Rejestracja spółki z o.o. jako instytucji pożyczkowej

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Kiedy pożyczanie pieniędzy wymaga otwarcia spółki z o.o.?

Tak… chcesz więc zarabiać na pożyczaniu ludziom pieniędzy? Kariera lichwiarza nie jest łatwa, szczególnie że państwo regularnie zaostrza ustawę o kredycie konsumenckim. Efekt jest taki, że dochodzi do konsolidacji rynku, na którym utrzymują się w zasadzie wyłącznie duże podmioty. Niektórzy jednak wciąż widzą niszę w świadczeniu usług lokalnie. Na obszarze, który znają i na rzecz ludzi, których także znają.

Jeżeli chcesz prowadzić działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym, na cele nie związane z ich działalnością gospodarczą to nie ma zmiłuj, albo jesteś bankiem, albo musisz zarejestrować spółkę kapitałową. Ponieważ spółka akcyjna jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem, jedyną rozsądną drogą jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kiedy nie muszę otwierać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółki nie musisz otwierać, jeżeli Twoja działalność pożyczkowa dotyczy:

  • udzielania pożyczek osobom fizycznym na cele związane z ich działalnością gospodarczą lub udzielania pożyczek spółkom i innym osobom prawnym,
  • gdy nie prowadzisz działalności w sposób zorganizowany i ciągły, a jedynie okazjonalnie zdarza Ci się pożyczyć komuś pieniądze,
  • gdy udzielasz pożyczek konsumentom powyżej kwoty 255 550 zł.

Zakładanie spółki z o.o. jako instytucji pożyczkowej

Oprócz standardowych kroków podejmowanych w związku z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy także spełnić dodatkowe kryteria:

  • minimalny kapitał zakładowy instytucji pożyczkowej wynosi 200 000 zł,
  • kapitał zakładowy może być pokryty wyłącznie wkładem pieniężnym,
  • środki na pokrycie kapitału nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub ze źródeł nieudokumentowanych,
  • członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurentem instytucji pożyczkowej może być wyłącznie osoba, która nie była prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe.

W związku z tym do wniosku o wpis do KRS takiej spółki należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia o niekaralności wedle treści zawartej w ustawie, które dotyczą członków organów oraz prokurentów. Oświadczenia nie dotyczą jednak pełnomocników oraz wspólników takiej spółki.

Dodatkowo do KRS należy dołączyć oświadczenie, że spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udzielania kredytów konsumenckich jako instytucja pożyczkowa.

Po rejestracji kolejna rejestracja

Wszystkie powyższe kroki nie wystarczą jednak dla otwarcia instytucji pożyczkowej. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o wpis do rejestru instytucji pożyczkowych.

Po co taki wniosek? Nie mam pojęcia, gdyż treść rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez KNF dubluje w zasadzie funkcje KRS. Wniosek taki jest jednak konieczny, gdyż bez niego nie możemy prowadzić działalności w zakresie kredytów konsumenckich.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    Jeden komentarz do wpisu “Rejestracja spółki z o.o. jako instytucji pożyczkowej”

    1. Robert napisał:

      Według projektu ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałaniu lichwie (nowej ustawie „antylichwiarskiej”) instytucje pożyczkowe będą płaciły KNF za „nadzorowanie” ich. I to nie mało! Do tego potrzebny jest rejestr 🙂

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Blazej Sarzalski - W mojej ocenie ani tak, ani tak - po prostu jako wspólnicy. Proszę jednak nie traktować tego jako po
    • Bartek - Dzień dobry. Panie mecenasie w spółce z o.o., w której jest 4 udziałowców (Członkowie zarządu) i ka
    • Pelion - Artykuł o tym nie wspomina, bo aport to nie sprzedaż... nie ma tutaj żadnej karencji.
    • Bartosz S. - Artykuł nie przedstawia szczegółowo czy czy 5 letnia karencja zwalnia osobę fizyczną od koniecznośc
    • Kamila - Jestem właśnie "spółką z o.o. w organizacji". Czekamy na KRS i NIP. Konto w banku założyliśmy bez pr