Uproszczone przekształcenie spółki

Przekształcenia
Uproszczone przekształcenie spółki

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Uproszczone przekształcenie spółki jest procedurą, która pozwala na szybsze i mniej skomplikowane przejście spółki o jednej formie prawnej w inną, niż to jest przewidziane w tradycyjnym procesie przekształcenia. Proces ten, uregulowany w Kodeksie spółek handlowych, jest dostępny dla spółek, które spełniają określone warunki. W sytuacji uproszczonego przekształcenia wciąż istnieje szereg formalności, jakich należy dopełnić jednak są one ograniczone w stosunku do tradycyjnych procedur. Ta minimalizacja procedur pozwala na przyspieszenie przekształcenia i mogą być nią zainteresowani w szczególności wspólnicy spółek jawnych dotknięci przez przepisy Nowego Ładu podatkowego i dla których spółka z o.o. może być atrakcyjną alternatywą.

Na czym polega uproszczone przekształcenie w spółkę z o.o.?

Uproszczone przekształcenie w spółkę z o.o. jest procedurą właściwą wyłącznie dla trzech typów spółek: spółki cywilnej, spółki jawnej oraz spółki partnerskiej. Ponieważ jednak spółka partnerska jest relatywnie rzadko wykorzystywaną formą prawną w obrocie gospodarczym, a spółka cywilna rzadko bywa przekształcana w spółki kapitałowe to w praktyce z uproszczonego przekształcenia w spółkę z o.o. skorzystają głownie wspólnicy spółek jawnych chcący dokonać przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Uproszczenie procedury polega na zrezygnowaniu w niej z szeregu czynności, które obligatoryjnie należy wykonać w pełnej procedurze przekształcenia.

Główne zalety uproszczonego przekształcenia

Głównymi zaletami uproszczonego przekształcenia w spółkę z o.o. są:

 1. Brak konieczności sporządzenia planu przekształcenia. W ramach uproszczonego przekształcenia wspólnicy przekształcanej spółki nie muszą przygotowywać sformalizowanego planu przekształcenia.
 2. Brak obowiązku zawiadomienia wspólników: W procedurze uproszczonej nie ma potrzeby informowania wspólników o zamiarze przekształcenia oraz przedstawienie im istotnych elementów planu przekształcenia.
 3. Nie ma konieczności zapewniania wspólnikom wglądu do dokumentacji przekształceniowej w lokalu spółki i wydawanie na ich życzenie odpisów.

Kiedy można skorzystać z procedury uproszczonego przekształcenia?

Procedura uproszczonego przekształcenia dotyczy głównie spółek jawnych, które chcą przekształcić się w spółkę kapitałową, jak spółka z o.o. czy spółka akcyjna, pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej mają prawo prowadzenia spraw spółki. Podobnie, procedura uproszczona może zostać zastosowana przy przekształceniu spółki cywilnej, jeśli spełnione są te same warunki. W sytuacji, gdy którykolwiek ze wspólników pozbawiony jest prawa do prowadzenia spraw spółki przed skorzystaniem z uproszczenia należy dokonać stosownej zmiany umowy spółki celem udzielenia mu tego prawa. Może to jednak prowadzić do wydłużenia całej procedury w związku z trwającymi zmianami umowy. W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy nie skorzystać z procedury tradycyjnego przekształcenia spółki.

Jakie dokumenty są wymagane?

Mimo iż procedura jest uproszczona, pewne dokumenty są nadal wymagane dla uproszczonego przekształcenia w spółkę z o.o.:

 • Projekt uchwały o przekształceniu w spółkę z o.o.
 • Projekt umowy nowo utworzonej spółki z o.o.,
 • Wycena składników majątku spółki przekształcanej, w przypadku przekształcenia w spółkę akcyjną,
 • Sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia, sporządzone w analogiczny sposób do ostatniego rocznego sprawozdania finansowego.

Czy procedura uproszczonego przekształcenia ma sens?

Procedura ta jest szczególnie korzystna dla spółek, w których wszyscy wspólnicy są aktywnie zaangażowani w zarządzanie i prowadzenie firmy. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przekształcenie oraz na oszczędność związanych z tym kosztów. Przeprowadzenie uproszczonego przekształcenia może być realne nawet w terminie 5-6 tygodni. Jednakże, należy pamiętać, że uproszczone przekształcenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach i dla spółek spełniających wyżej wskazane warunki.

Oprócz wymienionych korzyści, procedura uproszczona ma również na celu zminimalizowanie biurokracji i ułatwienie spółkom przejścia przez proces przekształcenia, zachęcając tym samym do korzystania ze spółki z o.o. będącej najpopularniejszą formą spółki w Polsce. Od wielu lat ustawodawcy promują prowadzenie biznesu w postaci spółki z o.o., a ułatwienie przekształcania spółek osobowych w spółkę z o.o. jest jednym z elementów tej polityki.

Uproszczone przekształcenie spółek jest atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko i efektywnie zmienić formę prawną swojej działalności, przy jednoczesnym ograniczeniu formalności. Jeśli spełniasz wymagane warunki, warto rozważyć tę opcję jako sposób na ułatwienie i przyspieszenie rozwoju Twojego biznesu, w szczególności jeżeli cierpisz na zmniejszoną płynność finansową w związku z większymi obciążeniami fiskalnymi.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp