Plebiscyt – najważniejsze wydarzenia dotyczące rejestracji spółek 2011

Błażej Sarzalski        09 grudnia 2011        Komentarze (12)

Zbliża się koniec roku.

W dodatku mamy piątek, dzień traktowany lżej przez większość przedsiębiorców nastawionych już na błogosławiony weekend :)

Z tej okazji lżejsza treść – ankieta, w której głosy będzie można oddać do końca roku – pozwoli mi ona ocenić co dla Ciebie jest najważniejszym wydarzeniem związanym z rejestracją spółki z o.o. w 2011 r.

Co było dla Ciebie najważniejszym wydarzeniem związanym z tematyką tworzenia spółek z o.o. w 2011 r. ?

  • Nowelizacja ustawy umożliwiająca od początku 2012 r. elektroniczną rejestrację spółki? (28%, 5 Votes)
  • Powstanie tego bloga ;) (28%, 5 Votes)
  • Zapowiedź nowelizacji umożliwiającej utworzenie bezkapitałowej spółki z o.o. (17%, 3 Votes)
  • Wyniki badań prowadzonych na KUL dotyczących czasu rejestracji spółki z o.o. (17%, 3 Votes)
  • Wprowadzenie możliwości przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z o.o. (11%, 2 Votes)

Total Voters: 18

O badaniach robionych na KUL możecie przeczytać na Lawblog.pl albo w komentarzu pod moim postem o tym ile trwa założenie spółki z o.o.

O e-rejestracji spółki z o.o.  i możliwości przekształcania przedsiębiorcy jednoosobowego możecie poczytać wybierając posty z odpowiedniej zakładki po prawej —–> stronie :)

O planach bezkapitałowej sp. z o.o. jeszcze nie pisałem – ale wiele o tym można już znaleźć w sieci.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Grudzień 9, 2011 o 10:35

Powstanie tego bloga było niewątpliwie ważną rzeczą, ale aby za bardzo nie kadzić 😉 w ankiecie wybrałem opcję „Zapowiedź nowelizacji umożliwiającej utworzenie bezkapitałowej spółki z o.o.”

Nie ma bowiem istotnej różnicy pomiędzy spółką 5000zł a spółką 0zł, a jeszcze dobitniejsze pokazanie przedsiębiorcom, że spółka może nie mieć kapitału może pomoże obalić istniejący mit, że „spółka z o.o. zyskuje wiarygodność przez samo istnienie” oraz zwróci uwagę, aby baczniej przyglądać się parametrom finansowym kontrahentów.

Odpowiedz

Lech Grudzień 9, 2011 o 10:39

Pod chromem nie klika mi „głosuj”…

Odpowiedz

Paweł Judek | blog o prawie transportowym Grudzień 9, 2011 o 10:43

Ja się opowiedziałem za przekształceniem przedsiębiorców. Akurat to będzie miało dużo większe znaczenie praktyczne niż elektroniczne postępowanie, które i tak zapewne nie zakończy się w ciągu 24 h, podobnie jak obecnie nie kończy się w 7 dni. A powstanie spółki bezkapitałowej to być może rewolucja teoretyczna ale praktycznie również bez znaczenia, bo przecież 5.000 zł to żaden kapitał, więc większość obecnych spółek z o.o. to spółki w istocie bezkapitałowe.

Potwierdzam też – w chromie nie da się zagłosować. Czuje się dyskryminowany :)

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Grudzień 9, 2011 o 10:50

A ja potwierdzam, że i przekształcenie jest istotne, też się poważnie zastanawiałem nad zagłosowaniem.

Ale ciekawy jestem jaka będzie popularność przekształceń.

Mój – powiedzmy że partner biznesowy – straszny kutwa, czeka na nowy rok, aby założyć spółkę przez internet, „bo będzie taniej”, ale zrobi to jako nowy podmiot, nie będzie „się” przekształcał.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 9, 2011 o 10:55

@Paweł, Lech – coś wtyczka nie chce zatrybić – chociaż sam mam chrome’a i przed chwilą zagłosowałem, więc odcinam się od posądzeń o dyskryminację :)

Także wybrałem opcję „przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego”, chociaż mało kto jeszcze z tego korzysta :)

Odpowiedz

Paweł Judek | blog o prawie transportowym Grudzień 9, 2011 o 11:08

To prawda – przekształcenia nie są jeszcze zbyt popularne. Z tego co wiem moje przekształcenie było pierwsze w Poznaniu i jedno z pierwszych jeśli nie pierwsze w Polsce, a przecież przepisy weszły w życie już kilka miesięcy temu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 9, 2011 o 18:54

@Lech: Nawiasem mówiąc wielu jest przedsiębiorców, którzy zakładają nowe spółki i próbują w jakiś magiczny sposób przenieść na nie zobowiązania i prawa wynikające z dotychczasowej działalności gospodarczej :) Nie mówię, że nie jest to możliwe (szczególnie gdy niewielu kontrahentów), ale w dużych działalnościach sądzę, że łatwiej jednak jest się „przekształcić” :)

Nawiasem mówiąc Nobel dla tego kto wymyślił nazwę „przekształcenie” przedsiębiorcy jednoosobowego – do maszynki przekształceniowej wchodzi przedsiębiorca, a wychodzi spółka, a przedsiębiorca traci byt prawny? :))) Śmierć cywilna, czy co? :)

Odpowiedz

robert okulski Grudzień 13, 2011 o 12:07

ano niestety – u mnie ani się nie da zagłosować, ani obejrzeć wyników :(

przekształcenie spółki jednoosobowej w praktyce sprawdza się tylko w szczególnych przypadkach, zbyt mało mozliwości optymalizacji…
dla mnie elektroniczna rejestracja „to je ono” przydała by się jeszcze dla innych spółek.

ale jakiż to cios dla zawodu „przyspieszaczy” 😉

dla mnie bardzo ciekawym wydarzeniem w ostatnim czasie było zarejestrowanie przez KRS spółki mojego klienta pod inną nazwą niż wynikała z aktu notarialnego :)))

Odpowiedz

robert okulski Grudzień 13, 2011 o 13:56

upsss… kłania się czytanie ze zrozumieniem…

„… ankieta, w której głosy będzie można oddać do końca roku… ” czyli że bez nerwów – w nieprzekraczalnym terminie do 31.12.2011 Bartosz zobowiązuje się ją udrożnić :)

a ja goopi chciałem już głosować 😉

Odpowiedz

Lech Grudzień 13, 2011 o 14:45

@Robert:

„dla mnie bardzo ciekawym wydarzeniem w ostatnim czasie było zarejestrowanie przez KRS spółki mojego klienta pod inną nazwą niż wynikała z aktu notarialnego”

dla mnie bardzo ciekawym wydarzeniem w ostatnim czasie było pomylenie Błażeja z Bartoszem
😉

Odpowiedz

robert okulski Grudzień 13, 2011 o 15:03

sorki Błażej :((

(dobrze że nie jestem KRS 😀 )

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 13, 2011 o 15:25

Oj Robert :) Nie tylko KRS się myli… :))) Nawiasem mówiąc, nie wiem dlaczego, ale wiele osób myli moje imię z imieniem Bartosz… a jak, choć nie mam nic do Bartoszów, to wolę swoje imię :)

Przy okazji napiszę coś o tym jak wybrnąć z takiej sytuacji, kiedy KRS coś wymyśla dziwnego bo to ciekawy temat :)

Odpowiedz