Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Opodatkowanie aportu w spółce z o.o.

Błażej Sarzalski28 października 201113 komentarzy

Podobno na świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki.

Śmierć jest tematem obecnym w kulturze i dotykanym w różnych aspektach. W sztuce, ale także w szerzej pojętej kulturze człowiek wiele robi żeby oswoić się z myślą o śmierci i patrząc na sympatyczny obyczaj Helloween mam wrażenie, że idzie mu z tym lepiej niż z oswojeniem się z myślą o podatkach.

(A nawiasem mówiąc, Helloween już niedługo)

Krótko więc Ci powiem, tak żebyś został chwilę z tą myślą, że w sytuacji gdy pokrywasz wkłady w spółce wkładem niepieniężnym (tzw. aportem) będziesz musiał liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.

W przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu w postaci aportu innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, np. środka trwałego, weksla, czy praw autorskich powstaje u Ciebie dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym. Dochodem tym jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Podatek wynosi 19% a dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym do 30 kwietnia każdego roku, w tym samym terminie musisz zapłacić podatek.

Przykład: wartość nominalna udziałów wynosi 1000, płacisz 190 zł.

Oczywiście w niektórych przypadkach można próbować obniżać dochód o koszty uzyskania przychodu, czasem może być to jednak trudne (np. przy wnoszeniu praw autorskich).

Proszę, oceń ten wpis!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kalina Październik 29, 2011 o 12:54

A będzie o podatku od towarów i usług? 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 29, 2011 o 13:04

Może przy okazji Andrzejek 😉

Odpowiedz

Piotrek Marzec 2, 2013 o 15:57

A ja mam pytanie w jakim dniu następuje przychód od którego należy zapłacić podatek? Czy jest to dzień podpisania umowy spółki, czy może dzień rejestracji spółki? Problem występuje kiedy umowa spółki została podpisana w grudniu, a sama spółka zarejestrowana już w styczniu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 4, 2013 o 10:24

Objęcie udziałów następuje z dniem podpisania umowy spółki.

Odpowiedz

Piotrek Marzec 4, 2013 o 12:11

Objęcie udziałów niby tak, ale czy przychód następuje w tym samym czasie? Jakie jest uzasadnienie, że faktycznie jest to dzień podpisania umowy spółki?

Przykładowo tutaj: http://www.e-pity.pl/faq_podatkowy/pit_38/ (na dole strony) i w wielu innych miejscach podaje się, że jest to dzień rejestracji spółki.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 4, 2013 o 14:51

Panie Piotrze, przepraszam za być może wprowadzenie w błąd, chociaż objęcie następuje z dniem podpisania umowy, to przychód powstaje w dniu rejestracji, wynika to wprost z przepisu art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – faktycznie moment objęcia udziałów nie pokrywa się z momentem powstania przychodu.

Odpowiedz

Piotrek Marzec 4, 2013 o 15:09

Faktycznie ustawa wszystko wyjaśnia. Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Grzesiek Lipiec 2, 2014 o 07:44

A czy jak wnoszę aport w postaci nieruchomości jako wkład przy rejestracji spółki (na kapitał zakładowy) to też osiągam jako osoba fizyczna dochód i mam od tego zapłacić podatek?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 2, 2014 o 09:07

Tak 🙂

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 6, 2018 o 17:37

Zmiana przepisów od 1 stycznia 2018 , na bardziej niekorzystne dla osoby fizycznej związane z aportem. Ale moje pytanie – spółka z o.o. ma kapitał 5000zł (udziały po 50% małżeństwo) , chcę wnieść aportem swój samochód (aby go amortyzować) wartości 15000zł (udziały po 50% małżeństwo). Rozumiem ,że kapitał zakładowy wzrośnie do 20000zł. Czyli spółka powinna zapłacić PCC od 15000zł x 0,5%.
Ja z żoną natomiast 19% podatku PIT, ale gdy mam umowę kupna samochodu z przed 2 miesięcy od osoby prywatnej (ta sama kwota 15000zł) mogę to zaliczyć na koszt uzyskania przychodu i nie zapłacę w związku z tym nic!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 8, 2018 o 10:03

Ta zmiana już miała miejsce wcześniej – w 2017 r. i było o tym na blogu – proszę poszukać.

Odpowiadając zaś na pytanie – tak, podatku tutaj nie ma, bo można wykazać koszty.

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 8, 2018 o 14:49

Czyli rozumiem ,że aport w zakresie: “komercjalizowanej wartości intelektualnej” (Art 17 ust 1e) o czym Pan pisał, dalej jest nieopodatkowany podatkiem PIT dla wspólnika, nawet po zmianach od 1 stycznia 2018r?
Czy nowe regulacje nie odbierają tej możliwości?(ja myślę ,że nie odbierają). Jednak wniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie jest już tak oczywiste.
Zmiany ustawa PIT: Art 24 ust 19 i 20 , który ma wpływ na: Art. 21 ust 1 pkt. 109 ; który ma wpływ na:
Art. 17 ust. 1 pkt 9

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 8, 2018 o 22:38

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: