Powołanie członka zarządu na czas nieokreślony tylko w umowie spółki

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy da się powołać członka zarządu spółki na czas nieokreślony, tak aby nie trzeba było z każdym końcem jego kadencji powoływać go na nowo? Prawnicy mieli i mają w tym zakresie różne zdania, ja zawsze byłem zwolennikiem takiej możliwości, a popiera mnie bogata praktyka (czyż można liczyć na lepsze poparcie?)

Kwestia ta wypłynęła podczas konsultowania umowy spółki dla jednego z klientów, któremu „obiło się o uszy”, że każde powołanie członka zarządu „na czas nieokreślony” jest niedopuszczalne, bo zgodnie z jednym z orzeczeń Sądu Najwyższego mandat członka zarządu powołanego na czas nieokreślony wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Szczęśliwie jednak, tak nie jest, Sąd Najwyższy rzeczywiście dotknął tej kwestii, ale trzeba zwrócić uwagę na pewne subtelności w tezach uchwały.

Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 KSH także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. akt III CZP 23/10)

Co ważne, pytanie prawne na które odpowiadał Sąd Najwyższy dotyczyło stanu, w którym w umowie spółki nie było żadnych regulacji na temat kadencji i mandatu członka zarządu. Sąd więc wskazał, że nie można powołać członka zarządu na czas nieokreślony uchwałą wspólników, w sytuacji, gdy umowa spółki milczy na temat kwestii długości kadencji.

Konsekwencje praktyczne? Jeżeli chcesz móc powołać członków zarządu na czas nieokreślony – pamiętaj aby odpowiednio uregulować to w umowie spółki, bo potem będziesz musiał ją zmieniać.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    18 comments on “Powołanie członka zarządu na czas nieokreślony tylko w umowie spółki”

    1. Tymoteusz napisał:

      Ostatnio rozgryzałem tą sprawę z mecenasem Google i finalnie urodziłem taki zapis w umowie:

      Członkowie Zarządu powoływani są na czas nieokreślony. Jednocześnie niniejsza Umowa wyłącza stosowanie reguł wygaśnięcia mandatu członka zarządu opisanych w art. 202 §1 i §2 Kodeksu spółek handlowych.

    2. Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne napisał:

      Dobre, ale w mojej ocenie wystarczy: „Członkowie zarządu powoływani są na czas nieokreślony”.

      Ewentualnie jakby naprawdę trzeba było już unikać wątpliwości: „Członkowie zarządu powoływani są na czas nieokreślony. Wyłącznymi przyczynami wygaśnięcia mandatu członka zarządu są śmierć, rezygnacja albo odwołanie z funkcji członka zarządu”.

    3. Michał napisał:

      > śmierć, rezygnacja albo odwołanie

      a utrata zdolności do czynności prawnych? 🙂

    4. Mariusz napisał:

      Panie Błażeju czy jeżeli prezes zarządu powołany jest na mocy umowy spólki to jego wynagrodzenie (jeśli jest) powinno być uregulowane stosowną Uchwałą Zgromadzenia Wspólników?W sumie wydaje mi się to oczywiste ale wolę spytać.

    5. Błażej Sarzalski napisał:

      @Mariusz: Dobrze Pan kombinuje 🙂

    6. Mariusz napisał:

      a jaka jest Pana opinia do następującej sytuacji : prezes zarzadu (jednoosobowy zarząd, spółka wieloosobowa ale małżonkowie wspólnicy) powołany mocą uchwały z wynagrodzeniem jak wyżej -na mocy Uchwały- i dodatkowo umowa o pracę prezesa z tą spółką na część etatu podpisana z pełnomocnikiem powołanym przez Zgomadzenie Wspólników? Spotkałem się z różnymi opiniami prawników co sensu takiego rozwiazania i sugerowano raczej tylko zgłoszenie się prezesa do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS a odpuszczanie umów

    7. Błażej Sarzalski napisał:

      @Mariusz: Zachęcam do zapoznania się z zakładką „Twoje pytania”.

    8. Gosia napisał:

      Panie Mecenasie, proszę uprzejmie o podpowiedź. Spółka milczy o kadencyjności członków Zarządu. Umowa stanowi, że członków Zarządu powołuje RN. W Uchwale RN wskazuje, że członka Zarządu powołuje „od np. 1 kwietnia 2015 r.” Czy taki zapis w uchwale jest dopuszczalny, czy może oznacza to, że Zarząd został powołany na czas nieokreślony i powinno to być wcześniej zmienione w umowie? Czy dopuszczalne jest zatem ustalenie czasu sprawowania funkcji w uchwale RN?

      Uprzejmie dziękuję za cierpliwość i odpowiedź

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Jeżeli umowa spółki milczy na temat kadencyjności to stosuje się przepisy ksh dot. kadencji czł. zarządu.

    9. Gosia napisał:

      Dziękuję uprzejmie, za odpowiedź. Serdeczne pozdrowienia i gratuluję bloga.

    10. Bartek napisał:

      Panie Błażeju,
      a czy możliwym według Pana byłby zapis, że zarząd ustanawiany jest na czas określony w uchwale wspólników?
      Pozdrawiam

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Nie zastanawiałem się nad tym, temat wymagałby pogłębionej analizy, w kontekście konkretnej umowy spółki, tym niemniej wydaje mi się, że uchwała tego typu kwalifikowałaby się do stwierdzenia nieważności, z uwagi na to, że kwestie kadencji regulować ma umowa spółki, nie zaś uchwała wspólników.

        1. Bartek napisał:

          Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    11. Agnieszka napisał:

      Nasza spółka powołuje Zarząd na czas określony i chcemy pozostać przy tej formie – jaki jest jednak termin złożenia w KRS informacji o zmianie zarządu (czy to faktycznie zmiana jeżeli pozostają powołani Ci sami członkowie?)

    12. ewa napisał:

      Witam.
      W umowie spólki mamy zapis (jest 3 wspólników spółki) „Kadencja Zarządu Spółki trwa 3 (trzy) kolejne lata. Członek Zarządu jest powoływany i odwoływany przez Zgromadzenie Wspólników”. Właśnie minęły trzy lata. Zastanawiam się nad datą powołania nowego Zarządu (jest to zarząd jednoosobowy – tylko Prezes). Czy tą datą jest 3 lata od umowy spolki, czy 3 lata od rejestracji spolki, czy może tak jak mówi art. 202 §2 , po zatwierdzeniu sprawozdania finanowego? Kiedy zwołać zgromadzenie?

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        IMHO żadna z tych opcji, chodzi o trzy lata obrotowe – pełne lata obrotowe.

        1. ewa napisał:

          ok, bardzo dziękuję.

    13. ewa napisał:

      * art. 202 §2 ksh

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Błażej Sarzalski - Tak, jest to jeden limit.
    • Magda - Czy w przypadku prowadzenia jdg (zwolnienie podmiotowe) i pobierania wypłat z art. 176 (inne czynnoś
    • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
    • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
    • aadfet - Dobry wpis.