Ubezpieczenie społeczne komandytariusza

Błażej Sarzalski        01 lutego 2013        2 komentarze

Napisał do mnie Pan Mariusz:

Pisze Pan, że wspólnik bierny podlega ubezpieczeniu społecznemu w spółce komandytowej. Czy rzeczywiście tak jest? Przecież on tylko wykłada środki na funkcjonowanie firmy. Jest udziałowcem. Moim zdaniem nie musi płacić ZUS’u tak jak przedsiębiorca jednoosobowy. Poza tym może być zatrudniony w spółce komandytowej do prowadzenia spraw firmy. Czy, aby nie pomylił się Pan co do ubezpieczenia społecznego wspólnika? Pozdrawiam

Nie, nie pomyliłem się.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, w przepisie art. 8 ust. 6 pkt 4 nie różnicuje wspólników spółek komandytowych na komplementariuszy i komandytariuszy, wskazuje po prostu, że jeżeli jest się wspólnikiem tego typu spółki, to płaci się składki na ubezpieczenia społeczne.

Pan Mariusz napisał później:

Upieram się przy swoim. (…) Gdyby rzeczywiście tak było jak Pan twierdzi, to czemu wyrastają teraz jak grzyby po deszczu spółki komandytowe? Księgowi są zgodni (w tym mój biegły rewident), że za udziałowca sp. komandytowej nie płaci się ZUS.

Pytam się więc, którzy księgowi są co do tego zgodni? Znajdzie się tu jakiś? 🙂

Obstawiam, że nie. Jest to oczywiście na pierwszy rzut oka nielogiczne, że wspólnik, w założeniu dający tylko kapitał, ma być traktowany na równi z jednoosobowym przedsiębiorcą, ale jednak. Odpowiadając zaś na pytanie dlaczego jak grzyby po deszczu powstają takie spółki odpowiem prosto – podatki. Składki ZUS można znieść, podwójnego opodatkowania zysku już niekoniecznie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

robert okulski Luty 7, 2013 o 14:03

Jestem zgodny w tym, że p. Marcin jak najszybciej musi zmienić księgowego 🙂

Przydał by się też solidny audyt podatkowy dotychczasowych rozliczeń.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 7, 2013 o 14:14

@Robert: O widzisz, masz podobne poczucie humoru jak ja, bo też zaleciłem zmianę księgowego 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: