Nazwa spółki z o.o. – Jak nazwać firmę spółki z o.o.?

Co to jest firma spółki z o.o.?

W potocznym rozumieniu słowa „firma”, utożsamiane jest ono ze spółką, jako podmiotem gospodarczym, co wynika przede wszystkim z zaszłości historycznych. Tymczasem firma spółki z o.o. to nic innego, jak unikalna nazwa spółki z o.o. Potoczne użycie słowa firma jako tożsamego z przedsiębiorstwem jest wiec niepoprawne. Być może wynika to z zapożyczenia z języka angielskiego, gdzie słowo firm bywa tłumaczone właśnie jako przedsiębiorstwo, czy biznes. W polskiej tradycji prawnej słowo firma jednak od zawsze było nazwą przedsiębiorcy. Stanowił o tym przykładowo art. 26 Kodeksu handlowego z 1934 roku. W niniejszym artykule omówimy więc pokrótce zasady tworzenia nazwy spółki z o.o.

 

Nosisz się z zamiarem założenia spółki z o.o.? Chcesz skonsultować lub stworzyć umowę spółki? Skorzystaj z usług kancelarii. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub emailowo.

 

Jak dobrać odpowiednią nazwę dla spółki?

Często spotykanym problemem, jakiego doświadczają moi klienci, jest odpowiedni dobór firmy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak nazwać spółkę z o.o. aby było to zgodne z prawem i nie powodowało problemów w sądzie rejestrowym?

Zacznij od sprawdzenia czy na rynku działa już inna spółka pod taką samą firmą

Ponieważ najczęstszym problemem związanym z doborem firmy jest użycie już istniejącej firmy innej spółki, co zresztą wydatnie wpływa na długość procedury rejestrowej spółki, należy zacząć od sprawdzenia, czy dana firma spółki nie jest już zajęta. Możesz użyć do tego wyszukiwarki Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeżeli nikt nie wymyślił danej nazwy spółki z o.o. to dobra nasza! Jeżeli firma figuruje już w rejestrze to sugeruję rozważenie innej nazwy. Co prawda tzw. zasada wyłączności prawa do firmy nie jest absolutna, jest jednak duża szansa, że referendarz sądowy będzie chciał zmusić Cię to zmiany nazwy.

Jeżeli zaś to Ty będziesz chciał/a zmusić referendarza do zmiany jego zapatrywania to polecam kontakt z prawnikiem.

Jak skonstruować firmę spółki z o.o.?

Tworzenie firmy sp. z o.o. rządzi się pewnymi zasadami. Jeżeli idzie o firmę spółki z o.o. to obowiązkowym elementem jest określenie formy prawnej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), które może być podane w skrócie (sp. z o.o. albo spółka z o.o.).

Zgodnie z przepisami firma może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę spółki oraz zawierać inne określenia dowolnie obrane.

Czy nazwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zwierać imię i nazwisko?

Tak nazwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zawierać imię i nazwisko osoby fizycznej pod warunkiem pisemnej zgody takiej osoby albo jej spadkobierców.

Co w nazwie spółki?

W nazwie spółki możemy wykorzystać określenia fantazyjne, ale obowiązkowym elementem nazwy jest określenie formy prawnej.

Dlatego nasza firma zawsze będzie składać się z wyrażenia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub właściwego skrótu. Przy wyborze firmy, musimy kierować się dwiema uniwersalnymi zasadami:

 • nazwa spółki z o.o. powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku (o tym pisałem wyżej),
 • firma spółki z o.o. nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.

Oczywiście napisano co najmniej kilka monografii na temat tzw. prawa firmowego, natomiast zdroworozsądkowa zasada, jest następująca: jeżeli nie jesteś pewien/pewna, czy planowana nazwa spółki z o.o. będzie kolidowała z innymi nazwami, zrób wśród znajomych (najlepiej „branżowych” znajomych) ankietę (albo samodzielnie, obiektywnie, odpowiedz sobie), pytając czy:

 1. nazwa firmy jest adekwatna do biznesu, jaki będę prowadzić?
 2. na rynku produktów (usług), które chcę sprzedawać są inne firmy o tej samej lub podobnej nazwie? Czy są to firmy znane powszechnie albo w danej branży?
 3. nazwa nie wprowadza w błąd co do źródeł zaopatrzenia lub miejsca działalności?
 4. firma nie podszywa się pod autorytet znanej firmy z innej branży?

Jak więc to mówią niektórzy klienci, najważniejsza jest „unikalna nazwa firmy”.

Jakich słów nie używać w nazwie spółki z o.o.?

Oprócz zasad uniwersalnych, w doborze firmy, obowiązują także zasady szczególne. Istnieje katalog słów, które w pewnych kontekstach nie mogą być wykorzystywane w firmie spółki z o.o.

Takimi zakazanymi słowami są:

 • bank (na oznaczenie działalności finansowej i pokrewnej, bo np. bank DNA, czy bank nasienia jak najbardziej),
 • kasa (jw. ale np. kasa biletowa – to mogłoby przejść, gdyby nie zajmowało się działalnością finansową, a np. sprzedażą biletów),
 • towarzystwo ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji, zakład ubezpieczeń, zakład ubezpieczeń i asekuracji,
 • agent ubezpieczeniowy, broker ubezpieczeniowy lub broker reasekuracyjny,
 • fundusze inwestycyjne,
 • giełda instrumentów finansowych, giełda papierów wartościowych
 • rynek regulowany,
 • organizacja odzysku,
 • poczta,
 • uniwersytet, politechnika, akademia,
 • spółdzielnia,
 • przedsiębiorstwo państwowe.

Powyższa lista jest z pewnością niepełna i niestety ma tendencje do rozszerzania się.

Złe dobranie nazwy spółki wydłuża postępowanie rejestrowe, ale też może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą, a nawet karną, z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji?

Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

+48 512 020 518
(32) 764 15 80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

8 odpowiedzi

 1. „firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.”
  Czy na podstawie tego można wykreślić spółkę ,, Krajowy Rejestr Sadowy” ? Która podszywa się pod KRS?

   1. Czyli jak ktoś ma ,,szczęście” do referendarza to może sobie rejestrować nazwy podobne do instytucji państwowych i wykorzystywać do do ,,oszustwa” które jest w świetle prawa legalną działalnością..

 2. KRS 0000661929
  KRAJOWY REJESTR SADOWNY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  jak się zajmują sadami owocowymi ? to chyba Sadowniczy.

  i tak wyglada prawo w Polsce… kto to wpisał ? ktoś poniesie konsekwencje ?

  1. Nie podpowiadaj, bo ktoś jeszcze skorzysta… W końcu „sadowniczy” a „sądowniczy” też się kojarzy.

 3. Z tą „firmą” to ciekawy przypadek. Sam czasem jak piszę i chcę, aby wyglądało to „poważnie”, to używam słowa firma w znaczeniu prawnym. Brzmi to jednak trochę pretensjonalnie, bo można założyć, że obecnie dla „każdego” firma to przedsiębiorstwo, a nazwa firmy to nie tautologia. I o ile tworzenie specjalistycznych zwrotów jest potrzebne w wielu branżach, o tyle sytuacja, kiedy zwrot specjalistyczny ma niejako przeciwne znaczenie niż ten sam zwrot w języku powszechnym, jest już dość niebezpieczna. Myślę, że prawnicy powinni tu dokonać pewnych nowelizacji. 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O autorze

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

BŁAŻEJ SARZALSKI

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Więcej o mnie

Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

Poznaj moją historię!

Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

Ostatnie wpisy

Przepisy

Kto mnie cytuje?

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!