Planowanie spadkowe w spółce z o.o.

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Ostatnio coraz więcej firm na rynku usług prawniczych oferuje usługi planowania spadkowego. Planowanie spadkowe opiera się o tworzenie planów sukcesji polegających na wprowadzeniu w życie świadomej decyzji wspólnika dotyczącej przekazania udziałów jego spadkobiercom czy też zabezpieczaniu firm na wypadek śmierci wspólnika czy właściciela.

Co dzieje się z chwilą śmierci wspólnika spółki z o.o.?

Udziały w spółce przechodzą na wszystkich jego spadkobierców. Jeżeli jest ich kilku to pojawia się problem wykonywania praw udziałowych.  W przypadku gdy nie ma odpowiedniej regulacji w umowie spółki do czasu podziału spadku w postępowaniu spadkowym mamy do czynienia z grupą osób, w której każda z tych osób jest współuprawniona do udziału w spółce.

Osoby takie powinny wyznaczyć wspólnego przedstawiciela. Wyobrażasz sobie jednak jak to może wyglądać? 🙂 Polacy mają długą tradycję sporów spadkowych (vide: testament Krzywoustego 😉 ), a kwestie podziału majątku zmarłego są najczęściej ciężkie z uwagi na silne emocje i animozje rodzinne.

Spółka pozostaje w niepewności co do tego, kto faktycznie jest jej wspólnikiem. Czasami nie wpływa to na jej bieżące działanie, ale czasem może powodować problemy z dostępem do kapitału czy też z podejmowaniem określonych prawem uchwał wspólników.

Z tego względu, nie namawiając Cię na usługi jakiejkolwiek firmy tworzącej plany sukcesji, namawiam Cię do przemyślenia skutków śmierci wspólnika dla spółki. Zastanów się co chcesz osiągnąć, co będzie dobre dla Twojej spółki i Twojej rodziny.

Prawo daje nam możliwości załatwienia tych spraw co najmniej na dwa sposoby.

Pierwsza możliwość, stosunkowo nowa z uwagi na niedawne wejście w życie dużej noweli prawa spadkowego, to wykorzystanie legatu windykacyjnego. Legat windykacyjny to instytucja pozwalająca skutecznie przenieść, z chwilą śmierci spadkodawcy, udziały w spółce na określoną osobę.

Druga, to istniejąca już w Kodeksie spółek handlowych instytucja wyłączenia spadkobierców z udziału w spółce.

Umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika. Można więc wyłączyć od udziału w spółce wszystkich spadkobierców, albo wskazać że do spółki wstąpi tylko jedna osoba (np. wybrana przez wspólników, spadkobierca ustawowy, inna osoba np. posiadająca określone kwalifikacje).

Odpowiednie uregulowanie tych kwestii jest jednak trudne i wymaga precyzji.

Podstawowym warunkiem skuteczności wyłączenia spadkobierców w drodze umowy jest zawarcie w niej warunków ich spłaty. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje sytuacji, w której wskazana w umowie osoba z jakichś powodów nie wstępuje do spółki (np. sama nie żyje).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o planowaniu spadkowym w spółce z o.o. to zachęcam Cię do kontaktu za pomocą poniższego formularza.

[contact_form]

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Jeden komentarz do wpisu “Planowanie spadkowe w spółce z o.o.”

  1. Bartosz napisał:

   Nic tylko wejść na http://www.deathclock.com i zastanawiać się ile jeszcze czasu zostało na sprawne rozporządzenie majątkiem 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Panie Michale, ponieważ napisał Pan do mnie prywatnie to odpiszę Panu także w wiadomości prywatnej,
  • Michał - Witam sprawa wygląda następująco, posiadam 1/3 udziałów w spółce i jestem w zarządzie kredyt 100tys
  • Błażej Sarzalski - Dzień dobry, Czy przeczytał Pan artykuł?
  • Fabian - Dzień dobry, czy widzieli Państwo to orzeczenie Sądu Najwyższego ? https://www.sn.pl/orzecznictwo/
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie :)