Ile trwa rejestracja spółki z o.o.?

Spółka z o.o.
Ile trwa rejestracja spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Ile trwa rejestracja spółki z o.o. w 2022 roku?

Wpis o tym ile trwa rejestracja spółki z o.o. pisałem w październikowy wieczór 2011 roku. Nie wiem z jakiego powodu pomyślałem, że długi jesienny wieczór to idealna pora na kilka zdań o tym ile trwa rejestracja spółki z o.o. od momentu złożenia wymaganych dokumentów. Może chodziło o to, że ten wieczór był właśnie długi? W każdym razie wpis ten pozostał aktualny, a z komentarzy poniżej dowiecie się, że w praktyce niewiele się zmieniło od tamtego czasu. Choć można powiedzieć, że zmieniło się wszystko.

Ile trwa rejestracja spółki tradycyjnie, a ile przez internet?

Najszybsza rejestracja spółki przez internet

W 2012 roku mieliśmy pierwszy krok do informatyzacji sądownictwa. Wraz z wejściem od 1 stycznia 2012 r. procedury elektronicznej rejestracji spółki z o.o. ustawodawca zadekretował, że sprawy rejestracyjne mają być rozpoznawane w terminie jednego dnia. I ku zdziwieniu wielu osób terminy jednodniowe naprawdę się zdarzały i nadal zdarzają.

Najszybsza rejestracja spółki z o.o. tradycyjnie?

Ile trwa rejestracja spółki z o.o. tradycyjnie?

Z chwilą złożenia dokumentów we właściwym sądzie rejestrowym poprzez system PRS wszystko zostawiamy w rękach referendarzy.

Przepis art. 20a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym stanowi:

Wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego złożenia. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wezwania do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu, wniosek powinien być rozpoznany w ciągu 7 dni od usunięcia przeszkody przez wnioskodawcę, co nie uchybia terminom określonym w przepisach szczególnych. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, należy rozpoznać go nie później niż w ciągu miesiąca.

W języku angielskim występuje takie piękne wyrażenie – „wishful thinking”, które tłumaczy się na język polski zwrotem „myślenie życzeniowe”.

Zakładany termin 7 dni jest niestety pobożnym życzeniem osoby, która włożyła ww. przepis do ustawy. Przepis zresztą nie ma żadnej sankcji – a przepisy bez sankcji to przepisy martwe. Stąd rejestracja spółki trwa, w zależności od szczęścia i przychylności pracowników sądu rejestrowego od 1 dnia (najszybsza rejestracja jaką udało mi się przeprowadzić) do kilku miesięcy (szczególnie w przypadkach, gdy wnioskodawcy robią błędy w formularzach, bądź sądowi nie podoba się coś w umowie spółki).

Rejestracja spółki z o.o. w sposób tradycyjny trwa w Polsce średnio kilka tygodni.

Jak przyspieszyć rejestrację spółki z o.o.?

Jeżeli nie zależy Ci na spersonalizowanej umowie spółki, albo możesz odłożyć jej personalizację na później, najszybszym rozwiązaniem będzie rejestracja spółki przez internet. Jeżeli jednak sprawa utknęła w referacie sądowym i nie wiadomo co się z nią dzieje skorzystaj z propozycji przyspieszenia rejestracji spółki.

Może też zainteresować Cię wpis z 2018 roku o tym jak długo trwa rejestracja spółki przez internet.

Jakie są Twoje doświadczenia z szybkością rejestracji spółek z o.o.?

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  17 comments on “Ile trwa rejestracja spółki z o.o.?”

  1. Mi w Krakowie udało się zarejestrować spółkę z o. o. w kilka (mniej niż 7) dni. I to bez proszenia się. Ot, złożyłem wniosek i za chwilę było wpisane. Natomiast wiele zależy od sądu do którego składamy wniosek. Przykładowo taka jedna miejscowość na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej gdzie rozpoznanie jakiegokolwiek wniosku – ponoć z braków kadrowych – trwa około dwóch miesięcy 🙂

   pozdrowienia

  2. Z wymową tekstu się oczywiście zgadzam, ale z jednym zdaniem nie mogę 🙂 Naruszenie nakazu rozpoznania wniosku w ciągu 7 dni rodzi bowiem jak najbardziej sankcje.

   Po pierwsze upoważnia do złożenia skargi na przewlekłość – skoro ustawodawca przewidział na rozpoznanie wniosku 7 dni, przekroczenie tego terminu należy traktować jak naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, co z kolei skutkuje przyznaniem zadośćuczynienia w kwocie co najmniej 2.000 zł. Oczywiście nikt tego z reguły nie robi – zwłaszcza w swoim mieście – żeby nie zostać znienawidzonym przez sąd, który będzie rozpoznawał nasze przyszłe sprawy, ale podstawy są.

   Po drugie naruszenie przepisu określającego termin rozpoznania wniosku czyni takie zachowanie sądu bezprawnym. Skutkuje to odpowiedzialnością odszkodowawczą na podstawie art. 417 k.c. w przypadku, gdyby zbyt późne rozpoznanie wniosku wyrządziło stronie szkodę.

  3. Ostatnio w Katedrze Prawa Handlowego KUL przeprowadzono na szeroką skalą – w ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki – badania empiryczne dotyczące efektywności systemu rejestracji przedsiębiorców. W artykule S-24: rozwiązanie rzeczywistego problemu czy próba wyważenia otwartych drzwi? dr Paweł Zdanikowski, w oparciu o wyniki tych badań stwierdził:

   problemem polskiego systemu rejestracji spółek handlowych w gruncie rzeczy nie jest czas oczekiwania na dokonanie wpisu i sprawność sądów rejestrowych. Okazuje się bowiem, że – po pierwszych latach funkcjonowania KRS, kiedy to liczba postępowań naprawczych była stosunkowo wysoka – w ostatnich latach wpis spółki do rejestru następuje stosunkowo szybko (często jest to od kilku do kilkunastu dni).

   Niedługo szczegółowe wyniki tych badań zostaną opublikowane.

  4. Dzięki za komentarze 🙂

   @Paweł Sikora: chodzi o sąd w Świętym Mieście? 🙂 Jeżeli tak to wymienimy się kiedyś anegdotami na jego temat 🙂

   @Pjaj: no właśnie, piszesz, że sankcja jest, a jakoby jej nie było 🙂 Niemniej naprawdę, nie rozumiem dlaczego korzystanie ze swoich ustawowych uprawnień miałoby powodować „znienawidzeniem” przez sąd 🙂 Ja rozumiem, że sędziowie mogą się zdenerwować gdy jest to wykorzystywane w ramach szantażu procesowego, ale spotkałem się z wieloma podejściami i jednak chyba większość sędziów nie traktuje takiej skargi jako czegoś nadzwyczajnego.

   Nie jestem ponadto przekonany, że samo naruszenie terminu 7 dni z automatu miałoby stanowić naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki – sądy interpretują przepisy ustawy o skardze na przewlekłość korzystnie dla siebie, dla przykładu: „Taką zbędną zwłoką nie jest każdy upływ czasu, ale dopiero nadmierne odstępstwo od czasu zwykle koniecznego dla wykonania określonych czynności. Przewlekłość postępowania zachodzi wtedy tylko, gdy zwłoka w czynnościach jest nadmierna (rażąca) i nie znajduje uzasadnienia w obiektywnych okolicznościach sprawy.” (postanowienie SA w Krakowie z dn. 23.11.2010, sygn. akt II S 28/10).

   @Dariusz Bucior: czekam z niecierpliwością na wyniki tych badań. Umieścicie je na blogu?

  5. Witam!
   Rzeczywiście w tym roku przeprowadzono badania na próbie 1600 spółek z czterech ośrodków rejestrowych. Badano m.in. sprawność postępowania. Wyniki potwierdziły przytoczoną powyżej hipotezę. Jeżeli ktoś jest zainteresowany mogę zamieścić kilka danych.

  6. Badania przeprowadzono w Lublinie, Warszawie, Katowicach i Poznaniu.
   Średni czas oczekiwania na wpis zależy od „stopnia skomplikowania” sprawy. W grupie spraw, w których wpis nastąpił od razu , tzn. bez dodatkowych wezwań (prawie 46%)średnia to 14 dni, mediana 10, dominanta 6, min. 1 max. 136.W przypadku wzywania do uzupełnienia braków te wartości to odpowiednio: 39/30/25 i 28/5/208; w przypadku wpisu po wezwaniu do usunięcia przeszkody: 45/36/28/2/299.

  7. Tekst z 2013r:
   „W spółkach kapitałowych sposobem na szybsze uzyskanie NIP i REGON jest złożenie stosownych wniosków po zawarciu umowy spółki, tj. przez spółkę z o.o. w organizacji. Zaś dopiero po uzyskaniu tych numerów spółka składa wniosek o wpis do KRS już w ramach procedury jednego okienka, ze stosownym wnioskiem/zgłoszeniem aktualizującym dane w urzędzie statystycznym i skarbowym.”
   Ponieważ nie jestem zupełnie zorientowana w temacie, proszę o podpowiedź: gdzie mam złożyć wniosek o NIP i REGON, tam gdzie zazwyczaj- w urzędzie skarbowym? I co to znaczy „spółka w organizacji”- czy jest już po podpisaniu umowy/ aktu notarialnego?
   Źródło tekstu http://biznes.pl/firma/prawo/szykuje-sie-rewolucyjna-zmiana-rejestracji-spolek-,5598900,news-detal.html

  8. Witam Pana!
   Niestety ta rozpietosc w terminach oczekiwania jest ogromna – chociaz 1 dzien to faktycznie nigdy bym sie nie spodziewal ze w Polsce mozna zarejestrowac spolke z o.o. Mam na mysli tutaj inne kraje Unii jak np Wielka Brytania gdzie rejestracja odbywa sie online i trwa 24 godziny – koszt zlozenia aplikacji to 15 funtow czyli wg kurs obecnego okolo 90 pln. Niezle prawda? Ponadto w formularzu (jedynym jaki trzeba wypelnic) mozna zaznaczyc opcje wyboru standardowych warunkow umowy spolki ktore pasuja do typowych i najczestszych przedsiewziec, a jesli ktos zapomni zaznaczyc to Urzad nie wzywa wniskodawcy tylko domyslnie wybiera wlasnie opcje standardowych warunkow umowy. Pozdrawiam

  9. No przyznam, że to jest tragedia tego Państwa. Papiery spółki złożone ponad miesiąc temu i do tej pory nic! Oni się dziwią, że ktoś rejestruje spółki za granicą jak tutaj coś zrobić to ruski miesiąc…
   Czekasz na nip, firma zewnętrzna tworzy ci coś co kosztuje setki tys. zł, a ty nipu się nie możesz doprosić.
   W chinach problem zapewne szybko by się rozwiązał…
   Załamany jestem opier… się tych wszystkich biurokratów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc