formularzu WK pojawiły się takie błędy to nie dałbym sobie ręki uciąć, że gdzieś indziej też nie ma błędów. Sądzę, że warto aby sprawdził to profesjonalista.

  79. Jo napisał:

   Chyba już wiem:)
   I.1.1 Organu uprawnionego do reprezentacji podmiotu
   I.1.2 Nazwa organu ZARZĄD (bo w umowie jest że jest o zarząd spółki w osobach prezes i 2 wiceprezesów)
   I.2.3 Do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu spółki uprawniony jest zarząd w osobach:
   prezes zarządu i dwóch wiceprezesów zarządu

   Co w przypadku jak ktoś nie posiada drugiego imienia, czy wykreślić rubrykę o numerze 5 w części II.1.5? Pozostali wiceprezesowie posiadają drugie imię więc wpisuję.
   II.1.9 Funkcja osoby w organie reprezentacji wpisuje PREZES ZARZĄDU (w przypadku prezesa)

  80. Jo napisał:

   II.2.9.Funkcja osoby w organie reprezentacji WICEPREZES ZARZĄDU (w przypadku pierwszego wiceprezesa) i na nowym formularzu KRS-WK przepisuję wszystko podobnie oprócz danych trzeciego wiceprezesa które wpisuje do II.1 części

  81. Paweł napisał:

   dzień dobry,
   a czy lista zawierająca imiona, nazwiska i adresy członków zarządu musi być osobnym dokumentem – jeśli tak czy winna być podpisana przez zarząd – czy imiona, nazwiska i adresy mogą wynikać z innego dokumentu, np z wzorów podpisów członków zarządu, gdzie na dole notariusz poświadcza, że podpisy należą do członków zarządu, ze wskazaniem ich nr pesel oraz adresów zamieszkania? Czy to będzie wystarczające, czy niezbędny jest dodatkowy dokument?

  82. Błażej Sarzalski napisał:

   Powinien być to osobny dokument – są co prawda przypadki gdy sądy nie zwracają na to uwagi szczególnej, ale mimo wszystko uważam, że w 8 na 10 przypadków wezwą o jej doręczenie.

  83. Matylda napisał:

   Witam,
   potrzebuję w zakresie tego artykułu uściślić dwie kwestie (z góry przepraszam, jeżeli powtarzam pytanie):
   czy do umowy muszę dołączyć dwa oryginały umowy spółki i oryginał umowy potwierdzającej prawo do korzystania z lokalu?

  84. Joanna napisał:

   Witam , i proszę o podpowiedź : Jakie informacje-dane identyfikacyjne sp.zo.o._- należy podać w dokumencie ZUS ZIPA, składanym do KRS razem z wnioskiem o wpis spółki sp.zo.o. powstałej z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej ? W momencie składania dokumentów nie ma nowego nr NIp ani Regon, tylko nowa nazwa ? Spółka będzie zatrudniać pracowników dotychczas pracujących w firmie wpisanej do ceidg , przekształcającej sie w sp.zo.o.

  85. Błażej Sarzalski napisał:

   Należy podać te dane, które się posiada, a następnie dokonać kolejnej aktualizacji po uzyskaniu NIP i REGON – nawiasem mówiąc, problem za niedługo zniknie, gdy NIP i REGON będą z automatu nadawane.

  86. Joanna napisał:

   Bardzo dziękuję za szybka odpowiedź, czyli rozumiem,że składam dokument ZPA -zakłądający nowego płatnika składek -podając tylko nazwę spółki w danych identyfikacyjnych , a nie ZIPA ?
   Pozdrawiam serdecznie.

  87. Błazej Sarzalski napisał:

   @Joanna: Ja tak właśnie robię.

  88. Krzysztof napisał:

   A ja mam inne zmartwienie. Trzykrotnie składaliśmy do KRS wniosek o zmianę wpisu … doszli nowi akcjonariusze. Trzykrotnie dostaliśmy wezwanie do uzupełnienia – za trzecim razem bo jedno pole nie było przekreślone. Ale meritum sprawy jest takie że minęło właśnie 6 miesięcy od aktu notarialnego i KRS nie chce zarejestrować zmian. Co robić ?????

  89. Błazej Sarzalski napisał:

   Raz jeszcze dokonać czynności przyjęcia nowych udziałowców.

  90. Michał napisał:

   Czy na liście wspólników i członków zarządu wystarczy podanie pierwszego imienia, jeśli wspólnicy i członkowie wprawdzie mają 2 imiona, ale używają tylko pierwszego?

  91. SHE napisał:

   Mam zgryza co do listy wspólników. Czy dobrze rozumiem, że na liście wpólników powinni się znależć wszyscy wspólnicy – tak by suma udziałów była równa 100% ?

  92. Błażej Sarzalski napisał:

   @Michał: Można podać pierwsze imiona.

   @SHE: Należy podać wszystkich wspólników.

  93. Łukasz napisał:

   Złożyłem wniosek o nadanie numeru domu – numer wynika ze sporządzonej dokumentacji geodezyjnej. Czy mogę we wniosku do KRS podać adres spółki w trakcie oczekiwania na zaświadczenie o nadaniu numeru?

  94. Błażej Sarzalski napisał:

   @Łukasz: Sądzę, że tak, sąd tego nie weryfikuje, a jeżeli ma Pan w zasadzie pewność, że będzie określony numer domu to nie ma sensu potem płacić kolejnych 350 złotych za wpisanie jednego numerka.

  95. Dorota napisał:

   Właśnie założyłam sp z o.o. jednoosobową. Nie będzie pracowników a ja jako prezes nie będę otrzymywała wynagrodzenia. Czy powinnam się zgłosić do zus ze wszystkimi składkami?

  96. Błażej Sarzalski napisał:

   @Dorota: Tak.

  97. Dorota napisał:

   dziękuję, zus to potwierdza 🙂

  98. Mariusz napisał:

   Wątek trochę się wygasił, chciałbym uzyskać pomoc szacownych Forumowiczów:

   Mianowicie, Zarząd chce ustanowić prokurenta do współdziałania z członkiem zarządu. Umowa spółki przewiduje sposób reprezentacji: dwóch członków zarządu łącznie lub członek zarządu z prokurentem.

   Pytanie, jak określić typ prokury w uchwale zarządu o powołaniu prokurenta ? Czy taka prokura ma swoją nazwę ? Zdaję sobie sprawę, że może być prokura samoistna (nie ma tu zastosowania), prokura łączna (dwóch prokurentów – nie ma tu zastosowania) – zatem jak nazwać prokurę, gdzie prokurent współdziała z członkiem zarządu ? Wiem, ze pojawiają się hasła prokura mieszana niewłaściwa itd ale chciałbym poznać opinię kogoś kto przez to przechodził praktycznie ..

   Drugie pytanie – co wpisać w pole „rodzaj prokury” w formularzy KRS WL ? – zdaję sobie sprawę,. że może nawet dołączenie uchwały zarządu o powołaniu prokurenta nie jest obowiązkowe (zarząd może podjąć uchwałę niepisemnie) ale formularz WL jest już obowiązkowy – proszę o pomoc

  99. Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki w Delaware napisał:

   Prokura łączna nieprawidłowa 🙂

   Temat rzeka, co do którego dopuszczalności i możliwości wpisu wypowiadał się Sąd Najwyższy. Generalnie da się to wpisać.

  100. Mariusz napisał:

   Przejrzałem MSiG … zazwyczaj taki rodzaj prokury we wpisach jest określany jako PROKURA ŁĄCZNA Z CZŁONKIEM ZARZĄDU

   Określenie „prokura łączna nieprawidłowa” może być utrudniające w obrocie, gdzie nie wszyscy analizując odpis z KRS będą rozumieć, jakie uprawnienia ma dany prokurent ………

  101. Patrycja napisał:

   Dzień dobry, ja mam problem z wypełnieniem formularza KRS-WE. Z ustawy wynika, że są tam wpisywani wspólnicy, którzy posiadają co najmniej 10% kapitału zakładowego, co w przypadku gdy żaden wspólnik nie reprezentuje powyższego progu? Czy w przypadku rejestracji spółek pracowniczych, są jakieś odrębności?
   Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    W takim przypadku formularz w ogóle nie jest dołączany.

    1. Patrycja napisał:

     ale czy formularz KRS-WE nie jest obowiązkowy? Może powinnam go dołączyć do pozostałych formularzy, nawet jeżeli nikogo tam nie wpiszę?

     1. Patrycja napisał:

      A czy lista wspólników musi zawierać ich adresy? Aktualnie nie trzeba wypełniać formularza NIP-2 i RG-1?

  102. Anita napisał:

   Witam. Mam pytanko. Proszę o wyrozumiałość gdyż jestem niedoświadczoną kadrową. Założono Spółkę ZO.O. gdzie jest dwóch wspólników. Oprócz tego mają oni każdy swoją działalność, z której odprowadzają składki do ZUS. Rozumiem, że są zwolnieni z opłacania składek ZUS dlatego, że jest dwóch wspólników, ale co ze składką ZDROWOTNĄ? I w jakim terminie (czy w ogóle) trzeba złożyć do ZUS ZPA?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie ma obowiązku opłacania składek zdrowotnych.

    1. Anita napisał:

     A co z wnioskiem do ZUS-u ZPA, trzeba składać? Spółka nie zatrudnia na dzień dzisiejszy żadnego pracownika. Wyczytałam, że jeśli tak jest (brak pracowników) trzeba złożyć oświadczenie do sądu rejestrowego, że spółka nie będzie płatnikiem składek w chwili startu, jednak do rozpoczęcia spółki już doszło i takiego wniosku nie złożono, co teraz? Z góry dziękuję.

  103. Norbert napisał:

   Witam, mam takie pytanie, osoba fizyczna przekształca się w sp. z o.o. z dniem 20.04. NIP zostanie nadany w ciągu 7 dni. Co w tym okresie oczekiwania zrobić ze sprzedażą? Używać starych drukarek fiskalnych osoby fizycznej? Do kogo przyporządkować tą sprzedaż? Czy za kwiecień będzie jedna deklaracja VAT-7 składana przez sp. z o.o.?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie ten temat.

    Kwestia jest mocno złożona.

  104. Karol napisał:

   Ile egz, aktu notarialnego powołującego spółke z o.o. należy dostarczyć do KRS w celu rejestracji spółki?
   Kiedyś dołączało się 2 egzemplarze a od 01 grudnia 2014 ile trzeba załączyć?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Jeden.

  105. Łukasz napisał:

   W załącznikach do KRS (lista wspólników, adresy członków zarządu oraz oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego) wpisać nazwę firmy pod postacią „ABC Sp. z o.o.” czy konieczne jest wpisanie „ABC Sp. z o.o. w organizacji”? Nie rozumiem też, o jaki załącznik chodzi, gdy mowa o formularzu KRS-W3 i pozycji nr 6 ze strony nr 4, tj. „Nazwisko, imię albo firmę i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika”.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Z mojej praktyki wynika, że obojętne jak wpisze się firmę…

    Załącznik w poz. 6 dotyczy sytuacji, gdy spółka ma tylko jednego wspólnika.

  106. Marcin napisał:

   Jak te zmiany w KRS z czerwca 2014 funkcjonują w praktyce ?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie rozumiem pytania 🙂

  107. Marcin napisał:

   Mam na myśli USTAWĘ z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czy pojawiły sie jakieś problemy w funkcjonowaniu tych przepisów (interpretacje US, GUS, ZUS itp.) ?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie słyszałem o żadnych problemach na chwilę obecną.

  108. Wiesław napisał:

   Czy konieczne jest obecnie (2015 rok) dołączanie do wniosku o rejestrację KRS-W3 Umowy najmu lub innego tytułu prawnego do posługiwania się adresem – siedzibą spółki?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Proszę czytać uważnie wpisy…

  109. Jarek napisał:

   Ciekawy blog, czytam od pewnego czasu.
   I mam pytanie dotyczące składania listy adresów członków zarządu po nowelizacji ustawy o KRS. Czy taką listę należy dołączyć do pierwszego (po nowelizacji ustawy) wniosku o zmianę wpisu do KRS?
   I kto ma taką listę podpisać? Czy wszyscy członkowie zarządu, czy ci co są podpisani pod wnioskiem, czy nikt gdyż jest to załącznik do wniosku wymieniony w spisie załączników?
   Pozdrawiam, Jarek

  110. Jarek napisał:

   Przyjrzałem się dokładnie zmianom, dotyczą one nowelizacji KSH (nie KRS),
   pytanie: KTO powinien podpisać się jeśli lista z adresami członków zarządu jest wnoszona? jest aktualne.

   Jednak ciekawe może być też kiedy składać taką listę, co znaczy „zmiany w składzie osobowym spółki”?
   art. 167 par. 3 KSH
   „Adresy członków zarządu należy dołączyć do zgłoszenia spółki oraz zmian w jej składzie osobowym, a także w przypadku każdorazowej zmiany adresu. Do chwili zgłoszenia zmiany adresu adres zgłoszony do rejestru jest adresem, na który dokonuje się doręczeń dla członka zarządu.”

   Moim zdaniem skład osobowy spółki odnosi się do wspólników. Jednak przepis miałby niewielki sens, aby w przypadku zmian wspólników załączać adresy członków zarządu.

   być może błędnie użyto: >””jej” (spółki) składzie osobowym”jego” (zarządu) składzie osobowym<

   Wykładnia funkcjonalna wskazywałaby na to, że ustawodawca miał na myśli zmiany składu zarządu, ale czy wówczas też zmiany wspólników powodują konieczność złożenia listy?
   Pozdrawiam, Jarek

   1. Jarek napisał:

    poprawka:
    być może błędnie użyto: >”jej” (spółki) składzie osobowym ”jego” (zarządu) składzie osobowym<

    1. Jarek napisał:

     wyrzuca: > zamiast : < widocznie jest to kombinacja składni posta (metatagów, jak link czy czy dołączanie zdjęcia do postu)

     1. Błażej Sarzalski napisał:

      Te ostatnie nowele KSH i KRS były robione „na kolanie”… generalnie listę członków zarządu z adresami i listę wspólników (bez adresów) składało się też wcześniej, więc w praktyce nic się tutaj nie zmienia… do każdej zmiany w zarządzie dołączamy listę czł. zarządu, natomiast listę wspólnikó do każdej zmiany wspólników.

  111. Katarzyna napisał:

   Witam,
   Przekształcam Spółkę Jawna w spółkę z o.o., rozumiem, że do wniosków do KRS powinnam również dołączyć wnioski o aktualizację REGON i NIP? Nie do końca ogarniam instytucje jednego okienka.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie ma takiej konieczności, aktualizację danych NIP i REGON robi się aktualnie w urzędzie skarbowym.

  112. Katarzyna napisał:

   Ciąg dalszy zmagań z wnioskiem KRS W3, mam watpliwość czy powinnam wpisać w częsci C1 NIP I REGON, wydaje sie że tak skoro spółka z o.o. powstaje z przekształcenia spółki jawnej, która ma już NIP i REGON i z tego co się zorientowłam przejdą na Spółkę z o.o.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Tak, należy podać, że się już ma.

  113. Olimpia napisał:

   Dzień dobry,
   chcę zarejestrować spółkę z o.o., w której 2 wspólników jest z Ukrainy (Prezesem Zarządu jest również osoba z Ukrainy), jeden z Polski. Czy muszę dopełnić jakiś szczególnych formalności? Czy istnieje jakiś inny formularz, niż KRS-WE, gdzie mogłabym wpisać nr paszportu tych osób? Muszę przyznać, że przekopałam tonę internetu i nie znalazłam odpowiedzi.
   Bardzo proszę o wyrozumiałość, kompletnie brak mi doświadczenia w tej kwestii.

  114. łukasz napisał:

   Dzień dobry,
   w uchwale o powołaniu na członka zarządu został wskazany Adam Kowalski (pomimo ze ma drugie imie Marek). Czy w takiej sytuacji wg Pana Mecenasa do wniosku o wpis do KRs nowego członka zarzadu lepiej podac dwa imiona (adam marek) czy tylko to które jest wskazane w uchwale?
   z góry dzięki za odpowiedz.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    To ciekawe pytanie, bo obserwuję tutaj zmieniającą się praktykę sądów rejestrowych. Kiedyś nie zwracano szczególnej uwagi na to kogo się wpisuje do KRS i generalnie osoby z dwoma imionami bywały wpisywane z jednym imieniem, aktualnie obserwuję raczej tendencję do tego aby weryfikować zgodność danych z bazą PESEL, co oznacza, że trzeba podać dwa imiona i tak też bym w tym przypadku uczynił.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp