Osoba pełniąca funkcję publiczną nie może być prezesem

Błażej Sarzalski        05 maja 2015        6 komentarzy

Piszę to w nawiązaniu do jednego z pytań czytelników, które otrzymałem ostatnio mailem oraz pewnych moich niedawnych doświadczeń związanych z pewną spółką komunalną.

Czytelnik bloga napisał:

Witam, czy osoba pracująca na umowę o pracę na państwowej uczelni (księgowa) jest osobą pełniącą funkcję publiczną i przez to nie może być prezesem zarządu w żadnej spółce kapitałowej?

Jak już sygnalizowałem, członkami zarządów nie mogą być niektóre osoby karane (i to one są chyba najszerszą grupą osób, która nie może sprawować funkcji członka zarządu w spółce z o.o.) Pytanie zwraca uwagę na ciekawą kategorię osób, którymi są osoby wymienione w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Gdybym miał opisywać wszystkie kategorie tych osób, to bym Cię pewnie czytelniku zanudził. Zresztą sam ich oczywiście nie pamiętam, idąc z duchem czasu odsyłam więc do przepisów ustawy, wierząc że znajdziesz to czego szukasz (podpowiadam, że kluczowy jest art. 2), a z grubsza uważać musisz jeżeli jesteś kierownikiem w urzędach państwowych albo zarabiasz tyle co kierownik, pracujesz w NIK jako kontroler, jesteś etatowym członkiem samorządowego kolegium odwoławczego, pracujesz w regionalnej izbie obrachunkowej, czy też sprawujesz funkcje zarządcze w samorządach albo spółkach skarbu państwa.

Natomiast księgowa w uczelni, choćby to była uczelnia publiczna, nie jest osobą pełniącą funkcję publiczną w rozumieniu ww. ustawy i może być członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian Czerwiec 2, 2015 o 16:11

Jak to jest w naszym kraju zawsze znajdzie się obejście tej sytuacji…

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 18, 2015 o 08:41

Panie Damianie, zna Pan jakieś przykłady? 🙂

Odpowiedz

Marek Maj 31, 2016 o 12:44

Witam
Mam pytanie:
– czy prezesem zarządu może być osoba nie posiadająca ani 1-go udziału w spółce z o.o. ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 31, 2016 o 13:08

Może być

Odpowiedz

jola Lipiec 28, 2016 o 15:16

A co jeśli prezes został wykreślony przez sąd z Krs ? Z uwagi np. na to że ma wyrok. Nie ma prezesa, nie ma zarządu, nie ma prokurenta ani pełnomocnika, nie ma osoby do podpisania bilansu, co wtedy robić?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 29, 2016 o 08:08

Nie ten wątek.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: