Jak wnieść do spółki autorskie prawa majątkowe?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Praktyka dostarcza czasami wielu problemów.

Z punktu widzenia np. programisty lub grafika, który chcą oprzeć swoją spółkę na efektach swojej pracy twórczej, pojawia się techniczny problem wynikający z przepisów dotyczących wkładów niepieniężnych i ich opisu w umowie spółki.

Spójrz proszę, co stanowi przepis:

Jeżeli wkładem do spółki celem pokrycia udziału ma być w całości lub części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Wnosząc do spółki wkład w postaci strony internetowej, projektów graficznych, kodu programistycznego czy np. logo koniecznie musisz zadbać o szczegółowy opis wnoszonego wkładu, a technicznie rzecz biorąc autorskich praw majątkowych związanych z Twoją działalnością twórczą.

Problem w tym, że większość komentatorów milczy na temat tego, jak dalece szczegółowo należy opisać wkład. Czy wystarczy wskazanie, że wnosi się po prostu kod źródłowy, czy też grafikę? Czy może jednak trzeba opisać je bardziej szczegółowo – np. poprzez załączenie do umowy specyfikacji oprogramowania albo wydruków plików graficznych?

Najbardziej ekstremalna i jednocześnie niepożądana, z uwagi na chęć zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa, byłaby konieczność załączania do umowy samego utworu.

Jak więc powinno się to opisywać prawa autorskie jako przedmiot wkładu?

Z pewnością należy wskazać o co chodzi – jeżeli wnosimy prawa autorskie do „silnika” strony internetowej warto byłoby choćby ogólnie wskazać, że chodzi np. o serwis blogowy w oparciu o platformę wordpress, jeżeli natomiast myślimy o grafice to możemy do umowy załączyć np. wydruk projektu graficznego strony głównej albo wskazać, że jest to grafika do portalu o danej tematyce.

Jeżeli nie chcesz jednak ujawniać potencjalnej konkurencji takich danych (a pamiętaj, że akta rejestrowe są jawne) to warto odwołując się do przedmiotu aportu wskazać, że jego kopia aktualna na dzień założenia spółki jest zdeponowana np. w kancelarii radcowskiej czy notarialnej.

Zawsze też pamiętaj o tym, aby skrupulatnie określić pola eksploatacji, na jakich spółka może używać utworu (pamiętając, że według niektórych specjalistów prawa autorskiego, niewystarczające jest wskazanie „wszystkich pól eksploatacji”, chociaż są orzeczenia, które dopuszczają takie sformułowanie) oraz o tym, że w umowie, w przypadku gdy chcesz aby spółka mogła modyfikować np. grafikę, konieczne jest także przyznanie spółce prawa wykonywania zależnych praw autorskich.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  4 comments on “Jak wnieść do spółki autorskie prawa majątkowe?”

   1. Dziękuję 🙂

    Wycena wartości programu komputerowego to zadanie dla rzeczoznawcy majątkowego specjalizującego się w takim rynku… pewnie ciężko takiego znaleźć…

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma przepisów definiujących co to jest adres spółki. Natomiast jest definicja siedziby. Siedzibą
  • Kaja - Czy można zarejestrować adres spółki na działce która niezabudowanej? Działka posiada nr i korespond
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.