Rejestracja spółki z o.o. jako instytucji pożyczkowej

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Kiedy pożyczanie pieniędzy wymaga otwarcia spółki z o.o.?

Tak… chcesz więc zarabiać na pożyczaniu ludziom pieniędzy? Kariera lichwiarza nie jest łatwa, szczególnie że państwo regularnie zaostrza ustawę o kredycie konsumenckim. Efekt jest taki, że dochodzi do konsolidacji rynku, na którym utrzymują się w zasadzie wyłącznie duże podmioty. Niektórzy jednak wciąż widzą niszę w świadczeniu usług lokalnie. Na obszarze, który znają i na rzecz ludzi, których także znają.

Jeżeli chcesz prowadzić działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym, na cele nie związane z ich działalnością gospodarczą to nie ma zmiłuj, albo jesteś bankiem, albo musisz zarejestrować spółkę kapitałową. Ponieważ spółka akcyjna jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem, jedyną rozsądną drogą jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kiedy nie muszę otwierać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółki nie musisz otwierać, jeżeli Twoja działalność pożyczkowa dotyczy:

 • udzielania pożyczek osobom fizycznym na cele związane z ich działalnością gospodarczą lub udzielania pożyczek spółkom i innym osobom prawnym,
 • gdy nie prowadzisz działalności w sposób zorganizowany i ciągły, a jedynie okazjonalnie zdarza Ci się pożyczyć komuś pieniądze,
 • gdy udzielasz pożyczek konsumentom powyżej kwoty 255 550 zł.

Zakładanie spółki z o.o. jako instytucji pożyczkowej

Oprócz standardowych kroków podejmowanych w związku z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy także spełnić dodatkowe kryteria:

 • minimalny kapitał zakładowy instytucji pożyczkowej wynosi 200 000 zł,
 • kapitał zakładowy może być pokryty wyłącznie wkładem pieniężnym,
 • środki na pokrycie kapitału nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub ze źródeł nieudokumentowanych,
 • członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurentem instytucji pożyczkowej może być wyłącznie osoba, która nie była prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe.

W związku z tym do wniosku o wpis do KRS takiej spółki należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia o niekaralności wedle treści zawartej w ustawie, które dotyczą członków organów oraz prokurentów. Oświadczenia nie dotyczą jednak pełnomocników oraz wspólników takiej spółki.

Dodatkowo do KRS należy dołączyć oświadczenie, że spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udzielania kredytów konsumenckich jako instytucja pożyczkowa.

Po rejestracji kolejna rejestracja

Wszystkie powyższe kroki nie wystarczą jednak dla otwarcia instytucji pożyczkowej. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o wpis do rejestru instytucji pożyczkowych.

Po co taki wniosek? Nie mam pojęcia, gdyż treść rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez KNF dubluje w zasadzie funkcje KRS. Wniosek taki jest jednak konieczny, gdyż bez niego nie możemy prowadzić działalności w zakresie kredytów konsumenckich.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Jeden komentarz do wpisu “Rejestracja spółki z o.o. jako instytucji pożyczkowej”

  1. Robert napisał:

   Według projektu ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałaniu lichwie (nowej ustawie „antylichwiarskiej”) instytucje pożyczkowe będą płaciły KNF za „nadzorowanie” ich. I to nie mało! Do tego potrzebny jest rejestr 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat