Jak założyć spółkę z o.o.? Krok po kroku

Spółka z o.o.
Jak założyć spółkę z o.o.? Krok po kroku

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) stanowi ważny krok dla wielu przedsiębiorców dążących do realizacji swoich biznesowych wizji i ambicji. Proces ten niesie również ze sobą wiele wyzwań prawnych, finansowych i organizacyjnych. W niniejszym artykule przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy założenia spółki z o.o., począwszy od wstępnych konsultacji, poprzez proces rejestracyjny, aż po kluczowe decyzje związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym przedsiębiorcą, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem, ten artykuł dostarczy Ci informacji o tym jak założyć spółkę z o.o.

Zanim założysz spółkę z o.o. – wstępne konsultacje i ustalenie celów

Zakładanie spółki z o.o. rozpoczyna się jeszcze przed złożeniem pierwszych dokumentów rejestracyjnych. Pierwszym i niezbędnym krokiem jest zrozumienie potrzeb biznesowych i oczekiwań wszystkich wspólników. Ten etap jest fundamentem, na którym budowana jest cała przyszła działalność spółki z o.o. i chociaż większość poradników skupia się na tym jak założyć spółkę z o.o. pod względem proceduralnym, to pomija ten niezwykle ważny aspekt planowania. Choć czasem szybkie założenie spółki jest koniecznością i wspólnicy nie chcą wgłębiać się w niuanse związane z działaniem spółki to w większości przypadków wstępne konsultacje między wspólnikami oraz ustalenie wspólnych celów jest konieczne dla harmonijnego funkcjonowania spółki.

Jak robimy to w naszej kancelarii?

W naszej kancelarii proces założenia spółki z o.o. rozpoczyna się od wstępnej konsultacji, podczas której omawiamy cele i potrzeby wspólników. Obok pytania o to jak założyć spółkę z o.o. stawiamy także na pytania po co mamy ją zakładać oraz czemu ma służyć. Przechodzimy z naszymi klientami przez formularz z szeregiem pytań, które systematyzują wiele kwestii związanych z zakładaniem spółki. Podczas wstępnych konsultacji niezwykle ważne jest, aby przemyśleć i dokładnie omówić kilka kluczowych kwestii:

 • Cele biznesowe: Jasno zdefiniowane cele są kompasem, który kieruje każdą decyzją biznesową. Ustal, co dokładnie chcesz osiągnąć, zakładając spółkę z o.o. Czy chodzi o wejście na nowe rynki, zwiększenie wiarygodności biznesowej, czy może o optymalizację podatkową?
 • Struktura kapitałowa: Omówienie i ustalenie struktury kapitałowej spółki to kolejny istotny element. Ile kapitału początkowego jesteś w stanie zainwestować? Jakie będą udziały poszczególnych wspólników? Jakie są plany dotyczące przyszłych inwestycji w spółkę? W jaki sposób wspólnicy mają być zobowiązani do uczestniczenia w dopłatach czy też podwyższaniu kapitału spółki?
 • Potencjalne ryzyka i korzyści: Ważne jest, aby na wczesnym etapie rozważyć potencjalne ryzyka i korzyści płynące z założenia spółki z o.o. Analiza SWOT może być tu pomocnym narzędziem.
 • Wybór sposobu rejestracji spółki: w dobie powszechnej informatyzacji możliwe jest założenie spółki przez internet poprzez system S24 lub w tzw. procedurze tradycyjnej, korzystając z usług notariusza. W pierwszym przypadku będzie szybko, w drugim masz szansę zadbać o określenie prawidłowej struktury spółki poprzez personalizację umowy spółki określenie praw i obowiązków wspólników, zasad funkcjonowania zarządu oraz zabezpieczenia interesów wspólników.

Jak założyć spółkę z o.o. – krok po kroku

Po dokładnym przygotowaniu i zaplanowaniu swoich działań, następuje proces rejestracji spółki, który wymaga spełnienia szeregu formalności prawnych i finansowych.

 • Krok 1 – zawarcie umowy spółki: Dokument ten musi zostać sporządzony i podpisany w obecności notariusza w formie aktu notarialnego lub podpisany przez wspólników w formie elektronicznej w systemie internetowym S24. Jest to kluczowy dokument, określający zasady funkcjonowania spółki i wdrażający wcześniejsze ustalenia. Zawarcie umowy przez wspólników jest tożsame ze stworzeniem nowego podmiotu prawnego, który określany jest jako spółka z o.o. w organizacji. Taka jednostka może już zaciągać zobowiązania, tak jak ma to miejsce w przypadku „standardowych” przedsiębiorstw.
 • Krok 2 – skompletowanie dokumentacji rejestracyjnej – przed złożeniem wniosku o rejestrację konieczne jest skompletowanie załączników do wniosku o rejestrację spółki, których ilość i treść może różnić w zależności od konkretnej spółki. Obowiązkowymi załącznikami są lista wspólników oraz lista uprawnionych do powołania zarządu, oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego, lista członków zarządu, a także oświadczenie o statusie cudzoziemca.
 • Krok 3 – wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS): Obecnie niezależnie od tego czy wnioskujemy o wpis spółki zakładanej u notariusza, czy też w trybie S24 następuje to przez internet i dwa odrębne systemy prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości. System S24 właściwy jest dla szybkiej rejestracji spółki na podstawie wzorca, natomiast system PRS zajmuje się wnioskami składanymi na podstawie umów zawartych u notariusza.
 • Krok 4 – wpis do KRS: spółkę do rejestru przedsiębiorców wpisuje właściwy dla niej sąd rejestrowy. Spółka otrzymuje także automatycznie numery identyfikacyjne dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych – NIP oraz REGON.
 • Krok 5 – wniosek o rejestrację w CRBR: w terminie 14 dni od dnia rejestracji w KRS zarząd ma obowiązek zgłosić spółkę do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
 • Krok 6 – otwarcie rachunku bankowego: w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółka ma obowiązek złożyć zestaw uzupełniających informacji do urzędu skarbowego na formularzu NIP-8. Dane te obejmują informacje o rachunku bankowym oraz miejscu przechowywania dokumentacji księgowej.
 • Krok 7 – zapłata podatku PCC: jeżeli otwierasz spółkę poprzez system S24 to w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki masz obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych oraz złożenia deklaracji PCC-3. Jeżeli spółkę podpisujesz u notariusza ten obowiązek zrealizuje za Ciebie notariusz pobierając podatek przy akcie notarialnym.
 • Krok 8 – rejestracja do VAT: chociaż nie wszystkie spółki mają obowiązek rejestrowania się od razu jako podatnicy (płatnicy) VAT to większość z nich będzie musiała dokonać takiej rejestracji poprzez złożenie do urzędu skarbowego formularza VAT-R przed datą pierwszej czynności opodatkowanej (realizacji dostawy lub usługi).

Po rejestracji – pierwsze kroki

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) jest jedynie początkiem drogi. Po pomyślnej rejestracji, przed nowo utworzoną spółką otwiera się szereg zadań i obowiązków, które muszą zostać wykonane, aby biznes mógł rozpocząć swoją działalność w pełni legalnie i efektywnie. Obejmuje to między innymi, zarejestrowanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w przypadku spółek wypłacających wynagrodzenia oraz podjęcie działań związanych z zarządzaniem spółką. Poniżej szczegółowo omówiono te kroki.

 • rejestracja w ZUS – każda spółka z o.o. jest zobowiązana do zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych zarówno swoich pracowników, jak i członków zarządu (jeśli pobierają wynagrodzenie).
 • księgowość i podatki w spółce z o.o.: Spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowość oraz dokonywać regularnych rozliczeń podatkowych. Warto rozważyć współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, które może zapewnić wsparcie w zakresie księgowości, podatków oraz doradztwa podatkowego.
 • zgodność prawna: spółka musi działać w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Dotyczy to zarówno przepisów ogólnych, jak i tych specyficznych dla danej branży. Regularne konsultacje z radcą prawnym mogą pomóc w uniknięciu potencjalnych problemów prawnych.

Zakładanie i prowadzenie spółki z o.o. to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko znajomości przepisów prawa, ale także strategicznego planowania i skutecznego zarządzania. Nasza kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie na każdym z tych etapów, pomagając przekształcić Twoje przedsiębiorcze wizje w realne sukcesy biznesowe. Niezależnie od tego, czy jesteś na początku drogi, czy poszukujesz sposobów na rozwój istniejącej już spółki, jesteśmy tutaj, aby pomóc. Jeżeli wciąż nie wiesz jak założyć spółkę z o.o. skontaktuj się ze mną już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak mogę wesprzeć założenie Twojego biznesu.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp