Ile kosztuje przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Ile kosztuje przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.?

Wszyscy liczą pieniądze. Nic dziwnego. W końcu wszyscy naokoło mówią o kryzysie mówili o kryzysie w 2011 r. (ten wpis jest zaktualizowany w 2018 roku).  Mimo to jednym z podstawowych pytań jakie słyszę od przedsiębiorców, którzy próbują przerzucić się na spółkę z o.o., jest pytanie o koszty. Zabierając się zaś za przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o. warto więc policzyć sobie, ile będzie nas to kosztowało. 

W 2011 roku pisałem o nowej dla polskiego prawa instytucji jaką jest przekształcenie jdg w spółkę z o.o. (choć te link wiedzie do innego wpisu – nowszego). Ten post powstał ponieważ parę osób pytało o się sensem i kosztami przekształcenia przedsiębiorcy. Postanowiłem trochę je przybliżyć i w razie czego linkować do tego wpisu.

Za co zapłacisz przekształcając się w spółkę z o.o.?

Plan przekształcenia jdg w spółkę z o.o.

Na początku za sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy w formie aktu notarialnego. Tak naprawdę chodzi w tym planie o określenie wartości przekształcanego przedsiębiorstwa, rozporządzenie o taksach notarialnych nie wskazuje w jaki sposób naliczać opłatę od takiego planu przekształcenia – pozostaje więc przypuszczenie, że będziemy mieli tutaj do czynienia z kwotą 200 zł na podstawie § 16 rozporządzenia dot. taks notarialnych.

Praktyka jednak jest taka, że notariusz nalicza kwotę od wartości czynności notarialnej, jaką według niektórych jest wartość kapitału zakładowego spółki z o.o., według innych wartość bilansowa majątku przedsiębiorcy przekształcanego. Ja radzę się targować. Plan przekształcenia to relatywnie prosty dokument, nie ma sensu wydawać na niego grubych tysięcy złotych. Tym bardziej, że zwykle przygotowuje go częściowo księgowość przedsiębiorcy, częściowo jego prawnicy.

Biegły rewident

Drugim etapem jest poddanie planu badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd. Wniosek do sądu kosztuje 300 zł. Ile wynosi wynagrodzenie biegłego badającego plan przekształcenia?

W teorii określa je sąd rejestrowy, praktyczna rada to dogadanie się z biegłym jeszcze przed złożeniem wniosku do sądu i określenie jego wynagrodzenia.  W poszczególnych przypadkach wynosić ono będzie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Oświadczenie o przekształceniu w spółkę z o.o.

Finalnym etapem jest złożenie oświadczenia o przekształceniu, powołanie władz spółki i nadanie jej aktu założycielskiego. To kolejna czynność jaką musimy dokonać przed notariuszem.  Będziemy tutaj mieli do czynienia z opłatą uzależnioną od wartości kapitału zakładowego spółki wedle § 3 rozporządzenia o taksach notarialnych. Przy spółce z minimalnym kapitałem zakładowym będzie to 195,20 zł)

Do tego dochodzą inne koszty. Wypis umowy u notariusza to 6 zł za stronę netto. Poniesiesz wydatki związane ze zgłoszeniem do KRS (600 zł). Jeżeli prowadzisz działalność detaliczną licz się z zakupem kas fiskalnych. Na szczęście przedsiębiorcy przekształcanemu przysługuje ulga na kasy.

Do tego dochodzi wynagrodzenie prawnika, który pomoże Ci przez to przebrnąć. Ile? Różnie, sądzę, że ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Koszt całej tej „imprezy” wahać się będzie od dziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak sądzisz, warto? Ja uważam, że są sytuacje, kiedy warto wyłożyć takie kwoty.

Jeżeli chcesz poznać procedurę przekształcenia jdg w spółkę z o.o. – kliknij tutaj.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  23 comments on “Ile kosztuje przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.?”

  1. @Paweł: ale nie masz mi za złe? Starałem się nie uszczknąć nic z Twojej tajemnicy zawodowej 🙂

   Jak tak czytam tego posta to zdaję sobie sprawę, że pominąłem jeszcze jedną rzecz – w końcu procedura wymaga sporządzenia sprawozdania finansowego już niejako „na wejściu” – a przecież w wielu przypadkach przekształcać się mogą osoby, które nie były objęte obowiązkiem prowadzenia pełnej księgowości – to kolejne koszty…

  2. „praktyczna rada to dogadanie się z biegłym jeszcze przed złożeniem wniosku do sądu”

   Rozumiem, że sąd dopuszcza możliwość dogadywania się przedsiębiorcy z biegłym w kwestiach wyceny i wynagrodzenia? Jest to uczciwe?

  3. @Łukasz: Uczciwość to pojęcie ze sfery moralności, a nie prawa – prawo natomiast nie stoi na przeszkodzie aby zakontraktować wcześniej biegłego. Niezależnie od tego jak przedsiębiorca i biegły ustalą wynagrodzenie biegły i tak ma obowiązek rzetelnego badania i złożenia profesjonalnej opinii do sądu. Gdyby było odwrotnie to trochę tak jakby płacąc notariuszowi oczekiwać, że zrobi umowę pod jedną ze stron czynności – no tak nie jest, mimo że często koszty notarialne ponosi jedna strona.

   Z punktu widzenia przedsiębiorcy to jest okej, bo wie jakich kosztów się spodziewać. Biegły też widzi to korzystnie bo wie, że będzie miał zlecenie, może rozplanować czynności, ich harmonogram, wie czego się spodziewać.

  4. Dziękuję bardzo za odpowiedź. W takiej sytuacji ta kwestia wydaje się jasna i klarowna.

   Ale zakładając że sąd wyznacza biegłego i nie ma wcześniejszych ustaleń biegły-przedsiębiorca – czy to sąd rejestrowy wyznacza wynagrodzenie dla biegłego? (tak zrozumiałem z treści artykułu)
   Jeżeli tak, to może tak ustalone wynagrodzenie będzie mniejsze, niż wynegocjowane bezpośrednio z biegłym?
   Sąd rejestrowy wyznacza to wynagrodzenie na podstawie jakichś założeń/widełek/limitów?

  5. pytanie jaki ma sens przekształcanie dg w spółkę z o.o. skoro koszty wynoszą od 10 do …dziesięciu tysięcy??? a założenie nowej spółki znacznie znacznie niższe.

  6. Witam,
   Mam jedną wątpliwość.
   Pisze Pan, że „(przy spółce z minimalnym kapitałem zakładowym będzie to 195,20 zł)”. Rozumiem jednak, że kapitał zakładowy powinien z grubsza odpowiadać wartości bilansowej spółki wynikającej z planu przekształcenia, czyli nie da się chyba ustalić takiej wartości na 5.000,00 ?
   Pozdrawiam

  7. Dziękuje za odp.
   Czyli mogę zrobić tak, że kapitał zakładowy będzie wynosił 5.000,00 powiedzmy pozstały 1.000.000,00 przeznacze na zapasowy, wtedy notariusz pobiera opłatę tylko od kapitału zakładowego, a ja później (już bez udziału notariusza) podwyższam kapitał zakładowy z zapasowego. Dobrze rozumiem?

  8. Jeżeli miałby powstać skutek podatkowy to lepiej przepłacić z taksą notarailną (tu przynajmniej da się negocjować)

  9. A tego nie wiem Pani Aniu, bo jak sam stwierdziłem, nie prowadziłem analizy tego. Tak czy siak trzeba by zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od sposobu podwyższenia / przekształcenia od razu z wysokim kapitałem – pozostaje raczej kwestia podatku dochodowego od tzw. kapitalizacji rezerw.

  10. Odkopię nieco temat- przekształcając DG w z o.o. ta druga startuje z zerowym kontem (obroty)? Czy w jakiś sposób historia finansowa DG łączy się po przekształceniu z z o.o.? Jeśli prowadzę DG od 10 lat, to przekształcenie w z o.o. da coś pod kątem „odziedziczenia” historii finansowej?

  11. Nie, chodzi o historię obrotów, zysków etc. Sp. z przekształcenia zaczyna od 0, czy przejmuje historię obrotów DG?

  12. Szczerze to nie do końca rozumiem pytanie. Nie ma żadnych przepisów dot. „przejęcia historii obrotów” – w KRS wpisany jest sposób powstania spółki i tam jest napisane, że spółka przekształcona z jednoosobowej działalności w spółkę. Czy bankom to wystarcza? Sądzę, że wiele zależy od konkretnego banku i klienta.

  13. Dziękuję za odpowiedź, myślałem, że jest to w jakiś sposób uregulowane. Ciekawy blog, będę zaglądał częściej.

  14. @Błażej – podejrzewam, że chodzi o „dziedziczenie obrotów” w takim nieformalnym znaczeniu – np. nowo przekształcona spółka chce wziąć kredyt w banku, i czy jest tam traktowana jak świeży podmiot, czy brana są też pod uwagę historia finansowa z działalności. Prawo tego (chyba) nie reguluje, pozostawiając to ocenie przyszłego wierzyciela.

  15. Obroty z dg przechodzą na sp przekształconą. Wynika to z Art 584 ksh oraz ustawy o rachunkowości w zakresie zasad wykonania sprawozdania finansowego.

   A tak w praktyce: sprawozdanie finansowe zawiera RZiS oraz Bilans. W bilansie w pozycji zysk/strata netto będzie wykazany zysk z RZiS sporządzonego na potrzeby przekształcenia. W kolejnych m-cach po przekształceniu sp przekształcona będzie generowała zysk/stratę, która musi być wykazana w bilansie na koniec roku, a ponieważ na dzień przekształcenia było wykazane saldo zysku/straty to zaczynając RZiS w spółce przekształconej od zera nie można byłoby zbilansować bilansu na koniec roku.
   KONKLUZJA:
   Obroty z dg przechodzą na sp przekształconą. Wynika to z Art 584 ksh oraz ustawy o rachunkowości w zakresie zasad wykonania sprawozdania finansowego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc