Nazwa spółki z o.o. – Jak nazwać firmę spółki z o.o.?

Spółka z o.o.
Nazwa spółki z o.o. – Jak nazwać firmę spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Co to jest firma spółki z o.o.?

W potocznym rozumieniu słowa „firma”, utożsamiane jest ono ze spółką, jako podmiotem gospodarczym, co wynika przede wszystkim z zaszłości historycznych. Tymczasem firma spółki z o.o. to nic innego, jak unikalna nazwa spółki z o.o. Potoczne użycie słowa firma jako tożsamego z przedsiębiorstwem jest wiec niepoprawne. Być może wynika to z zapożyczenia z języka angielskiego, gdzie słowo firm bywa tłumaczone właśnie jako przedsiębiorstwo, czy biznes. W polskiej tradycji prawnej słowo firma jednak od zawsze było nazwą przedsiębiorcy. Stanowił o tym przykładowo art. 26 Kodeksu handlowego z 1934 roku. W niniejszym artykule omówimy więc pokrótce zasady tworzenia nazwy spółki z o.o.

 

Nosisz się z zamiarem założenia spółki z o.o.? Chcesz skonsultować lub stworzyć umowę spółki? Skorzystaj z usług kancelarii. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub emailowo.

 

Jak dobrać odpowiednią nazwę dla spółki?

Często spotykanym problemem, jakiego doświadczają moi klienci, jest odpowiedni dobór firmy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak nazwać spółkę z o.o. aby było to zgodne z prawem i nie powodowało problemów w sądzie rejestrowym?

Zacznij od sprawdzenia czy na rynku działa już inna spółka pod taką samą firmą

Ponieważ najczęstszym problemem związanym z doborem firmy jest użycie już istniejącej firmy innej spółki, co zresztą wydatnie wpływa na długość procedury rejestrowej spółki, należy zacząć od sprawdzenia, czy dana firma spółki nie jest już zajęta. Możesz użyć do tego wyszukiwarki Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeżeli nikt nie wymyślił danej nazwy spółki z o.o. to dobra nasza! Jeżeli firma figuruje już w rejestrze to sugeruję rozważenie innej nazwy. Co prawda tzw. zasada wyłączności prawa do firmy nie jest absolutna, jest jednak duża szansa, że referendarz sądowy będzie chciał zmusić Cię to zmiany nazwy.

Jeżeli zaś to Ty będziesz chciał/a zmusić referendarza do zmiany jego zapatrywania to polecam kontakt z prawnikiem.

Jak skonstruować firmę spółki z o.o.?

Tworzenie firmy sp. z o.o. rządzi się pewnymi zasadami. Jeżeli idzie o firmę spółki z o.o. to obowiązkowym elementem jest określenie formy prawnej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), które może być podane w skrócie (sp. z o.o. albo spółka z o.o.).

Zgodnie z przepisami firma może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę spółki oraz zawierać inne określenia dowolnie obrane.

Czy nazwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zwierać imię i nazwisko?

Tak nazwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zawierać imię i nazwisko osoby fizycznej pod warunkiem pisemnej zgody takiej osoby albo jej spadkobierców.

Co w nazwie spółki?

W nazwie spółki możemy wykorzystać określenia fantazyjne, ale obowiązkowym elementem nazwy jest określenie formy prawnej.

Dlatego nasza firma zawsze będzie składać się z wyrażenia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub właściwego skrótu. Przy wyborze firmy, musimy kierować się dwiema uniwersalnymi zasadami:

 • nazwa spółki z o.o. powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku (o tym pisałem wyżej),
 • firma spółki z o.o. nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.

Oczywiście napisano co najmniej kilka monografii na temat tzw. prawa firmowego, natomiast zdroworozsądkowa zasada, jest następująca: jeżeli nie jesteś pewien/pewna, czy planowana nazwa spółki z o.o. będzie kolidowała z innymi nazwami, zrób wśród znajomych (najlepiej „branżowych” znajomych) ankietę (albo samodzielnie, obiektywnie, odpowiedz sobie), pytając czy:

 1. nazwa firmy jest adekwatna do biznesu, jaki będę prowadzić?
 2. na rynku produktów (usług), które chcę sprzedawać są inne firmy o tej samej lub podobnej nazwie? Czy są to firmy znane powszechnie albo w danej branży?
 3. nazwa nie wprowadza w błąd co do źródeł zaopatrzenia lub miejsca działalności?
 4. firma nie podszywa się pod autorytet znanej firmy z innej branży?

Jak więc to mówią niektórzy klienci, najważniejsza jest „unikalna nazwa firmy”.

Spółka z o.o. skrót

Obowiązkowym elementem każdej firmy spółki z o.o. jest dodanie do nazwy określenia formy prawnej w postaci określenia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych możemy posługiwać się także skrótem spółka z o.o. lub sp. z o.o. Aby posługiwać się skrótem oznaczenia formy prawnej spółki nie musimy wspominać o tym w umowie spółki, ponieważ możliwość taką wprost dają nam przepisy kodeksu.

Jakich słów nie używać w nazwie spółki z o.o.?

Oprócz zasad uniwersalnych, w doborze firmy, obowiązują także zasady szczególne. Istnieje katalog słów, które w pewnych kontekstach nie mogą być wykorzystywane w firmie spółki z o.o.

Takimi zakazanymi słowami są:

 • bank (na oznaczenie działalności finansowej i pokrewnej, bo np. bank DNA, czy bank nasienia jak najbardziej),
 • kasa (jw. ale np. kasa biletowa – to mogłoby przejść, gdyby nie zajmowało się działalnością finansową, a np. sprzedażą biletów),
 • towarzystwo ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji, zakład ubezpieczeń, zakład ubezpieczeń i asekuracji,
 • agent ubezpieczeniowy, broker ubezpieczeniowy lub broker reasekuracyjny,
 • fundusze inwestycyjne,
 • giełda instrumentów finansowych, giełda papierów wartościowych
 • rynek regulowany,
 • organizacja odzysku,
 • poczta,
 • uniwersytet, politechnika, akademia,
 • spółdzielnia,
 • przedsiębiorstwo państwowe.

Powyższa lista jest z pewnością niepełna i niestety ma tendencje do rozszerzania się.

Złe dobranie nazwy spółki wydłuża postępowanie rejestrowe, ale też może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą, a nawet karną, z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji.

Spółka z o.o. przykłady firm

Przykładów dla firmy spółki z o.o. jest tysiące. Możemy wybierać spośród kilkuset tysięcy spółek zarejestrowanych w KRS. Jeżeli szukasz więc przykładów firmy spółki z o.o. wystarczy, że wyszukasz bezpłatną wyszukiwarkę KRS lub sięgniesz po dowolne wydanie Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Najciekawsze przykłady firm spółki z o.o.

Życie pokazuje, że fantazja ludzka nie zna granic, a poniższe przykłady to firmy wyciągnięte wprost z polskiego rejestru przedsiębiorców:

 • Socjalizm Bohatersko Walczy z Problemami Nieznanymi w Żadnym Innym Ustroju Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Janosik dla firm Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Ancymon Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Dzida Produkt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Bąbelek Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  8 comments on “Nazwa spółki z o.o. – Jak nazwać firmę spółki z o.o.?”

  1. Przemysław napisał:

   „firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.”
   Czy na podstawie tego można wykreślić spółkę ,, Krajowy Rejestr Sadowy” ? Która podszywa się pod KRS?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Wykreślić to raczej nie, trzeba było prewencję stosować…

    1. Przemysław napisał:

     Czyli jak ktoś ma ,,szczęście” do referendarza to może sobie rejestrować nazwy podobne do instytucji państwowych i wykorzystywać do do ,,oszustwa” które jest w świetle prawa legalną działalnością..

  2. Leoś napisał:

   KRS 0000661929
   KRAJOWY REJESTR SADOWNY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

   jak się zajmują sadami owocowymi ? to chyba Sadowniczy.

   i tak wyglada prawo w Polsce… kto to wpisał ? ktoś poniesie konsekwencje ?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie podpowiadaj, bo ktoś jeszcze skorzysta… W końcu „sadowniczy” a „sądowniczy” też się kojarzy.

    1. Lech napisał:

     Jak się pis weźmie za czyszczenie, to i Polskiemu Związkowi Sadowników się dostanie ????

     1. Prawnik napisał:

      Sadownikom w tym przypadku na pewno się oberwie 🙂

  3. Lech napisał:

   Z tą „firmą” to ciekawy przypadek. Sam czasem jak piszę i chcę, aby wyglądało to „poważnie”, to używam słowa firma w znaczeniu prawnym. Brzmi to jednak trochę pretensjonalnie, bo można założyć, że obecnie dla „każdego” firma to przedsiębiorstwo, a nazwa firmy to nie tautologia. I o ile tworzenie specjalistycznych zwrotów jest potrzebne w wielu branżach, o tyle sytuacja, kiedy zwrot specjalistyczny ma niejako przeciwne znaczenie niż ten sam zwrot w języku powszechnym, jest już dość niebezpieczna. Myślę, że prawnicy powinni tu dokonać pewnych nowelizacji. ????

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • Blazej Sarzalski - NIP-8 składa się w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki do urzędu skarbowego, który automatycz
  • pit - Nowo powstała spółka z o.o., która nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w rozumien
  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp