Moja pierwsza spółka S24 utworzona

Błażej Sarzalski        28 lutego 2012        Komentarze (8)

Dzisiaj krótko, bo piszę jedną ręką, ze szpitala, jednak chciałem się Wam pochwalić, że udało mi się zarejestrować jedną z pierwszych sp. z o.o. w trybie elektronicznym rejestrowanych przez pełnomocnika.

Wspólnikom Zakładu Usług i Rachunkowości SKONTO Sp. z o.o. życzę powodzenia w dalszej działalności, a wszystkich pozostałych informuję, że bliżej moje perypetie (oj, nie obyło się bez obaw) z rejestracją sp. z o.o. w trybie elektronicznym opiszę zaraz po wyjściu ze szpitala.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał Chmielewki | e-Marketing Prawniczy Luty 29, 2012 o 09:19

Gratuluję Błażeju! Wracaj do zdrowia! :)
Rafał

Odpowiedz

Darek Luty 29, 2012 o 15:55

Ale nie poległeś w walce z S24 😉 Jak wyzdrowiejesz to dopiero teraz będziesz rejestrował spółki na masową skalę, czego Ci życzę oczywiście 😉

Pozdrawiam,
Darek

Odpowiedz

Lech Marzec 5, 2012 o 08:48

Co z rachunkiem bankowym dla spółki? Nie chcieli notarialnej umowy? :)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 5, 2012 o 08:52

Jeszcze nie wiemy :) Ale to raczej nie problem, jest przecież możliwość dania odpisu z KRS :)

Odpowiedz

Przemysław Marzec 11, 2012 o 11:22

Ciekaw jestem jak to jest możliwe. Ja próbowałem założyć spółkę, ale okazało się, że osoby z polskimi znakami w danych osobowych – mimo iż mogą zarejestrować się w systemie – nie mogą podpisać umowy. System generuje komunikat błędu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 11, 2012 o 15:09

Hmm, u mnie nie było najmniejszego problemu z kodowaniem polskich znaków, a akurat rodzice niezłego psikusa zrobili mi i innym wprowadzając możliwie duże nagromadzenie polskich znaków w połączeniu z dosyć trudnym nazwiskiem :)

Cały proces nagrywałem aby uzyskać pewność, że wszystko jest okej. Tymczasem dostałem zlecenie na stworzenie kolejnej spółki przez internet, ale tutaj tak różowo chyba już nie będzie, dlaczego? Opowiem o tym przy najbliższej okazji.

Odpowiedz

Wojciech Włodarczyk Listopad 2, 2012 o 09:00

Fajna strona – aczkowliek szukam kilku kwestii w necie i nawet tu nie mogę znaleźć – może mi pomożecie:
2ie spółki już zarejestrowałem w krs i jestem na etapie regon (potem nip i zus) / jednoosobowe, właścicielem preze – jedyny czł zarz
i) „postanowienie” o wpisie – nic takiego nie dostałem tylko w załączonych plikach do korespondencji pouczenia do nich *chyba”…, mam natomiast dostęp do wyciągu z KRS – czy to jest równoważne = nigdzie nie ma takiej informacji a np. na stronie GUS wyraźnie jest napisane, że do RG1 trzeba dołączyć postanowienie?
ii) złożenie nip2 rg1 i kwitów do zus – w pouczeniu (ww) napisano, że mam je złożyć w sądzie i nie ma od tego opłaty sądowej a w odpowiedzi na moje pytanie (zanim przeczytałem to pouczenie) sekretariat sądu poinformował mnie, że robię to indywidualnie, odpowiednio w GUS, US, ZUS – no i zgłupieć można… jak to w końcu jest?
iii) post factum odkryłem, że przy jednoosobowych spółkach powstaje obowiązek płacenia ZUS-zdrowotne od każdej ze spółek, każdej sztuki :)), wniosek stąd – sprzedać jeden udział np. żonie, i OK ale teraz pozostaje kwestia formy – doczytałem, że ok jest forma z poświadczonym podpisem, gdzi indziej znalazłem, że przy zmianie umowy spółki należy sporządzić jednolity tekst i zgłosić do KRS, no teraz – czy sprzedaż udziału to zmiana umowy spółki, czy faktycznie trzeba sprzedaż (samą) zgłaszać do sądu? – czy ZUS nie wystarczy informacja od spółki na podstawie księgi udziałów, że spółka mia więcej niż 1 szt wspólników
iV) i na koniec najgorsze – prawo do lokalu dla spółki. Spółka czeka na regon, potem poprosi o nadanie NIP, zgłosi się w między czasie do ZUS, następnie będzie wnioskować do URE o koncesje na działanie i jeśli i kiedy ją otrzyma otworzy faktyczną działalność,prawdopodobnie otwierając faktyczną działalność zmieni siedzibę, siedzibą aktualnie wpisaną do KRS jest miejsce zamieszkania jedynego wspólnika (współwłasność z małżonką). zgłaszając do US NIP-2 (wniosek o nadanie nip) trzeba dać dowów prawa do lokalu (najem, lub użyczenie) i teraz:
iv a) ponieważ firma nie działa to można bezpiecznie użyczyć zezkosztowo czy też ktoś będzie na siłe traktował to jako przychód wówczas sensowny jest wynajem za niską kwotę – umowę podpisać pomiędzy – żona jako współwłaściciel nieruchomości(a mąż nie wnosi sprzeciwu) i spółką reprezentowaną przez męża – prezesa?
iv b – miejsce prowadzeia działalności (B11) US chce adresu a jest on jeszcze nieznany i co w tej sytuacji?

byłby wdzięczny za komentzarz – przynajmniej częściowy

Wojciech Włodarczyk

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 5, 2012 o 09:18

@Wojciech Włodarczyk: Poruszył Pan tyle kwestii, że mam wrażenie, że podjął się Pan rejestracji spółki bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego.

Rozumiem, że spółki są S24 – a więc krótko i po kolei:
1) w systemie jest korespondencja z zaszyfrowanym postanowieniem ale dla GUS wyciąg z KRS powinien starczyć,
2) w przypadku S24 robi się to indywidualnie,
3) sprzedaż udziałów następuje w formie pisemnej z podpisami poświadczonymi notarialnie – nie jest wymagana żadna zmiana umowy spółki,
4) spółka zawsze będzie miała przychód jak będzie miała użyczenie lokalu (czyli bezpłatne oddanie w używanie), stąd lepszy jest wg mnie najem.

Odpowiedz